• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stres w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

JPU
29 listopada 2022, godz. 08:00 
Opinie (21)
Krótkotrwały stres, którego doświadczamy w codziennym życiu, jest normalny także w ciąży. Krótkotrwały stres, którego doświadczamy w codziennym życiu, jest normalny także w ciąży.

Jak sobie radzić ze stresem w ciąży? Chociaż stres nie służy nikomu, to w codziennym życiu trudno się go całkowicie pozbyć. Podobnie jest w przypadku kobiet ciężarnych, u których uczucie niepokoju szkodzi nie tylko im, ale także rozwijającym się dzieciom. O ile krótkotrwały stres wynikający z normalnych, codziennych sytuacji nie jest groźny, o tyle trwanie w nim może być szkodliwe. Jak temu zaradzić?
Jak radzisz sobie ze stresem?

Stres w ciąży - jak sobie z nim radzić?Stres nie sprzyja zajściu w ciążę i samej ciąży, a spokój ducha jest najlepszym, co możemy dać dziecku i przyszłej mamie. W teorii wiemy o tym wszyscy, z praktyką bywa znacznie gorzej. Wraz z zajściem w ciążę wielu kobietom zaczyna towarzyszyć lęk i niepokój związany z porodem, połogiem, nową rolą czy zdrowiem dziecka.

- Poziom stresu w ciąży w dużej mierze zależy od tego, czy dana kobieta bez problemu zaszła w ciąże, czy towarzyszyły temu komplikacje. W przypadku dłuższego czasu starań, mniejszych szans na ciążę czy wcześniejszych poronień lęk o ciążę, zdrowie dziecka, poród i połóg jest zazwyczaj większy. Czasem obawy mogą jednak być nieadekwatne do sytuacji i spowodowane wcześniejszymi doświadczeniami, np. stratą dziecka. W tym przypadku najlepiej skorzystać z porad specjalisty, który wytłumaczy, jak radzić sobie ze stresem - wyjaśnia Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki Invicta. - Także ciężarnym, które pozostają w niestabilnej relacji, towarzyszy z reguły większy niepokój czy stres niż tym, które są szczęśliwe w związkach i mogą liczyć na wsparcie partnera - dodaje.

Szkoły rodzenia w Trójmieście


Ciężarnym, które pozostają w niestabilnej relacji, towarzyszy z reguły większy stres niż tym, które są w szczęśliwych związkach i mogą liczyć na wsparcie partnera. Ciężarnym, które pozostają w niestabilnej relacji, towarzyszy z reguły większy stres niż tym, które są w szczęśliwych związkach i mogą liczyć na wsparcie partnera.

Stres w ciąży jest naturalny?Stres w ciąży jest zjawiskiem nieuniknionym, związanym po prostu z trudami dnia codziennego i nie jest on groźny dla ciąży czy zdrowia dziecka. W krwi kobiety wydzielają się hormony stresu, które powodują także u płodu stres. Jednorazowy i chwilowy wybuch stresu u mamy nie jest tak bardzo niebezpieczny, jak ciągłe w nim trwanie. Chociaż z krótkotrwałym stresem nie ma potrzeby walczyć, to jeśli zaczynają towarzyszyć mu emocje, warto skorzystać z własnych, indywidualnych sposobów radzenia sobie z nimi. Najczęściej pomaga to, co dotychczas pozytywnie na nas wpływało.

- Trzeba mówić głośno o tym, co nas trapi, aby bliscy mogli nam pomóc, odciążyć nas. Może poszukać grup wsparcia, dodatkowych zajęć, najlepiej takich, które będą sprawiały nam przyjemność i nas relaksowały. Dla kogoś może to być joga, dla kogoś innego basen, rower, masaż, spacer z ukochanym lub przyjaciółką, lub inną bliską osobą. Po prostu trzeba znaleźć czas dla siebie i o siebie zadbać - mówi położna Paulina Wawrzyńczak-Kądziela ze Szkoły rodzenia Supermama.
Jak dbać o wygląd w ciąży? Jak dbać o wygląd w ciąży?
Negatywny wpływ na dziecko ma długotrwały stres lub sytuacja krytyczna wywołująca silny stres lub niepokój. Negatywny wpływ na dziecko ma długotrwały stres lub sytuacja krytyczna wywołująca silny stres lub niepokój.

Długotrwały stres w ciąży niekorzystnie wpływa na matkę, jak i na dzieckoZupełnie inaczej jest w przypadku długotrwałego stresu lub stresu wynikającego z sytuacji kryzysowej, który niekorzystnie wpływa zarówno na matkę, jak i rozwijający się płód.

- Ciągły i długotrwały stres może doprowadzić na przykład do niedotlenienia i niedożywienia naczyń krwionośnych czy małą masę urodzeniową po porodzie. Dzieci takie mogą być bardziej płaczliwe i rozdrażnione, nawet przez pierwsze dwa lata swojego życia. Warto zatem, będąc w ciąży, poszukać różnych form relaksacji jak najlepszych dla siebie. Absolutnie jednak przyszła mama nie powinna korzystać z rozweselaczy, np. używek - przestrzega położna Marzena Dreczka ze Szkoły rodzenia Supermama.
Jeśli podstawowe sposoby relaksacji, wsparcie partnera lub innych bliskich osób okazuje się niewystarczające, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Ranking 2022: najlepsze szkoły rodzenia w Trójmieście Ranking 2022: najlepsze szkoły rodzenia w Trójmieście
JPU

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna (przedłużona do 31.01.2023)

wystawa

Warsztaty filmowe dla młodzieży

warsztaty

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Najczęściej czytane