Wiadomości

stat

Rap z Neptunem, czyli muzyczna wycieczka po dawnym Gdańsku

Według legendy Jerzego Sampa, raz na sto lat w Dworze Artusa przy ulicy Długiej w Gdańsku odbywa się uczta, na którą zostają zaproszone kamienne postacie z gdańskich kamieniczek. Tym razem pojawią się nie w Dworze Artusa, a na scenie Filharmonii Bałtyckiej.
Według legendy Jerzego Sampa, raz na sto lat w Dworze Artusa przy ulicy Długiej w Gdańsku odbywa się uczta, na którą zostają zaproszone kamienne postacie z gdańskich kamieniczek. Tym razem pojawią się nie w Dworze Artusa, a na scenie Filharmonii Bałtyckiej. fot. Artur Kurkowski

A gdyby tak cofnąć się w czasie i zobaczyć dawny Gdańska? Właśnie na taką wycieczkę zostaną zabrane dzieci, które we wtorek i środę wybiorą się na widowisko "Rap z Neptunem" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.Koncerty edukacyjne to wielka frajda nie tylko dla widzów, ale i dla młodych wykonawców.
Koncerty edukacyjne to wielka frajda nie tylko dla widzów, ale i dla młodych wykonawców. fot. Artur Kurkowski

Koncerty edukacyjne dla dzieci:

to super pomysł 73%
mogą dziecko zainteresować, ale musi samo chcieć w nich uczestniczyć 13%
to nuda i strata czasu 14%
zakończona Łącznie głosów: 52
Widowiskiem zatytułowanym "Rap z Neptunem" rozpocznie się w  Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska cykl koncertów edukacyjnych, skierowanych dla najmłodszych słuchaczy. Spotkania adresowane są do starszych przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, więc będą trwały od 45 minut do godziny, a więc krócej, niż koncerty skierowane do dorosłych. Organizatorzy postawili sobie za cel przekazywanie wiedzy poprzez zabawę, dlatego młodzi słuchacze będą mieli więcej swobody w wyrażaniu emocji - będą mogli klaskać w rytm wykonywanych utworów. Tak wymagające audytorium monotonii nie lubi, więc widowiska będą dynamiczne i kolorowe.

Tematem najbliższego spotkania, "Rap z Neptunem" opracowanego przez gdańskiego historyka Jerzego Sampa" będzie Gdańsk i jego zabytki. Na scenie pojawi się blisko stu wykonawców w stylowych strojach z dawnego Gdańska. Główne role odegrają członkowie Gdańskiego Zespołu Piosenki i Tańca "Don- Don". Widowisko poprowadzi Barbara Żurowska- Sutt.

-Dzieci wcielą się w role różnych postaci z dawnego Gdańska, jak na przykład ceklarzy, czeladników czy dwórek- mówi Anna Korneluk, kierownik artystyczny zespołu. - Będzie to podróż przez epoki historyczne, więc piosenki i tańce będą opowiadały o Gdańsku i nawiązywały do konkretnego okresu: wykonane zostaną zarówno utwory dawne jak i współczesne. Obok dzieci pojawią się na scenie również ich rodzice, którzy zagrają role postaci dorosłych, na przykład bogów.

Podczas muzycznej wędrówki po dawnym Gdańsku młodzi widzowie zwiedzą m.in. Dwór Artusa, ulicę Piwną, gdańskie kamieniczki i Bursztynowy Domek, w którego okienku pojawi się słynna panienka. Na scenie pojawią się również rozmaite postaci mityczne (Atena i Temida, Neptun z Trójzębem) i historyczne (król Zygmunt III, Św. Jerzy), baśniowy smok oraz gdańskie gołębie. Wystąpi również Kwintet Dęty "Amber", nawiązując swoją muzyką do czasów wielkiej świetności Gdańska.

Kolejne koncerty z tego cyklu odbędą się już niebawem.

- Podczas programu zatytułowanego Andrzejkowe Wróżby 26 i 27 listopada usłyszymy utwory z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki- informuje Magdalena Malara, rzecznik PFB. - Na luty 2013 r. przewidziany jest natomiast bardzo kolorowy, taneczny i typowo karnawałowy spektakl "Flamenco Show".

"Rap z Neptunem" odbędzie się we wtorek, 16 października o godz. 9 oraz w środę, 17 października o godz. 9 i 11. Bilety kosztują 14 zł. Istnieje również możliwość zorganizowania koncertów na bis, na prośbę szkół.

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »