Wiadomości

Skrzynka z podpaskami i tamponami pojawiła się w Radzie Miasta Gdańska

Najnowszy artukuł na ten temat Gdynia dołączyła do "różowej rewolucji"

Bezpłatne środki higieniczne - podpaski i tampony, z których korzystać może każda kobieta "w potrzebie". Specjalnie wyposażona skrzynka pojawiła się w siedzibie Rady Miasta GdańskaMapka. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji, której celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym.Skorzystasz z różowej skrzyneczki?

tak, jeśli będę w takiej potrzebie i miejscu, gdzie taka skrzynka jest 25%
raczej nie, bo nie bywam w Nowym Ratuszu 18%
nie, bo zawsze mam przy sobie własne środki higieniczne 45%
nie, bo bym się wstydziła 12%
zakończona Łącznie głosów: 663
"Różowa skrzyneczka" to inicjatywa, która ma zapewnić potrzebującym kobietom, nastolatkom powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

- Wspieramy wszystkie osoby menstruujące w ubóstwie menstruacyjnym - czytamy na facebookowym profilu "Różowa skrzyneczka".
Miejsc, w których korzystać można m.in. z darmowych podpasek czy tamponów, przybywa w całej Polsce. W Trójmieście dotychczas skrzyneczkę zamontowano tylko w gdańskim Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Uphagena 18Mapka. Teraz do akcji włączyła się także Rada Miasta Gdańska.

Mapa "różowych skrzyneczek" w Polsce

We wtorek różową skrzyneczkę zamontowano w ogólnodostępnej toalecie na poziomie -1 Nowego Ratusza przy ul. Wały Jagiellońskie 1Mapka. Nie wydano na to pieniędzy publicznych. Wyposażenie skrzynki zakupiono ze środków prywatnych. Podobnie, jak samą skrzynkę - przewodnicząca RM kupiła ją za własne pieniądze, robiąc przelew na zrzutkę fundacji.

- Statystyki mówią, że co piątej Polce zdarza się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich podpasek czy tamponów. 39 proc. kobiet z ubogich domów rezygnuje z zakupu produktów higieny menstruacyjnej na rzecz innych wydatków. Szacuje się, że około 21 proc. dziewczynek musiało opuścić zajęcia szkolne w trakcie dnia z powodu braku odpowiednich artykułów menstruacyjnych, a 10 proc. w ogóle nie wyszło z tego powodu z domu. Co piąta nastolatka regularnie nie ma zatem równych szans na edukację - wskazuje Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Dlatego w siedzibie Rady Miasta pojawiła się różowa skrzyneczka. Osoby potrzebujące znajdą w niej bezpłatne menstruacyjne środki higieniczne, a jeśli ktoś ma ich nadmiar, zachęcamy do wspólnego uzupełniania skrzyneczki - podkreśla.

Ginekolodzy w TrójmieściePrzewodnicząca Owczarczak dodaje, że nie miała dotąd świadomości, jak duża może być skala problemu braku dostępu do środków higienicznych wśród kobiet i dziewcząt również w Polsce.

- Opublikowane w tym temacie statystki mną wstrząsnęły. Pomyślałam, że w otwartej przestrzeni publicznej, jaką jest budynek Nowego Ratusza, można zamontować taką skrzyneczkę. Jej lokalizacja jest podana na mapie organizacji wraz z innymi takimi miejscami w całej Polsce, więc wierzę, że osoby potrzebujące ją znajdą. Chciałabym też nagłośnić tę akcję, aby kobiety, które mają utrudniony dostęp do środków higienicznych, mogły skorzystać ze wsparcia - mówi nam Owczarczak.
Radna chciałaby, żeby takie skrzynki znalazły się we wszystkich szkołach.

- Chociaż wiem, że w dużej skali może to być trudne do zrealizowania ze środków budżetowych. Liczę jednak, że dzięki nagłaśnianiu akcji znajdą się grupy osób chętnych do organizacji podobnych miejsc w swoich społecznościach, a ja deklaruję, że na ile to będzie możliwe, pomogę w pozyskaniu skrzyneczek - podkreśla.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (388)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Forum dziecko

 • jquyohit can you buy viagra over the counter australia

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Ola (2) Dzień dobry czy ktoś wie kiedy będą wypłacane pielęgnacyjne i resztę świadczeń czy w piątek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Proszę pomóż jeśli możesz (3) Dzien dobry.Jestem samotna mama dwoch chlopcow wiem ze takich ogloszen jest mnostwo i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Tina

 • Polska umowa delegacja za granicę Dzien dobry, czy ktoś z Państwa mial sytuację, gdzie maz mial podpisana umowę z polską...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Patrycja

 • Rumia- czy dobrze tu się żyje i jak z... (2) Witam, planujemy z mężem przeprowadzkę do Trójmiasta jednak ze względu na wysokie ceny...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • fotoksiążka kupon voucher rabat na... Hej, Może komuś się przyda kupon rabatowy:...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zwolnienie lekarskie a ciąża Witam. Czy któraś z kobietek miała taką sytuację że była na zwolnieniu od psychiatry i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Progesteron 35,84 ng/ml (2) Cześć dziewczyny, czy wynik progesteronu 35,84 ng/ml w 19 dc może oznaczać ciążę?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Natalia

 • Gdzie kupujecie ubranka Gdzie kupujecie ubranka/wyprawkę dla malucha? Znacie jakieś fajne sklepy? Wolicie zakupy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamawrzesien2021

 • Krwawienie I trymestr (5) Cześć, zaczęło się dwa dni temu na wieczór parę kropli jasnoczerwonej krwi, w nocy ból...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asia

 • Oby do 1 - Czyli czy udaje Wam się... (3) Czy w dzisiejszych szalonych czasach korony i dodrukowywania pieniędzy udaje się Wam coś...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Rampampam

 • Poród ofiara gwałtu (10) Niech się zajmą tym czym należy w naszym kraju. Zostałam zgwałcona nasz kraj z dykty w żaden...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonimowa

wszystkie tematy »