• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przedszkole nie działa? Czesne należy zapłacić

Ewa Palińska, Wioleta Stolarska
27 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Rodzice nie chcą płacić czesnego, ale mają taki obowiązek. Dotyczy to nie tylko placówek niepublicznych, ale też publicznych żłobków czy przedszkoli. Rodzice nie chcą płacić czesnego, ale mają taki obowiązek. Dotyczy to nie tylko placówek niepublicznych, ale też publicznych żłobków czy przedszkoli.

- Właściciele niepublicznych placówek powinni zwracać rodzicom opłaty za posiłek, ale mogą pobierać czesne - takie jest stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sprawie opłat za przedszkola i żłobki w czasie zawieszenia ich działalności z powodu epidemii koronawirusa. Ministerstwo Edukacji sugeruje natomiast, aby rodzice i właściciele ustalili satysfakcjonujące obie strony niższe stawki. W przypadku placówek publicznych decyzja o zwolnieniu z opłat bądź nie zależy od samorządu.



Czy rodzice podopiecznych niepublicznych żłobków i przedszkoli nadal powinni płacić czesne?

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego okres zamknięcia szkół i przedszkoli został wydłużony do Wielkanocy ( przypominamy, że zajęcia dydaktyczne nie odbywają się od 12 marca ). Zamknięte są również uczelnie wyższe, a także żłobki i inne placówki oświatowe w całym kraju.

"Placówki nie działają, więc nie będziemy płacić"



Dla wielu rodziców fakt zawieszenia działalności placówek był jednoznaczny z zaprzestaniem płacenia czesnego.

- Dlaczego mam płacić za coś, z czego nie korzystam? Przecież to by było nielogiczne - mówił Wojtek, którego córka uczęszcza do jednego z niepublicznych gdańskich przedszkoli.
Właściciele żłobków i przedszkoli niepublicznych zwrócili się do rodziców z prośbą o wsparcie i zrozumienie. Bez opłat z tytułu czesnego placówkom grozi bowiem bankructwo - nie będą w stanie wypłacić pensji pracownikom oraz opłacić rachunków, a - jak przekonują - koszty stałe mają ogromne.

Prowadzący i właściciele niepublicznych placówek opiekuńczych, wychowawczych i edukacyjnych wystosowali też list otwarty do polskiego rządu, odnoszący się do trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Zobacz jego treść.

Właściciele przedszkoli i żłobków apelują o zrozumienie i pomoc


Ministerstwo Edukacji: dotacje nie zostaną wstrzymane



Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało stanowisko, że w czasie zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu pandemii udzielanie dotacji przez samorządy niepublicznym placówkom (a także tym o charakterze publicznym, ale nieprowadzonym przez samorządy) powinno odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - art. 30c - PDF

Fakt, że gminy nie mają podstaw, aby kwestionować wysokość dotacji lub uchylać się od ich wypłaty, nie uspokaja jednak właścicieli placówek niepublicznych. Aby przetrwać, potrzebują też wpłat z tytułu czesnego, a wielu rodziców się od nich uchyla, tłumacząc, że nie będą płacili za usługi, które nie są świadczone.

Rodzice powołują się na raport UOKiK z 2008 r., dotyczący kontroli wzorów umów stosowanych przez przedszkola niepubliczne z 2008 r. Wówczas uznano, że jeśli w umowie z przedszkolem znajduje się postanowienie, że placówka pobiera czesne nawet w czasie, kiedy nie świadczy usług, to jest to klauzula nieważna, ponieważ jest wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych.

UOKiK zmienia stanowisko - czesne każe płacić, ale zachęca do negocjowania warunków



Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek "Dziennika Gazety Prawnej" ponownie odniósł się do sprawy, łagodząc stanowisko sprzed dekady. Podkreślono w nim, że sytuacja jest nadzwyczajna, należy więc podjąć nadzwyczajne kroki.

- Nie ma w tym winy ani przedsiębiorców, ani rodziców. Właściciele placówek nie mogli tej sytuacji przewidzieć, planując ryzyko biznesowe. Doszło do nadzwyczajnej zmiany okoliczności, co przewiduje też Kodeks cywilny w stosunkach cywilnoprawnych, to tzw. klauzula rebus sic stantibus - przekonuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. - Każdy przypadek należy oceniać odrębnie. Strony umowy muszą się porozumieć, jak sprawiedliwie dzielić koszty czesnego. Tak by przedsiębiorcom umożliwić przetrwanie, a jednocześnie nie przerzucić na konsumentów całości ciężaru utrzymania przedszkoli i żłobków. Z pewnością niedopuszczalne jest pobieranie czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, np. opłaty za wyżywienie nie powinny być pobierane - dodaje.
UOKiK zaapelował do rodziców i właścicieli o wypracowanie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony. W przypadku ewentualnych sporów z prywatną placówką konsumenci mogą skorzystać z mediacji bądź bezpłatnej pomocy prawnej, np. rzeczników konsumentów. Ostatecznie o racji strony będzie rozstrzygał sąd.

Co z opłatami w publicznych placówkach?



W nieco lepszej sytuacji są rodzice, których dzieci korzystają z usług publicznych placówek. Tu decydują samorządy.

W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku. Jak wyjaśnia Wydział Rozwoju Społecznego, w przypadku opłaty stałej (maksymalna stawka wynosi teraz 492 zł) rodzicom przysługuje zwrot 50 proc., jeśli nieobecność dziecka w placówce z powodu choroby trwa dłużej niż 11 dni roboczych (ciągła nieobecność).

- Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzice normalnie płacą za każdą rozpoczętą godzinę powyżej 5 h realizowanej podstawy programowej, dlatego w obecnej sytuacji nie ponoszą żadnych kosztów - informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.
W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku. W Gdańsku w przypadku żłobków rodzice dostaną zwrot poniesionej opłaty za wyżywienie od 12.03.2020 roku.
Z kolei sopocki magistrat deklaruje, że "w publicznych przedszkolach i żłobku w Sopocie rodzice nie będą ponosili opłat za czas, kiedy te placówki nie pracują".
13:59 31 MARCA 20

Opłaty za żłobki (10 opinii)

Może podejmiecie temat opłat za żłobki, które są bezprawnie żądane? Instytucja nie świadczy usługi wiec nie powinna pobierać opłat. Zwracane jesteś tylko za wyżywienie. Wszyscy zanlezliśmy się w trudnych sytuacjach.
Może podejmiecie temat opłat za żłobki, które są bezprawnie żądane? Instytucja nie świadczy usługi wiec nie powinna pobierać opłat. Zwracane jesteś tylko za wyżywienie. Wszyscy zanlezliśmy się w trudnych sytuacjach.

Miejsca

Opinie (519) 9 zablokowanych

  • Ciekaw jestem czy (3)

    to polactwo co tak szafuje jednym artykułem kodeksu cywilnego, jak już będzie po wszystkim, nie będzie prosić tych "zachłannych" co się "bezpodstawnie wzbogacili" właścicieli czy administratorów placówek o przyjęcie dziecka ponownie?

    (Następne umowy będą już inaczej skonstruowane)

    • 6 8

    • No zawsze na wrzesien sa chetni. beda chetni. Co powiesz im zeby spitalali?

      Jak jedno przedszkole nie przyjmie to inne przyjmie.
      Ty sie obrazisz , wezmiesz tych rodzicow co konkurencja twoja sie obrazila :).
      hehe

      • 3 0

    • I tak KC jest ponad umowami cywilnoprawnymi i ew. bedziesz mieć zapisy niezgodne z prawem

      czyli efektywnie umowe nie wazna :) . Jak teraz frankowcy z bankami.

      Wiec pisz tam pisz kerowniku.

      • 4 0

    • I pewnie odpowiednio droższe

      • 1 1

  • Nie byłoby całego zamieszania (6)

    Gdyby odrobię poszła rekomendacja na obniżkę o 50% czesnego i deklaracja pomocy placówkom ze strony rzadu, samorządów. A tak rodzic ma płacić solidarnie samemu nie będąc pewnym jutra i czy placówka i tak się nie zamknie, przy okazji będąc szantażowanym i przedstawianym jako pieniacz. Oczywiście wina rzadu. Ja uważam ze 50% jest uczciwe ale 80% to jest śmiech.

    • 6 0

    • Placówki przedszkolne publiczne i niepubliczne w Gdańsku dostają co miesiąc od samorządów dopłatę do każdego dziecka w wysokości 70% kosztów . Wy rodzice dopłacacie pozostałe 30 % i to od zarządzającego zależy jak te pieniądze zostaną wydatkowane.

      • 1 0

    • Jak wyjeżdżasz na urlop też idziesz do zarządcy nieruchomości żeby zwolnił ciebie z czynszu za okres kiedy nie przebywałeś w mieszkaniu? Idź i zażądaj 50 procentowego zwolnienia bo nie było cię 2 tygodnie w domu . Obejrzyj rachunki za energię czy gaz , tam opłaty są tak skonstruowane że nawet jak nie zużyjesz ani jednej kWh energii czy m3 gazu i tak dostajesz rachunek a rzeczywiste zużycie tych mediów jest tylko częścią wcale nie najwyższą częścią rachunku.To samo jest z przedszkolami , przedszkola mają również jak te instytucje których przykłady podałem koszty stałe i od nich nie uciekniesz jeżeli nie chcesz doprowadzić do bankructwa . Pewnie można by policzyć o ile zmniejszą się rachunki za prąd , ciepło w obiekcie , może rzeczywiście można jak w innych branżach obniżyć o te 20% pensje personelu czy odliczyć koszt wsadu do kotła. Wszystko to można policzyć i dogadać między dyrekcją a rodzicami i wspólnie szukać sposobów żeby to przetrwać aby wasze pociechy miały po wszystkim do czego wrócić . Przeczytałem część waszych postów i nie mogę wyjść ze zdumienia kiedy czytam że jak przedszkole nieczynne to nie płacę . a ja zadam pytanie jak nie zapłacisz i przedszkole padnie to gdzie później zaprowadzisz swoje dziecko . I na koniec , jak się zorientuję że dzieciom jest ciężko sam zapłacę za przedszkole moich wnuczek ze swych oszczędności przeznaczonych na czarna godzinę bo taka czarna godzina własnie przyszła.

      • 2 1

    • (2)

      A jak jest z odpłatnością za przedszkole kiedy z różnych względów (urlop czy choroba dziecka ) dziecko nie uczęszcza do placówki?

      • 0 0

      • (1)

        Tez placisz 100%

        • 0 0

        • Tyle, że urlop albo choroba nie trwa miesiącami i to kwestia dobrowonego zrezygnowania z usługi, która jest dostępna. Tu akurat nie ma winy w rodzicach ani w przedszkolach. Trzeba się dogadać, aby wilk był syty i owca cała. Jak się przedszkola upierają na 100% to nie ma się co dziwić, że będą miały wypowiedzenia.

          • 1 0

    • Oczywiście że tak. Mojej koleżanki przedszkole policzylo 50 procent za kwiecień, minus wyżywienie za caly miesiac i minus dwa tygodnie wyżywienia z marca. Same 50 % podstawy. I to jest uczciwe.

      • 1 0

  • wypowiedzenie (4)

    Wypowiedziałam umowe i mam z glowy i tak do czerwca wszystko będzie pozamykane.

    • 6 1

    • (2)

      O właśnie. Ci co tak krzyczą niech wypowiedzą umowę i tyle. Po kryzysie trzeba będzie szukać nowego przedszkola? Aaaa, to trzeba było płacić za utrzymanie miejsca.

      • 4 2

      • To zaplac swojemu pracodawcy by utrzymal twoje miejsce pracy

        • 3 1

      • Jak po kryzysie będzie praca... Jak będzie kasa to i opieka się znajdzie...

        • 1 0

    • Ja też wypowiadam. Jakby zeszli do 80% to bym płaciła. Kto wie jak długo utknę w domu i co potem z pracą.

      • 3 0

  • polskie spoleczeństwo

    Problem dotknął nas wszystkich.
    Oby ci co najgłośniej krzyczą teraz za chwilę sami gorzko nie płakali.
    A koszty trzeba obniżyć to oczywiste.
    Ale trzeba umieć się też umieć zachować w każdej sytuacji drodzy rodzice bo fortuna kołem się toczy.

    • 5 0

  • Gdański zespół żłobków (1)

    Uważam, że miasto , w przypadku kiedy żłobek będzie zamknięty cały kwiecień powinno jednak zrezygnować z opłaty stałej. Wiele samorządów w całej Polsce idzie ludziom na rękę tylko w tym mieście stoi twardy mur. Nadal jest płatna strefa parkowania, planowa podwyżka biletów (inne miasta planowe podwyżki przesuwają w czasie), pełna opłata za żłobki. Co tu się dzieje?

    • 1 0

    • Jak to co

      O połowę spadła sprzedaż biletów, do tego część rodziców straciła pracę, zlecenia, dochód, więc jakaś część z nich już zrezygnowała ze żłobków czy przedszkoli - a to przekłada się na mniejszej kasie to budżecie miasta. Za chwilę podniosą opłaty za wywóz śmieci, za wodę, ogrzewanie czy gaz - bo przecież ludzie więcej siedzą w domach, zużycie jest wieksze - wiec łatwy hajs.

      • 0 0

  • Opłaty za żłobki zostały zawieszone

    przez gdański zespół żłobków do czasu zakończenia epidemii. Informacja z 31.03 ze strony gzż.

    • 2 0

  • To też jest problem bo przedszkole chce całe czesne bo się utrzymać musi a dlaczego mnie nikt nie pyta ja też muszę się utrzymać dziecko też pensja mi spadła o połowę a dyrektorka myśli o swojej d*pie aby opiekunka płacic za co ze siedzą w domu

    • 0 0

  • Trzeba płacic nawet jak sie zerwie umowe (1)

    Postanowiliśmy z żoną że zerwiemy umowę powołując się na KC art 495 czyli w skrócie niema usługi niema pieniędzy jednak jest tak też podpunkt drugi ,że jeżeli usługi są cześciowo wykonywane to należy sie częsciowe wynagrodzenie. I teraz tak nasze przedszkole obniżyło czesne o 20%, pani przedszkolanka wysyła żonie na maila jakieś materiały więc można to podciągnąć właśnie to pod ten paragraf i to było by na tyle. Umowy zerwać nie można w trybie natychmiastowym tylko z wypowiedzeniem miesięcznym więc wypowiadając umowę w kwietniu trzeba zapłacić za kwiecień i maj. Oczywiście można nie zapłacić ,ale wtedy najprawdopodobniej nasz dług zostanie sprzedany firmie windykacyjnej i zostaniemy wpisani do rejestru dłużników w BIK. To rodzic będzie musiał ewentualnie podać przedszkole do sądu i liczyć na wygraną która jest wątpliwa. Reasumując to jeżeli przedszkole samo z siebie obniży czesne i wysyła jakieś materiały to ciężko będzie udowadniać że te materiały nie są tyle warte lub nie. Jeżeli ktoś ma nóż na gardle to proponuje dogadać się polubownie z przedszkolem tj przestawić ,że np macie ciężką sytuację itp ,ale prawnie to jest raczej przegrana sprawa lub nie warta użerania się. Będę jeszcze sprawdzal KC może znajdzie sie jeszcze jakis pomocny punkt jakby ktoś znalazł coś wartego uwagi to proszę o odpowiedź w tym temacie.

    • 0 0

    • Hanna

      Ktoś usuwa moje komentarze. Jeszcze do raz napisze - Jolanta Skrobowska prawnik rodzinny, pisze fajny blog i tam jest jej zdaniem na temat opłaty za żłobki.bprosze wyszukać w google po nazwisku

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane