Wiadomości

stat

Przez agresję w klasie musiał zmienić szkołę. Dyrekcja: zrobiliśmy wszystko, co możliwe

Ciągłe popychanie, bicie, a nawet próba zepchnięcia ze schodów - przez takie sytuacje rodzice 7-letniego Pawła postanowili przenieść syna do innej szkoły. W dotychczasowej ich zdaniem dyrekcja i nauczyciele nie radzili sobie z przeciwdziałaniem coraz częstszej agresji wśród uczniów. Szkoła broni się podkreślając, że w tej sytuacji zrobiono wszystko, ale niektórych procedur nie można ominąć, dlatego na zmiany trzeba czasem poczekać.Agresja i przemoc w szkołach to coraz większy problem?

tak, dzieciaki coraz częściej przekraczają granice - dochodzi do bójek, prześladowań, a nauczyciele nie radzą sobie z problemem

80%

to raczej problem przepełnionych szkół, gdzie jest zbyt mało pedagogów do kontroli zachowań uczniów

12%

to pojedyncze sytuacje, czesto wyolbrzymiane przez rodziców

8%
Paweł był uczniem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, ale zdaniem rodziców musiał ją zmienić z powodu konfliktu z innym uczniem. Według rodziców chłopca, szkoła nie potrafiła poradzić sobie z narastającą agresją wśród pierwszaków, co zmusiło ich do przeniesienia dziecka.

Agresję do klasy "przyniósł" jeden z uczniówKrótko po rozpoczęciu nauki w placówce wyszło na jaw, że w klasie Pawła jest kilku uczniów napastliwych wobec pozostałych kolegów i koleżanek. Zdaniem ojca Pawła [na życzenie rodziców zmieniliśmy imię chłopca - red.] agresję do klasy "przyniósł" jeden chłopiec, który dołączył już po rozpoczęciu roku szkolnego.

- Jego nadpobudliwość wywołała kolejne takie zachowania u rówieśników. Odnoszę wrażenie, że dzieci same się "nakręcały" - twierdzi pan Grzegorz [imię również zmienione - red.], ojciec Pawła.
Zaznacza, że zarówno on, jak i jego żona próbowali interweniować.

- Informowaliśmy nauczycielkę i dyrekcję szkoły o zaistniałych incydentach, ale niestety poza rozmowami nikt nie podjął konkretnych działań. Przekonywano nas, że sytuacja jest poddawana analizie, że jedno z dzieci jest pod opieką specjalistycznej poradni i szkoła czeka na wyniki badań - opowiada ojciec Pawła.

Popychanie, bicie, a nawet próba zepchnięcia ze schodówW tym samym czasie, kiedy nauczyciele czekali na opinie specjalistów, zdaniem pana Grzegorza jego syn był regularnie atakowany przez rówieśników.

- Wśród incydentów, do jakich dochodziło można wymienić chociażby: wielokrotne bicie w różne części ciała, w tym w głowę, popychanie w trakcie lekcji w-f na metalowy słupek bramki na boisku, doszło też do próby zrzucenia syna ze schodów - wylicza rodzic.
Jak przekonuje, również kontakt z rodzicami jednego z agresywnych uczniów nie odniósł oczekiwanego skutku. Deklaracje o zwróceniu szczególnej uwagi na zachowanie w klasie także niczego nie zmieniły.

- Po kilku dniach sytuacje zaczęły się powtarzać, syn wracał ze szkoły posiniaczony, z płaczem. Często sam zgłaszał nauczycielom problem, ale wciąż nic z nim nie robiono - podkreśla ojciec Pawła.
Krótko po rozpoczęciu nauki w placówce wyszło na jaw, że w klasie Pawła jest kilku uczniów napastliwych wobec pozostałych kolegów i koleżanek. Zdaniem ojca chłopca agresję do klasy "przyniósł" uczeń, który dołączył już po rozpoczęciu roku szkolnego.
Krótko po rozpoczęciu nauki w placówce wyszło na jaw, że w klasie Pawła jest kilku uczniów napastliwych wobec pozostałych kolegów i koleżanek. Zdaniem ojca chłopca agresję do klasy "przyniósł" uczeń, który dołączył już po rozpoczęciu roku szkolnego. fot. trojmiasto.pl

"Nie mogliśmy czekać, aż syn trafi ze szkoły do szpitala"Ponieważ rodzice Pawła spodziewali się zdecydowanej reakcji dyrekcji szkoły i nie chcieli na nią czekać, postanowili przenieść syna do innej szkoły.

- Nie mogliśmy czekać, aż syn "zgodnie z procedurami" trafi ze szkoły do szpitala, zamiast do domu. Niestety po raz kolejny to on stał się ofiarą, bo musiał ewakuować się ze szkoły, którą wspólnie wybraliśmy - kończy pan Grzegorz.

Dyrekcja: zrobiliśmy wszystko, co możliweDyrektor placówki Justyna Januszewska zapewnia, że szkoła zrobiła wszystko, co możliwe w tej sytuacji - zachowała odpowiednie procedury i zmierzała do rozwiązania problemu.

Dyrektor potwierdza, że dochodziło między uczniami do różnych incydentów. Jak podkreśla, wynikały one jednak nie z wzajemnej niechęci czy braku sympatii obu chłopców, ale problemów zdrowotnych wynikających z trudności w kontrolowaniu emocji i modulowaniu zachowań.

- Rodzice podjęli działania diagnostyczne lekarskie i psychologiczne. Efektów w formie opinii spodziewamy się na dniach, niestety procesy te nie są krótkie i trwają w czasie - napisała dyrektor Januszewska.
Dyrektor zaznaczyła, że szkoła planuje wprowadzenie nauczyciela wspomagającego, ale to wymaga pisemnego orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, na które rodzice Pawła nie chcieli czekać. Bez takich dokumentów szkoła nie dostanie środków na zapewnienie takiej opieki. Justyna Januszewska przyznała też, że sytuacja być może wyglądałaby inaczej, gdyby przed decyzją o przeniesieniu syna rodzice Pawła chcieli z nią osobiście porozmawiać.

W rozmowie z Trójmiasto.pl dyrektor stwierdziła, że ocena rodziców Pawła wobec szkoły i jej działań jest krzywdząca, podkreśliła też, że nie czekając na opinię szkole udało się zorganizować "koleżeńską" pomoc innej nauczycielki, która wspiera wychowawczynię klasy Pawła.

- Żadna inna szkoła nie ma tylu terapeutów do pracy z dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - zaznacza Januszewska i podkreśla, że w jej szkole bardzo poważnie traktuje się każdy, nawet najtrudniejszy przypadek.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (285)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Ginekologia Redłowo zabieg planowy Cześć, w przyszłym tygodniu mam operację w Redłowie na ginekologii. Chciałabym się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: agnieszkaj

 • Dr Pakalska - Korcala (2) Szukam kontaktu do dr Pakalskiej. Jest psychiatra dzieciecym i chodzi mi o prywatna...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Rehabilitant dla 2-latka z OMN Witam, poszukuje rehabilitanta doświadczonego w pracy z ruchliwymi, uciekającymi 2-latkami....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Serka

 • Apteka robiąca leki na receptę (9) Gdzie w okolicy Śródmieścia, Suchanina, Wrzeszcza, Piecek lub Siedlec znajdę aptekę która ma...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kaśka Gdańsk

 • Alergolog dziecięcy kogo polecacie ?? (5) Witam, Poszukuję dobrego alergologa / pulmonologa dziecięcego. Kogoś polecacie?? Będę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kometa

 • Kombinezon dla dziewczynki rozmiar 86... Pilnie kupię kombinezon dla dziewczynki rozmiar 86. Zimowy. Najlepiej z rekawiczkami i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Aerochamber (5) Witam gdzie dostanę tanio tube aerochamber dla 5 latki albo może macie jakiś inny fajny...

  Sprzedam , autor: amela22

 • wozek kupie (3) Hej dziewczyny , bardzo pilnie potrzebuje tanio odkupić wózek dla dzieciaczka. Popsuł nam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: maja

 • Próchnica u 4 latka. (11) Leczyć czy nie? Gdzie najlepiej w gdańsku na nfz, z podejsciem do dzieci? I bez leku tylko...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: user_138537394372

 • Kueire - 12.11.2018 r (3) Czy kurierzy dzisiaj jeżdzą

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ubezpieczenie dla rodzny (3) Zastanawiam się nad tym aby wykupic dla mojej rodziny ubezpieczenie indywidualne.Jaką firme...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • wynajem autokaru (3) Witam; muszę wynająć autokar na ok 30 osób. Macie może sprawdzone firmy ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: I.

 • Mebelki dla barbie Witam. Kupię mebelki dla barbie, może ktoś ma i chętnie by odsprzedał

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: nowa2

 • oddam butelki, kubeczki, nową... (3) oddam za darmo, odbiór osobisty Gdańsk Chełm

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MMG

 • Skrócony wymiar etatu na L4 w ciąży (9) Hej, obecnie ma skrócony wymiar etatu do 3/4 po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Proszę o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jusia

 • Problem z wypłatą 500+ za listopad w... (6) Dzień dobry. Mam problem z otrzymaniem 500+ za miesiąc październik 2018. Do dnia...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: PH

 • Dermatolog dziecięcy (6) Witam Potrzebuję namiary na jakiegoś dobrego dermatologa dziecięcego.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Rosi

 • Test Pappawe (3) W moim przypadku test Papp-a się potwierdził. W 13 Tc Nt-2,1 kość nosowa obecna, przepływy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kamcia777

 • Dimedic opinie Czy korzystałyście z tego serwisu? Pilnie potrzebuję recepty i zastanawiam się czy z nich...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sofia

 • Tabletki antykoncepcyjne-Limetic (2) Czy ktoras mam stosuje te tabletki? Mam 3opakowania do oddania/zamiany

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta

 • Dziecko a telefon (2) Moje dziecko zbyt długo korzysta z telefonu. W domu ją kontroluję, jednak obawiam się, że w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: BeataM

 • Łóżko dla 2.5 latka (6) Hek, proszę o podpowiedzi gdzie i jakie łóżko kupić dla 2.5 latka. Najlepiej w rozmiarze...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jusia

 • Porodówka Kartuzy (2) Witam Drugie Panie, Mamy z Trójmiasta. Chcę zapytac czy któraś rodziła w Szpitalu W...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Corollaeli2@wp.pl.

 • zmiana imienia dziecka (7) Czy jest na forum rodzic, który zmieniał imię swojemu niemowlakowi? Moja córka ma 10...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Nauka rysunku - co/kogo polecacie? Czy jest tu ktoś, kto korzysta z nauczyciela bądź jakichś warsztatów w Trójmieście i poleca,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: piegoosek

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »