Wiadomości

Problemy z jedzeniem u dzieci. Jak sobie z tym radzić?

Zaburzenia żywienia u dzieci mają często podłoże psychologiczne.
Zaburzenia żywienia u dzieci mają często podłoże psychologiczne. fot. 123rf.com/ Olga Yastremska

Zaburzenia odżywiania czy nadwaga wśród dzieci to coraz częstszy problem, z którym rodzice często nie potrafią sobie poradzić w odpowiedni sposób. O tym, jak umiejętnie dotrzeć do dziecka i zareagować na problem, z którym zmaga się nasze dziecko, rozmawiamy z psycholog Agnieszką Rohde.Joanna Puchala: Chociaż względy psychologiczne nie są jedynym podłożem problemów z wagą u dzieci czy nastolatków, to nawet w przypadku podłoża medycznego wsparcie psychologiczne często okazuje się nieocenione.

Psycholog Agnieszka Rohde
Psycholog Agnieszka Rohde mat. prasowe Agnieszka Rohde
Agnieszka Rohde: Zarówno w przypadku osób bardzo szczupłych, jak i tych z nadwagą, możemy mieć do czynienia z zaburzeniami metabolicznymi. Kolejność postępowania jest taka, że w pierwszej kolejności wybieramy wizytę u lekarza. Jeśli on uzna, że wykorzystał wszystkie metody i z punktu widzenia medycznego dziecko jest zdrowe, to wtedy szukamy pomocy psychologicznej.

Są także sytuacje, kiedy te działania trzeba połączyć. Przykładowo, jeśli dziecko ma złe nawyki żywieniowe i jednocześnie zachorowało na cukrzycę, to wprowadzenie diety u dziecka będzie bardzo trudne i nie obędzie się bez wizyty u psychologa, który pomoże zmienić nawyki żywieniowe i odzwyczaić się od słodkich produktów.

Czytaj też: Połowa nastolatków nie akceptuje siebie. Ciałopozytywność dla młodzieży

Zdarza się również tak, że problemy żywieniowe mają podłoże emocjonalne. Co zrobić, jeśli szczupłe dziecko uważa, że jest za grube?

Odpowiedź nie jest prosta. Nie ma jednej, idealnej recepty, ponieważ każdy przypadek powinniśmy traktować indywidualnie. Przede wszystkim trzeba się jednak dowiedzieć, co powoduje takie zachowanie dziecka i dlaczego jedzenie nabrało innego znaczenia niż tylko tego związanego z odżywianiem.

W normalnych, zdrowych okolicznościach jemy, ponieważ jesteśmy głodni. Najadamy się, a potem swoją uwagę kierujemy na inne zadania. W tej sytuacji jedzenie nabiera dodatkowego znaczenia. Odpowiedź na to pytanie warto uzyskać od dziecka. Przykładowo, zaburzenia jedzenia wśród nastolatków, polegające na odmawianiu sobie jedzenia, wiążą się zazwyczaj z przywróceniem lub nadaniem kontroli nad czymś, czego nie mamy. Jeśli ja jako nastolatka odmawiam sobie jedzenia, a jednocześnie kłócę się z koleżankami, nie uczę się tak dobrze, jakbym chciała, czy nie wyglądam tak, jakbym chciała, to jedzenie jest tym obszarem, w którym mogę tę kontrolę sobie przywrócić i zdecydować, że nie jem. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to musimy temu dziecku pokazać, że ono ma wpływ na o wiele więcej rzeczy, niż mu się wydaje i pomóc mu tej kontroli użyć.

Czytaj też: Okiem dietetyka: jak przestać jeść słodycze?

Zazwyczaj nie jest to takie proste. Odmawianie sobie jedzenia nie ogranicza się do podejścia, że nie jem, bo chcę schudnąć i być ładniejsza lub przystojniejszy. Takie sytuacje rzadko mają miejsce i z reguły są krótkotrwałe, bo po prostu jesteśmy głodni. Problem tkwi głębiej w psychice.

Psycholodzy dziecięcy w Trójmieście


A co w sytuacji, jeśli dziecko nie widzi problemu w swojej wadze, podczas gdy ma nadwagę lub zmaga się z otyłością?

Niezwykle rzadko dziecko nie ma świadomości, że jego sylwetka jest nieprawidłowa czy nawet już zagrożona zdrowotnie. Zazwyczaj to jest również problem natury emocjonalnej. Jedzenie może być ucieczką, pocieszeniem, a nie tylko niezdrowym nawykiem. Ta praca nie zaczyna się od tego, że trzeba schudnąć, tylko odkryć, w czym tkwi naprawdę problem, czym to jedzenie naprawdę jest dla dziecka i pomóc mu się z tym uporać.

Jedzenie biologicznie jest pożywieniem i taką funkcję powinno posiadać. To my, kulturowo, nadaliśmy mu dodatkowe funkcje, m.in. towarzyską przy wspólnym konsumowaniu posiłków czy przyjemności, ponieważ jedzenie nam smakuje. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy jeść niesmaczne rzeczy, ale po zjedzeniu posiłku powinniśmy przechodzić do innych zadań. Odżywianie nie powinno być celem.

Gdzie znaleźć dietetyka lub leczyć otyłość w Trójmieście?


Jak w takim razie rozmawiać z dzieckiem?

Przede wszystkim powinniśmy poznać dziecko, dowiedzieć się, co u niego słychać, co dzieje się w jego życiu i spróbować zrozumieć, do jakich celów używa jedzenia. Zazwyczaj najbardziej skutecznym narzędziem jest spokojna i szczera rozmowa przez zbudowanie wzajemnego zaufania i bliskości w najróżniejszych okolicznościach. W każdym przypadku będzie to inna sytuacja.

Dla jednego będzie to rozmowa przy wspólnym smażeniu naleśników, dla innego podczas wspólnej wycieczki rowerowej czy wieczornym czytaniu książki. Dziecko nie zawsze jest gotowe na rozmowę, kiedy zadajemy pytanie, nieraz też nie zna tej odpowiedzi. Jeśli wykażemy się cierpliwością, dziecko samo, w komfortowych dla siebie warunkach, wróci do nas z odpowiedzią.

Opinie (43) 2 zablokowane

 • (7)

  Rodzina tych osób gdzie jest, ja się pytam?

  • 16 11

  • czasem widzę przy kasach w markecie, jak przede mną stoi młodzież i wykłada zakupy na taśmę

   czyli czipsy, orzeszki, kole i napoje kolorowe, cukierki, energetyki i tym podobne. Aż mi żal ich układu pokarmowego.

   • 6 3

  • Rozwiązanie jest proste. Nie dawać dzieciakom pieniędzy do ręki do 16-tego roku życia. (2)

   A w domu nie kupować im codziennie słodyczy i chipsów, tylko od czasu do czasu i nie poić sztucznymi napojami.

   Tylko do tego trzeba się minimalnie zajmować dziećmi, a nie samo się wychowa.

   Od normalnej diety dzieciak się nie spasie, nawet jeśli siedzi w domu.

   • 7 5

   • (1)

    Prawie każdy skomplikowany problem ma kilka prostych, błędnych rozwiązań.

    • 5 1

    • Zapewne Ty uraczylbys nas jakims rozwianiem.... tyle ze, nic Ci do glowy nie przychodzi prawda?

     • 0 0

  • (1)

   To jest kultura samotnych matek, które są zapracowane, więc nie mają czasu na przygotowanie normalnego obiadu, więc faszerują dzieci byle czym i dodają słodycze jako rekompensatę za nieobecność. Dodajmy jeszcze przekarmiające dzieci babcie i trzymanie ich pod kloszem, czyli w bezruchu przed ekranem - i tusza gotowa.

   • 3 3

   • Darek, a Ty gdzie jesteś?

    I dlaczego porzuciłeś własne dziecko? Może, gdyby był ojciec lub płacił alimenty, to samotna matka nie musiałaby tyle pracować na jedzenie dla siebie i dziecka, kapujesz?

    • 1 0

  • Widzę że tutaj to sami eksperci ??!!!!

   • 0 0

 • (4)

  Trzeba dziecku znaleźć zajęcie, gdy się zajmie czymś ciekawym nie będzie myślało o jedzeniu.

  A poza tym trzeba więcej ruchu na świerzym powietrzu - gdy nie ma towarzystwa do zabawy na podwórku to niestety ale trzeba samemu wybrać się z dzieckiem co tydzień na jakaś dłuższą wycieczkę (pieszą albo rowerową).
  Wychowanie dziecka niestety wymaga sporo czasu, dziecka nie można zostawić aby samo się sobą zajmowało.
  Jeśli chodzi o jedzenie to w pierwszej kolejności trzeba zacząć od siebie - nauczyć się gotować zdrowiej i smaczniej, samemu zacząć lepiej się odżywiać - bo dziecko je głównie to co jest w domu i co inni jedzą.

  Zazwyczaj to nie psycholog jest potrzebny dziecku tylko odpowiedzialni rodzice.

  • 30 8

  • (2)

   Zgadzam sie , ruch i zdrowe jedzenie to podstawa ale trzeba wiedziec ze czasem dzieciak zaczyna chorowac , tarczyca , hormony i nie poradzisz nic mimo checi a pozniej do tego dochodzi duzo stresu w szkole , czekam na kampanie by przestac oceniac siebie po wygladzie . Kto mial endokrynologiczne problemy ten wie . Ludzie przestancie oceniac .

   • 3 2

   • po prostu mniej jedz i wiecej się ruszaj (1)

    załóżmy, że:
    - przykładowa osoba zdrowa potrzebuje 2000kcal
    - potem zachorowała na tarczycę lub hormony i nagle się okazuje, że jedząc i żyjąc w ten sam sposób jak wczesniej zaczyna grubieć
    - no to uwaga, spektakularne odkrycie, to niech je 1800kcal

    • 4 2

    • Byłeś kiedyś na oddziale endokrynologii dziecięcej? Serio to nie jest kwestia spektakularnych posiłków 1800 kalorii tylko kwestia tego że jeśli mówimy o dzieciach dochodzi dużo niepotrzebnego stresu wynikającego z presji szkolnej . Tak zanim schudniesz ( co i tak nie jest powiedziane, każdy z nas jest inny ) to słyszysz codziennie że jesteś gruba swinia. Kampania powinna być tak czy inaczej .

     • 1 0

  • świerzym???

   • 1 0

 • Nie chce jeść? Niech nie je. (3)

  Zgłodnieje to zje.
  Zresztą, może to co dostaje do jedzenia, jest mało zjadliwe?

  • 35 7

  • Nie.to co dostaje ma cukier bo jakze latwo dziecko zjajac batonikiem czy ciastkami.Jak dziecko od malego ma nawyki ze skubie sobie marchew na spacerze czy je brokul lub kasze na obiad to nie ma problemow z jedzeniem.

   • 5 5

  • Dzien dobry, przyjmujecie dzieci do przedszkola

   Tak, oczywiście. Ale moje dziecko, nie je mięsa. Spokojnie u nas zje.

   • 12 2

  • Swietnie powiedziane. Ja opowiem jak ja to zrobilem,

   Moja córka w wieku 6 roku nie chciała jeść. Jeden dzien nie je, ale wieczorem przychodzi i daj jej jesc, bo ona głodna, drugi dzien to samo i tak przez kilkanascie dni. Usiadłem raz przy stole i zapowiedzialem małej dziewczynce, że od poczatku nowego tygodnia posiłki w domu będa w określonej porze i nic poza nimi. I tak tez zrobilem: podaję sniadanie i ma zjeść, ma na to 30 minut, potem zabieram talerz i do obiadu tylko woda, obiad tak samo 30 minut na zjedzenie i zabieram talerze, kolacja tak samo. Po 2 dniach dziecko sie przekonało, ze z tatusiem nie wygra. Po tygodniu je jak w zegarku i na talerzach nie zostaje nic. Mało tego, twierdzi, że jej smakuje to co dostaje. Wiecie skąd ta metoda ? Z podrecznika hodowcy zwierzat domowych, które marudza przy jedzeniu zwierzecych chrupek. Tak sie uczy zwierzeta by rzucały sie na wszystko co jest w misce i pozerały do konca, bo potem bedzie im dokuczał głod. Dla wszystkich głupiomadrych, którzy tutaj beda mi zarzucac niehumanitarnosc wobec dziecka powiem tak: palcie gumę.

   • 2 1

 • Kiepski psycholog (3)

  Każdy jest inny. Każdy je, nie je z innego powodu. Zdziwiłaby się Pani z jakich powodów ludzie mówią, że jedzą lub nie. Poznaj dziecko? Co to za rada. Każdy rodzic swoje dziecko powinien znać na bieżąco, a nie poznawać dopiero jak coś się dzieje.

  • 19 4

  • (2)

   Czytaliśmy ten sam wywiad?
   "Nie ma jednej, idealnej recepty, ponieważ każdy przypadek powinniśmy traktować indywidualnie."

   • 3 3

   • I na tym powinno się skończyć, prawda? (1)

    po co te dobre rady za złotówkę? Skoro każdy jest inny to dla kogo ten artykuł? Takich wywiadów żaden poważny psycholog i specjalista nie daje. Po prostu. A problem nie jest aż tak złożony.

    • 4 2

    • Ano po to, żeby ktoś kto ma taki problem wiedział, że można coś z tym zrobić. To nie jest poradnik, tylko wywiad o tym jakie są metody postępowania i pomocy w takich wypadkach.

     • 2 1

 • "Przedewszystkim trzeba iść do lekarza" (1)

  A w tych czasach pojscie do lekarza to najgorsze co może być. To jest najgorźniejsza w tej chwili sekta, po roku czy dwoch 'pacjent' skończy w workiem lekarstw, pustym portwelem i masą skutków ubocznych w gratisie, na które dostanie kolejne kilka worków lekarstw... A metoda na zdrowe dziecko, zarówno wewnętrznie, psychicznie i wizualne, jest prosta - jest coś takiego jak piramida żywienia i należy jej przestrzegać.

  • 27 5

  • Jest też coś takiego jak słownik ortograficzny.

   Zasad pisowni również należy przestrzegać.

   • 2 3

 • (2)

  Przede wszystkim brak ruchu. Do tego dzieci nie tyle jedzą za dużo co piją za dużo słodzonych napojów.
  Każdy dzień w szkole powinien się zaczynac od lekcji WF na świeżym powietrzu bez względu na pogodę tak jak prawdziwe wojsko rozpoczyna dzień od porannej zaprawy. Skądś się to wzięło :)
  Trzeba wykopać dziecko na dwór szczególnie, że ostatni rok to wyrok rządu na dzieciach

  • 24 4

  • (1)

   Od roku nie ma wf, bo dzieci w Polsce nie chodza do szkoly.
   Przez kilka miesiecy rzad zabranial im w ogole wychodzic z domu.
   Baseny zamkniete.

   • 6 0

   • Przedmówca pod lodem przeleżał trochę i nie wie,że dzieciaki do tego jeszcze miały zakaz wychodzenia z domu za dnia

    • 2 0

 • Pitu Pitu a nic się nowego nie dowiedziałem...

  • 13 1

 • po pierwsze: trzymać dziadków z dala od karmienia (2)

  dziadzie, szczególnie te starsze, wciąż uważają, że ludzie w polu robia cały dzień i im tłustsze dziecko tym szczesliwsze. Potem sie "wyciagnie" przy zniwach, prawda?

  • 23 4

  • (1)

   To prawda,czasem robią pod górę rodzicom a tłumaczenia o szkodliwości słodyczy nic nie dają. Nawet ciasta piekę na zastępczych cukrach (stewia,ksylitol,cukier kokosowy) a tu bach - z siatką słodyczy wraca dziecko, z badziewiastym składem

   • 5 1

   • I pyszny soczek zamiast wstrętnej wody. Co to w ogóle za nowoczesne wymysły, żeby wodę pić?

    • 1 0

 • przekąski i soki

  Niestety jakość przetworzonego jedzenia, dostępność wszelkiego rodzaju "przekąsek" oraz soków ma wielki wpływ na otyłość dzieci. Do tego brak regularnego ruchu . Popatrzcie na zdjęcia dzieci z lat 70, 80 - grubas trafiał się 1 na klasę, a teraz odwrotnie. Ale wtedy czas spędzało się głównie na podwórkach, przekąsek nie było, jedynie to co się urwało na tzw. pachcie czyli warzywa i owoce., obiady były domowe z małą ilością miecha, bo go po prostu nie było. Do picia była woda lub soki domowe. I z wf nikt nie zwalniał. To byliśmy chudzi.

  • 24 2

 • Jak zwykle wysyp kanapowych psychologów. Źdźbła trawy w cudzej wiedzy widzą z czterech wiorst.

  • 11 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • BLW chusteczki wielorazowe cześć googlowałam trochę nt. BLW i znalazłam topic...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Michalina

 • Pytanko (4) Cześć dziewczyny staram się o dzidziusia, test wyszedł dwie kreski ale jedna bardzo blada,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Koktajle warzywne (3) A ja mam pytanko. Od 12 dni jak już wcześniej pisałam pije koktajle owocowe. Właśnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Prista

 • ftgxniia cialis 1 mg

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Rekrutacja do przedszkola Gdans (3) Dziewczyny jak sprawdzić które przedszkole jest "nasze" które to nasz rejon. Nie zawsze te...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wiśnia

 • jak wygląda sytuacja na porodówkach?... Mam pytanie - czy któras z Was ostatnio rodziła? podobno b. ciężko dostac się na porodówkę-...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • poród w covidzie Mam pytanie - czy któras z Was ostatnio rodziła? podobno b. ciężko dostac się na porodówkę-...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Ginekolog na NFZ Mam pytanko Jakiego lekarza na NFZ polecacie ? Niestety mój chwilowo jest niedostępny

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: PatiGDA

 • zabawki dla dzieci i nie tylko Rusza nowa grupa na Facebook, dołącz jeśli interesują Cię ciekawe pomysły na zabawę z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: alimama

 • Ciaza (2) Witam zrobilam test ciazowy trzy dni po spodziewanej miesiaczce druga kreska widoczna ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Emilia

 • Manipulacja dzieckiem w przedszkolu. Dzień dobry, mam taką sytuacje w przedszkolu. Może ktoś mi poradzi co mam zrobić. Mój synek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gość

 • Wolicie cesarkę czy naturalny poród? (8) Możecie napisać co wolicie lub co już przeszliście

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jacooberka2008

 • Nowe coś Można sobie pogadać

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jacoober2008

 • Żłobek gdynia Witam czy kogoś dziecko uczeszczalo do żłobka trampolina w Gdyni na ulicy wielkopolskiej?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ewamp

 • udutimwt viagra how to get a prescription

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Teb Szczecin Odradzam to studium, przekazywana wiedza na bardzo niskim poziomie...chyba, że tylko zależy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sylwia

 • Życie w Polsce (20) Wraz z mężem, synem i pieskiem chcemy wrócić do kraju. Kalkujemy koszty, wynajmu mieszkania...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Justa

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane