Wiadomości

Przyszła mama w dobrej formie dzięki ćwiczeniom

Będąc w ciąży nie musisz siedzieć w domu i rezygnować z dotychczasowych przyjemności i aktywności. Siłownia, basen czy aerobic pod okiem instruktora są jak najbardziej bezpieczne i wskazane.
Będąc w ciąży nie musisz siedzieć w domu i rezygnować z dotychczasowych przyjemności i aktywności. Siłownia, basen czy aerobic pod okiem instruktora są jak najbardziej bezpieczne i wskazane. fot. Barbara Ostrowska.

Jesteś w ciąży? Może myślisz, że teraz będziesz mogła sobie poleżeć i odpocząć przed czekającym cię wysiłkiem? To nie jest najlepsze wyjście. Właśnie teraz jest odpowiedni czas, żeby zapisać się na fitness!Czy według ciebie w ciąży należy ćwiczyć?

tak, wysiłek fizyczny w tym czasie może tylko pomóc 24%
oczywiście, ale z głową i ostrożnie, tak, by nic nie stało się dziecku 49%
to zależy od kondycji i formy kobiety, jedank moim zdaniem w osiągnięciu lepszego samopoczucia wystarczą długie spacery 18%
nie, ciąża to czas relaksu, odpoczynku, wzmożonej ostrozności, a nie ćwiczeń aerobowych i fizycznego wysiłku 9%
zakończona Łącznie głosów: 177
Oczywiście chodzi o ćwiczenia przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Możecie wybrać się na siłownię, gdzie pod okiem trenera przygotujecie swoje ciało do porodu, ale do wyboru są też zajęcia grupowe w szkołach rodzenia, joga, a nawet bezpłatne ćwiczenia zorganizowane przez koło naukowe na gdańskim AWFiS.

Zaczniemy od tych pierwszych. Ćwiczenia w czasie ciąży mają wiele wspólnego z normalnymi zajęciami fitness. Różnica jest taka, że są one łagodniejsze i wykonujecie tylko te z nich, które nie sprawiają wam dyskomfortu. Same też decydujecie, jak mocno się np. schylicie lub jak wysoko podniesiecie nogi. Wiadomo - bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

Odwiedziłam kilkuosobową grupę prowadzoną przez dr Annę SzumilewiczAkademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Oprócz przyszłych mam, na zajęciach ćwiczyły również studentki, które w przyszłości chcą prowadzić podobne ćwiczenia dla ciężarnych. Muszę przyznać, że zajęcia wcale nie wyglądały na łatwe, ale uczestniczki pilnie powtarzały każdy ruch prowadzącej, a na koniec wyglądały na zadowolone. - Bardzo mi się te zajęcia podobają - mówi Agnieszka, która za miesiąc zostanie po raz pierwszy mamą. - Zazwyczaj udaje mi się na nich być trzy razy w tygodniu, czyli wyrabiam sto procent normy. Czuję się po nich pełna energii i mam nadzieję, że to, czego się nauczyłam i to jak przygotowałam swoje ciało, pomoże mi podczas porodu. Dominika, która urodziła synka w listopadzie, również jest z zajęć bardzo zadowolona. - Żałuję tylko, że uczestniczyłam w zajęciach tak krótko, bo program zaczął się od października - mówi. - Poród przeżyłam bez żadnego znieczulenia i nacinania krocza. Naprawdę czułam, że moje ciało jest do porodu świetnie przygotowane.

Zajęcia na gdańskim AWFiS trwają 90 minut i odbywają się trzy razy w tygodniu. Na początku jest zawsze część praktyczna, czyli aerobik i pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego. To jest bardzo ważna sprawa, bo w ciąży w organizmie kobiety jest więcej krwi, a bez pobudzania krążenia możecie się czuć przemęczone, osłabione, a także cierpieć na zawroty głowy, żylaki kończyn i hemoroidy. Później następuje część teoretyczna. Na każdych zajęciach jest omawiane coś innego - pozycje porodowe, ćwiczenia oddechowe lub np. uczestniczki oglądają film o opiece nad noworodkiem. Później następują ćwiczenia wzmacniające, prowadząca skupia się na mięśniach, które są używane podczas porodu, ale uczestniczki modelują również inne partie mięśni - np. klatki piersiowej, pleców czy ud i pośladków.

- W Polsce często można się spotkać z mitem, że kobieta w ciąży może jeść bez opamiętania i odpoczywać - mówi prowadząca zajęcia, dr Anna Szumilewicz. - A w ciąży ciało wręcz krzyczy o ruch. Oczywiście warunkiem jest ciąża, która przebiega bez powikłań oraz pozwolenie od lekarza na uczestnictwo w tego typu zajęciach. Ale coraz więcej lekarzy, z czego się bardzo cieszę, zachęca do ćwiczeń podczas tego wyjątkowego okresu. Oprócz przygotowania do porodu, kobiety aktywne fizycznie mają po prostu zdrowsze ciało, ich samoocena i samopoczucie jest lepsze, a powrót do formy po porodzie dużo łatwiejsze niż w przypadku kobiet niećwiczących. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki (w godz. 9:45-11:15, w środy w godz. 9:00-10:30) w AWFiS w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Dokładne informacje znajdziecie tutaj.

Ostatnio coraz bardziej popularna staje się też joga w ciąży. Dwa dni w tygodniu można uczestniczyć w takich zajęciach np. w Sopocie. - Uczestniczki są bardzo zadowolone z zajęć - zapewnia Justyna KlimkoJogi-Trójmiasto oraz Szkoły Rodzenia "Dobrze Przygotowani". - Mamy sygnały, że po pierwszych lub drugich zajęciach przestaje je boleć kręgosłup. Zdarzały się nam również uczestniczki, których dziecko pod koniec ciąży było ułożone zamiast głową to nogami w dół. Dzięki ćwiczeniom udało się skłonić malucha do przyjęcia poprawnej pozycji. Podczas zajęć wzmacniamy mięśnie, robimy też ćwiczenia oddechowe pomagające mamom przy porodzie.

Nie w każdej siłowni są organizowane zajęcia dla kobiet w ciąży. Jeśli więc zależy wam na chodzeniu do konkretnej siłowni (np. tej, do której chodziłyście zanim zaszłyście w ciążę), warto się dopytać o możliwość stworzenia takiej grupy lub możliwość indywidualnych ćwiczeń z trenerem. To nie jest jednak najtańsze rozwiązanie. Często też przy szkołach rodzenia, w ramach kursu, organizowane są ćwiczenia fizyczne. Warto się dopytać, jak dużo ich jest, czasami to tylko jedna lub dwie godziny podczas całego, trzymiesięcznego kursu. Na przykład w gdyńskiej Szkole Rodzenia Bobas wszystkie zajęcia podzielone są na trwającą półtorej godziny część teoretyczną i godzinne ćwiczenia, uczestniczki czeka więc spora dawka ruchu.

Ćwicząc w ciąży przyszła mama pracuje na zdrowie swoje i dziecka. Jest wiele pozytywnych, medycznych aspektów związanych z tym, że kobieta jest aktywna fizycznie. Jeśli nie przemawiają do was argumenty o tym, że mocne mięśnie to m.in. brak problemów z nietrzymaniem moczu lub mniejsze ryzyko pojawienia się żylaków, pomyślcie o zgrabnej sylwetce, do której łatwiej wam będzie wrócić po porodzie.

Opinie (47) 6 zablokowanych

 • (3)

  Ja w ciazy jezdzilam na rowerze do pracy tak dlugo, dopoki brzuch nie zaczal przeszkadzac :)

  • 20 13

  • więcej szczęścia niz rozumu miałas (2)

   • 11 9

   • (1)

    dlaczego?

    • 1 0

    • w Skandynawii ciezarne kobiety na rowerze to norma i nikt tu nie uwaza ze to nierozsadne. Poza tym nawet niektore polozne zalecaja jazde na rowerze. Tak na marginesie, Idac tym tokiem myslenia krzeselka dla dzieci do zamocowania na rowerze powinny byc zabronione...

     • 6 1

 • Fajne (8)

  Tylko brakuje mi jakiegoś spisu placówek prowadzących gimnastykę/jogę dla cieżarnych. Jest jedna propozycja z AWFiS ale niekoniecznie kazdej przyszłej mamie pasuje pora, dość wczesna, na takie aktywności. Przydałoby się więcej namiarów na takie zajescia w Trojmiescie.

  • 37 3

  • Zgadzam się, jestem w ciąży chętnie poszłabym na takie zajęcia ale pracuję, więc godziny nie pasują. Może ktoś może polecić inne zajęcia w Trójmieście? Pozdrawiam

   • 9 0

  • JOGAPILATES (2)

   Polecam Jogę dla ciężarnych w Gdyni na Starowiejskiej - Centrum Joga i Pilates. Super prowadzące i profesjonalne podejście do kobiet w ciąży.

   • 1 4

   • Jogę to lepiej nie polecaj. Poczytaj sobie tych, którzy ostrzegają czym ona jest i czym ona grozi.

    • 1 1

   • Zwolnienie na zagrożoną ciążę a zajęcia to spoko!!!!

    Jak pracodawca ma zatrudnić młodą kobietę jak ta mu zaraz doniesie zwolnienie, że zaciążyła i musi iść na urlop pobiegać po galeriach.

    NIE ZATRUDNIAM MŁODYCH KOBIET!!!!!!!!

    • 1 3

  • "Forma w ciąży" w FK Gymnasion w Gdańsku. Zajęcia prowadzi super instruktorka Magda! Szczerze polecam.

   Jeśli nic się nie zmieniło to zajęcia w poniedziałki i czwartki o 12:30.

   • 1 0

  • Joga Trójmiasto (1)

   Zapraszam do Sopotu na zajęcia jogi http://www.szkolarodzenia-sopot.pl http://www.joga-trojmiasto.pl

   • 1 0

   • Zaskakujące początki jogi

    Hatha joga - matka stylów obecnie praktykowanych na całym świecie - narodziła się jako gałąź Tantry. W średniowiecznych Indiach wyznawcy Tantry starali się zespolić męskie i żeńskie aspekty kosmosu w błogim stanie świadomości.
    Obrzędy kultów tantrycznych, nie tracąc nic ze swojej symboliki, mogą obejmować również grupowy i indywidualny seks. Jeden z tekstów zaleca wyznawcom czcić żeński narząd płciowy i cieszyć się energicznym współżyciem. Czcić można było także aktorki i prostytutki, a nawet siostry wyznawców.
    Hatha była na początku sposobem na przyspieszenie programu tantrycznego. Wykorzystywała pozycje ciała, głębokie oddychanie i czynności stymulujące - w tym stosunek płciowy - aby przyspieszyć nadejście rozkoszy. Z czasem, Tantra i Hatha doczekały się złej reputacji.
    Głównym zarzutem było to, że jej praktycy oddawali się rozpuście seksualnej pod pretekstem duchowości.
    Można na temat jogi wiele. Jednozdaniowo to jest to energia okultystyczna i powiedzenie Bogu "nie potrzebuję Cię".

    • 0 2

  • "Aktywne 9 miesięcy"

   Trwa właśnie nabór na zajęcia: "Aktywne 9 miesięcy" w Energy Club w Gdyni.

   • 0 0

 • YouTube!

  Polecam ćwiczenia dla ciężarnych prowadzone przez Tiffany Rothe :) Warto przy okazji zerknąć także na inne. Sama korzystam (22 tc) :)

  • 5 0

 • a single faceci tez moga przyjjsc?? (1)

  W końcu będzie tam wiele panienek co tatuś zwiał jak się dowiedział :) Po zatym widziałem ze są takie co zamiast brzucha poduszke maja a do piero w domu ja wyciagaja:)

  • 8 22

  • Facet to taki jeleń na rykowisku

   no... potwierdza się hehe

   • 3 2

 • Brawo dziewczyny

  Najgorsze co możemy zrobić to obżerać się bez umiaru, wykorzystując wymówkę ciąży. A potem dziwić się, że facet szuka bliskości u innej. Z tego co widzę, to te, co się opychały, z reguły potem świrują i zapominają i o sobie i o mężu i o życiu i wiodą życie wiecznie niezadowolonych, nieszczęśliwych "ofiar".
  Pamiętajcie, dziecko nie jest waszą własnością!

  • 25 8

 • ćwiczcie ćwiczcie (2)

  bo coraz więcej kaszalotów na ulicach

  • 21 9

  • nie ma to jak z rana spojrzec w lustro czy wlasne odbicie w witrynie sklepowej i opisac to, co sie zobaczylo!

   • 3 2

  • ty tu chyba mewy konkursowej przylazłeś szukac

   bo takie rady możesz sobie a kant bebzuna piwnego rozbic :)

   • 0 0

 • Ciąża

  Moja przyjaciółka jest w 7 miesiącu ciąży i sama prowadzi zajęcia np zumby, oczywiście w miarę swoich możliwości.

  • 7 5

 • Polecam

  Polecam gimnastykę prowadzoną na AWFie (sama w niej uczestniczę:)) w porannych godzinach, oraz gimnastykę prowadzoną przez Panią Małgosię na Morenie ( fitness na ul. Marusarzówny) w popołudniowych godzinach.

  • 3 0

 • Mam trójkę, więcej nie rodzę choć bym chciała, z jednej mojej pensji (4)

  nie da rady żyć. Mąz nie może znależc roboty.

  • 9 14

  • To znaczy że to czwarte dziecko które się jeszcze nie narodziło chcesz zabić? Nie rób tego!!! Poczytaj sobie o syndromie, tragedie rodzin i świadectwa matek które zabiły swoje dziecko i dzisiaj nie potrafią z tym żyć.

   • 4 5

  • Jak żyć (2)

   skoro nie zarabisz a maz ma kiepskie kwalifikacje to po co 3 dzieci masz? sorry nie wcinam się ale nie rozumiem ludzi, którzy pózniej nażekają jak to im zle.
   W dzisiejszych czasach zabezpieczanie się nie jest tabu. Sa środki

   • 9 8

   • (1)

    Dokładnie, też tego nie rozumiem. Jak się nie ma kasy to się nie pcha w dodatkowe wydatki a (uproszczając) dziecko to jednak wydatek i to spory. Potem mamy patologię, bo z syna się robi złodziej a z córki k...wa. Bo jednak każdy chciałby coś mieć, ale nie każdego na to będzie stać - zwłaszcza jak urodzi się w biednej rodzinie i nie dostanie dobrego startu. A jak do tego jest to biedna wielodzietna rodzina to już w ogóle krzyż na drogę.

    • 4 4

    • hehe i wrrr

     chyba nie wiele wiedza o miłości małżeńskiej . wychodzi konsumpcyjne podejście do życia . rodzina to nie dwoje ludzi i pies .rodzina jest matka/kobieta i ojciec/facet i dzieci !!!!

     zal mi was hehe i wrrr na starość nikt wam nawet szklanki wody nie poda

     • 3 4

 • ??? (5)

  zastanawiam się dla jakich kobiet skierowane są powyższe ćwiczenia? Ja z chęcią bym z nich skorzystała jednak w tych godzinach jestem w pracy... Dla kobiet aktywnych powinny się one chyba odbywać wieczorem :)

  • 35 1

  • zajęcia popołudniu

   W popołudniowych godzinach polecam " aktywne 9 miesięcy" w tym klubie. Pani Małgosia to pełen profesjonalizm:)

   • 1 1

  • na te zajęcia chodzą pewnie te (1)

   co mają zwolnienia lekarskie na ciąże pobrane

   • 7 4

   • 1. nie każda kobieta pracuje w godz. 8-16, jak Ty
    2. nie na każdym zwolnieniu lekarskim trzeba leżeć plackiem. jakie są wskazania lekarza co do tych ćwiczeń, pozytywne czy negatywne, to już nie moja ani Twoja sprawa.

    • 3 2

  • Zapraszam na 17.30 we wtorki i czwartki do Sopotu. http://www.joga-trojmiasto.pl

   • 0 1

  • Polecam Bobasa :)

   W szkole rodzenia Bobas zajęcia są właśnie po południu/ wieczorem, ale też w weekendy

   Do szkoły Pani Basi chodziliśmy z mężem w obu ciążach. Pełen profesjonalizm!
   Po urodzeniu dzieci chodziłam też do Pani Basi na gimnastykę dla mam z maluchami. Było wspaniale :)

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Beta (2) Dzisiaj dzień spodziewanej miesiączki. Zrobiłam betę. Wynik

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ja

 • xbox dla dzieci (6) może ktoś podpowie jakiego xboxa najlepiej kupić na chwilę obecną ? myślimy czy używany czy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • 500+ Witam.ja już 10 miesięczny czekam i nic.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Edyta

 • Jak to w końcu liczyć... (2) Dziewczyny pomóżcie,ostatni @ dostałam 27.10 ale wieczorem..czyli podobno mam liczyc,że...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Starania o drugą dzidzię- kto ze mna? (10) Hej kochane. Jak tam Wasze starania..ja w lutym niestety zaszłam w ciążę pozamaciczna....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra

 • Krople sab simplex Zostały mi dwa opakowania kropli sab simplex na kolki. W czerwcu przywiezione z Holandii....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda 515102506

 • Poród w wojewódzkim podczas pandemii (21) Hej :) czy są tu mamy, które w ostatnim czasie (powiedzmy od września) rodziły w szpitalu...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monika

 • Hsg gdzie? (5) Proszę o informację gdzie aktualnie można wykonać badanie hsg i czy w ogóle gdzieś można?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Autorka

 • Położna (4) Dzień dobry, Czy mają Panie do polecenia godną zaufania położną? Pozdrawiam

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ao

 • jak usunąć plamy z fioletu z... (2) Mam na blacie w kuchni plamy z fioletu jak je usunąć

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Miłość prawdziwa i przyjazn fałszywa (2) Miłosc istnieje w realu . mozna z soba byc od podstuwki, wziac ślub i byc z soba całe zycie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Alinka

wszystkie tematy »