• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozbudowa Akwarium Gdyńskiego na finiszu

18 grudnia 2023 
Opinie (34)
  • Otwarcie zaplanowano na wiosnę. Trwają ostatnie przygotowania do tego momentu. Na zdjęciach wypełnione wodą zbiorniki.

Przez ostatnie 2 lata osoby spacerujące w pobliżu Akwarium Gdyńskiego spotykały ogrodzenia budowlane, które okalały część budynku. Z końcem jesieni zniknęły one z gdyńskiego krajobrazu. To znak, że dobiega końca podziemna rozbudowa, która pozwoli placówce przyjąć jeszcze więcej gości niż do tej pory.



O rozbudowie Akwarium GdyńskiegoMapka można było przeczytać w artykule.

8 razy więcej wody w akwarium w Gdyni 8 razy więcej wody w akwarium w Gdyni

Dzięki rozbudowie, ekspozycja Akwarium wzbogaci się o 11 nowych, bardzo dużych zbiorników z morską fauną i florą. Znajdą się w nich rośliny i zwierzęta z południowej części Bałtyku, rejonu cieśnin duńskich oraz Morza Północnego.

Wśród nich będą płaszczki i rekiny z mórz zimnych, które urosną do długości nawet 2 metrów.

W nowych akwariach znajdzie się osiem razy więcej wody niż we wszystkich zbiornikach, które obecnie znajdują się w całej placówce.

Prace dobiegają końca



Prace trwają, ale brak paneli budowlanych oznaczać może tylko jedno - rozbudowa ścieżki edukacyjnej Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB dobiega końca. Kolejny krok milowy w historii perełki gdyńskiego modernizmu powoli staje się tym samym faktem.

Gatunki w Akwarium Gdyńskim



Warto wiedzieć, że Molo Południowe, czyli część Gdyni, w której znajduje się Akwarium Gdyńskie, jest sztucznie usypanym lądem, który powstał wraz z rozbudową miasta i portu. Na początku XX wieku, miejsce, w którym obecnie znajduje się najmniejszy ogród zoologiczny w Polsce, było ... oddalone od lądu o pół kilometra.

Prace przy podziemnej rozbudowie Akwarium Gdyńskiego trwają od kilkunastu miesięcy. Prace przy podziemnej rozbudowie Akwarium Gdyńskiego trwają od kilkunastu miesięcy.

Projektanci przed laty nie planowali rozbudowy



Co ciekawe, siedziba Akwarium nie powstała z myślą o byciu domem dla 200 gatunków zwierząt. Była pierwszą gdyńską siedzibą Morskiego Instytutu Rybackiego. Niewielu wie, że Akwarium jest jego częścią do dzisiaj. To najstarsza polska instytucja badająca oceany. Ani ówcześni dyrektorzy, ani architekci planujący budynek, nie spodziewali się, że pół wieku później stanie się on atrakcją turystyczną miasta z morza i marzeń. A już na pewno tego, że kolejne 50 lat później w jego przyziemiu przybędzie prawie 500 ton wody.

Nikt nie przewidywał wtedy tego, że Akwarium Gdyńskie, by rozbudować swój potencjał turystyczny oraz możliwości edukacyjne, będzie musiało wykonać szereg prac budowlanych koniecznych, by budynek... nie zatonął.

Dziś, 100 lat później, zwierzęta, które podczas wypraw na północny Atlantyk badały ikony polskiej oceanografii, będzie mógł oglądać każdy z nas. I to w warunkach do złudzenia przypominających naturalne.

Do wykonania niewiele prac. Otwarcie nowej przestrzeni wiosną



Pozostało niewiele do zrobienia: kalibracja systemów wspierania życia i filtracyjnych, dojrzewanie złóż, pozyskanie nowych gatunków, kwarantannowanie ich dostaw, zaznajomienie się opiekunów z nowymi podopiecznymi.

- Te prace nie będą już widoczne dla spacerowiczów docierających do końca Molo Południowego. Ciekawych pozostaje zaprosić do Akwarium Gdyńskiego. Otwarcie nowej przestrzeni już wiosną 2024 roku - mówi Grażyna Niedoszytko z Akwarium Gdyńskiego.
Inwestycja realizowana jest dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane