• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Subiektywny przewodnik po książeczkach dla dzieci

Monika Kopycińska
1 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 

O tym jak ważne jest czytanie na głos dzieciom nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Liczne kampanie społeczno - edukacyjne, a także badania naukowe potwierdzają, że jest to jedyny skuteczny sposób, by wykształcić w dziecku nawyk czytania i nauczyć jak zdobywać wiedzę.



Czytając dziecku poszerzamy jego zasób słów, uczymy myślenia, rozwijamy pamięć i wyobraźnię. Sięgając po odpowiednie pozycje książkowe przekazujemy naszemu dziecku dobre wzorce i wzmacniamy w nim poczucie własnej wartości.

Dlatego jako rodzic i pracownik redakcji postanowiłam wyruszyć na poszukiwanie odpowiednich książek dla dzieci w trójmiejskich księgarniach. Wcześniej przewertowałam strony internetowe przeróżnych fundacji, zajmujących się promowaniem czytania dzieciom w poszukiwaniu listy odpowiednich tytułów.

Próżno ich szukać w księgarniach Muza, która w Gdańsku monopolizuje rynek księgarski. W salonach księgarskich działających przy hipermarketach półki uginają się pod ciężarem książek, ale zwłaszcza tych, które mają swoje odpowiedniki w postaci bajek na popularnych kanałach TV. W jednym z salonów Empik w Gdyni zaproponowano mi sprzedaż na zamówienie z tygodniowym okresem oczekiwania.

Niewątpliwie alternatywą może być sprzedaż wysyłkowa w księgarniach internetowych. Tu wybór jest znacznie większy choć minusem jest to, że nie można sprawdzić jakości wydania i oczywiście dodatkowy koszt wysyłki.

W ten o to sposób doszłam do wniosku, że subiektywny przewodnik po książkach dla dzieci rozpocznę od pozycji, których zdecydowanie nie polecam, a które przez "niefrasobliwość" obdarowujących znalazły się w biblioteczce mojego dziecka.

Przykładem może być "Skarbczyk Dwulatka" pod redakcją Izy Krawczyk. W wierszyku "Dziesięć pluszowych misiów" czytamy: "Pięć pluszowych misiów kupiło rewolwery. Jeden rewolwer wystrzelił i zostały cztery" a kilka linijek niżej "Cztery pluszowe misie, a każdy z zimna drży. Jeden się rozchorował i zostały trzy."

Książeczka z serii Polscy Poeci Dzieciom "Krasnalek i inne wiersze" zachwyca przepięknymi ilustracjami. Na jednej z nich tytułowy "Pan Dymek" trzymając papierosa jako rasowy palacz, puszcza kółka wydychając dym papierosowy. Z pewnością żadnemu z rodziców czy opiekunów nie zależy na takim przekazie skierowanym do naszych dzieci.

Jak informuje Barbara Milewska - Rzecznik Prasowy Ministra w MEN - To wolny kraj, a wydawnictwa mają całkowitą swobodę w wydawaniu książek dla dzieci. Nikt nie kontroluje tytułów, które trafiają do księgarń. Rodzice zdani są na swój własny, zdrowy rozsądek.

Na szczęście wybór książek dla dzieci jest ogromny i można wybrać pozycje wartościowe, dostosowane do wrażliwości dziecka nie wzbudzające lęków i niepokojów.

Z pewnością warto szukać tytułów, w których bohaterowie podsuwają pomysły na pokonanie codziennych trudności i uczą czegoś dobrego.
Wśród nich seria o Tupciu Chrupciu autorstwa Hanny Cieśli. Bohaterem jest sympatyczna myszka, której zdarza się kaprysić i grymasić w różnych codziennych sytuacjach jak wyjście do przedszkola, spanie, jedzenie. Na szczęście mama Tupcia potrafi użyć odpowiednich słów by przekonać synka, że warto być grzecznym.

Dla każdego przedszkolaka pierwsze dni w tym "dziwnym miejscu" z dala od rodziców i dziadków mogą być wyjątkowo trudne. Dlatego warto sięgnąć po "Opowiadania Przedszkolaka" Renaty Piątkowskiej lub po "Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole" Beaty Ostrowickiej i przekonać się, że w przedszkolu można się świetnie bawić, a przy okazji nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Szukajmy odpowiednich książek i czytajmy je naszym dzieciom, gdyż w dużej mierze od tego zależy ich przyszłość. Przyglądajmy się uważnie również tym pozycjom, które nasze dzieci otrzymują w prezencie, zwłaszcza starsze dzieci, które czytają już samodzielnie. Nie pozwólmy sobie na obojętność wobec lektur, które wpływają i kształtują światopogląd naszych pociech.

Opinie (17) 1 zablokowana

  • Wierszolandia

    POLECAM "Wierszolandia"- Rafał Wejner- Mądre i pouczające wiersze dla dzieci pięknie ilustrowane!
    "Skarbczyk dwulatka" NIE polecam, kulawe rymy, skomplikowany język, Koszmarny wierszyk o chłopcu, który wrzucił kota do studni- bez puenty. Straszy dzieci: cyt. "w wodzie musisz czujny być, albo krab cię chwyci w mig"- no i te misie umierające misie... Całe szczęście, że jej nie kupiłam tylko wypożyczyłam z biblioteki...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane