Rekrutacja do trójmiejskich przedszkoli. "Przez reformę trochę później"

Przedszkole nr 54 Gdynia Karwiny
Przedszkole nr 54 Gdynia Karwiny Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

W trójmiejskich przedszkolach zaczyna się gorący okres - rekrutacja maluchów na rok 2017/2018. Rodzice już teraz martwią się, czy ich dziecko dostanie się do wybranej placówki. W związku z reformą oświaty większość miast musiała zmienić dotychczasową siatkę szkół i władze Gdańska i Gdyni twierdzą, że spowodowało to opóźnienie rozpoczęcia rekrutacji do przedszkoli. W Sopocie na składanie dokumentów rodzice przyszłych przedszkolaków mają jeszcze tylko kilka dni.Jakie przedszkole jest lepsze dla dziecka: prywatne czy publiczne?

Zobacz wyniki (570)
W ubiegłym roku rekrutacja do gdańskich i gdyńskich przedszkoli rozpoczęła się 14 marca, w Sopocie był to sam początek marca. W tym roku w Gdyni ruszy ona 30 marca, a w Gdańsku dopiero 24 kwietnia. Tylko Sopot nie zmienił terminu rekrutacji i dokumenty do wybranej placówki rodzice mogą składać do piątku, 31 marca. Rekrutacja odbywa się na podstawie wypełnionych deklaracji, które rodzice zanoszą do wybranego przedszkola, zaznaczając również wybór alternatywnej placówki.

Nowa siatka szkół

W związku z likwidacją gimnazjów w Gdańsku i Gdyni zmieniono sieć szkół. I tak niektóre gimnazja zostają przekształcone w szkoły podstawowe, inne w szkoły średnie, a jeszcze inne wygaszane. Według urzędników spowodowało to opóźnienia w rekrutacji do przedszkoli, która w obu miastach będzie rekrutacją elektroniczną.

Ważne zmiany - miejsca w przedszkolach dla wszystkich

Od 1 września 2017 r. gminy mają obowiązek zapewnienia trzylatkom miejsca w przedszkolach. Wcześniej ten obowiązek dotyczył dzieci sześcio-, pięcio- i czteroletnich. Sopot i Gdynia deklarują, że mają wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach publicznych w stosunku do liczby mieszkańców.

- Nabór będzie prowadzony już z uwzględnieniem budowanych placówek na Dąbrowie i w Cisowej - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia. - By sprostać rządowym zmianom, oprócz stworzenia nowych placówek przygotowujemy różne rozwiązania, w tym stworzenie dodatkowych oddziałów w już funkcjonujących - dodaje.
Z kolei Gdańsk, mimo tego, że od września będą funkcjonować dwa nowe przedszkola (na Jasieniu i Ujeścisku), musi swoją bazę uzupełnić o miejsca w przedszkolach prywatnych. Będą to tzw. "miejsca upublicznione". Oznacza to, że miasto dopłaci pewną kwotę przedszkolom prywatnym, z którymi współpracuje. Wysyłając dziecko do przedszkola prywatnego, w którym miejsca są upublicznione, rodzic zapłaci złotówkę za każdą godzinę powyżej bezpłatnej, pięciogodzinnej opieki. Będą to warunki takie, jakie są w przedszkolach publicznych.

Prawie tysiąc dodatkowych miejsc w Gdańsku

- Mamy zabezpieczonych ok. 400 miejsc, które są już upublicznione oraz dodatkowe 500, które udostępnimy na zasadzie współpracy - mówi Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Prowadzimy rozmowy z kolejnymi podmiotami, które maja na celu powiększenie bazy miejsc.
To, że miejsce w przedszkolach należy się wszystkim, nie oznacza, że dziecko dostanie się do tego przedszkola, które nam najbardziej pasuje.

- Czekam na rekrutację jak na szpilkach - mówi Małgorzata z Gdańska, mama trzyletniej Zuzi. - Chciałabym, żeby córka dostała się do przedszkola, które jest najbliżej mojej pracy. Jeśli dostanie się do innego przedszkola, to nie wiem, czy zdążę z pracy po nią przyjechać na czas. Najbardziej boję się, że utknę w korku i nie zdążę jej odebrać. I albo zmienię pracę, albo będę musiała pomyśleć o przedszkolu prywatnym.
Przedszkole nr 54 Gdynia Karwiny
Przedszkole nr 54 Gdynia Karwiny Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl
Gdańsk - rekrutacja pod koniec kwietnia

Wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej rekrutacji do przedszkoli będą znane dopiero po najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek 30 marca. Rozpoczęcie rekrutacji nastąpi 24 kwietnia i na pewno będzie to nabór elektroniczny, jak w ubiegłych latach. Czas na złożenie dokumentów nie będzie krótszy i wyniesie dwa tygodnie.

Gdynia - rekrutacja rusza za kilka dni

W Gdyni rodzice będą mogli zapisać dziecko do przedszkola od czwartku, 30 marca. Formularz będzie dostępny na stronie Urzędu Miasta. Po jego wypełnieniu trzeba go wydrukować i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru.

Sopot - ostatnie dni na złożenie dokumentów

W Sopocie od kilku lat sytuacja jest stabilna i miasto jest w stanie zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim chętnym.

- Na dziś mogę powiedzieć, że rekrutacja przebiega spokojnie i nie wygląda na to, że będą problemy z miejscami w sopockich przedszkolach - mówi Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Sopocie. - Jeśli coś do piątku się zmieni, oczywiście będziemy reagować. Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach i z tego zadania się wywiążemy.
Dokumenty w Sopocie należy składać do 31 marca, do godz. 15. Listy przyjętych zostaną wywieszone 21 kwietnia o godz. 12.

Opinie (78) 3 zablokowane

 • Prawdziwy dramat to gdy ktoś mieszka przy Nieborowskiej lub Rogalińskiej (5)

  Dzieci nie mają zerówki w szkole morskiej rejonowej i muszą szukać zerówki gdzieś w odległym miejscu. A po ukończeniu zerówki wracają ponownie do szkoły morskiej. Dla dzieci jest to fatalne rozwiązanie.
  Dzieci nie mają możliwości się zintegrować w grupie i muszą przerabiać to wielokrotnie w nowym miejscu co nie służy ani zdobywaniu wiedzy ani rozwojowi społecznemu dziecka.
  Do tego brak nawet obowiązkowej zerówki w miejscu zamieszkania generuje korki ale o tym wszyscy wiedzą.
  P.S. Jakie macie zdanie o szkołach "miejskich" prowadzonych przez prywatną firmę? Nie obowiązuje tam karta nauczyciela. Czy nauczyciele często się zmieniają z byle powodu? Jak jest z jakością nauczania?

  • 14 4

  • mamy ten sam problem!

   • 1 0

  • morska to nie porozumienie...

   • 3 0

  • Pozytywna szkoła podstawowa (1)

   Jakby szkoła tyle serca wkładała w edukację co w marketing i mydlenie oczu rodzicom to byłaby to najlepsza szkoła ,a tak po kilku latach rozstaliśmy się z tą szkołą ( rejonową dla nas) z wielkim niesmakiem.

   Poziom edukacji na poziomie "ujemnym" - dzieci niedość ,że nie realizują w wielu momentach podstawy programowej, dokumentacja(czyli to co przerobili) jest fikcją to nabywają złych nawyków ( jest duży chaos organizacyjny w szkole - wiele zajęć odbywa się tylko na papierze , a rodzice udają że nic nie widzą alebo są tacy zapracowani :), więc są zadowoleni że dzieci są w szkole od 7 do 17 i problem z głowy )

   Trzeba jednak przyznać ,że "bajer" dyrekcja ma i potrafi opowiadać o sukcesach i wynikach swoich uczniów chociaż nikt z pracowników szkoły nie przyłożył do nich ręki :) .

   Przyzwoitość i nauczyciel jako autorytet w tej szkole nie istnieje. A szkoda bo budynek mają fajny i wiele szkół na takim obiekcie zorganizowałoby elitarną szkołę.
   Dzisiaj jest to szkoła ogłupiająca dzieci i nic więcej.
   Ale aby to zauważyć trzeba mieć starsze dziecko w innej "normalnej "szkole i przejść cały etap edukacji -wtedy można porównywać. Inaczej ulegnie się złudzeniu że jest to szkoła "z szeroką ofertą".

   • 6 0

   • Pozytywna - z nazwy

    Popieram w 100%. Też zabrałam dzieci z rejonowej pozytywnej i dojeżdżają do normalnej szkoły (nie wiem, chyba negatywnej, bo nie "pozytywnej"). A faktycznie pochwalić mogę jedynie miasto Gdańsk za świetnie wyposażony budynek. Szkoda tylko, że taką szansę zmarnowano przekazując go w ręce spółki z Pucka.

    • 1 0

  • Rekrutacja do SP 3 na Chełmie

   Można przemyśleć kwestię, czy nie posłać dziecka do SP 3 na Chełmie. Mają rekrutację do zerówek i klas I. 1 kwietnia są Dni Otwarte. Ja się wybieram. Pracują na jedną zmianę.

   • 0 0

 • Migowo to mlode osiedle a przedszkoli jak na lekarstwo. Miasto zbudowalo tu zlobek (3)

  Ale kropla w morzu potrzeb

  • 11 1

  • Andja

   Fajnie, ze macie żłobek... Ja mam obecnie roczne dziecko i u mnie na Osowej nigdzie nie przyjmują takich maluchów :( a ja muszę wracać do pracy bo nie stać mnie na siedzenie w domu z dzieckiem.

   • 0 1

  • MORENA a nie Migowo turysto :)

   Mówię Ci to ja, mieszkaniec od początku, HEJ!

   • 0 0

  • Akurat na Migowie jest pelno

   Przedszkoli, nie wiem o czym Ty mowisz..

   • 0 0

 • rekrutacja...rekrutacją (6)

  ale na tak piekne przedszkole warto rzucić okiem,
  W dobie pokomunistycznych budynków i ścian....to przedszkole po remoncie to bajka.
  Jak patrzę na te nasze z pseudo olejnymi ścianami, krzykliwymi kolorami typu wściekły róż lub więzienna zieleń...to w takim przedszkolu sama bym chciała przebywać....
  Szkoda...że to jedne z niewielu....

  • 11 2

  • Wygląd nie ma znaczenia, jeśli jest czysto. Na ważniejszy jest personel, który jest zaangażowany we wszystkie sprawy, albo odbębnia tylko pracę. Kilka ciekawych pomysłów i dzieci nie chcą wracać do domu, a następnego dnia biegną zadowolone do przedszkola.

   • 11 3

  • (3)

   Np. Sopot przedszkole na 23 marca rewelacja nikt nie powiedziałby ze publiczne. A reszta masakra wszedzie olejne sciany, zabawek jak na lekarstwo.
   Sopot ma mało dzieci a nawet im nie potrafi zapewnic godnych warunków : -(

   • 1 2

   • ciekawe kto to pisze ? personel? i skąd ta wiedza, że w innych sopockich przedszkolach (2)

    brak zabawek? przedszkole słabe pod każdym względem

    • 0 1

    • (1)

     Moje pierwsze dziecko zaliczyło w Sopocie 4 przedszkola dopiero to na Marca spełniło nasze oczekiwania. Cörka z innych wrecz ucekała a z tamtąd nie chciała wychodzic teraz po 8 latach zapisałam syna szybciej pochodziłam po innych placówkach ( blizej miejsca zamieszkania) niestety przez te 8 lat nic sie nie zmieniło. A na Matrca dalej rewelacja przedszkole parterowe, w kazdej sali osobne łazienki i zabawki którymi dzieci chcą sie bawic ( nowe).

     • 0 1

     • to stare, ciemne, brzydkie przedszkole,

      co z tego że zabawki i łazienki popytaj jak zachowują się Panie Hrabiny Przedszkolanki, Pani Dyrektor oprócz wnętrza powinna odświeżyć także personel, fajnie byłoby jakby przestali oszczędzać na oświetleniu ( światła zapala się jak zaczynają schodzić rodzice po dzieci) i wychodzili częściej na dwór...

      • 0 1

  • jak fajni ludzie tam pracują z dziećmi to wnętrze nie ważne ,a dziewczynki

   lubią róż

   • 3 0

 • Rekrutacja?

  Proponuję egzaminy wstępne i wytrzymałościowe :D

  • 35 0

 • (2)

  Jestem ciekawa jak będzie się miała teoria o tym że wszystkie dzieci mają się dostać stać do przedszkola do rzeczywistości. Byłam rozmawiać z dyrektorką w przedszkolu pierwszego wyboru i pani powiedziała że będą mieli 15 miejsc. A dzieci jest od groma. Także wątpię żeby było tak kolorowo jak piszą...

  • 21 1

  • zapewnienie miejsc dla 3latów

   to,że mają zapewnić miejsca 3latką nie oznacza, że będzie to przedszkole 1szego wyboru. Może się okazać, że mieszkając na Jasieniu, zapewnią miejsce dla dziecka w przedszkolu we Wrzeszczu lub Oliwie.

   • 10 0

  • Zrob z siebie patoligie, rozwiedz sie i rzuc prace

   Wtedy Twoje dziecko dostanie dodatkowe punkty i miejsce w przedszkolu

   • 4 0

 • s. (11)

  miesiąc temu urodziłam .... jeszcze sporo czasu do przedszkola ale znając realia i za wzorem moich koleżanek już teraz zaklepuje sobie miejsca w przedszkolu !!! Dramat

  • 4 16

  • chyba (9)

   chyba w zlobku bo w przedszkolu to dopiero jak dziecko skonczy 3 lata albo rocznikowo bedzie mialo 3 lata ;)

   • 9 1

   • (8)

    w Przedszkolu !!! żłobek to załatwialiśmy zaraz po tym gdy dowiedziałam się o ciąży. Tak robi większość. Niestety!

    • 2 9

    • Nie opowiadaj głupot że zapisujesz do przedszkola miesięczne dziecko. (2)

     Nie ma takiej możliwości, bynajmniej w państwowej placówce.

     • 15 1

     • "bynajmniej" (1)

      niektórym również przydałby się powrót do przedszkola

      • 3 3

      • A właśnie, że dobrze uzyte

       • 6 2

    • (1)

     Chyba nie w Gdańsku, bo tu elektroniczne zapisy są i do przedszkola i żłobka. Dziecko musi mieć nr PESEL nadany, wiec przed ciążą nie ma takiej możliwości

     • 11 0

     • Pesel

      Jaki problem wpisać Pesel o dwie cyfry mniejszy?

      • 0 5

    • Ciekawe, jak się to Tobie udało... (2)

     Aby zapisać dziecko do żłobka, ono musi mieć nadany numer PESEL. Rozumiem, że Wasze dziecko miało nadany numer zaraz po poczęciu???

     • 8 1

     • (1)

      Wystarczy że Pani zapisała dziecko do prywatnego żłobka i przedszkola. Wpłacać wpisowe i z głowy. Tak to wygląda.

      • 1 2

      • Dokładnie tak. Moje znajome także zapisują z około 2 letnim wyprzedzeniem swoje dzieciaki do przedszkoli! Oczywiście do prywatnych bo innej możliwości praktycznie nie ma jeśli nie jest się samotną matką lub bezrobotna itp

       • 0 1

  • pomyśl już o szkole...

   ja zapisywałam w zeszłym roku moją 3 latkę do przedszkola i okazało się, że by zapisać ją do pierwszej klasy spóźniłam się o 3 miesiące... masakra... teraz w Rumii powstała nowa szkoła i zdążyłam jeszcze wpłacić wpisowe, moja koleżanka 3 dni później wylądowała już na liście rezerwowej...

   • 0 0

 • (1)

  Borkowo Łostowickie gminne nowo wybudowane przedszkole (po jednej grupie dla 3,4,5).Kolejny rok graniczy z cudem aby dziecko się dostało .I jaki to obowiązek .Powinni zapewnić miejsca wszystkim dzieciom .Jeżeli to obowiązek przedszkolny .

  • 6 5

  • Ktos sie jednak tam dostaje

   • 1 1

 • Głupi rodzice są ci co zapisują swoje dzieci do katolickich przedszkoli (2)

  na pranie mózgów przez panie fanatyczki i zakonniczki fanatyczki,

  • 21 31

  • glupi to jest twoj komentarz... (1)

   zenujacy poziom.

   • 10 8

   • myśl sam ,bo myślenie nie boli

    a najlepszy na to dowód paluszki w dół . Poślij swoje dziecko do takiego kat.przedszkola . .

    • 3 4

 • Państwo zamiast rozdawać pieniądze czyli 5OO zł. powinno dać dzieciom (7)

  darmowe przedszkole ,pieniądze się wyda i nic z tego nie ma,zresztą nie daje się ryby tylko powinno się podać wędkę.,inteligentni to zdanie zrozumieją. Zresztą i tak dzięki 5OO + dzieci w Polsce nie przybywa, tylko w latach 8O tych był wyż demograficzny i dzisiaj są tysiące 3O latków, a to dla nich według medyków ostatni dzwonek na urodzenie zdrowego dziecka ,więc się decydują , a śmieszny Pis sobie przypisuje zwiększoną dzietność w Polsce he,he,he.

  • 48 10

  • (5)

   Dzieci akurat przybywa.Zobacz statystyki.Tez wolałabym przedszkole czy darmowe zajęcia etc ale za poprzedniego rządu nic juz nie bylo.Na poczatku rządów tylko likwidowali żłobki dopiero pozniej przed wyborami zaczęli cos pozytywnego robic bo się bali

   • 5 9

   • Nie pieprz głupot. (4)

    A kto wydłużył macierzyński do roku czasu ?

    • 7 2

    • A PiS go skrócił na rzecz 60-procentowego rodzicielskiego

     • 1 2

    • (1)

     A po roku czasu co z Dzieckiem zrobisz? Jak zlikwidowali przedszkola i zlobki?

     • 2 0

     • Które miejskie przdszkole czy żłobek zostały zlikwidowane?

      • 0 0

    • Odp kto wydluzyl urlop macierzynski?

     Unia Europejska - bylo to prawo unijne do ktorego Polska musiala sie dostosowac, a i tak poprzedni rzad wprowadzil je w ostatnim momencie- poczytaj sobie zanim sie wypowiesz!!

     • 2 0

  • przedszkola prywatne vc. panstwowe

   Nasze dziecko chodzi juz do drugiego prywatnego przedszkola. systuacja jest fatalna. Wlaciciele nie tylko, ze dostaja pieniadze od miasta, bo okolo 570PLN to jeszcze sciagaja bardzo wysokie oplaty miesieczne rzedu 1300PLN. Pracownicy sa bardzo zle traktowani, wykorzystywani do wszystkich prac i do tego bardzo zle oplacani, na umowach smieciowych.Obiecywane sa zjecia dodatkowe, ktorych poziom pozostawia wiele do rzyczenia. Czy macie doswiadczenie z przedszkolami panstwowymi? zastanawiamy sie nad zmiana na panstwowe

   • 2 0

 • przedszkola przedszkolami, ale prawdziwe kino zaczyna się z rekrutacją do prywatnych szkół podstawowych (1)

  .... co państwo robią, gdzie pracują, czym się zajmują, wymagania wykraczające poza program przedszkola, casting, które dziecko najładniejsze, najsprawniejsze, umiejące pięknie mówić , nie sepleni, szkoda że nie pytają pytania o tabliczkę mnożenia i pierwiastkowanie, a często to robią zakompleksieni pedagodzy , ktorzy nie nadaja się do tego zawodu, a na inne studia się nie dostali

  • 10 8

  • Skoro szkoła jest prywatna, to w czym problem?

   Nie ma przymusu, żeby posyłać tam dziecko, a specyficzne profilowanie niektórym odpowiada (np. specyficznym dzieciom). Poza tym układ "płacę i wymagam" pozwala wymagać pochylenia się nad problemami dziecka (jeśli już zostanie przyjęte) - takimi, które w "normalnej" szkole zostałyby zignorowane lub wyśmiane.

   • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane