wiadomości

stat

Sport, komputery i narty w lecie - trwają zapisy na półkolonie

Na letnich półkoloniach w Gdańsku będzie można m.in. nauczyć się jeździć na nartach.
Na letnich półkoloniach w Gdańsku będzie można m.in. nauczyć się jeździć na nartach. mat. pras. Skimondo

Zbliża się koniec roku szkolnego, dlatego najwyższy czas pomyśleć o tym, jak zapewnić dzieciom opiekę i rozrywkę w wakacje. Jeśli wasze dziecko nie jest jeszcze gotowe na wyjazd na kolonie lub obóz, dobrym rozwiązaniem są półkolonie organizowane przez miasto bądź firmy komercyjne. Oferta jest bogata i różnorodna, jednak z zapisem warto się pospieszyć.Czy twoje dziecko uczestniczyło kiedykolwiek w półkoloniach?

tak, korzystamy z tej opcji regularnie

48%

tak, ale nie byliśmy zadowoleni, więc więcej nie skorzystamy

2%

bardzo byśmy chcieli, ale ceny są dla nas zaporowe

22%

nie, ale zamierzamy spróbować

17%

nie i nie zamierzamy - taka opcja w ogóle nas nie interesuje

11%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 184
Choć uroczyste zakończenie roku szkolnego to z reguły okazja do radości, wielu rodziców podchodzi do niego z wielką rezerwą. To dla nich moment, kiedy na dwa miesiące zostają pozbawieni opieki do dzieci. Ratunkiem mogą okazać się półkolonie.

- Na część wakacji dzieci pojechały w zeszłym roku do dziadków - mówi Alicja, mama Tomka i Arka z III klasy. - Dwa tygodnie spędziliśmy razem w górach, ale przez dwa tygodnie zupełnie nie miałam co z nimi zrobić. Wybrałam półkolonie językowe w Gdańsku, blisko naszego mieszkania. Dzieci były zadowolone, bo oprócz nauki języka organizowano różne wycieczki po okolicy, a w wolnym czasie bawiły się z rówieśnikami. W tym roku też pójdą na półkolonie.
Gdańsk - bogata oferta miejska

W Gdańsku zapisy na półkolonie w szkołach ruszyły w Dzień Dziecka. W tym roku nie liczy się kolejność zgłoszeń, ale chętni powinni zgłosić się w najbliższych dniach - zapisy obowiązują do wyczerpania puli miejsc.

- W tym roku Gdańsk może zaproponować rodzicom jeszcze większą, niż w latach ubiegłych, ofertę letnich zajęć dla dzieci - mówi Olimpia Schneider, z gdańskiego magistratu. - W każdej dzielnicy przygotowano atrakcje i co ważne, odpłatność za udział w zajęciach jest symboliczna lub w ogóle jej nie ma.
Zajęcia będą trwały 8 godzin dziennie, z czego najbardziej ucieszą się pracujący rodzice. Jak się zgłosić? Każda szkoła ma swoje kryteria, więc najlepiej zapytać w tej, do której chodzą nasze dzieci, co oferuje. Miejsc na półkoloniach będzie ponad cztery tysiące. Wykaz wszystkich placówek znajdziecie tutaj.


Oferta zajęć sportowych w ramach półkolonii jest bogata i różnorodna. Dzieci będą mogły m.in. uczyć się żeglarstwa, jazdy na nartach oraz grać w tenisa.
Oferta zajęć sportowych w ramach półkolonii jest bogata i różnorodna. Dzieci będą mogły m.in. uczyć się żeglarstwa, jazdy na nartach oraz grać w tenisa. fot. Gdyńska Akademia Żeglarstwa
Gdynia - opieka tylko na kilka godzin dziennie

- Szczegóły ogłosimy w połowie czerwca, informacja pojawi się m.in. na stronach miasta - mówi Małgorzata Omachel-Kwidzyńska z Urzędu Miasta Gdyni. - W tym roku zgłosiło się sześć instytucji, których ofertę w tej chwili oceniamy.
W Gdyni, niestety, oferta półkolonii nie pomoże w znacznym stopniu osobom pracującym - prawie wszystkie placówki proponują opiekę tylko na kilka godzin dziennie. W ubiegłym roku z oferty skorzystało ponad 1200 uczniów. Wychodzili na zorganizowane wycieczki po okolicy, także poza Gdynię, zwiedzali muzea, zoo oraz mieli zorganizowane różne zajęcia twórcze.

Sopot miejskich półkolonii nie organizuje

W Sopocie żadna ze szkół nie organizuje półkolonii, uczniowie mogą jednak skorzystać z oferty letniej Młodzieżowego Domu Kultury. Przygotowano różne zajęcia, na które co prawda nie trzeba się zapisywać, ale które trwają do kilku godzin.

Półkolonie komercyjne - ciekawie, ale drogo

W naszej wyszukiwarce znajdziecie półkolonie posortowane terminami, tematyką i ceną. Cena - jak wynika z rozmów z rodzicami - to główny problem przy podejmowaniu decyzji o posłaniu dziecka na półkolonie.

- Tygodniowe półkolonie w mieście potrafią kosztować tyle, co dwutygodniowy obóz harcerski nad morzem - mówi Kasia, mama 9-latka. - Syn chciał w tym roku iść razem z kolegami na półkolonie z robotami, ale niestety nas na to nie stać.
Tydzień zabawy kosztuje od ok. 400 zł do nawet 1000 zł. W tej sytuacji rodzice - jeśli decydują się na półkolonie - często wybierają tylko jeden turnus. W opiece nad dziećmi pomaga rodzina, jeśli jest taka możliwość. Starsze dzieci mogą też zostać same w domu i  zorganizować sobie czas po swojemu.

Podczas komercyjnych półkolonii dzieci będą miały możliwość poznać podstawy kodowania i programowania.
Podczas komercyjnych półkolonii dzieci będą miały możliwość poznać podstawy kodowania i programowania. fot. Fotolia/0605alex
Sport, języki i komputery

Co oferują firmy organizujące półkolonie w tym sezonie? Nie ma rewolucji w rodzaju zajęć - możemy wybrać spośród językowych, sportowych, artystycznych i naukowych. Będzie można, dla przykładu, nauczyć się jeździć konno, poznać pracę w stajni i mieć możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzętami na półkoloniach konnych organizowanych w różnych terminach m.in. przez Stajnię Zielony Koń, Ośrodek Sportów Konnych Lipce czy Adventure Park Kolibki.

Dużą popularnością cieszą się też półkolonie językowe, na których dzieci, w luźnej atmosferze, powiększają zasób słów. Wakacje językowe organizują m.in. English Boss, Prestige Lingua, After School Club czy Germanicus LanguageBox Gdynia.

Ciekawa i różnorodna jest oferta półkolonii naukowych. Dzieci nauczą się podstaw kodowania, a połączone to będzie np. z zabawą klockami. Taką ofertę proponuje eduROBOT.pl, Smart_Lab, Matplaneta Trójmiasto, Centrum EduFun czy Szkoła Młodych Programistów.

Oferta zajęć sportowych - a część rodziców stawia właśnie na rozwój fizyczny dzieci w trakcie wakacji - jest bardzo różnorodna. Można nawet nauczyć się jeździć na nartach ze Skimondo. Półkolonie tenisowe organizują m.in. Baza Sport Gdynia, Nauka tenisa dla dzieci, tennis4you.pl czy Centrum Tenisa Don Balon. W piłkę nożną można pograć m.in. ze Sport Park Przymorze, Socatots, Akademią Piłkarską Tiki Taka.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (42)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane