wiadomości

Rekrutacja do przedszkoli w Gdańsku i Gdyni

Część sześciolatków zacznie we wrześniu naukę w zerówkach przy szkołach podstawowych.
Część sześciolatków zacznie we wrześniu naukę w zerówkach przy szkołach podstawowych. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Rekrutacja do przedszkoli: w Gdyni już ruszyła, w Gdańsku zacznie się za niespełna tydzień.Przedszkola w Trójmieście - publiczne i prywatne, do wyboru, do koloru

W Gdańsku rekrutacja potrwa od 8 do 21 kwietnia. Listy z nazwiskami dzieci, które przeszły przez elektroniczne sito zostaną wywieszone w przedszkolach 13 maja.

Tak jak w roku ubiegłym, warunkiem uczestnictwa w rekrutacji jest wypełnienie elektronicznej karty zapisu dziecka. Rodzice będą mogli wskazać maksymalnie trzy przedszkola, w których chcieliby umieścić swoje dziecko.

Jeszcze nie działa strona przedszkola-gdansk.silvermedia.pl, ale niebawem zostanie na niej umieszczony informator zawierający ofertę gdańskich przedszkoli.

W Gdańsku jest 58 przedszkoli miejskich, 8 usamodzielnionych i 28 prywatnych. W sumie dysponują 8,4 tys. miejsc, z czego 5,6 tys. w przedszkolach publicznych i 2,8 tys. w niepublicznych). Dodatkowo w szkolnych zerówkach przygotowano ok. 2200 miejsc. Tymczasem w Gdańsku jest dokładnie 14 251 potencjalnych kandydatów na przedszkolaka.

Pozostaje sprawa sześciolatków, które już od września mogą zasiąść w szkolnych ławach ze swoimi starszymi kolegami. - Jeżeli rodzice wszystkich sześciolatków zdecydowaliby się posłać dzieci do zerówek, zapewnimy dla nich miejsca. Oddziały "0" są w każdej szkole podstawowej w Gdańsku i kwestia dołożenia kolejnego oddziału w każdej z nich nie jest dużym problemem - przekonuje Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora wydziału edukacji w gdańskim magistracie. - Jesteśmy w stanie zapewnić opiekę przedszkolną 82 procentom wszystkich dzieci w wieku 3-6 lat. Gorąco zachęcamy rodziców, by sześciolatki posyłali do zerówek, tym bardziej, że są one przygotowane na ich przyjęcie.

Do elektronicznej rekrutacji nie przekonały się natomiast władze Gdyni. Wdrożono ją w zeszłym roku, ale w tym już zawieszono.

- Maszyna nie myśli i popełnia błędy, jakie nie przydarzają się ludziom. Dlatego nie możemy powierzyć komputerom tak ważnego zadania - przekonuje wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel.

Podczas ubiegłorocznej rekrutacji zdarzało się bowiem, że program rozdzielił na dwa końce miasta parę... bliźniaków, bo po zakwalifikowaniu pierwszego z nich w jednym z przedszkoli skończyły się akurat miejsca. Po licznych odwołaniach składanych przez rodziców, okazało się także, że preferencje w wyborze placówki miały dzieci, których nazwiska zaczynały się na wcześniejsze litery w alfabecie.

Teraz elektroniczne będą tylko formularze, które można pobrać ze strony miasta lub każdego przedszkola już od 1 kwietnia. Ostateczny termin składania dokumentów mija 20 kwietnia. O przydziale do konkretnych placówek zadecydują ludzie.

- Będzie tak najprawdopodobniej do 2012 roku, kiedy podział na sześciolatki w szkołach i młodsze dzieci w przedszkolach nie będzie już dowolny - wyjaśnia Ewa Łowkiel.

Wskazane jest aby każdy pięciolatek przed rozpoczęciem edukacji w szkole przeszedł roczny kurs przygotowania przedszkolnego. I tu sytuacja nie wygląda tak optymistycznie. Gdyby wszyscy rodzice pięciolatków zechcieli skorzystać z prawa do przygotowania pięciolatków w przedszkolu te wyparłyby trzy i czterolatki ze swoich miejsc w placówkach.

Rodzice, którzy postanowili wziąć udział w elektronicznej rekrutacji już pierwszego dnia czyli 8 kwietnia 2009 natknęli się błędy przy wypełnianiu formularzy.
Najczęściej dotyczyły one rubryk w części zatytułowanej "Kryteria Przyjęć". Należy w niej zaznaczyć odpowiednio Tak lub Nie. Cześć rodziców zauważyła, że po wydrukowaniu wypełnionych formularzy brakuje jednej ze stron, a na kompletny formularz składają trzy strony. Zamiast zakreślonej odpowiedzi Tak/Nie w rubrykach widniały zapisy jedno lub dwu zdaniowe.

Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku zgłosił usterki techniczne firmie odpowiedzialnej za system elektronicznej rekrutacji. Wszelkie błędy zostały usunięte 8 kwietnia. Pracownicy firmy Vulcan Sp. z o.o. informują, iż błędy te nie mają wpływu na przebieg rekrutacji. Ten kto zalogował się po tym dniu mógł liczyć na bezbłędny i kompletny formularz.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (43)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane