• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Problem z wakacyjną opieką w przedszkolach

Wioleta Stolarska
9 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy. Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy.

Problem zapewnienia wakacyjnej opieki dzieciom w przedszkolach powraca co roku, tym razem sytuacja może być jeszcze trudniejsza ze względu na pandemię koronawirusa. Rodzice alarmują, że planowane miesięczne przerwy w miejskich przedszkolach są dla nich nie do przyjęcia, z kolei urzędnicy przekonują, że placówki nie są w stanie pracować cały rok, bo potrzebne są remonty i urlopy dla pracowników.



Szukasz przedszkola w Trójmieście? Zobacz placówki prywatne i publiczne


Jak radzicie sobie w sytuacji, kiedy przedszkole waszego dziecka jest zamknięte?

Lipiec i sierpień to zwykle czas wakacji i urlopów, który przedszkola wykorzystywały jako przerwę, by przeprowadzić niezbędny remont czy dać ten czas pracownikom na skorzystanie z urlopów.

W tym roku jednak wielu rodziców liczyło na to, że placówki ze względu na wcześniejszą konieczność zamknięcia z powodu pandemii będą pracowały dłużej. Niestety wielu z nich swoje urlopy wykorzystało podczas "przymusowego wolnego", kiedy obowiązywał lockdown.

- Włodarze miasta mówią o pandemii itp., ale co my, rodzice, mamy zrobić? Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na miesiąc urlopu, a w niektórych przypadkach dwa - jeśli mamy to szczęście, że młodsze dziecko uczęszcza do państwowego żłobka, które także ma miesięczną przerwę, ale w innym terminie niż przedszkole. Przecież nie wyślę 4,5-letniego dziecka na kolonie (na które zresztą nie wszystkich stać), babcia aktywna zawodowo, a co zrobić z 1,5-letnim synem? Do pracy dzieci nie zabiorę, zdalnie nie uda mi się pracować z dwójką dzieci z domu, mimo dobrych chęci. Przerabiałam to już podczas lockdownu. Czy mam oddać dzieci do UM Gdynia, zatrudnić opiekunkę i wystawić fakturę miastu? - pisze nasza czytelniczka.

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Wakacje w domu - jak zorganizować czas dziecku?



- W trakcie wakacji w Gdyni w przedszkolach i żłobkach publicznych okresy czasu wolnego nie zazębiają się i trwają na tyle długo (bez zapewnienia placówki zastępczej), że rodzice muszą brać urlopy na 4 czy 6, a może nawet 8 tygodni. To nie jest problem tylko tego mojego przedszkola, ale wszystkich placówek w mieście. Przecież można by zreorganizować urlopy albo zatrudnić dodatkową osobę na ten czas, żeby kadra odpoczęła i żeby rodzicom dać trochę wytchnienia - dodaje inna.
Dodatkowym problemem są obowiązujące nadal wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, które m.in. nie rekomendują przemieszczania się dzieci pomiędzy placówkami. Oznacza to, że rodzice praktycznie nie mają szansy na miejsce w innym przedszkolu, w czasie kiedy ich placówka jest zamknięta.

Wakacje 2021 - ponad 100 ofert: kolonie, obozy, kursy językowe


Zamknięcie przedszkola publicznego na czas wakacji



Czy przedszkole publiczne - tak jak szkoła - może być zamknięte w okresie wakacji?

Szkoły nie pracują w czasie ferii i wakacji letnich, z kolei przedszkola są jednostkami nieferyjnymi i powinny w tym czasie normalnie funkcjonować.

Czytaj też: Półkolonie i kolonie dla dzieci 2022 - ile kosztują, co wybrać, gdzie szukać

- Organizację pracy przedszkoli publicznych określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Zgodnie z nim przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i Rady Rodziców - informuje Jadwiga Wachulik z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.

Lista rzeczy na kolonię nad morzem - co wziąć na kolonię?



Jak wyjaśnia, "aby dziecko w okresie wakacji mogło poza pobytem w swoim przedszkolu skorzystać także z przedszkola zastępczego - to rodzice innego dziecka z tego drugiego przedszkola muszą z miejsca swojego dziecka zrezygnować - gdyż każde przedszkole dysponuje określoną, stałą liczbą miejsc, która w okresie wakacji nie ulega przecież zwiększeniu".

- Przedszkola nie są w stanie pracować bez przerwy przez cały rok - wymagają czasu na prace remontowo-modernizacyjne (często inwestycyjne), zrobienie porządków w budynku i ogrodzie, odnowę eksploatowanych sprzętów i pomocy oraz corocznego odświeżenia pomieszczeń pionu kuchennego. Jest także zakładem pracy, którego pracownicy mają prawo do wykorzystania przysługujących im urlopów - nauczycielowi przysługuje 35 dni, tj. 7 tygodni urlopu, i w okresie wakacji ten urlop powinien być wykorzystywany, a nie np. we wrześniu, gdy rozpoczyna się nowy rok szkolny. Należy też zauważyć, że dziecko ma prawo do wypoczynku i czasu wolnego - tak jak uczeń w szkole ma prawo do wakacji, a pracownik do urlopu. Mówi o tym art. 31 Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1989 r. - dodaje.
Czy przerwa w pracy przedszkola jest jednak nieunikniona? Według przepisów organ prowadzący przedszkole nie musi jednak przychylać się do wniosku dyrektora czy rady. Jeżeli po analizie sytuacji okaże się, że na terenie gminy w okresie wakacji może zabraknąć miejsc przedszkolnych, to mogą wniosek dyrektora i rady rozpatrzyć negatywnie.

Miejsca

Opinie (150) 7 zablokowanych

  • A ci wy rodzice sobie wyobrażacie ze placówka wam dzieci będzie chować A nauczyciele są do zajechania przecież jak 1 pójdzie na urlop to drugi go musi zastąpić i pracować po 10 godz dziennie przez cała jego nieobecność np 10dni. Ciekawe kto z was tak by chciał co jak tak to zapraszam do pracy oczywiście z kwalifikacjami i jeszcze rodzice którzy grosze płaca a wymagają . Coś niektórym się w główkach poprzewracało. Zacznijcie wychowywać swoje dzieci a nie je hodować

    • 19 9

  • Rodzice (4)

    o co ten krzyk? Dostajecie 500+ to macie na nianię na te kilkanaście dni. Jesteście bardzo roszczeniową grupą - ciągle tylko "daj i daj na moje dziecko". Kiedyś nie było żadnych 500+ i matki musiały sobie radzić. Wam w d...ach się poprzewracało. Jak się nie podoba to oddajcie swoje bachory do domu dziecka i będziecie mieć z bani.

    • 11 10

    • (1)

      Człowieku oprzytomniej bo żółć mózg ci zalewa. Nie wiem skąd w tobie tyle jadu, choć można się domyślać- my rodzice mamy dzieci, skoro w twojej rodzinie byłeś "bachorem"to można tylko współczuć. Ale do rzeczy- nikt tu nie chce niczego darmo tylko rodzice chcą płacić za opiekę i móc ją uzyskać w dogodnym terminie tak jak to było możliwe jeszcze 2 lata temu

      • 2 1

      • I pomyśleć, że w latach 80tych były przedszkola gdzie oddawało się dziecko w poniedziałek rano i odbierało w piątek popołudniu. Oj to by było teraz marzenie wielu rodziców.

        • 0 2

    • (1)

      Porządna niania bierze jakieś 25 zł/godzinę. Dojazd do pracy, powrót z pracy w sezonie letnim (proponuję przejechac sie mroską w godzinach szcytu rano ipo południu), plus 8 zwyczajnych h w pracy - to jest mój drogi 10 godzin opieki - x 25 zł - 250 zł dziennie. więc te twoje 500 plus starczy an 2 dni. Jak nie masz o czymś pojęcia to się nie wypowiadaj.

      • 0 1

      • Rzuć swoją pracę, zostań etatową niańką.

        • 0 0

  • Ojej,co zrobić ze szkodnikiem???

    • 5 4

  • Jak naklepaliscie to mata...

    • 5 3

  • Tez byliscie dziecmi

    Mam wrażenie,że najwięcej do powiedzenia mają tu osoby, które nie mają dzieci. Tez kiedys byliście dziećmi, rodzice tez mieli zapewne problem w czasie wakacji. Nie każdy ma babcię czy inna osobę, która by pilnowaładziecka w trakcie wakacji. Nie każdy moze pozwolić na nianie, tym bardziej nie miałabym zaufania zeby obca osobę zostawić z dzieckiem w domu (niedawno byla glosna akcja z nianią, ktora dorabiala klucze i ludzi okradala). Lepiej, zeby ludzie pracowali a nie siedzieli w domu i ciągnęli z zasiłków...przecież wszyscy za to płacimy.

    • 6 2

  • W gdańsku przedszkola pełnią dyżury i teoretycznie mogą przyjąć dzieci z innych przedszkoli

    Problem w tym roku jest taki, że z powodu pandemii przedszkola dyżurujące nie przyjmują dzieci spoza placówki.

    • 10 0

  • Pracownicy są w

    Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Szwecji i w innych zakątkach globu.
    Kolejni specjaliści z telewizji ciężko pracowali latami, by każdy myślący osobnik, opuścił ten padół.

    • 0 0

  • Przedszkola

    Wakacje w przedszkolach , proszę niech wypowiadają się w tym temacie tylko rodzice posiadający dzieci ! Reszta bezdzietnej zgraji niech idzie na spacer .

    • 0 0

  • Lipiec zamknięte przedszkole połowa sierpnia żłobek na druga połowę sierpnia mamy zaplanowany urlop, każdy chce skorzystać z wakacji bez różnicy czy to przedszkolanka czy pracownik biurowy czy fizyczny, do pracy chodzi się cały rok w wakacje też to nie rozumiem komentarzy że panie w przedszkolu muszą odpocząć a co inni nie muszą? Czemu nie ma placówek zastepczych? Wiadomo ze nie wszyscy rodzice pracują i część może zostawic dzieci w domu ale ja np w wakacje mam największy ruch w pracy a będę musiała się wiecej nakombinowac. dzieci też się męczą dlatego w trakcie wakacji w przedszkolu nie ma zajęć jako takich tylko opieka i rozrywka i na pewno dzieciom krzywda się tam nie dzieje i nie wracają ztyrane jak po pracy..

    • 0 0

  • :-(

    Na DYŻUR przyprowadzane są też dzieci, których rodzice mają urlop. Przykre.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane