• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Samochody jak sauny. Pamiętaj o dzieciach i zwierzakach

Piotr Weltrowski
26 czerwca 2022, godz. 12:00 
Opinie (111)
Gdy zobaczysz dziecko zamknięte w samochodzie, od razu dzwoń na numer alarmowy 112. Gdy zobaczysz dziecko zamknięte w samochodzie, od razu dzwoń na numer alarmowy 112.

Do Trójmiasta w końcu dotarła fala letnich upałów. To z pewnością dobry moment, by przypomnieć o tym, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać małych dzieci w nagrzanych przez słońce samochodach. Uwaga ta zresztą tyczy się nie tylko ludzi - na śmierć narazić można też zwierzę, zostawiając je w zamkniętym aucie.Choć sprawa wydaje się oczywista, to praktycznie co roku dochodzi jednak do kilku tragedii, które skutecznie uświadamiają nam, że jednak o skutkach pozostawienia małego dziecka w nagrzanym samochodzie trzeba przypominać.

Do takiej tragedii doszło w tym tygodniu w Szczecinie, gdzie 38-letnia kobieta przez kilka godzin pozostawiła w aucie 1,5-roczne dziecko. Mały chłopiec, mimo reanimacji, zmarł.

Klimatyzacja samochodowa i domowaNie dziwi więc apel trójmiejskich policjantów.

- Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują, aby nie zostawiać w samochodzie nawet na chwilę dzieci i zwierząt. Przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza, które umożliwiłoby swobodne oddychanie. Lekko uchylone szyby czy miska z wodą pozostawiona dla psa sprawy nie załatwią. Temperatura może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza, a przez brak rozwagi może dojść do tragedii - mówi Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Upał w Trójmieście co najmniej do wtorkuCo robić, gdy zauważymy dziecko w zamkniętym samochodzie?
 • Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112.
 • Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu.
 • Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę.
 • Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.

Zwracaj też uwagę na zwierzęta pozostawione w samochodach - i w takim przypadku zadzwoń po służby. Zwracaj też uwagę na zwierzęta pozostawione w samochodach - i w takim przypadku zadzwoń po służby.

Pamiętaj też o zwierzętachNajważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach.
 • Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie - uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk, poszukując źródła "powiewu". Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
 • Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby.
 • Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
 • Nie bądź obojętny. Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu, poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (111)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna

wystawa

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Poranki filmowe w GCF

projekcje filmowe

Najczęściej czytane