• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przedszkolaki słuchają o inżynierii. Przyjdzie czas na farmację i inne nauki

IG
22 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
W poniedziałek Paweł Podwojewski z Pracowni Motyw wyjaśniał przedszkolakom jak działa podwodny hotel. W poniedziałek Paweł Podwojewski z Pracowni Motyw wyjaśniał przedszkolakom jak działa podwodny hotel.

Jak przedszkolakowi wyjaśnić zasady działania podwodnego hotelu? Co to jest sztuczna inteligencja? W jaki sposób produkuje się leki? Na takie pytania odpowiadają dzieciom przedsiębiorcy z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.Podwodny hotel wymyślony przez trójmiejskie firmy. Pierwsza taka konstrukcja powstanie na Malediwach. Podwodny hotel wymyślony przez trójmiejskie firmy. Pierwsza taka konstrukcja powstanie na Malediwach.
Na pierwszy ogień poszedł podwodny hotel, za którego stronę wizualną odpowiada firma Pracownia Motyw. Obecnie powstaje jego prototyp, ale jest też już pierwsze komercyjne zamówienie - pierwszy taki obiekt stanie na Malediwach.

Działanie tej ruchomej konstrukcji wyjaśniał pięcio- i sześciolatkom z parkowego EduPrzedszkola właściciel Pracowni Motyw, architekt, Paweł Podwojewski. Musiał do tego użyć rekwizytów - piłeczki pingpongowej i akwarium. Piłeczka symbolizowała hotel, a akwarium morze.

- Czy piłka wypłynie jak ją zanurzymy? - pytał Podwojewski. Na podobnej zasadzie działa podwodny hotel projektowany przez pracownię Motyw - wynurza się kiedy zwalniany jest ciężar, który trzyma jego część podwodną.

- Zadziwiające jest jak łatwo dzieci zrozumiały podstawową zasadę, że by hotel był pod wodą, musi go tam trzymać właśnie ciężar. To nie jest łatwe do wytłumaczenia nawet inżynierom, a co dopiero dzieciakom - mówi Podwojewski. - Dla mnie to spotkanie z dziećmi również było jednym z najtrudniejszych zadań podczas projektowania hotelu.

Po wysłuchaniu "wykładu" Podwojewskiego dzieci otrzymały zadanie wykonania prac plastycznych, przedstawiających to, co usłyszały. Sprawdziliśmy, czy podobały im się zajęcia i co z nich zrozumiały.

O czym opowiadał ten pan?

- O hotelu po wodą - odpowiadały dzieci.
Pod wodą? To musi być pewnie bardzo głęboko... co?
- Nie, bo nie można z niego wyjść, chyba że się otworzy okno, ale wtedy wleje się woda.
To jak można z niego wyjść?
- Jest winda i hotel sam wypływa, gdy się pali.
Chcielibyście zamieszkać w takim hotelu pod wodą?
- Taaak.
A czemu?
- Bo tam jest codziennie basen, trzy razy dziennie, cztery dziennie, tak jak w Karpaczu, gdy byłem z tatą - odpowiada Jarek.
- Można się opalać, gdy się wyjdzie na powierzchnię - dodaje Zosia.
- Można oglądać tęczę i rafę koralową - wtóruje Olga.

Spotkanie przedszkolaków z projektantem podwodnego hotelu, to początek cyklu zajęć w przedszkolu pt. "Firmy GPN-T w oczach dzieci". To pomysł Izabeli Disterheft, dyrektor GPN-T.

- Z moich doświadczeń i kontaktów z przedstawicielami firm zajmującymi się innowacyjnymi technologiami wynika, że mają oni bardzo często trudność, by w sposób łatwy opowiedzieć, czym się zajmują - mówi Izabeli Disterheft, dyrektor GPN-T. - Fakt istnienia przedszkola w GPN-T to doskonała okazja, aby tę trudność pokonać. Dla naszych przedszkolaków z kolei to idealna możliwość kontaktu z szeroko rozumianą przedsiębiorczością.

Efektem zajęć będzie też galeria prac dzieci, które namalowały hotel podwodny. Zawiśnie ona w jednym z budynków GPN-T. Najładniejsze, najbardziej pomysłowe i kreatywne prace zostaną nagrodzone.

W kolejnych tygodniach dzieci będą odwiedzać laboratoria, pracownię konstrukcyjną, dowiedzą się więcej na temat sztucznej inteligencji, a także tego, czym jest serwerownia.

Projekt podwodnego hotelu powstał w głowach i na komputerach trójmiejskich inżynierów i architektów.

IG

Miejsca

Opinie (6)

 • (3)

  jakiś czas temu, tłumaczyłem dzieciakom 4-5 letnim jak odbywa się wydobycie ropy z dna morza.
  Największa atrakcja to film,animacje, mapa, mój kombinezon i możliwość zrobienia zdjęcia z kaskiem i w okularach. (Dla malkontentów i hejterów, kask nieużywany, nowy i czysty specjalnie dla dzieci).

  Prelekcja ok 40 min. duże zainteresowanie, ale przegrałem z podwieczorkiem...

  • 28 1

  • z podwieczorkiem nikt nie wygra..

   • 11 0

  • .. (1)

   dzisiejsza praca inż. to porażka nikomu nie polecam a tym bardziej w przemyśle stoczniowym w biurze konstrukcyjnym .. nie ważne czy dobrze czy źle liczy się termin a wydać trzeba... a budowę bez zatwierdzenia dokumentacji technicznej się zaczyna. Dzieci nie dajcie sobie wcisnąć tego aby kończyć studia techniczne!!

   • 0 6

   • Tak jest wszedzie.

    W USA a jakze. Dlatego jak projekt jest w jednej czwartej juz zbudowany a dopiero w polowie zaprojektowany to juz wydaje sie pelno ECNs (Engineering Change Notices) czyli po polsku Karty Zmian poniewaz koliduje z nieprzewidzianymi wczesniej wszelkiego rodzaju zmianami w projekcie. Nikt nie pozwala na czekanie az caly projekt jest skonczony i zatwierdzony do rozpoczecia produkcji. Materialu juz musza byc zamowione i sprowadzone wczesniej. Inzynier to bardzo ciezka fuch bo traktowany jest jak nieco lepiej wyksztalcony pracownik fizyczny a do tego zbiera wszystkie opier*ole. Nie mniej Inzynier to jest najwyzsza elita wposrod ludzi wysoko wyksztalconych a nie jakis tam debilek z MBA.

    • 2 0

 • Ja też tak uczę córkę w domu.

  Warto jest rozwijać własne dziecko. Bazuję na zdjęciach, filmach, książkach, wycietych obrazkach, rekwizytach i rozwijam wiedzę córki o otaczającym ją świecie. W Polsce jest masę rodziców w ten sposób postępujących, są strony internetowe z gotowymi pokazami i blogami opisującymi rozmaite tematy. Na anglojęzycznych i rosyjskich stronach jest też wiele gotowych prezentacji - wystarczy przetłumaczyć i wydrukować. (Tłumacz np. na google). Trzeba tylko chcieć i mieć czas dla dziecka.

  • 1 0

 • inzynier

  jestem inzynierem w Polsce i mam sie swietnie. Dzieciaki jesli chcecie miec fajne zabawki zdecydowanie polecam:)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane