Problem z miejscami w przedszkolu specjalnym. Interweniowali rodzice

- Mamy wiele takich sygnałów, że rodzice innych dzieci niepełnosprawnych nie starają się wręcz o rekrutację do przedszkola specjalnego. Mają oni bowiem przekonanie, iż się nie dostaną - miejsc jest po prostu za mało - wskazuje rodzic.
- Mamy wiele takich sygnałów, że rodzice innych dzieci niepełnosprawnych nie starają się wręcz o rekrutację do przedszkola specjalnego. Mają oni bowiem przekonanie, iż się nie dostaną - miejsc jest po prostu za mało - wskazuje rodzic. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Rodzice dzieci z mózgowym porażeniem złożyli petycję do władz Gdańska z prośbą o zwiększenie liczby miejsc w specjalistycznym Przedszkolu nr 77. Apel spotkał się z reakcją i od września zostanie otwarta zmodernizowana sala. To jednak nie rozwiązuje problemów z dostępnością miejsc. - Apelujemy o dalsze tworzenie miejsc w tego typu ośrodkach, bo dla rodziców z podobnymi problemami specjalistyczna opieka nad dziećmi to fundamentalna kwestia, która rzutuje na życie nie tylko dzieci, ale i całych rodzin - mówią rodzice.Przedszkola w Trójmieście - prywatne i publiczne


Jak oceniasz dostępność miejsc przedszkolnych dla dzieci z niepełnosprawnością?

Zobacz wyniki (137)
W Gdańsku funkcjonuje szereg specjalnych placówek edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci z niepełnosprawnościami, jednak zgodnie z naszymi informacjami tylko jeden ośrodek przedszkolny zajmuje się maluchami z mózgowym porażeniem dziecięcym. W Przedszkolu nr 77 dzieci mogą liczyć na opiekę wypełnioną specjalistycznymi terapiami.

- Do Przedszkola nr 77 przyjmowane są dzieci z niepełnosprawnością ruchową oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W naszym przedszkolu funkcjonują grupy 4-6 osobowe i  grupy 2-4 osobowe dla dzieci ze złożonymi niepełnosprawnościami. Każda grupa jest pod opieką dwóch pedagogów, ale realizujemy wszelkie zalecenia związane z orzeczeniem, które uwzględniają między innymi pomoc psychologa, logopedy, rehabilitanta czy terapeuty komunikacji alternatywnej i wspomagającej, terapeuty wzroku. Dzień jest wypełniony zajęciami, a poza terapiami dzieci mają oczywiście czas na kierowaną zabawę, posiłki i odpoczynek - mówi Ewa Lewandowska, dyrektor Przedszkola nr 77.
Czytaj też: W Gdyni powstaje Ośrodek Wytchnieniowy. "Od wsparcia zależy przyszłość dzieci"

Walka rodziców o nową salę dydaktycznąZgłosili się do nas rodzice, których pociechy z powodu braku dostępnych miejsc nie dostały się do placówki. Przedszkole przyjęło co trzeciego chętnego, a opiekunowie pozostałych dzieci nie złożyli broni i wysłali petycję do Urzędu Miejskiego w Gdańsku z wnioskiem o zwiększenie bazy lokalowej i tym samym zwiększenie liczby miejsc.

- Jesteśmy rodzicami Adasia, który w wyniku komplikacji okołoporodowych zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym i potrzebuje kompleksowej i stałej rehabilitacji. W podobnej sytuacji jest wiele rodzin, a wiemy, że placówka nr 77 ma chęć i możliwości rozwoju - mówi Marek Dudek i dodaje: - W tym roku obiekt na początku przyjął jedynie 4 osoby z 12 zgłoszonych. Po serii konsultacji udało się ostatecznie otworzyć kolejne miejsca, jednak problem nie zniknął - podkreśla.
W tej sprawie gdański magistrat zareagował bardzo szybko. Miasto zdecydowało się przeznaczyć prawie 25 tys. zł na modernizację pomieszczenia i zakup niezbędnego sprzętu. Udało się i od września pomieszczenie będzie gotowe do przyjęcia przedszkolaków.

- Mając na uwadze wagę edukacji włączającej, widzimy potrzebę rozwoju jednostek oświatowych realizujących kształcenie tylko dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Dostrzegamy konieczność zwiększenia liczby miejsc przedszkolnych dla dzieci z porażeniem mózgowym, obserwując rekrutację do Przedszkola nr 77 w Gdańsku - informuje Patryk RosińskiUrzędu Miejskiego w Gdańsku. - Podjęliśmy działania na rzecz zwiększenia liczby wolnych miejsc. Odbyły się wizyty gospodarcze w przedszkolu i przystąpiono do przystosowania jednej z sal dla dodatkowej grupy dzieci od roku szkolnego 2021/2022. Na ten cel przeznaczono łącznie blisko 25 tys. zł: na remont sali dydaktycznej, zakup pomocy dydaktycznych oraz koniecznego wyposażenia.
Z obrotu sprawy zadowolona jest również dyrekcja, która przyznaje, że bez zaangażowania rodziców nie byłoby możliwe poszerzenie bazy lokalowej. Warto podkreślić, że rekrutacja do ośrodka jest uzależniona od zwalniających się miejsc.

- W tej sprawie zadziałali rodzice, którzy wysłali petycję do urzędu, i udało się pozyskać środki od miasta Gdańska na remont sali, co skutkuje otwarciem nowej grupy i rekrutacją kolejnych 4 osób. Obecnie w naszej placówce opiekujemy się 33 dzieci. Miejsca najczęściej zwalniają się w momencie, gdy inne dzieci kończą edukację, natomiast nie jest to takie proste, bowiem opieka jest również uzależniona od stopnia niepełnosprawności - zaznacza Ewa Lewandowska.
Czytaj też: Jest plan naprawy sytuacji na porodówkach. Oddział w "Koperniku" wróci za rok

"Dla rodziców jest to ogromny oddech"Przedszkola specjalne stanowią nieocenioną pomoc dla dzieci i wsparcie dla rodziców, którzy w pewnym stopniu mają szansę na uregulowanie życia i złapanie oddechu. Mówimy bardzo często o dzieciach, które potrzebują całodobowej opieki i całkowitej atencji. Tego nie da się łączyć z obowiązkami zawodowymi czy z innymi zajęciami - zwłaszcza biorąc pod uwagę, że tydzień jest wypełniony szeregiem terapii. Tymczasem w przedszkolu specjalnym wszystko jest zapewnione w jednym miejscu, na czym korzystają przede wszystkim jednak pociechy.

- Nasza Marcelka ma ponad 3 lata i potrzebuje praktycznie 24-godzinnej opieki. Z racji stwierdzonej u niej niepełnosprawności sprzężonej ważne, by terapia była dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości naszego dziecka. Nie chcieliśmy tylko oddać naszej pociechy do przedszkola, ale przede wszystkim zależy nam na codziennym stymulowaniu dalszego jej rozwoju. Naszym zdaniem jest to możliwe poprzez zapewnienie jej stałego grafiku dopasowanych zajęć i terapii w specjalistycznym przedszkolu, w którym pracuje wykwalifikowana do pracy z takimi dziećmi kadra - wskazuje Judyta Głodowska, mama Marcelki. - Sami jeździmy po specjalistach praktycznie od poniedziałku do soboty i widzimy, że zarówno dojazdy, jak i nieregularność godzin jest męcząca dla dziecka. Takie przedszkole daje komfort posiadania możliwie wszystkiego w jednym miejscu i zharmonizowania trybu dnia. Dla samych rodziców również jest to ogromny oddech, tym bardziej biorąc pod uwagę konieczność poświęcania swojego czasu i uwagi pozostałym dzieciom. Nasze zdrowie też jest ważne - oczywiście walczymy o jak największą samodzielność u Marcelinki. Jesteśmy jednak świadomi, iż obecna 24-godzinna opieka nad nią może trwać przez całe jej życie i musimy mieć na to siły - dodaje.
Czytaj też: Pierwsza metropolia w kraju ze standardem dla niepełnosprawnych

"Jeśli człowiek sam nie zawalczy, to po prostu niczego ot tak nie dostanie"Historia interwencji rodziców, współpracy z dyrekcją przedszkola i reakcji władz miasta pokazuje, że wbrew wielu przeciwnościom możliwe jest wypracowanie rozwiązań, które poprawią sytuację mieszkańców. Drugą stroną medalu jest natomiast fakt, że opiekunowie w ogóle muszą być doprowadzeni do takich decyzji - wiele osób nie ma na to ani czasu, ani siły.

- Mamy wiele takich sygnałów, że rodzice innych dzieci niepełnosprawnych nie starają się wręcz o rekrutację do przedszkola specjalnego. Mają oni bowiem przekonanie, iż się nie dostaną - miejsc jest po prostu za mało. Nam zresztą również wszyscy mówili, że nie damy rady, że nie ma miejsc. Natomiast przy niepełnosprawnym dziecku nauczyliśmy się jednego: jeśli człowiek sam nie zawalczy, to po prostu niczego ot tak nie dostanie - mówi Judyta Głodowska.
Odnowienie i udostępnienie nowej sali stanowi ważne wsparcie, cieszy też szybka reakcja miasta, jednak długofalowo nie rozwiązuje kłopotów z dostępnością miejsc. Wystarczy powiedzieć, że nowa sala nie spowodowała przyjęcia wszystkich chętnych, chociaż z naszych informacji wynika, że udało się zabezpieczyć sytuację w oparciu o inne placówki bądź inne rozwiązania.

- Apelujemy więc o dalsze tworzenie miejsc w tego typu ośrodkach, bowiem dla rodziców z podobnymi problemami specjalistyczna opieka nad dziećmi to fundamentalna kwestia, która rzutuje na życie nie tylko dzieci, ale i całych rodzin. Dzieci nie mogą być pozbawione rehabilitacji i dostępu do edukacji, a tylko ta placówka oferuje taką pomoc - powiedział Marek Dudek.
Czytaj też: Nowe przedszkola i żłobki w Trójmieście. Gdzie znaleźć opiekę dla dziecka?

"Zwiększa się liczba dzieci z niepełnosprawnościami"Dyrekcja przedszkola zwraca uwagę, że sytuacja uległa znaczącej zmianie 2-3 lata temu, kiedy zaobserwowano istotny wzrost zgłoszeń w trakcie rekrutacji. Taki stan utrzymuje się do dziś i nic nie wskazuje, że trendy ulegną odwróceniu w najbliższym czasie.

- Wcześniej co roku zgłaszało się 5-6 osób, które byliśmy w stanie zrekrutować lub znaleźć dla nich miejsce w innych ośrodkach. Obecnie o miejsca stara się nawet 20 rodzin. Zdecydowanie widać, że liczba dzieci z niepełnosprawnościami zwiększa się, co powinno skutkować również zwiększeniem liczby miejsc w ośrodkach specjalistycznych. W naszej placówce jest dalsza możliwość rozwoju infrastruktury - mamy pomieszczenia i możliwość przygotowania miejsc dla kolejnych dwóch grup - jednak wymaga to o wiele większych nakładów finansowych - zwraca uwagę Ewa Lewandowska.
Dlatego rodzice apelują o pilne rozważenie dalszej modernizacji obiektu lub wręcz powołania kolejnej takiej jednostki. Otrzymaliśmy zapewnienie ze strony gdańskiego magistratu, że w najbliższym czasie zostaną uruchomione kolejne miejsca.

- Miasto rozpoczęło proces adaptowania pomieszczeń po Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym, co umożliwi w przyszłości pozyskanie dodatkowo od 2 do 3 sal dydaktycznych w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców - zapowiada Patryk Rosiński.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Forum

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
Zabawa malarska w Malorcie
Zabawa malarska w Malorcie
warsztaty
wrz 20-17.12
Gdynia, Halo Kultura
Samodzielny Harpuś #83 Gdańsk Strzyża Most Weisera
Samodzielny Harpuś #83 Gdańsk Strzyża...
impreza na orientację
lis 27-5.12
g. 10:30 - 14:30
Gdańsk

Najczęściej czytane