• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wszystkie ciąże będą raportowane do Systemu Informacji Medycznej?

Piotr Kallalas
24 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta - poinformowało Centrum E-Zdrowia. - Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta - poinformowało Centrum E-Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia chce poszerzyć zakres danych, które będą gromadzone docelowo w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Obok informacji o wystąpieniu alergii, posiadaniu implantów, grupie krwi, raportowany będzie też fakt ciąży.



Czy fakt ciąży powinien być raportowany do Systemu Informacji Medycznej?

Zmiany w tym zakresie zostały zaproponowane z końcem października, kiedy pojawiła się inicjatywa legislacyjna. Chodzi o projekt rozporządzenia dotyczący szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej. W dokumencie pojawił się zapis wskazujący, że raportowaniu będzie podlegał również fakt ciąży.

- W zakresie nowych danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz informacja o ciąży. Dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30 czerwca 2022 r. będą raportowane fakultatywnie - poinformowało Centrum E-Zdrowia.
Projekt rozporządzenia jest obecnie na etapie konsultacji publicznych. Jeśli dokument zostanie zatwierdzony, nowe regulacje wejdą w życie w przyszłym roku.

Czytaj też: Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży. "Korzystne dla matki i dziecka"

Kontrowersyjna decyzja?



Sprawę komentuje senator Krzysztof Brejza, który skierował interpelację, pytając między innymi o powody takiej decyzji. Jego zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim gromadzenia danych i kwestii, kto miałby do nich wgląd.

- Rząd od 1 stycznia wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Pilna interw. do Prokuratora Generalnego Ministra Sprawiedliwości w jednej osobie Z. Ziobry: Czy on lub podlegli jemu prokuratorzy kierowali jakiekolwiek sugestie/oczekiwania do Ministerstwa Zdrowia związane z realizacją tzw. wyroku tzw. TK zwł. zmierzające do rejestracji ciąż? [pisownia oryginalna] - pyta senator.
Z kolei Centrum E-Zdrowia utrzymuje, że gromadzenie danych to element wprowadzania kolejnych narzędzi w zakresie poszerzania usług elektronicznych.

- Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta. Wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością - wskazują przedstawiciele instytucji.
Czytaj też: Bezpłatne leki dla ciężarnych od 1 lipca

W jednej z gdyńskich przychodni słyszymy, że w tym momencie trudno oceniać te zmiany bez szczegółowej analizy i dokładnego wskazania, kto będzie miał dostęp do danych. Już teraz powyższe informacje są przekazywane w celu weryfikacji np. przy przypisywaniu refundowanych leków dla wybranych grup, m.in. kobiet w ciąży.

Opinie (359) ponad 10 zablokowanych

  • papa dzietność (1)

    w połączeniu z innymi aktami
    niestety to zła wiadomość
    przecież po to robimy badania prenatalne aby nie rodzić dzieci z wadami
    pomyślcie pro live że to bez sensu
    jako gatunek trzeba zachować pule genetyczną bez osobników z wadami a to jest możliwe
    robienie na siłę czegoś wywoła tylko opór
    a strach przed posiadaniem dzieci ułomnych dodatkowo zmniejszy liczbę ciąż
    i zwiększy ilość nielegalnych aborcji, zaraz będziemy mieli rejestrowane testy i związane z tym lewe zaplecze sprawy
    kolejny raz temat zastępczy dla kryzysu gospodarczego
    a w końcu zaleją nas imigranci islamscy i afrykańscy o tam żywioł działa

    • 1 0

    • Przyjadą nas gwałcić

      Żebyśmy rodziły , trzeba stad znikać hen daleko

      • 0 0

  • d**ile

    to sredniowiecze

    • 1 0

  • masakra

    Dokąd my zmierzamy? Aborcja nie , rejestracja ciąż i co jeszcze? Przecież my cofamy się do średniowiecza. Jakaś masakra. Czy w tym naszym kraju nie ma już wolności?

    • 3 1

  • Niezaraportowane dziecko urodzone poza systemem to gorzej niż bękart

    System to normalna sprawa - jakoś trzeba kontrolować zasiłki i urlopowe benefity "ciążowe".

    • 1 1

  • wszystko chcą rejestrować, ale dla własnych celów a nie dla dobra pacjenta... mają tę IKP a i tak nie ma tam żadnej historii badań i jak chcę się coś załatwić trzeba nosić ze sobą wyniki i wszystko tłumaczyć od początku ... dziadostwo

    • 2 0

  • .... (1)

    Nie rozumiem, gdzie problem widzą osoby, które są anty. Serio. Przecież każda ciąża i tak była rejestrowana, tyle, że w czasach cyfryzacji kiedy wszystko jest zdalne to i taka informacja będzie w ogólnym rejestrze , a nie np tylko w przychodni, gdzie dana kobieta prowadzi ciążę.. Z perspektywy kobiety to jest mega ułatwienie pod względem choćby awaryjnych wizyt, które z okresie ciąży mogą się zdarzać - zamiast targać całą dokumentację mamy to w systemie. Nie rozumiem, dlaczego w takich sprawach afera jest kręcona , wg mnie zupełnie niepotrzebnie. Szkoda, ze tłum nie zastanowi się nad tym do czego jesteśmy wykorzystywani, a czasem wystarczyłoby zatrzymać się i logicznie pomyśleć czy coś co jest nakręcane jako afera taka aferą faktycznie jest....

    • 0 1

    • Serio?

      Ty chyba nie odróżniasz karty pacjenta od rejestru?? Do karty nie zajrzy żaden urzędnik , do rejestru a i owszem !!

      • 0 0

  • opinia

    Przyznam szczerze , że ostatnio czuje się jakby odbierano mi wolność ze wszystkim. Ciągle nas kontrolują , niedługo nie będziemy mieli prawa głosu. Moje życie moja sprawa. Męczą mnie te systemy , aplikacje , rób to, to musisz. Świadomie nie mam dziecka, nie chce. Pozwólcie kobiecie samej decydować o tym czy chce urodzić dziecko czy nie. Gdzie tu wolność słowa, demokracja? Kobieta jak będzie chciała dokonać aborcji z różnych dla siebie przyczyn zrobi to. Na szczęście są kraje które robią to legalnie. Moje życie moja sprawa. Nie rozumiem już systemu i ludzi. Ludzie są różni dlaczego sami o sobie nie możemy decydować ? Zmierza to donikąd , cofnięcie się rozwoju jakieś ......mamy XXI ............zacofanie

    • 2 0

  • Kobiety kochane

    Po zrobieniu testu na ciaze wystarczy się umówić się w cywilizowanej zagranicy i dokonać tam właściwego wyboru. Nikt wam w testy zaglądać nie będzie . A zagranica piękna :)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane