Wiadomości

Śnieg, mróz i sanki. Wspominamy ferie zimowe sprzed lat

felieton w trojmiasto.pl

artykuł historyczny
Nartosanki - o takim zimowym sprzęcie marzyło wiele dzieciaków. Na zdjęciu: czytelniczka Ewelina z dziadkiem. Styczeń, 1992 rok.
Nartosanki - o takim zimowym sprzęcie marzyło wiele dzieciaków. Na zdjęciu: czytelniczka Ewelina z dziadkiem. Styczeń, 1992 rok. fot. archiwum prywatne

"Kiedyś to było lepiej". To zdanie często możemy usłyszeć na rodzinnych spotkaniach, jednak i ci, którzy urodzili się dwie-trzy dekady temu, wracają pamięcią do dzieciństwa i widzą, jak bardzo zmienił się świat, choćby pod względem pogody. Jeszcze 20 lat temu podczas zimowych ferii śnieg i mróz były czymś oczywistym, dziś, gdy spadnie kilka centymetrów białego puchu, biegniemy do okna robić mu zdjęcia. Takie to czasy. Postanowiliśmy wrócić pamięcią do dzieciństwa i przypomnieć ferie zimowe sprzed lat. Czekamy też na wasze wspomnienia.Ferie dla dzieci - znajdź ofertę


Jak najczęściej spędzałe(a)ś ferie zimowe w dzieciństwie?

na podwórku, korzystając z uroków zimy 81%
głównie siedziałe(a)m w domu 5%
jechałe(a)m do rodziny lub rodzina przyjeżdżała do mnie 7%
brałe(a)m udział w półkoloniach w moim mieście 1%
jechałe(a)m na zimowe kolonie/obozy 3%
wyjeżdżałe(a)m z rodzicami za granicę 2%
uczyłe(a)m się 1%
zakończona Łącznie głosów: 669
Zacznę od siebie. Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek wyjechała gdzieś na ferie zimowe, ale nigdy nie było to dla mnie problemem, chyba nawet o tym nie marzyłam. Nie mogłam się za to doczekać dwóch tygodni wolnego i beztroskiego czasu z rówieśnikami.

Całe chmary dzieciaków, "zapakowanych" w ortalionowe skafandry, z Relaksami na stopach i rękawiczkami na sznurku, biegały od rana do wieczora po okolicznych podwórkach. Morena, pełna mniejszych i większych górek oraz z położonym blisko lasem, była dla nas większą atrakcją niż modna dziś "Kraina Lodu". Sanki, narty, jabłuszka, kartony - było w czym wybierać i na czym zjeżdżać. A już największym sztosem były osiedlowe boiska-lodowiska, które gdy przyszedł porządny mróz, gospodarz polewał wodą z hydrantu. Nikomu nie przeszkadzało, że po jednym dniu ledwo dało się po takim zniszczonym lodzie jeździć.

Odmrożenia? Kto się nimi wtedy przejmował! W ciągu dnia szło się tylko na chwilę do domu na szybki obiad, na który mama albo babcia wołały przez okno. Nikt nas nie sprawdzał, czasem trzeba było się zameldować pod blokiem, a potem znowu lecieć na sanki.

A jak inni zapamiętali ten czas?

Dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie mają podobne wspomnienia, choć nie wszyscy tak "hardkorowe" - nie każdy dzieciak zaliczył np. kulig za samochodem albo zjazd na sankach na oblodzone jezioro. Rządzi w nich jednak piękna zima i zabawa na świeżym powietrzu. Mało kto siedział w domu, no chyba że został uziemiony przez rodziców.

- W ferie chodziłam na łyżwy i na sanki. Największą frajdą była wyprawa na zamarznięty staw. Temperatura -20 stopni pozwalała na w miarę bezpieczną zabawę, bo po kilku dniach tęgich mrozów ryzyko zarwania lodu było znikome. Na sanki chodziłam z siostrą do pobliskiego parku. Górki były dość strome, dlatego każdy zjazd dostarczał mnóstwa adrenaliny - opowiada Marta z Gdańska.
- Całymi dniami łyżwy na jeziorze, sanki, budowanie igloo, ogniska w tajemnicy przed rodzicami, na dworze byliśmy zawsze tak długo, że po powrocie do domu bolały stopy, gdy się rozgrzewały. Było wspaniale i rozmarzyłam się... - powiedziała mi koleżanka, Justyna.
- Przerwa świąteczno-noworoczna była fajna, ale i tak zawsze czekałem na ferie zimowe! Powiem więcej: wolałem je od letnich wakacji. Zresztą do dziś uprawiam zimowe sporty i na zimę czekam z wytęsknieniem - mówi 46-letni Piotr z Wrzeszcza. - Pamiętam, że kiedyś coś porządnie przeskrobałem i rodzice nałożyli na mnie szlaban, że przez tydzień nie mogłem wyjść na dwór. To był koszmar! Patrzyłem z tęsknotą na biegające za oknem dzieci i tak strasznie cierpiałem.

Ferie w Trójmieście - imprezy dla dzieci i młodzieży


Dzieciaki na lodowisku, Hala Olivia, luty 1997 rok.
Dzieciaki na lodowisku, Hala Olivia, luty 1997 rok. fot. Maciej Kosycarz/Kfp.pl
Jeszcze inni wyjeżdżali do rodziny na ferie. To też znamienne, że spędzało się ten czas z kuzynami i w rodzinnych stronach oraz robiło się rzeczy, które dziś pewnie wielu rodziców przyprawiłyby o mikrozawał.

- Ferie spędzaliśmy u dziadków z Malborku (razem z mieszkającymi w Malborku kuzynami, kuzynami kuzynów i wszystkimi dzieciakami z okolicy). Dziadkowie mieli dom naprzeciw zamku, także co rano uzbrojeni w worki wypełnione słomą - dziadkowa alternatywa dla sanek (śmiech) - przechodziliśmy przez ulicę i zjeżdżaliśmy z górki prosto na zamarznięty Nogat. Po południu po pracy przychodzili do nas wujkowie (ci prawdziwi i ci przyszywani) i jeździliśmy wspólnie na łyżwach albo graliśmy w hokeja. Wieczorami jeździliśmy na kuligi, które odbywały się na parkingu naprzeciwko zamku. Sanki przywiązywało się do samochodu i zaczynała się zabawa. A im więcej zakrętów, tym zabawa była lepsza. I nigdy nikomu nic się stało - dodaje Magda z Gdańska. - W ramach "kary", czyli przerwy na obiad, grzaliśmy się w domu przy piecach, a razem z nami mokre ortaliony i Relaksy. Naleśniki nigdy już tak nie smakowały...

Zupa owocowa, kasza z sokiem i kakao. Wspominamy smaki dzieciństwa- Ferie z dzieciństwa kojarzą mi się z mnóstwem śniegu, ortalionowym kombinezonem uszytym przez babcię i nartosankami, czyli sankami z kierownicą na nartach. Mieszkałam w górach, więc nie brakowało miejsc do szalonej jazdy, bo wszędzie były pionowe skarpy. Gdy nartosanki się połamały po kraksie z drzewem, jeździliśmy całymi dniami na "łopatach", zwanych też jabłuszkami - mówi Ewelina. - Do domu wracało się wieczorem, jak już wszystko było kompletnie przemoczone. Chodziłam też z dziadkiem na łyżwy na zamarznięte jezioro wysoko nad miastem, było tak super, że wtedy uznałam, że będę łyżwiarką figurową. Nie wyszło (śmiech). Był jeszcze klasyczny podryw w ferie, czyli nacieranie śniegiem przez kolegów - ta, którą najczęściej nacierali, miała największe branie.
- Mieszkałam na wsi, więc nigdy nam się nie nudziło. Przed wyjściem trzeba było ubrać 3 pary skarpet i zrobione przez babcię na drutach rękawiczki na sznurku. Oprócz standardowego bałwana, wielkiego igloo, najlepsze wspomnienia mam jak tata zabierał nas na kulig traktorem. Mieliśmy jedne sanki na trzech, więc pakowaliśmy w śliskie worki po nawozie siano i na nich śmigaliśmy. Później z tymi workami szliśmy na wyślizganą górkę w lesie, gdzie się cała wioska schodziła - dodaje Karolina.
Osiedlowe lodowiska oraz kuligi za samochodem to częste motywy we wspomnieniach trzydziestokilkulatków.

- Lodowiska powstawały u mnie na osiedlu, ponieważ jeden z sąsiadów był strażakiem. Potem dowiedziałem się, że wodę do basenu można zamówić u straży pożarnej. Ciekawe, czy dziś wspólnota mieszkaniowa mogłaby sobie zamówić od straży wodę na ślizgawkę na osiedlu? Fajne wspomnienia mam z górek, gdzie zjeżdżało się na lód jeziora, łyżwy na jeziorze albo kuligi za samochodem, ale teraz to chyba głównie kojarzy się z niebezpieczeństwem... - dodaje Tomasz.
Oczywiście nie mogło zabraknąć butów Relaks - jedni o nich marzyli, inni widzieli niewygodne i toporne kozaki. Bywało, że dziecko nosiło... dwa lewe buty. Jaki cudem? Wyjaśnia Monika:

- Moje wspomnienie z dzieciństwa to dwa lewe kozaki marki Relaks. Po odstaniu 2,5 godzin na mrozie w kolejce do obuwniczego, gdy przyszła kolej na moją mamę, zostały dwie ostatnie sztuki i niestety lewe. W tym obuwiu, w ortalionowych ogrodniczkach i w wełnianej czapie wraz z pozostałymi dziećmi łączyłam sanki za pomocą sznurka i w tzw. "kuligu" zjeżdżaliśmy z najwyższych górek na Chełmie. Tak połączonych sanek było czasem nawet kilkanaście, więc każdy zjazd kończył się gigantycznym karambolem (śmiech).
Zimowce Relaks - kozaki, które wielu kojarzą się z zimową modą sprzed lat.
Zimowce Relaks - kozaki, które wielu kojarzą się z zimową modą sprzed lat. fot. Demotywatory.pl
Młodsze pokolenia także z sentymentem wspominają zimę oraz wspólne obiady z rówieśnikami.

- Ferie z dzieciństwa kojarzą się z podstawówkowo-osiedlowym gangiem, spędzaliśmy zawsze dużo czasu na dworze, a w ferie nie było ograniczeń, w końcu cały dzień można było biegać po osiedlu - wspomina dwudziestokilkuletnia Ania z Sopotu. - Najczęściej dzień dzielił się na trzy etapy: poranny sankowy albo łyżwy (ale to już była wyprawa), potem robiliśmy natarcie na któryś dom, w zależności od tego, czyja mama była gotowa na wykarmienie większej liczby śnieżnych ludzi, a wieczory spędzałam już w domu, chociaż zdarzyły się też noce u przyjaciółki. Ferie przede wszystkim kojarzą mi się ze śniegiem, zazwyczaj było biało i korzystaliśmy z tego na 100 proc. Nie mogę nie wspomnieć o moich starszych braciach, którzy zaszczepili we mnie miłość do saneczkowania i dzielnie wciągali mnie na te wszystkie (wtedy dla małej mnie) wysokie osiedlowe góry.
Zimowy spacer nad morzem. Kiedyś sporo osób karmiło ptaki chlebem i wydawało się to oczywiste, dziś na szczęście odchodzi się od tego. Pamiętajmy: ptaków nigdy nie karmimy chlebem.
Zimowy spacer nad morzem. Kiedyś sporo osób karmiło ptaki chlebem i wydawało się to oczywiste, dziś na szczęście odchodzi się od tego. Pamiętajmy: ptaków nigdy nie karmimy chlebem. fot. archiwum prywatne
Nie wszystkie dzieci tak chętnie spędzały ferie na zewnątrz - były też takie, które cieszyły się, że mogą posiedzieć spokojnie w domu i mieć czas dla siebie.

- Ponieważ w podstawówce chodziłam też do szkoły muzycznej, ferie oznaczały dla mnie zawsze naukę materiału na fortepian na nowy semestr, czego szczerze wtedy nie znosiłam. Lubiłam siedzenie w domu. Namiętnie czytałam książki, zwłaszcza z detektywistycznej serii dla dzieci Alfreda Hitchcocka, słuchałam kaset ze słuchowiskami i sama miksowałam swoje własne nagrania na starym rozklekotanym radiu. Nagrywałam też wywiady z "gwiazdami", w które wcielałyśmy się na zmianę z koleżankami. Robiłam teatrzyki z papieru i dużo układałam Lego. Kiedy mamie już udało się wyciągnąć mnie z domu, szłyśmy nad morze albo do lasu, często też zabierała mnie na jakieś wystawy albo koncerty muzyki poważnej, na których się nudziłam - opowiada Julia z Dolnego Miasta.
A z czym wam się kojarzą ferie zimowe? Podzielcie się z nami swoimi wspomnieniami.

Opinie (68) 1 zablokowana

 • Bestia ze wschodu atakowała codziennie i wszyscy żyli

  baa nikt nie wpadł na to , że tak można nazwać zimę.

  • 31 1

 • Lodowisko (2)

  Lodowisko zawsze było otwarte, staw w Oliwie zamarzał, sanki w lesie oliwskim i mróz siarczysty....lepienie bałwana frajda, spotkanie z kuzynami i stanie przy piecu gorącym kaflowym żeby się ogrzać.. Wspaniałe dzieciństwo..

  • 10 1

  • Tor saneczkowy

   Akurat wczoraj zabrałam męża i syna na wycieczkę do lasu by pokazać dawny tor saneczkowy. Przy odpowiednim "rozpędzie" zjeżdżaliśmy aż do Świerkowej albo, jeśli ktoś wolał, w prawo wzdłuż obecnego warsztatu samochodowego. Zabawa była od rana do wieczora w czasie ferii. Albo - dla odmiany - łyżwy na boisku przy sali gimnastycznej VLO lub na placu przy kościele o. Cystersów.

   • 3 0

  • na oruni kiedyś górkę polali wodą

   to była jazda. Zwłaszcza w starej miednicy po lodzie. Kosmos - zero sterowności.

   • 2 0

 • Ptaki (3)

  "nie karmić ptaków chlebem"? Nigdy nic im nie było a teraz afera. Chyba nie tylko ludzie, ale i ptaki coraz słabsze

  • 13 33

  • ..

   ...raczej chleb już zupełnie inny, niestety pełen chemii i ulepszaczy..

   • 14 0

  • Choc chleb był wtedy lepszy,

   ptaki i tak dostawały ,,anielskie skrzydło", nie raz widziałam ( mieszkałam w Jelitkowie)

   • 3 1

  • Zawsze im coś było po tym chlebie, ale ludzie nie zwracali na to uwagi. Teraz bardziej patrzy się na dobro zwierząt, więc odradza się karmienia chlebem i innymi resztkami ze stołu.

   • 12 1

 • Opinia wyróżniona

  Lodowisko

  Na placu przy ul. Katarzynki obok św. Brygidy co roku od 1970, było robione lodowisko a po zimie było tutaj boisko gdzie graliśmy w piłkę nożną. Tu były różne turnieje piłki nożnej a w zimie hokejowe.
  I co ciekawe uczestniczyli także zawodnicy klubów piłkarskich np. Gedanii, Lechii, Arki czy koszykarze GKS Wybrzeże oraz młodzi ludzie pracujący w różnych firmach a także uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz szkół muzycznych.

  • 9 1

 • A kiedy wymyślą apkę śnieg,a raczej snow?

  • 4 1

 • Ależ się zrobiło nostalgicznie.

  A to nacieranie koleżanek :) coś niesamowitego. Jak człowiek posłucha opowieści innych, dopiero sam sobie przypomina ... Pamiętam jak w któreś ferie przeszliśmy z kolegą, ze stogów do mostu Siennickiego po zamarzniętej Martwej Wisełce

  • 5 2

 • jazdy na łyżwach

  co roku wylewaliśmy wodę na plac pod lipami p[rzy ul. Stajennej obok ul. Refektarskiej i jeździliśmy
  na tym naszym lodowisku. Także chodziliśmy jeździć na Radunię mimo,że wtedy było to niebezpieczne bo woda tej rzeki była głęboka nie tak jak dzisiaj i niestety do dziś pamiętamy
  jak prawie 60 lat temu nasz kolega jeździł na Raduni przy ul. Karpiej i tu doszło do tragedii
  lód się załamał a on utopił się ..

  • 2 1

 • A na oruni (1)

  W latach 70 na końcu ul.Diamentowej była góra saneczkowa

  • 5 1

  • Oraz

   "Stok narciarski," jak się nie wyrobiło, to było twarde lądowanie na śmietniku.Tymczasem.

   • 0 1

 • Lodowisko ma dworzu bylo na boisku od rana do wieczora albo sanki i jakos nigdy nie bylo zimno :) i relaksy tez sie miało, dobre czasy

  • 6 1

 • Oj tam oj tam,a jutro znowu jadę na kulig!

  Śnieg jest na Kaszubach.Peeełno.

  • 2 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Otulacz do fotelika Dziewczyny mam pytanie, jakich używacie otulaczy do fotelików dla dzieci? Mam jeden, po...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Renata23

 • Voucher 1000 zł - żłobek/ przedszkole... Posiadam Voucher 1000 zł dla rodzica, który ma zamiar zapisać dziecko do jednej z prywatnych...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra987

 • wajlnfwd where can i buy over the counter sildenafil

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Lekarz chorób zakaźnych Witam, Czy w dobie pandemii koronowawirusa jest w Trójmieście jakiś specjalista od chorób...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: JF

 • organizacja urodzin dziecka (3) Przed nami organizacja 4 urodzin starszej córki, ale po raz pierwszy organizujemy różniez...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Pościel niemowlęca (4) Cześć dziewczyny, przychodzę z pytaniem. Potrzebuję dobrej, hipoalergicznej pościeli dla...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agnieszka875

 • Ostriga Jakis czas temu wyczytałam że pomaga mocz . A dokładnie okłady z moczu. Stosuje od 4 dni i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Dobry pediatra NFZ Rumia i okolice. (2) Jakiego polecacie pediatrę dla noworodka w Rumi i okolicach? Chodzi o lekarza POZ, do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Przyszła mama.

 • Jakie liceum dwujęzykowe Na Was zawsze mogę liczyć,może i tym razem mi pomożecie.Szukam dobrego,przyjaznego liceum...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: polanka

 • qrvtycusin generic dutasteride

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Amysum

 • beta hcg - pomoc w interpretacji wyniku (5) moje drogie, jestem 13 dni po zastrzyku ovitrelle, 12 dni po owulacji - wczoraj test o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane