wiadomości

stat

Przyszła mama w dobrej formie dzięki ćwiczeniom

Będąc w ciąży nie musisz siedzieć w domu i rezygnować z dotychczasowych przyjemności i aktywności. Siłownia, basen czy aerobic pod okiem instruktora są jak najbardziej bezpieczne i wskazane.
Będąc w ciąży nie musisz siedzieć w domu i rezygnować z dotychczasowych przyjemności i aktywności. Siłownia, basen czy aerobic pod okiem instruktora są jak najbardziej bezpieczne i wskazane. fot. Barbara Ostrowska.

Jesteś w ciąży? Może myślisz, że teraz będziesz mogła sobie poleżeć i odpocząć przed czekającym cię wysiłkiem? To nie jest najlepsze wyjście. Właśnie teraz jest odpowiedni czas, żeby zapisać się na fitness!Czy według ciebie w ciąży należy ćwiczyć?

tak, wysiłek fizyczny w tym czasie może tylko pomóc

24%

oczywiście, ale z głową i ostrożnie, tak, by nic nie stało się dziecku

49%

to zależy od kondycji i formy kobiety, jedank moim zdaniem w osiągnięciu lepszego samopoczucia wystarczą długie spacery

18%

nie, ciąża to czas relaksu, odpoczynku, wzmożonej ostrozności, a nie ćwiczeń aerobowych i fizycznego wysiłku

9%
Oczywiście chodzi o ćwiczenia przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Możecie wybrać się na siłownię, gdzie pod okiem trenera przygotujecie swoje ciało do porodu, ale do wyboru są też zajęcia grupowe w szkołach rodzenia, joga, a nawet bezpłatne ćwiczenia zorganizowane przez koło naukowe na gdańskim AWFiS.

Zaczniemy od tych pierwszych. Ćwiczenia w czasie ciąży mają wiele wspólnego z normalnymi zajęciami fitness. Różnica jest taka, że są one łagodniejsze i wykonujecie tylko te z nich, które nie sprawiają wam dyskomfortu. Same też decydujecie, jak mocno się np. schylicie lub jak wysoko podniesiecie nogi. Wiadomo - bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

Odwiedziłam kilkuosobową grupę prowadzoną przez dr Annę SzumilewiczAkademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Oprócz przyszłych mam, na zajęciach ćwiczyły również studentki, które w przyszłości chcą prowadzić podobne ćwiczenia dla ciężarnych. Muszę przyznać, że zajęcia wcale nie wyglądały na łatwe, ale uczestniczki pilnie powtarzały każdy ruch prowadzącej, a na koniec wyglądały na zadowolone. - Bardzo mi się te zajęcia podobają - mówi Agnieszka, która za miesiąc zostanie po raz pierwszy mamą. - Zazwyczaj udaje mi się na nich być trzy razy w tygodniu, czyli wyrabiam sto procent normy. Czuję się po nich pełna energii i mam nadzieję, że to, czego się nauczyłam i to jak przygotowałam swoje ciało, pomoże mi podczas porodu. Dominika, która urodziła synka w listopadzie, również jest z zajęć bardzo zadowolona. - Żałuję tylko, że uczestniczyłam w zajęciach tak krótko, bo program zaczął się od października - mówi. - Poród przeżyłam bez żadnego znieczulenia i nacinania krocza. Naprawdę czułam, że moje ciało jest do porodu świetnie przygotowane.

Zajęcia na gdańskim AWFiS trwają 90 minut i odbywają się trzy razy w tygodniu. Na początku jest zawsze część praktyczna, czyli aerobik i pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego. To jest bardzo ważna sprawa, bo w ciąży w organizmie kobiety jest więcej krwi, a bez pobudzania krążenia możecie się czuć przemęczone, osłabione, a także cierpieć na zawroty głowy, żylaki kończyn i hemoroidy. Później następuje część teoretyczna. Na każdych zajęciach jest omawiane coś innego - pozycje porodowe, ćwiczenia oddechowe lub np. uczestniczki oglądają film o opiece nad noworodkiem. Później następują ćwiczenia wzmacniające, prowadząca skupia się na mięśniach, które są używane podczas porodu, ale uczestniczki modelują również inne partie mięśni - np. klatki piersiowej, pleców czy ud i pośladków.

- W Polsce często można się spotkać z mitem, że kobieta w ciąży może jeść bez opamiętania i odpoczywać - mówi prowadząca zajęcia, dr Anna Szumilewicz. - A w ciąży ciało wręcz krzyczy o ruch. Oczywiście warunkiem jest ciąża, która przebiega bez powikłań oraz pozwolenie od lekarza na uczestnictwo w tego typu zajęciach. Ale coraz więcej lekarzy, z czego się bardzo cieszę, zachęca do ćwiczeń podczas tego wyjątkowego okresu. Oprócz przygotowania do porodu, kobiety aktywne fizycznie mają po prostu zdrowsze ciało, ich samoocena i samopoczucie jest lepsze, a powrót do formy po porodzie dużo łatwiejsze niż w przypadku kobiet niećwiczących. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki (w godz. 9:45-11:15, w środy w godz. 9:00-10:30) w AWFiS w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Dokładne informacje znajdziecie tutaj.

Ostatnio coraz bardziej popularna staje się też joga w ciąży. Dwa dni w tygodniu można uczestniczyć w takich zajęciach np. w Sopocie. - Uczestniczki są bardzo zadowolone z zajęć - zapewnia Justyna KlimkoJogi-Trójmiasto oraz Szkoły Rodzenia "Dobrze Przygotowani". - Mamy sygnały, że po pierwszych lub drugich zajęciach przestaje je boleć kręgosłup. Zdarzały się nam również uczestniczki, których dziecko pod koniec ciąży było ułożone zamiast głową to nogami w dół. Dzięki ćwiczeniom udało się skłonić malucha do przyjęcia poprawnej pozycji. Podczas zajęć wzmacniamy mięśnie, robimy też ćwiczenia oddechowe pomagające mamom przy porodzie.

Nie w każdej siłowni są organizowane zajęcia dla kobiet w ciąży. Jeśli więc zależy wam na chodzeniu do konkretnej siłowni (np. tej, do której chodziłyście zanim zaszłyście w ciążę), warto się dopytać o możliwość stworzenia takiej grupy lub możliwość indywidualnych ćwiczeń z trenerem. To nie jest jednak najtańsze rozwiązanie. Często też przy szkołach rodzenia, w ramach kursu, organizowane są ćwiczenia fizyczne. Warto się dopytać, jak dużo ich jest, czasami to tylko jedna lub dwie godziny podczas całego, trzymiesięcznego kursu. Na przykład w gdyńskiej Szkole Rodzenia Bobas wszystkie zajęcia podzielone są na trwającą półtorej godziny część teoretyczną i godzinne ćwiczenia, uczestniczki czeka więc spora dawka ruchu.

Ćwicząc w ciąży przyszła mama pracuje na zdrowie swoje i dziecka. Jest wiele pozytywnych, medycznych aspektów związanych z tym, że kobieta jest aktywna fizycznie. Jeśli nie przemawiają do was argumenty o tym, że mocne mięśnie to m.in. brak problemów z nietrzymaniem moczu lub mniejsze ryzyko pojawienia się żylaków, pomyślcie o zgrabnej sylwetce, do której łatwiej wam będzie wrócić po porodzie.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (47)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane