Wiadomości

stat

Rozwód. Jak przeżyć tak stresujące emocje?

Rozwód to drugie najbardziej stresujące przeżycie jakie może spotkać człowieka.
Rozwód to drugie najbardziej stresujące przeżycie jakie może spotkać człowieka. fot. 123rf.com

Rozwód to jedno z bardziej emocjonalnych przeżyć, jakich możemy doświadczyć w życiu, niezależnie od tego, która strona wychodzi z inicjatywą. Kiedy zapada decyzja o rozstaniu, warto sobie ułatwić przejście przez to traumatyczne przeżycie.



Co według Ciebie jest najlepszą metodą zapobiegania rozwodowi?

regularne dbanie o związek

48%

pomoc psychologa

2%

mediacje

1%

jeśli się ludzie nie dogadują, to rozwód jest najlepszym wyjściem

21%

najlepiej nie brać ślubu

22%

nie wiem, nie znam się

6%
- W skali siły stresorów zaproponowanej przez Thomasa Holmesa i Richarda Rahe'a, rozwód zajmuje drugie miejsce z 73 punktami, za kategorią "śmierć współmałżonka" którą oznaczono 100 punktami - mówi Ewa Grabowska z Zielony Ocean.
Rozwód, tak jak każde rozstanie jest trudny, ponieważ jest końcem czegoś ważnego. Naturalnym jest fakt, że pojawiają się negatywne emocje takie jak smutek, żal, gniew, złość, rozczarowanie czy wściekłość.

- Łatwiej zwykle poradzić sobie z trudnymi emocjami, gdy jest się stroną inicjującą rozstanie. Należy pamiętać, że wyrażanie swoich emocji, także tych trudnych, jest lepsze, zdrowsze dla każdego z nas, niż tłumienie ich w sobie, gdyż takie tłumienie niesie ze sobą niekorzystne konsekwencje, przykładowo dla naszych relacji z innymi lub też konsekwencje zdrowotne - mówi psycholog Marta Rymer z Centrum Porozumień Prawnych.

Zaprzeczanie, smutek i złość



Jak zgodnie twierdzą psychologowie, rozstanie odbywa się w kilku etapach, gdyż jest rodzajem żałoby. Etapy te są analogiczne do przeżywania żałoby po stracie istotnej osoby.

- Początkowo pojawiają się: zaprzeczanie, potem smutek i złość. Można na wiele sposobów poradzić sobie z przykrymi emocjami. Na pewno warto pozwolić sobie na przeżywanie tych emocji, można płakać, krzyczeć, czyli po prostu wyrażać je tak, by nikogo przy tym nie skrzywdzić - dodaje Marta Rymer.
W okresie porozwodowym u byłych małżonków pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości, poczucie zwątpienia, rozluźnienie więzi rodzinnych i towarzyskich czy pogorszenie sytuacji finansowej. Szczególnie u kobiet bardzo często obniża się także samoocena i poczucie własnej wartości.

- Możemy zaobserwować różnego rodzaju zaburzenia psychosomatyczne i psychiczne. Martwimy się o dzieci, o ich przyszłość, jak sobie poradzą w nowej, jakże trudnej sytuacji. Paraliżuje nas strach przed samotnością, nowymi obowiązkami. Do tego dochodzą wszelkie formalności związane z sądem, podziałem majątku czy opieki. Jedni zamykają się w sobie, tłumią emocje, w skrajnych przypadkach popadają w nałogi, załamują się. Inni szukają pocieszenia - mówi Lucyna Soldenhoff z Kobieta i Rozwód.
Stres jest naturalnym zjawiskiem w tej sytuacji, a ludzie w różnorodny sposób reagują na tego typu sytuacje.

- Ustalamy, czy potrzebny jest mediator, psychoterapeuta, adwokat, czy może detektyw. Szczególny nacisk kładziemy na dobro dziecka, bo to dzieci są zazwyczaj najbardziej poszkodowane w sytuacji rozwodu rodziców. Pomoc psychoterapeuty jest współcześnie standardem, który pozwala przygotować zarówno rodziców, jak i dziecko do tej trudnej sytuacji - dodaje Lucyna Soldenhoff.
Zanim zapadnie ostateczna decyzja o rozstaniu, warto szukać pomocy u psychologa.

- Para może zwrócić się po pomoc razem lub jeśli partner, partnerka nie ma na to zgody, warto poszukać takiej pomocy samodzielnie. Zadaniem psychologa jest wtedy umożliwienie parze wyjścia z zamkniętego kręgu wzajemnego obwiniania i pomoc w nazwaniu niezaspokojonych potrzeb każdej ze stron. Gdy czujemy się zranieni, mamy tendencję do zamykania się na drugą osobę. Pozostanie w otwartości i usłyszenie potrzeb drugiej strony jest wtedy ogromnym wyzwaniem. Potrzebujemy bardzo dużo zrozumienia dla samych siebie, żeby móc dać zrozumienie także drugiej stronie. Wsparcie jest wtedy bardzo ważne - podkreśla Ewa Grabowska.

Co zrobić, by zapobiec rozwodowi?



O związek należy dbać od pierwszych chwil jego powstania i jest to najbardziej istotna forma zapobiegania rozpadowi związku.

- Z kluczowych elementów dbania o związek z pewnością jest właściwa, jasna forma komunikowania się w relacji. Należy w sposób konkretny, precyzyjny komunikować partnerce/żonie/mężowi swoje potrzeby. Nie powinniśmy liczyć na to, że druga strona się domyśli, odgadnie nasze potrzeby, pragnienia i oczekiwania. Kryzys w związku jest czasem na to, aby działać świadomie, konstruktywnie, po to, by zrozumieć, co nie jest skuteczne, a co sprzyja budowaniu naszej relacji oraz aby ponownie odkryć siebie nawzajem - dodaje Marta Rymer.
- Oczywiście najlepiej jest zareagować wcześniej na trudności, zanim konflikt przerodzi się w decyzję o rozstaniu jednej ze stron. Unikanie konfliktów jest pozornym rozwiązaniem. Ujawnianie konfliktów i ich przepracowywanie jest znacznie skuteczniejszym sposobem na utrzymanie i rozwój związku. Po pierwsze musimy sobie zdać sprawę, że umiejętność rozwiązywania konfliktów jest jedną z kluczowych umiejętności w związku. Warto się tego nauczyć na drobniejszych nieporozumieniach, by w sytuacji ważnego konfliktu umieć określić swoje uczucia i potrzeby. Można powiedzieć, że rozmowa jest sprzymierzeńcem związku. Rozmawianie o uczuciach i potrzebach pozwala partnerom na lepsze rozumienie siebie nawzajem, przyczynia się do budowania bliskości i zaangażowania - dodaje Ewa Grabowska.
Rozwód to drugie najbardziej stresujące przeżycie jakie może spotkać człowieka.
Rozwód to drugie najbardziej stresujące przeżycie jakie może spotkać człowieka. fot. 123rf.com

Mediacje jako metoda zapobiegania rozstaniu



Mediacje są procesem, dzięki któremu łatwiej się porozumieć. Podobnie jak inne metody wymagają jednak dobrej woli i zaangażowania obu stron.

- Jakkolwiek mediacje by się zakończyły, wpłyną pozytywnie na relacje małżonków. Rezultatem mediacji może być zarówno pojednanie stron, jak również porozumienie związane ze sposobem rozstania, które reguluje wszelkie sporne aspekty takiego rozwiązania. Dzięki mediacji strony mogą uregulować między sobą zarówno kwestie majątkowe, kwestie związane ze sposobem sprawowania opieki nad dziećmi czy innych ważnych obszarów funkcjonowania. Mediacje mają tę przewagę nad rozwiązaniami typowo sądowymi, że porozumienie wypracowują zainteresowane strony, a nie osoba obca. Mediator jest również po to, aby pomóc stronom zrozumieć siebie nawzajem i intencje, jakimi kierują się strony postępując w taki, a nie inny sposób - zauważa Marta Rymer.

Skupmy się na przyjemnościach



Jeżeli jednak nie da się uniknąć rozwodu, to warto poszukać wsparcia i spróbować odnaleźć się w nowej sytuacji. Bardzo ważna jest pomoc specjalistów, ale także poczucie, że wiele osób znajduje się w podobnej sytuacji.

Dobrą metodą może być skupianie się na przyjemnych czynnościach. Tutaj największą rolę odgrywa aktywność fizyczna, która pozwoli się wyzbyć negatywnych emocji i spowoduje wydzielanie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia.

- Z pewnością nie należy zostawać samemu w tym czasie, pomimo - z reguły - braku chęci do spotkań towarzyskich. Można poprosić kogoś bliskiego, przyjaciela, przyjaciółkę lub rodzeństwo o to, by przebywał z nami i towarzyszył nam w trudnych chwilach - sugeruje Marta Rymer.
Spotykanie się z ludźmi i ciekawe spędzanie czasu to najlepsze sposoby na zobaczenie pozytywnych stron rozstania. Oprócz tego, warto ten czas poświęcić sobie. Przeanalizowanie własnych zachowań, osobowości czy celów może okazać się kluczowe w przypadku budowania nowej relacji.

- Oprócz rozwodów zajmujemy się także organizacją babskich spotkań i warsztatów. W czerwcu 2017 grupa pań była na wyjeździe na Malcie. Wróciłyśmy zrelaksowane, odstresowane, pojawiły się nowe przyjaźnie i relacje biznesowe. Ponieważ było dużo pytań o kolejne wyjazdy, w tej chwili zbieramy chętne panie na wspólny wyjazd do raju, czyli na Zanzibar - opowiada Lucyna Soldenhoff.
Podczas takich wyjazdów jest mnóstwo zwiedzania i atrakcji. Uczestniczki trenują jogę, biegają, nurkują czy biorą udział w profesjonalnych sesjach fotograficznych w rajskim klimacie.

- Jest duża potrzeba na spotkania, wyjazdy kobiece. Kobiety są wspaniałe, niestety dużo z nich o tym nie wie. Mamy siłę, moc, energię, wiele wspaniałych pomysłów, realizujemy swoje pasje, rozwijamy się. To jest takie oderwanie od rzeczywistości i od problemów dnia codziennego, które należy się każdemu - dodaje Lucyna Soldenhoff.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (186)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Dr. Przemysław Adamski ginekolog... (4) Hej, czy ktoś wie gdzie przyjmuje doktor Adamski ? Jakiś nr telefonu ?? Przeszukałam cały...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: paulina

 • Odam za darmo (5) Dzien dobry poszukuje ciuchuw damskich butuw 37 jakis torebek kurtki za kazdom pomoc dziekuje

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Alicja

 • douglas - ceny internetowe a ceny w... (3) czy w sklepie są takie same ceny? zwłaszcza mam na mysli promocje i wyprzedaze, dzieki

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jjjj

 • Przedszkole/klub dziecięcy trampolina Witam, czy są tu jacyś rodzice których dzieci uczęszczają do klubu dziecięcego/przedszkola...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Co pod choinkę? (2) Co poprosić pod choinkę nie ubrania nie kosmetyki nie drogie sprzęty nie książki i nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Julia

 • Cmv gdzie? (2) Witam może ktoś mi pomorze dzisiaj dostałam skierowanie do instytut morski medycyny...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jasia

 • Opieka na dziecko, l4 (11) Witam orientuje się ktoś może jak to jest z opieką na dziecko i L4? Córka jest chora i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ja

 • Sluz z pochwy (6) Witam, niedługo powinnam dostać okres, za jakieś parę dni. Mój obecny cykl 28d, ale różnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • crp z palca prywatnie wieczorem - gdzie? (2) crp z palca prywatnie wieczorem - gdzie? Poratujcie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Sprzedam sab simplex (5) Mam do sprzedania sab simplex sprowadzony przez kuzynek z Niemiec. Zapraszam.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MartaMaria

 • choinki przy hali Olivia (4) Czy wiecie w jakiej cencie są tam choinki do kupienia ? Szukam takiej 120 - 130 cm, niestety...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kacha

 • usg bioderek niemowlaka - podbielańska (3) Czy któraś z mam robiła na podbielańskiej usg bioderek i podzieli sie opinią? cięzko teraz z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jjjjj

 • kupie leżaczek od 9 kg (2) Jak w temacie kupie leżaczek od 9 kg

  Kupię , autor: MartaMaria

 • szkoła podstawowa Jaką szkołę podstawową polecacie w Trójmieście? Zależy nam na: dość wysokim poziomie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Matylda

 • Prezent dla 10latki (8) Dziewczyny co zadowoli 10latkę? Chciałabym jakiś prezent do max 70zł. Myślę, że zabawki...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Koszt wizyty u dr... (3) Dziewczyny, czy znacie aktualny koszt wizyty u Pani doktor? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • przyjmę wózek spacerowy Przyjmę wózek spacerowy dla córki jeśli ma ktoś do oddania

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Antyperspiran dla 10cio latki (7) Hej dziewczyny czy jest jakis antyperspiran bądź dezodorant dla dzieci moja corka ma 10lat i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MamaM

 • Zabawki dla dzieci (4) Witam nie wiem co kupić chłopiec lat 8 pod choinkę i gdzie proszę o propozycje w kom

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Janusz

 • Leclerc -30% na zabawki - czy bedzie... (6) Czy ktos wie czy w najbliszy weekend w leclerc-u tez bedzie promocja -30% na zabawki na ich...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MM

 • Zamawianie zakupów w Tesco- odradzam (6) Stanowczo odradzam wszystkim zamawianie zakupów z dowozem z Tesco. Odwołali dowóz 2 razy pod...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asia

 • Kupiłam w zoio Zamówiłam kilka rzeczy w tym sklepie ale słaba jakość prawie wszystkiego więcej nie chce...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Joanna

 • Wyprzedaż zimowa h and m Dziewczyny od wczoraj jest wyprzedaż zimowa w h and m. Naprawdę fajne ubrania - szczególnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Bumbox

 • Ciąża (28) Witam mam 15 lat okres mi się spóźniał 12 dni , zrobiłam test ciążowy wyszedł pozytywnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Proszę o opinie nt Catering Pyszotka (3) Moja córeczka ma chodzić do przedszkola w Gdańsku, gdzie posiłki dostarcza Pyszotka...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jacek

 • nianiadla 17 miesiecznej dziewczynki (2) Dzien dobry, poszukuję niani dla mojej 17miesięcznej córki. Od stycznia, miejsce-Sopot,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kochajaca mama

 • Który toster wybrać? (2) Z jakich tosterów korzystacie i możecie polecić?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jadźka

 • Położna środowiskowa NFZ Gdynia ? Czy ktoś może polecić położną, która odbywa wizyty patronażowe w ramach NFZ , w Gdyni ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Princessa

 • Oddam wersalke (2) Oddam potrzebujacej osobie wersalke z duzym pojemnikiem na posciel. Wymiary 210x95. Pow...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: a..nuka

 • strzelający kciuk u dziecka witam chciałam zapytać czy u kogoś dziecko miało operację na strzelający kciuk?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: beata237

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »