Wiadomości

stat

Próbny napiszą w domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturami?

Najnowszy artukuł na ten temat

"Łatwo nie było". Nowe lokale, które otworzyły się w czasie pandemii

Przed zbliżającymi się egzaminami ósmoklasistów i maturami Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe informacje nt. sposobu przeprowadzenia próbnych sprawdzianów.
Przed zbliżającymi się egzaminami ósmoklasistów i maturami Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe informacje nt. sposobu przeprowadzenia próbnych sprawdzianów. fot. 123rf.com/Elnur Amikishiyev

Próbny egzamin ósmoklasisty i matura odbędą się zdalnie. Sprawdzian dla uczniów podstawówki zaplanowany jest w dniach od 30 marca do 1 kwietnia. Z kolei maturzyści będą mogli podejść do próbnego egzaminu dojrzałości w dniach od 2 do 8 kwietnia. Arkusze zadań dostępne będą na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, uczniowie mają wypełnić je i oddać do oceny w sposób, który uzgodnią z nauczycielem. Próbne egzaminy nie są obowiązkowe.



Czy egzaminy ósmoklasisty i matury powinny zostać odwołane?

zdecydowanie tak 70%
na razie nie, sytuacja może się jeszcze poprawić 17%
nie, powinny się odbyć z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności 13%
zakończona Łącznie głosów: 664
Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy, 25 marca, szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

Przed zbliżającymi się egzaminami ósmoklasistów i maturami Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe informacje nt. sposobu przeprowadzenia próbnych sprawdzianów podczas zawieszenia zajęć w szkołach z powodu epidemii koronawirusa.

Próbny sprawdzian ósmoklasistów



Arkusze z zadaniami ósmoklasiści będą mogli ściągnąć ze stron CKE albo komisji okręgowych. Próbne testy uczniowie będą rozwiązywali w ciągu trzech dni: 30 marca będą to zadania z polskiego, dzień później z matematyki, a 1 kwietnia z języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Arkusze będą dostępne od godz. 9.

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Po pobraniu zadań uczniowie powinni je wydrukować albo rozwiązać na komputerze.

- Wskazane jest, aby uczniowie rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania, na wydruku - należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką, lub korzystając z "zeszytu rozwiązań", który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie - po wydrukowaniu) czy na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania - informuje CKE.
Rozwiązania należy później wysłać nauczycielowi e-mailem albo w innej uzgodnionej formie.

- Uprzejmie proszę dyrektorów szkół o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole - informuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Jeśli taki zostanie przeprowadzony, CKE za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy, 25 marca, szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy, 25 marca, szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. fot. 123rf.com/Antonio Guillem

Próbna matura z domu



Na podobnych zasadach odbędą się próbne sprawdziany maturzystów. Tu egzaminy zaplanowano na klika dni - od 2 do 8 kwietnia. Również w tym przypadku arkusze egzaminacyjne zostaną opublikowane na stronach CKE i komisji okręgowych.

2 kwietnia rano - od godz. 9 - dostępny będzie arkusz sprawdzianu z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po godz. 14 z języka polskiego i fizyki na poziomie rozszerzonym. Kolejnego dnia - 3 kwietnia rano - odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy na poziomie rozszerzonym z matematyki, filozofii, łaciny, historii sztuki i historii muzyki.

Po weekendzie, w poniedziałek - 6 kwietnia rano - odbędą się egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym. We wtorek, 7 kwietnia, będzie można ściągnąć arkusze z biologii i WOS-u (rano) oraz z geografii i informatyki (po południu). W ostatnim dniu, 8 kwietnia, dostępne będą sprawdziany z chemii, historii, języka litewskiego, białoruskiego, ukraińskiego i kaszubskiego.

- Przeprowadzenie próbnego egzaminu maturalnego jest dobrowolne. Proponuję, aby próbny egzamin został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania. Egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla uczniów - odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po ich stronie - podkreśla dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Czytaj też: Zdalna szkoła w praktyce. "Są chęci, chociaż materiału jest dużo"

Co z egzaminami ósmoklasistów i maturzystów?



Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest w dniach 21-23 kwietnia, natomiast matura rozpocznie się 4 maja. Z informacji MEN wynika, że na razie ani matura, ani egzamin ósmoklasisty nie będą odwołane. Minister poinformował, że na razie nie ma potrzeby wprowadzania zmian w kalendarzu szkolnym.

CKE informuje też, że przeprowadzenie zdalnie właściwego egzaminu dla 350 tys. zdających o jednej godzinie jest na tym etapie niewykonalne.

Opinie (60) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Gdzie zajecia z nauki fotografowania... Czy znacie jakies miejsca,gdzie w Gdańsku prowadzone sa zajecia z fotografii dla dzieci 6...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przedszkole Bajkoland (3) hej niedawno sie przeniosłam do gdyni i znalazłam przedszkole Bajkoland co o nim myślicie ??

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: patrycja

 • Jak się mieszka na Obłużu? Hej Kochani, planuję zakup mieszkania na Obłużu, ale trochę się obawiam hałasu dochodzącego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karo

 • Ośrodek Terapii Hej, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Ośrodkiem Terapii Forest? Potrzbuje pomocy moja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kasia123321

 • Ciąża NFZ brak terminów (17) Kobitki ratujcie...jestem w 7tc. Jak zrobiłam na początku maja test to zadzwoniłam do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monajka

 • Wczesna hipotrofia (4) W 17 tygodniu ciąży stwierdzono u mnie znaczną hipotrofię płodu. Aktualnie zaczął się 23...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AS

 • Czy ciągniecie ciągle zasiłek na... (8) Co na to Wasi pracodawcy? Jest dziwne patrzenie czy presja powrotu?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kilemol

 • Ile płacicie opiekunce do dziecka? (16) Jesienią kończy mi się urlop macierzyński i mam zamiar wrócić do pracy. Dziecko jest już...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mmm

 • dobry doświadczony psycholog (11) witam, szukam naprawde dobrego psychologa rozwojowego. Moja córka jest w 1szej klasie ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: fungi76

 • Czy w Trójmieście wśród dzieci jest... (9) objawiający się stanem podgorączkowym od kilku dni i właściwie tylko tym? Syn ma od środy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: miłamamam

wszystkie tematy »