Wiadomości

Spaceruj z dzieckiem po Trójmieście. Poznajcie ciekawe miejsca widokowe

Pachołek w Gdańsku.
Pachołek w Gdańsku. fot.: Krzysztof Mystkowski / KFP

W styczniu zimowa aura bardzo dopisuje, dlatego jak co tydzień mamy dla was spacerową propozycję - jak spędzić ciekawie czas na świeżym powietrzu. Ostatnio prezentowaliśmy pomysły na spacery w mniej znane miejsca w Trójmieście, a wcześniej na spacery szlakiem architektury trójmiejskiej. Dziś przedstawiamy trasy z punktami widokowymi, dzięki którym odkryjecie urok trzech miast widzianych z innej perspektywy.Atrakcje dla dzieci


W naszym cyklu artykułów podpowiadamy, jak spędzić czas razem z dziećmi na świeżym powietrzu. Przedstawiamy pomysły na rodzinne spacery po Trójmieście, bez konieczności ruszania się za miasto. Kolejna propozycja to spacery trasami z punktami widokowymi, których nie brakuje zarówno w Gdańsku, Gdyni, jak i w Sopocie. Z powodu charakterystycznego ukształtowania terenu mamy w Trójmieście wiele ciekawych miejsc widokowych. Część z nich to wzniesienia z punktami widokowymi, na których bywa, że stoją dodatkowo wieże (jak np. Pachołek), inne zaś wykorzystują architekturę budynków - zarówno w centrach miast, jak i na obrzeżach. O tych ostatnich pisaliśmy już w osobnym artykule - Zwiedzamy trójmiejskie wieże. Dziś zajmiemy się miejscami widokowymi ulokowanymi na naturalnych wzniesieniach w terenie.

Przeczytaj także: Lokalne punkty widokowe w Trójmieście

Punkty widokowe w Gdańsku i ich niezwykłe historieKiedy myślimy o Gdańsku i jego najatrakcyjniejszych punktach widokowych, to automatycznie kojarzy się nam tzw. Korona Starego Gdańska, która obejmuje osiem najważniejszych gdańskich punktów widokowych (wieża Ratusza Głównego Miasta, wieża Więzienna Muzeum Bursztynu, wieża kościoła św. Katarzyny, wieża bazyliki Mariackiej, wieża Twierdzy Wisłoujście, wieża Przyrodników Muzeum Archeologicznego, Góra Gradowa i Hevelianum, latarnia morska w Nowym Porcie). Pisaliśmy o nich już tutaj.

Punkty widokowe w Trójmieście


Tym razem ruszymy w teren i wybierzemy się na miejskie wzniesienia: Pachołek, Bastiony, Górę Szubieniczną, Forty Góry Gradowej oraz Biskupią Górkę. Zaczynamy od Bastionów. Te fortyfikacje ziemne znajdują się nad opływem Motławy - z prawej Bastion św. Gertrudy z kazamatami, z lewej Bastion Żubr. Między nimi Brama Nizinna z 1626 roku, a nieco dalej (między bastionem Żubr i Wilk) - Kamienna Śluza. Ulicami wzdłuż opływu Motławy mijamy kolejne pozostałości redut i bastionów obronnych nowożytnego Gdańska: Wilk, Wyskok, Miś, Dzik, Królik i Żbik. Wzdłuż fosy, na wałach i bastionach, powstały chodniki i ścieżki rowerowe, przeobrażając te tereny poforteczne w miejski park rekreacji.

Przeczytaj także: Śluza Kamienna - chroniła przed powodzią i broniła przed atakiem

Druga propozycja to Biskupia Górka, która jest nie tylko dzielnicą, ale i nazwą wzgórza (60,8 m n.p.m.), górującego nad centrum Gdańska od strony zachodniej. Nazwa wywodzi się od właściciela tego terenu w wiekach XIII-XVIII - biskupa włocławskiego. Tutaj dawniej chętnie przebywali artyści, by malować panoramę miasta i Żuław. Położenie to sprawiło też, że w wiekach XVII-XX Biskupia Górka stanowiła ważne ogniwo w umocnieniach gdańskich.

Podobnie zresztą jak Góra Gradowa (54 m n.p.m). Książęta pomorscy wybrali to wzniesienie, aby zbudować na nim swój gród. Gradowa Góra, zwana też Grodziskiem, stała się kluczowym elementem obrony południowo-zachodnich granic Gdańska. Teraz z Góry widać nie tylko wspaniałą panoramę Gdańska, ale obszar od Gdyni-Orłowa po Żuławy. Na szczycie znajduje się Krzyż Milenijny, warto jednak zaplanować spacer po całym terenie dawnego fortu, który przeobraził się w gdańską twierdzę nauki - znajduje się tu obecnie centrum Hevelianum. Historię Góry możecie poznać tutaj.

Przeczytaj także: Zobacz Gdańsk z nowego punktu widokowego

Z centrum Gdańska przenosimy się do Wrzeszcza Górnego w bardzo ciekawe miejsce z niezwykłą historią, czyli na Szubieniczną Górę, zwaną też Hyclową Górą (Galgenberg), która wznosi się na wysokości 55 m n.p.m. Nazwa pochodzi od zbudowanej w tym miejscu w 1529 r. szubienicy, dawnego miejsca straceń. Powieszenie nie było jedyną karą wykonywaną w tym miejscu. Do częstych praktyk należało też miażdżenie kości, a z początkiem XIX w. ścięcie toporem. Chowano tu również samobójców, zwożono nieczystości miejskie, a także było to miejsce kaźni bezpańskich psów, stąd też druga nazwa wzgórza (Hyclowa). W 1911 r. tuż przy szczycie wzgórza wybudowano Zbiornik Wodny Stary Sobieski, który funkcjonował do lat 90. XX wieku. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Nad zbiornikiem znajduje się Taras Widokowy "Antoni" z panoramą na Wrzeszcz, Oliwę oraz Zatokę Gdańską. Na Górze Szubienicznej rozciągnięto założony w 1914 r. u jej podnóża cmentarz krematoryjny. Od jesieni 2018 r. ta część byłego cmentarza krematoryjnego funkcjonuje jako park Nostalgiczny, znajduje się tam również stała instalacja Julity Wójcik: Epitafia ekonomiczne.

Przeczytaj także: Poznaj historię Góry Szubienicznej

Ostatnia propozycja w Gdańsku to jeden z najpopularniejszych trójmiejskich punktów widokowych, czyli Wzgórze Pachołek - nazywane również górą Pachołek, zaś od końca XVIII w. do 1945 r. Wzgórzem Karola (niem.: Karlsberg). To wzniesienie (100,8 m n.p.m.) na obszarze Oliwy znajduje się w kompleksie Lasów Oliwskich na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i na turystycznym szlaku Kartuskim. Na jego szczycie stoi wieża o wysokości 15 m, z której rozpościera się panoramiczny widok na całą okolicę i Zatokę Gdańską. Od strony ulicy Spacerowej można wejść na szczyt schodami.

Przeczytaj także: Gdańsk zyskał dwa nowe punkty widokowe: we Wrzeszczu i Św. Wojciechu

Więcej artykuły na temat: Punkty widokowe w TrójmieścieSzlak sopockimi punktami widokowymiW Sopocie sprawa jest łatwiejsza, bo nie trzeba się zastanawiać, które wzniesienia wybrać. Wystarczy obrać kurs na Szlak Lisów, który zwany jest także Szlakiem Punktów Widokowych i jest jednym z sześciu Sopockich Szlaków Spacerowych, których historia sięga czasów początku istnienia sopockiego uzdrowiska. Jego długość wynosi 9,5 km i rozpoczyna się na stacji SKM Sopot Kamienny Potok, następnie biegnie ulicą Małopolską, przy kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, przez osiedle Brodwino, Rysie Wzgórze, ulicę Okrężną i dochodzi do Wzniesienia Strzeleckiego - wyremontowanego niedawno punktu widokowego, przy którym znajduje się dawna siedziba klubu strzeleckiego zbudowana na początku XX w., obok którego znajdowała się strzelnica. Dalej szlak idzie drogą przez Wzgórze Olimpijskie oraz Łysą Górę - wzniesienie o wysokości 110 m n.p.m. Z boku Łysej Góry zbudowany jest wyciąg dla narciarzy, który sprawił, że zimą wzniesienie cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. Idąc dalej szlakiem, przechodzimy przy Małej Gwieździe, Sępim Wzgórzu, Dębie Esperantystów i kończymy go w Stawowie (ul. Smolna). Szlak można przejść w około 2-3 godziny, nie jest to trudna trasa, a widoki na morze gwarantowane.

Zobacz także: Wędrówka sopockim Szlakiem Lisów

Mniej znane gdyńskie punkty widokoweNajbardziej znane gdyńskie punkty widokowe odwiedziliśmy nie raz już chyba wszyscy. Są wśród nich: Kamienna Góra, platforma widokowa w InfoBoksie, taras widokowy w Browarze Portowym, Koło widokowe Oscara Brucha, wieże widokowe w Kolibkach i na Górze Donas. Ta ostatnia to notabene najwyższe wzniesienie Gdyni i całego Trójmiasta, liczy ponad 205 m n.p.m. W czasie II wojny światowej Donas jako najwyższy punkt w okolicy była punktem obserwacyjnym. Na górze telefonia komórkowa ustawiła swoją wieżę wraz z platformą widokową, która cieszy mieszkańców i turystów już od 15 lat. Wysokość całej konstrukcji wynosi 70 m, a taras widokowy znajduje się na poziomie 26,5 m. Więcej o Górze Donas przeczytacie tutaj. A jeśli interesują was mniej znane gdyńskie punkty widokowe, to pisaliśmy o nich w artykule Pięć mało znanych punktów widokowych w Gdyni.

Innym mało znanym miejscem, które warto odwiedzić w Gdyni, jest Góra św. Mikołaja, zwana też Świętą Górą. Proponuję wam spacer szlakiem książki dla dzieci - "Góra pełna przygód" z serii Książeczki Gdynieczki Szymona Jachimka z ilustracjami Klary Wincenty. Lektura zabierze was na Świętą Górę - poznacie jej tajemnice i sekrety związane z medalionem Pogromca Demonów. Po lekturze koniecznie wybierzcie się do gdyńskiej dzielnicy Chyloni, z którą Góra jest związana od zawsze. Ukryta w lesie, owiana legendami i tajemnicami Święta Góra jest niewielkim wzniesieniem. Już w okresie pogańskim miała znaczenie dla kultu religijnego. Podczas wykopalisk znaleziono tam różne przedmioty z epoki łużyckiej. W XVIII w. na jej szczycie zbudowano kapliczkę z figurą św. Mikołaja, patrona żeglarzy. Miejsce to zyskało sławę za sprawą cudów, jakie się tam działy: podobno rzeźba świętego zmieniała swoje położenie, a woda w studni posiadała uzdrawiające właściwości. Te i wiele innych legend i historii znajdziecie na Świętej Górze.

Opinie (26) 2 zablokowane

 • a,a, mamo i tato idziemy (1)

  • 5 1

  • ladny ten park na havla.. a jakie ladne domy w nim postawili...

   wycinali drzewa ile chcieli... w parku... a reszta darła japy na ulicy - "praworządność" u "dulskiej"

   • 1 3

 • (1)

  Ale przecież ta wieża nie jest kompatybilna z androidem i nie jest na baterie. Czy to jest atrakcja dla dziecka? Nie sądzę.

  • 11 9

  • No właśnie dlatego

   No właśnie dlatego trzeba chodzić z dziećmi na spacery. Żeby wystawiły głowę znad telefonu. Inaczej będą naprawdę myślały, że drzewa są na baterie, a o stanie zdrowia bez ruchu nawet nie wspomnę.

   • 1 0

 • Dobry artykuł, ale przez to znowu pełno Januszy ze swoimi kasztanami będzie tam łazić i drzeć gęby...

  • 12 5

 • Nawet moja kochana Chylonia się pojawiła!

  Serdecznie polecam, Chylonia nie taka straszna, jak ją malują! :)

  • 11 0

 • (9)

  kiedy cos dla bezdzietnych ? dosc juz promowania dzieciorobów. maja swoje 500 plusy wyparawki i dzikie węze, pracuje na was i to grubo na wasze socjale wiec mi sie tez nalezy !!

  • 14 29

  • Dokładnie... (3)

   ...niech dadzą teraz coś dla samotnych...jak jestem samotną osobą to nie znaczy że mnie na wszystko stać i że żyje mi się lekko...

   • 6 10

   • Czy osoba stanu wolnego nie może wybrać się do lasu ? Jeżeli nie sama, to czy nie ma żadnych znajomych? (1)

    • 8 0

    • Dokładnie

     wy nie jesteście samotni tylko smutni. Trzeba użyć trochę wyobraźni, a spacerować można nawet samemu

     • 4 2

   • A kto ci broni sie tam samemu wybrać?

    • 4 0

  • A wieza na Ujeścisku? Świetny widok!

   • 0 1

  • Już było dla bezdzietnych (1)

   Mieszkanie dla młodych, czy jakoś tak. Nie udało się załapać? No pech

   • 3 4

   • yhy...

    mieszkanie dla bezdzietnych, ale żeś napisał/a.

    • 2 2

  • W czym problem

   Przecież nikt nie broni bezdzietnym chodzić na spacery. Artykuł nie jest o kreskówkach, których dorośli nie oglądają, ale o trasach wycieczkowych, tyle że wygodnych. Wielu dorosłych nie lubi ekstremalnych wycieczek, to w sam raz dla nich też.

   • 4 1

  • Ty geyuchhu

   • 0 2

 • Takie pytanie jest. (1)

  To pod tym pachołkiem miał być tunel? Czy pod jakimś innym?

  • 4 0

  • pod tym właśnie

   • 2 0

 • Super

  Na pewno się z córeczkami wybierzemy :)

  • 2 4

 • Autorka chyba tym Szlakiem Lisów nie wędrowała. (1)

  Mnóstwo błędów merytorycznych w artykule.

  • 0 0

  • tzn gdzie?

   Proszę podać te błędy, gdzie są dokładnie i co w nich błędnego.

   • 1 0

 • A ja bym dorzucił Górę Krzyżową w Gdyni

  No i klif, klasycznie

  • 0 0

 • Tak, aura bardzo dopisuje - włazi w oczy, nos i gardło. Nic tylko iść na punkt widokowy, z którego nic nie będzie widać!

  • 2 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • BLW chusteczki wielorazowe cześć googlowałam trochę nt. BLW i znalazłam topic...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Michalina

 • Pytanko (5) Cześć dziewczyny staram się o dzidziusia, test wyszedł dwie kreski ale jedna bardzo blada,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Koktajle warzywne (3) A ja mam pytanko. Od 12 dni jak już wcześniej pisałam pije koktajle owocowe. Właśnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Prista

 • ftgxniia cialis 1 mg

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Rekrutacja do przedszkola Gdans (3) Dziewczyny jak sprawdzić które przedszkole jest "nasze" które to nasz rejon. Nie zawsze te...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wiśnia

 • jak wygląda sytuacja na porodówkach?... Mam pytanie - czy któras z Was ostatnio rodziła? podobno b. ciężko dostac się na porodówkę-...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • poród w covidzie Mam pytanie - czy któras z Was ostatnio rodziła? podobno b. ciężko dostac się na porodówkę-...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Ginekolog na NFZ Mam pytanko Jakiego lekarza na NFZ polecacie ? Niestety mój chwilowo jest niedostępny

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: PatiGDA

 • zabawki dla dzieci i nie tylko Rusza nowa grupa na Facebook, dołącz jeśli interesują Cię ciekawe pomysły na zabawę z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: alimama

 • Ciaza (2) Witam zrobilam test ciazowy trzy dni po spodziewanej miesiaczce druga kreska widoczna ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Emilia

 • Manipulacja dzieckiem w przedszkolu. Dzień dobry, mam taką sytuacje w przedszkolu. Może ktoś mi poradzi co mam zrobić. Mój synek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gość

 • Wolicie cesarkę czy naturalny poród? (8) Możecie napisać co wolicie lub co już przeszliście

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jacooberka2008

 • Nowe coś Można sobie pogadać

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jacoober2008

 • Żłobek gdynia Witam czy kogoś dziecko uczeszczalo do żłobka trampolina w Gdyni na ulicy wielkopolskiej?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ewamp

 • udutimwt viagra how to get a prescription

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Teb Szczecin Odradzam to studium, przekazywana wiedza na bardzo niskim poziomie...chyba, że tylko zależy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sylwia

 • Życie w Polsce (20) Wraz z mężem, synem i pieskiem chcemy wrócić do kraju. Kalkujemy koszty, wynajmu mieszkania...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Justa

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane