Przyjdą po cukierki i zrobią psikusa. Otworzysz im drzwi?

Czy się nam to podoba czy nie, dzieci uwielbiają Halloween. W weekend nie zabraknie więc w Trójmieście imprez dla nich.
Czy się nam to podoba czy nie, dzieci uwielbiają Halloween. W weekend nie zabraknie więc w Trójmieście imprez dla nich. fot. fotolia/gpointstudio

Moda na świętowanie Halloween na dobre już zagościła w polskich domach. Już 31 października do wielu drzwi zapukają potworni przebierańcy prosząc o cukierka i grożąc psikusem. Czy jako społeczeństwo przyzwyczailiśmy się już do tego zwyczaju?Czy w Halloween otwierasz małym przebierańcom drzwi?

Zobacz wyniki (1022)
Dorośli, młodzież i dzieci bawić się będą na imprezach i balach zarówno tych zorganizowanych, jak i na zwyczajnych "domówkach". Niektóre ze świętujących w domu maluchów wyruszą z koszami i siatkami do najbliższych sąsiadów po słodkie łupy. Czy spotkają się z ciepłym przyjęciem, czy powinny być przygotowane na to, że nikt nie otworzy im drzwi?

Przygotujcie sąsiadów

- Mam dwóch synów, dziesięcio- i ośmiolatka. Przejdą od drzwi do drzwi z hasłem "cukierek albo psikus" już kolejny raz - mówi Agata z Gdańska, mama Antka i Marcina. - Co roku, żeby nie narażać ich na nieprzyjemności, uprzedzamy sąsiadów miłymi liścikami, że dzieci będą się bawiły w ten sposób. Jeśli ktoś nie lubi Halloween, po prostu nie otwiera im drzwi, ale mam nadzieję, że przynajmniej nikt nie będzie na nich krzyczał.
Choć nie wszystkim podoba się ten zwyczaj przeniesiony na polski grunt z zagranicy, coraz więcej osób nie widzi nic szkodliwego w zabawie oswajającej dziecięce lęki.

- Zaczęłam już zaczepiać dzieci z mojej klatki schodowej i pytać, czy w Halloween do mnie zapukają - mówi Agnieszka z Gdańska. - Muszę wiedzieć, jak się przygotować do ich wizyty.
- Nie moje klimaty, ale jak mam coś pod ręką, to dzieciakom daję, za kreatywność - zdradza Paweł z Gdańska.
Dzieci mają strategie

Zaprawione w boju maluchy doskonale wiedzą, gdzie w Halloween szukać łupów nie narażając się na nieprzyjemności.

- Pukamy do tych sąsiadów, którzy na parapecie lub balkonie wystawili dynie - zdradza szóstoklasistka Amelka z Gdańska. - Oni zawsze mają dla nas słodycze. Niektórzy za to chowają samochody do garażu i gaszą światła. Udają, że ich nie ma. Wiemy, którzy tak robią i do nich nie pukamy.
Jak Kuba Bogu

- Nie zawsze mam dla tych pielgrzymek cukierki, ale staram się zapewnić psikusa - śmieje się Adam z Sopotu. - W ubiegłym roku drzwi do mojego mieszkania otwierały się same, a za nimi była ciemność i słychać było upiorne jęki i podzwanianie łańcuchami. Psikusy robione dzieciom były urozmaiceniem dla naszej dorosłej zabawy.
Warto przygotować dzieci nie tylko na to, że same mogą zostać zaskoczone psikusem, ale też przypomnieć o kulturalnym zachowaniu, również wobec osób, które nie będą zachwycone ich wizytą. Najmłodszym "straszydłom" powinni towarzyszyć opiekunowie.

- Będziemy przygotowani na odwiedziny przebierańców, ale sami też będziemy chodzić - mówi Marcin z Gdyni, tata 6-letniego Olka. - Tym, którzy będą dla nas niemili, wysmarujemy klamki pastą do zębów.
Przedsionek karnawału

Ten, kto stęsknił się już za balami w karnawałowych strojach, może zaszaleć przebierając się za czarownicę lub dynię. Halloweenowe imprezy zaczną się już w piątek, 30 października.

I tak już w piątek Akademia Zabawy i Edukacji Tuptuś zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku przywita nieustraszonych imprezowiczów, których nie przeraża obietnica, że w tym roku zabawa będzie jeszcze straszniejsza niż rok temu. Dwie godziny atrakcji: konkursy i zabawy, malowanie buzi, wycinanie dyniowego lampionu to jeszcze nic, bo na dodatek każde przebrane dziecko dostanie upominek. Piątek, 30 października, godz. 17-19. Bilet - 30zł (opiekunowie nie płacą za wstęp).

Zupełnie niestraszna, ale za to strasznie fajna zabawa szykuje się w Ciuciubabka Cafe zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Zupełnie bez strachu dzieci poświęcą się na niej dekorowaniu dyniowych ciasteczek, przygotują i zjedzą słodkie "dżdżownice" (co jest trochę straszne), pobawią się kolorowymi masami, poszukają skarbów i poeksperymentują z płynem nienewtonowskim. Mile widziane przebrania zarówno u dzieci, jak i u opiekunów (organizator prosi, by jednemu dziecku towarzyszyła maksymalnie jedna osoba dorosła). Przyjęcie przeznaczone jest dla dzieci w wieku od czterech lat. Piątek, 30 października, godz. 18. Cena: 45 zł za dziecko (w cenie drobny poczęstunek dla dzieci). Obowiązkowe zapisy mailem: agnieszka@ciuciubabkacafe.pl .

Przez dwa dni straszyć będzie w Rodzinnym Centrum Rozrywki Loopy's World zobacz na mapie Gdańska. Najweselszy dom strachów ma straszne tajemnice, które odwiedzający odkryją podczas przejażdżki strasznym wagonem po kopalni, odwiedzin w domu Baby Jagi i poszukiwania skarbu w grobowcu. To może być przerażająco dobra zabawa. Piątek, 30 października, od godz. 15 oraz sobota, 31 października, od godz. 12. Cena biletu: 39 zł.


Wielkie Bale Duchów i Straszydeł odbędą się także w Salach Zabaw Elefun zobacz na mapie Gdyni. Organizator proponuje kilka terminów i podział uczestników na grupy wiekowe, dzięki czemu zabawa będzie straszna lub straszniejsza. Na dzieci czekają m.in. 3 godziny zabawy, tańce i konkursy, pokaz halloweenowej mody, upiorne malowanie twarzy. Piątek, 30 października, sobota, 31 października. Ceny biletów: 45 zł, a dla rodzeństwa i grup min. 5 dzieci - 39 zł. W cenie poczęstunek i napoje oraz upominki dla wszystkich dzieci.

Centrum Nauki i Zabawy dla Dzieci Bajkowo zobacz na mapie Gdyni w Gdyni zaprasza na Wielki Bal Halloweenowy już nawet dwuletnie stworki. Dwa terminy i dwie grupy wiekowe (2-4 lata oraz 5-10 lat) pozwolą dopasować atrakcje tak, by każdy uznał zabawę za strasznie dobrą. W ciągu trzech godzin dzieci wezmą udział w zabawach i grach z nagrodami, malowaniu buziek i prawdziwym przyjęciu z poczęstunkiem i piciem. Piątek, 30 października i sobota, 31 października. Cena: 40 zł/dziecko. Organizator prosi o wcześniejszą rezerwację miejsc.

Studio Dziecięcej Aktywności Makaraka zobacz na mapie Gdyni w Gdyni zaprasza na bal najmłodsze straszydełka. W planach przejście przez bagno, psikusy, ucieczka przed mumiami, tańce, hulanki i wiele innych atrakcji. Impreza adresowana jest do dzieci w wieku 3-6 lat. Sobota, 31 października, godz. 17-19. Cena: 45 zł (słodki poczęstunek i napoje w cenie). Wymagane zapisy i przedpłata.

Przerażającą propozycję ma dla dzieci Pracownia Koty na Płoty zobacz na mapie Gdańska z Gdańska. Strasznie kreatywna 3-godzinna zabawa dla dzieci od 3 do 9 lat przewiduje takie atrakcje jak klejenie, szycie i malowanie masek według własnego projektu, malowanie okryć potworów i duchów, wymyślanie psikusów oraz najważniejsze: zabawa "cukierek albo psikus" czyli cukierkowe łowy. Sobota, 31 października, godz. 10-13. Koszt: 50 zł (plus halloweenowy kupon zniżkowy dla rodziców na kawę i ciacho w kawiarni po sąsiedzku). Zgłoszenia mailem na adres: karola@kotynaploty.pl .

Opinie (208) 3 zablokowane

 • Otworzę! (18)

  Fajnie, że dzieci mają odwagę żeby zapukać do czyjegoś mieszkania i zagadać.
  Niejeden dorosły miałby z tym problem :] Niestety.....

  • 72 158

  • (1)

   Oby nie zapukały do pedofila

   • 45 6

   • lub grupy szaleńców, gdzie ich wciągną do środka , a rodzice nawet nie będą wiedzieć gdzie są

    • 6 1

  • Tak super... (5)

   ...szkoda tylko, że nie mają odwagi powiedzieć na co dzień ... "Dzień Dobry".

   • 111 2

   • (4)

    Bo rodzice nie nauczyli

    • 40 1

    • za to uczą żebractwa w "imię" święta rodem od Celtów (3)

     • 43 12

     • No oczywiście, że to pogański zwyczaj, (2)

      a ludzie bezmyślnie to obchodzą, bez głębszej analizy...

      • 19 10

      • o skąd pomysł że to co pogańskie to złe? (1)

       poszukaj, poczytaj, a zobaczysz ile dobra i wiedzy zostało wymazane i wyśmiane,
       i to w imię czego? tzw religii "miłości", która z propagowaniem miłości niewiele ma wspólnego

       • 6 5

       • to się zdecyduj,

        gdy wolisz wiarę pogan, wejdziesz w kontakt z demonami, a wtedy musisz im służyć, bo inaczej cię zniszczą- mam przykład nie żyjącej już znajomej z pracy,
        realnie kłaniała się bożkom zrobionym na wzór pogańskich bo wierzyła w ich działanie i przeslanie- lepiej nie opowiadać

        • 2 6

  • Tylko ich nie upij :-))) (1)

   • 8 1

   • czy FCL

    to nie symbol szatana?

    • 5 3

  • Psikusa to ja im zrobię jak wlecą do piwnicy hrabiego drakulli

   • 9 3

  • a kolędnicy?

   szkoda, że dzieciaki wolą dostawać cukierki za psikusa, zamiast przygotować własnoręcznie szopkę i przyjść zaśpiewać kolędę w okresie bożonarodzeniowym

   • 13 6

  • Szkoda że kolędnicy już nie chodzą z szopką, przebrani i nie śpiewają kolęd... I zupełnie nie chodzi mi tutaj o obrzędy religijne tylko raczej o tradycję i własną kulturę - do kościoła nie chodzę ale wolę szopkę i kolędy niż helołina. :) a Polacy każdego roku udowadniają że wszystko co z zagranicy jest lepsze i fajniejsze niż rodzime - w niektórych państwach UE też tak było, byli otwarci i światowi a teraz przechodzą na prawo szariatu... :)

   • 15 4

  • (1)

   weźcie dzieci, swoje i rodzeństwa do piwnicy czy garażu i zbudujecie razem szopkę to tego turonia - i od 6 grudnia wieczorami spacerujcie z dziećmi przebranymi za pastuszków czy 3 królów turonia itp i śpiewajcie kolędy sąsiadom i bliskim za drobny poczęstunek w postaci słodyczy - piękny zwyczaj , ludzie chętnie posłuchają kolęd z ust dzieciaków i zobaczą przebrania i szopkę - dzieci się przebiorą i pośpiewają naucza się tradycji i jeszcze razem fajnie spędzicie czas w trakcie przygotowań i samych odwiedzin! :)

   • 11 3

   • "- Ja to będę za Heroda
    - Za młody jesteś na Heroda.
    - A co? Herod nigdy nie był młody?
    - Nie."

    • 8 0

  • (1)

   One pukaja tylko po to - by wysepic cos. Nie z zyczliwosci. Lecz z interesownosci. A gwarantuje ci, ze nastepnego dnia (nawet jak cie dobrze znaja) dzien dobry nie powiedza.

   • 9 0

   • za to dzieci na helołin idą po to żeby powiedzieć dobry wieczór .... idą po cuksy i wszędzie trąbią w sklepach żebyś nie zapomniał kupić i wydac pieniędzy na helołinowe słodycze... Ale tu chodzi o polską tradycję cześciowo pogańską bo turoń akurat symbolem pogan jest a nie chrześcijan, a jest nieodłącznym elementem orszaku kolędników! Także nie o religię a o tradycje proszę PAństwa tutaj chodzi a dzieci jak to dzieci - im zawsze chodzi o słodycze :)

    • 1 0

  • Niby fajnie

   Niby fajnie ale jeśli człowieka w domu nie ma to logiczne że nie otworzy drzwi a w zamian ma drzwi wysmarowane jajami mąką albo inne zniszczenia to ale mi zabawa jeśli ktoś to musi sprzątać albo wydawać kasę na naprawę zniszczeń

   • 0 0

 • (6)

  Nie otworzę, nie dam cukierka, bo przede wszystkich to idziemy na mecz Lechii z Legią.
  A w ogóle to co roku nie otwieram, bo uznaję dzień następny, czyli Wszystkich Świętych, a halloween traktuję jako głupotę.

  • 221 50

  • brawo za normalność

   • 49 12

  • psikuta

   A ja zrobię psikusa i nie otworzę - hehe

   • 29 3

  • Słyszałem że w USA przyjeli polską tradycję odwiedzania grobów

   • 27 1

  • iść na mecz lechii z legią to taka sama głupota

   • 14 27

  • To zabierz też maść na ból d...

   To tylko dzieci, które żyją dziś, a nie 100 lat temu. Dlaczego nie mają korzystać z życia? Na zderzenie z rzeczywistośćią będą miały jeszcze czas.
   Wystarczy, że do szkoły je zagoniono rok wcześniej...

   • 11 25

  • A ja idę na mecz finałowy mistrzostw świata w rugby Nowa Zelandia - Australia!

   Będzie się działo!

   • 5 0

 • Niestety ta moda w PL ze wzgledu na inne wychowanie sie slabo sprawdza !. (4)

  Polskie dzieci sa zle wychowane i juz od dwoch lat widac i slychac ze robia nie drobne psikusy lecz dewastuja mienie w budynkach tzw. blokach . Sasiadce w tamtym roku za to ze nie miala slodyczy oblali farba nowe drzwi i rozsypali jakas make na calej klatce schodowej. Oczywiscie jak sie pojawila policja to ich rodzice udawali ze dziecko samo wyszlo po 21 . Ten zwyczaj ma swoja tradycje w USA lecz u nas dzieci i mlodziez to jakas patologia . Co wiecej w USA z wieksza grupa dzieci chodzi w wielu przypadkach rodzic aby wlasnie zapobiec niszczeniu mienia bo dzieci sa rozne. Nic nie mamy przeciw tej skad inad fajnej tradycji lecz w kulturalny sposob i jak ktos nie ma slodyczy lub jest chory to nie dobijaj sie nachalnie do drzwi bo to brak kultury a niszczenie to wandalizm za ktory musza placic rodzice tych dzieci. Agata

  • 158 14

  • Też obserwuje falę dewastacji (1)

   Jeszcze kilka lat temu tego nie było. Fajne wychowanie od najmłodszych lat - agresją odpowiedz na odmowę

   • 44 1

   • Tak zwane bezstresowe wychowanie

    • 22 2

  • (1)

   Mamuśki głupsze od tych dzieci co nie które !!! niech przyjdą do mnie to ich zaproszę, aby różaniec za zmarłych odmówiły .Ciekawe czy by chodziły gdyby matkę czy ojca straciły w młodym wieku ...także WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH TUŻ TUŻ I PAMIĘTAJMY O NAJBLIŻSZYCH SERCU NAM I MODLITWIE !!!

   • 14 5

   • niektóre........

    autor wytyka głupotę, a sam do lotnych nie należy...

    • 0 0

 • Importowane pseudoświęto. (9)

  Czy naprawdę musimy na siłę zachłystywać się cudzym kiedy mamy tyle pięknego swojego?

  • 186 26

  • Musimy to odpowiednie słowo, bo nikt nas nie pyta o zdanie, tylko jak zawsze propaganda kieruje się własnymi wytycznymi.

   • 28 3

  • Takie samo jak malowanie jajek wielkanocnych (1)

   • 9 16

   • A komu ono przeszkadza? Co złego jest w przebieranie?
    Tak, uczmy Dzieci tylko płakać. W dzień 1.11 tez nie trzeba się smuci o.lamentowali, to też może być piękny dzień, w końcu wspominamy swoich bliskich.

    • 9 21

  • Choinka i Mikołaj też są importowane. (1)

   I przez to gorsze? Rdzennie słowiańską tradycją są Dziady, Zaduszki zostały wymyślone przez chrześcijaństwo aby też nasz stary obyczaj wyplenić, więc zarzuty, że Haloween niefajny bo importowany uważam za bezpodstawne.

   • 14 12

   • I wszystko ku czci Diabła,

    niestety.

    • 8 9

  • to ja proponuje dziady obchodzic a nie jakies pseudokatolickie swieta

   • 10 2

  • Mamy - choćby kolędowanie i wtedy chętnie dzieci obsypię słodyczami (1)

   • 9 2

   • tylko nie za dużo

    bo im zęby powypadają:))

    • 1 0

  • Pomysł większość rzeczy jest importowana. Oj ci katolicy tylko ich dobre obce złe hipokryci

   • 4 0

 • bal wszystkich świętych (5)

  szkoda że w artykule nie wspomniano o alternatywnej możliwości spędzania czasu czyli o balu Wszystkich Świętych. Nie propaguje się tam kultury śmierci

  • 88 26

  • Ale bal Wszystkich Świętych jest za darmo (1)

   a tutaj reklamują się głupawe klubiki dla dzieci i ich głupawych mam.

   • 29 5

   • Kult śmierci. Zalosne
    Impreza.może być za darmo, z wlqsnymi dekoracjami, potrawami, wdrażana dynia.

    • 11 5

  • To jest zabawa, nie propagowanie kultury śmierci. (2)

   Te dzieci się po prostu śmiesznie przebierają i bawią. Nie demonizujcie tego, czego demonizować nie trzeba.

   • 18 14

   • wyjaśnienie (1)

    No właśnie - najłatwiej przez zabawę jest wprowadzić złe ideologię -Pani "wiedźmo"

    • 10 13

    • znajdź źródło słowa "wiedźma" a zobaczysz czy to zła ideologia

     • 3 0

 • Bardzo chętnie otworzę i poszczuję psem!

  Ewentualnie z buta mogę wyjechać:)"Cukierek albo psikus"!

  • 89 46

 • Marcin z Gdyni, tata 6-letniego Olka - brawo za pomysł ze smarowaniem klamek pastą. Naprawdę mega wysiłek mentalny i super przykład dla dzieciaka.

  • 167 8

 • (17)

  Wczoraj w kościele ksiądz już stękał na temat Halloween. "To satanistyczne święto! Dzieci chodzą przebrane za różne paskudztwa i żebrzą o cukierki zapominając przy okazji o wierze w Chrystusa! Zapraszam szczerze wierzacych w Boga w sobote, 31 października do kościoła!!!. Módlmy się za te biedne, pozbawione rozumu dzieci".

  Zasłoniłam sobie twarz chustą i chichotałam z krzyków księdza. Według mnie - jak ktoś nie uznaje Halloweeen to nie otwiera drzwi i po temacie.

  • 79 110

  • Ja też z księdza chichotałem

   • 20 7

  • Moja Drzesika i Brajan też idą na HELLOWIN (2)

   • 45 10

   • (1)

    Tą decyzję podjęłaś oczywiście ze swoim Partnerem, z którym obchodzicie inne święta narodowe jak Manifa, Parada Gejów i Marsz Równości. Też uważam, że powinniśmy dbać o swoją tradycję narodową. To piękny gest w twojej strony.

    • 12 2

    • nie jarzy ironii

     • 5 0

  • akurat miał rację - największe satanistyczne święto (9)

   kpij - do czasu
   pozwalasz dziecku przesiąk wszystkim, bo myślisz jaki to ma sens i znaczenie
   po co chodzisz do kościoła?

   ja nie chodzę, ale uczę sieodróżniać to co wartościowe od syfu

   • 31 16

   • (2)

    Nie mam dzieci, za młoda jestem. :P

    • 9 12

    • (1)

     to o tobie, nigdy nie jest sie za mlodym na dziecko a za starym mozna byc - pomysl o tym

     • 4 21

     • yorka se kup

      • 7 3

   • Bez przesady (5)

    Inteligentni ludzie potrafią zapewne wytłumaczyć swoim dzieciom o co chodzi zarówno w "obchodach" Halloween jak i we Wszystkich Świętych czy Zaduszkach (jakoś o tym wszyscy prawdziwi katolicy mam wrażenie zapominają)

    Jedno nie przeszkadza drugiemu. Można bawić się 31go oraz nabożnie uczestniczyć we Wszystkich Świętych i Zaduszkach.

    • 24 25

    • jesłi opierasz wiarę na Biblii- to nie można, poczytaj (3)

     • 15 9

     • choinka, malowanie jajek itp (1)

      to też POGAŃSKIE święta, zapożyczane w ciągu wieków przez chrzescijaństwo

      • 18 9

      • Łooj, a ja zawsze myślałam, że choinka i malowanie jajek to nie święta. Za to jak najbardziej Boże Narodzenie i Wielkanoc

       • 18 4

     • Czytałam

      Czytałam, nie raz. A ja radzę naprawdę sięgnąć do źródeł a nie wierzyć na słowo księżulkom, których interpretacja często zależy m.in od humoru.

      • 3 1

    • Wszystkich Świętych jest świętem radosnym , a nie jak wielu podających się za katolików praktykujących

     twierdzi , że dniem zadumy nad grobami . Do tego jest Dzień Zaduszny .

     • 1 0

  • ksiądz ma racje

   szanujmy pamieć o zmarłych a olejmy to idiotyczne amerykanskie swieto

   • 24 12

  • Marzanna (1)

   Ale jakoś do topnienia Marzanny, czy ognisk w Noc Swietojanska to nie mają zastrzeżen, a równie pogańskie (nie satanistyczne) święta. Hipokryci. Halloween to tradycja celtycka, nieporównywalnie dłuższa niż cały Kościół razem wzięty. Zresztą, jak oni potem od stycznia chodzą w stannach, pukaja do drzwi i dostają kasę zamiast cukierków to jakoś niby spoko to jest ;-)

   • 21 5

   • Andrzejki

    No właśnie, albo co z Andrzejkami? Jakoś tez nie słyszałam o sprzeciwiach.

    • 0 0

 • Za moich czasów to w ten dzień sprzątało się groby poległych żołnierzy. (4)

  • 158 14

  • A jeżeli dzieciaki zapukają do domu (1)

   gdzie panuje żałoba i nikomu nie jest do śmiechu

   • 32 13

   • To będzie psikus

    • 20 2

  • Ironia (1)

   Na przykład groby obrońców Monte Cassino?

   • 3 6

   • Ironia

    Tam wielu Kaszubów leży

    • 4 3

 • W USA dzieci chodza lecz z osoba dorosla - opiekunem !

  W USA chodza lecz od domu do domu bo tam sa domy jednorodzinne a nie laza po jakichs blokach. Po drugie w USA ma to cala opraw iz przed tym swietem'' sie przyozdabia domy, cale rodziny wieczorami spaceruja i ogladaja kto najciekawiej stworzyl ogrodowa instalacje i oswietlenie itd itd a u nas chodza byle cukierki dostac i nie wiedza czym jest psikus . Bloki to nie domy jednorodzine zeby po nich latac czy ozdabiac balkony bo juz dzis powinny byc konkursy na najciekawsza instalacje w ogrodzie tyle ze gdzie to w bloku robic ? . Takie suche przenoszenie tej tradycji do calkiem innych warunkow mieszkaniowych to troche kuriozum i niedorzecznosc. To tak jak wszedl '' smingus dyngus '' do miast a potem zdziczala ta tradycja bo oblewali calymi wiadrami ludzi idacych do kosciola tyle ze woda barwiona ktora niszczyla ubrania wiec wiele spraw u nas przeksztalca sie po czasie w patologie najzwyczajniej gdyz mamy zdziczaly kraj zdziczalej mlodziezy. Najpierw nalezy sie zajac wychowaniem dzieci .

  • 100 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
Zabawa malarska w Malorcie
Zabawa malarska w Malorcie
warsztaty
wrz 20-17.12
Gdynia, Halo Kultura
Samodzielny Harpuś #83 Gdańsk Strzyża Most Weisera
Samodzielny Harpuś #83 Gdańsk Strzyża...
impreza na orientację
lis 27-5.12
g. 10:30 - 14:30
Gdańsk

Najczęściej czytane