• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Suplementacja w ciąży: pomaga czy szkodzi?

Elżbieta Michalak-Witkowska
8 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej. Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej.

Kobiety ciężarne wciąż spotykają się ze sprzecznymi informacjami dotyczącymi suplementacji. Można usłyszeć, że "dodatkowe witaminy są w tym czasie bardzo potrzebne, bo nie wystarczy dobre odżywianie się", albo że "jedynie umiarkowana suplementacja w ciąży jest wskazana", lub że "witaminy są niepotrzebne, bo jedynie tuczą dziecko, a ich nadmiar może prowadzić do wad płodu". Gdzie leży prawda?
Przyjmowałaś suplementy podczas ciąży?

Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po - i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej. Bo jeśli ta dobrze się odżywia i nie wymiotuje w ciąży, nie potrzebuje żadnych dodatkowych i zamkniętych w pigułce witamin.

Są też i tacy, którzy uparcie przepisują dodatkową suplementację twierdząc, że jest ona niezbędna, by dostarczać dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

- Kiedy tylko ginekolog potwierdził moją ciążę, od razu zapisał mi witaminy, jakie zalecił przyjmować przez cały czas jej trwania. Mocno się przed tym broniłam, czułam się fantastycznie, nie wymiotowałam, zawsze byłam okazem zdrowia i dbałam o zdrową i różnorodną dietę. Po co więc pchać w siebie jakieś suplementy? Zapytałam o to lekarza, w odpowiedzi usłyszałam, że nie jestem w stanie z samego pożywienia czerpać tyle, ile potrzebuje moje dziecko, więc suplementacja jest po prostu wskazana, jeśli oczywiście zależy mi na zdrowiu malucha - mówi Katarzyna z Ujeściska, mama rocznego Stasia.
- Mi również na samym początku zalecony został suplement dla kobiet w ciąży, z dodatkowymi witaminami. Wymiotowałam przez pierwsze tygodnie ciąży, ale nie pomyślałam nawet, że to miało jakiś związek. Każdy bierze suplementy, bo każdy chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Suplementacją przepisaną przez mojego ginekologa wspomagałam się już do końca ciąży - przyznaje Magda z Chełmu.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał. Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał.

Suplementy w ciąży - "Jesteśmy pod presją reklam"Zdaniem niektórych lekarzy to presja reklam i całej otoczki wokół nich powoduje, że tak chętnie sięgamy po suplementy.

- Są substancje, o których wiemy, że powinny być przyjmowane wcześniej i w trakcie ciąży, np. kwas foliowy, gdyż udowodniono, że jest on w stanie obniżyć ryzyko wady płodu o połowę, zwłaszcza jeśli chodzi o wady typu rozszczep wargi podniebienia czy rozszczep kręgosłupa - mówi prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jeśli chodzi o inne suplementy, to należy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy pod presją reklam. Znakomita większość ciąż przebiega prawidłowo fizjologicznie i nie potrzeba tu niczego więcej. Większość kobiet nie potrzebuje żadnych suplementów, wystarczy zdrowo i wielowariantowo się odżywiać. Mowa oczywiście o kobietach zdrowych, które nie wymiotują w ciąży i nie mają zespołu złego wchłaniania. W dobrej żywności powinno znaleźć się wszystko, czego kobieta ciężarna i jej płód potrzebują - wyjaśnia.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał.

- Odpowiedź jest prosta, najlepiej nic, po prostu zdrowo się odżywiać, czyli nie eliminować z diety np. ryb, mięsa czy warzyw - dodaje prof. Preis.

Kiedy zdecydować się na suplementy w ciąży?W niektórych przypadkach przyjmowanie zamkniętych w pigułce witamin jest jednak wskazane.

- Tylko szczególne przypadki, jak niedobory żywieniowe, wegetarianizm czy zaburzenia wchłaniania są bezwzględnym wskazaniem do suplementacji podczas ciąży - mówi dr Karina Kulikowska-Ciecieląg, ginekolog położnik.
- Nie ma jednego szablonu dla każdej kobiety, dlatego rola lekarza w przypadku suplementów jest ważna. Jeżeli u danej pacjentki coś się wcześniej działo w rodzinie czy w poprzednich ciążach, to być może pigułka wielowitaminowa w jakiś sposób zmniejszy szansę na powtórkę patologii. Zawartość mikroelementów jest w nich tak dobrana, że jest śladowa z punktu widzenia leczenia. Jeśli jednak mamy coś leczyć, to podajemy leki na receptę, a nie suplementy - tłumaczy prof. Preis. - Suplementację zaleca się też w sytuacjach, gdy kobieta wymiotuje na początku ciąży, czyli nie wchłania, albo jeśli ciężarna ma biegunki, boryka się z tzw. zespołem złego wchłaniania lub kiedy jest na dietach - dodaje prof. Preis.
Jeżeli jednak kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu.

- Proszę pamiętać, że nadmiar każdej witaminy może prowadzić do wad płodu. Nawet nadmiar witaminy C może zaszkodzić - mówi prof. Krzysztof Preis.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne. Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne.

Suplementy w ciąży a waga dzieckaJeśli mówimy o suplementacji w ciąży, widać tu wyraźne powiązanie witamin z gabarytami i wagą dziecka.

- Wzrastanie płodu ma miejsce zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, a w zasadzie w trzecim trymestrze. Jeśli w tym czasie profilaktycznie zażywamy suplementy i witaminy to promujemy właśnie wzrost masy płodu, bo ten wykorzysta do wzrostu wszystkie możliwości, jakie mu dajemy. Dlatego lepiej odstawić suplementy w drugiej połowie ciąży i pozostać na dobrej diecie - zauważa prof. Preis. - Warto podkreślić, że poród dużego dziecka jest obarczony większym ryzykiem fizycznych obrażeń okołoporodowych u kobiet i dziecka, a w skrajnych wypadkach może zmusić do wykonania niepotrzebnego cesarskiego cięcia - podkreśla.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne. Dlaczego? Jak tłumaczą, dzieci mniejsze i szczuplejsze, u których nie zawiązały się w życiu płodowym pierwotne komórki tłuszczowe, będą zdrowsze. Dodatkowo szczuplejsze dzieci mają mniejszą szansę na cukrzycę. Co więcej, zbyt duży przybór masy ciała u dziecka i kobiety wiąże się z większą śmiertelnością noworodków.

Jeżeli kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu. Jeżeli kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu.

Ostateczna decyzja należy do matkiWarto przemyśleć kwestię suplementów diety i jeśli nie mamy pewności, porozmawiać z lekarzami. Choć ostateczną decyzję i tak musi podjąć sama ciężarna, warto jest dobrze zgłębić temat.

- Polecam pacjentkom zapoznanie się z anglojęzycznymi portalami, takimi jak WHO czy NHS, których rekomendacje zaskakująco pokrywają się z zaleceniami naszych babć, które stawiały na zdrowe jedzenie i zdrowy tryb życia - dodaje dr Karina Kulikowska-Ciecieląg.

Miejsca

Opinie (88) 7 zablokowanych

 • kiedyś kobiety pracowały do porodu i jadly to co wszyscy a teraz?? (5)

  • 14 33

  • A teraz robią to co jest najlepsze dla ich dziecka. Jedzą to co inni, a co niby innego mają jeść bo nie rozumiem, wiele kobiet pracuje do prawie samego porodu więc o co chodzi. Są kobiety które muszą być na zwolnieniu od początku, co w tym złego. Widzę że komentujesz tylko po to by się doczepić do byle czego, bo artykuł jest o ciężarnych, a te jak wiadomo są postrzegane w naszym społeczeństwie jako ktoś gorszego sortu.

   • 29 7

  • Teraz jest niestety dużo syfu w jedzeniu, a ekologiczne jest zwyczajnie drogie jak na zarobki wielu Polaków i Polek. Najlepiej mieć własne lub sprawdzonego dostawcę albo i to i to, co również wymaga pewnego wysiłku i dla wielu jest trudno osiągalne.

   • 9 0

  • Kiedyś umierały gęsto przy porodzie, co trzeci dzieciak nie dożywał 5 roku życia, a teraz? Ech co za czasy...

   • 28 2

  • Teraz (1)

   Teraz jest podobnie.
   Ja rodziłam 3 razy . 2 razy w niedzielę i do piątku byłam w pracy i na basenie) i raz w poniedziałek (również do piątku byłam w pracy). Mogłam sobie na to pozwolić, bo nigdy w życiu nie chorowałam i w ciążach również nic mi nie dolegało. Nie zażywałam żadnych witamin, suplementów , po prostu nic w ciąży. Jadłam normalnie, zdrowo w ciąży , nie jadłam słodyczy, nie piłam kawy. To wszystko. Dzieci rodziły się w 9 miesiącu, w wadze od 3-3.5 kg . Dzisiaj są to nastolatkowie, niechorujący, sportowcy (tak jak ja), pływają od 3 miesiąca życia. Tak więc jeśli Młoda Mama nie poddaje się reklamom i żyje normalnie, to wszystko jest normalne.

   • 10 10

   • To że Ty żyła normalnie nie oznacza że każdy tak m9zr

    Ja też prowadziłam przed ciąża zdrowy tryb życia ale niestety ciąża była dla mnie ciężkim czasem i od początku byłam na l4, przed ciąża byłam okazem zdrowia a w ciąży najpierw niepowscignione wymioty ciężarnych, w pewnym momencie ważyłam 47 kg! potem tarczyca, cholestaza i zakrzepica a na koniec cukrzyca.
    Więc miałaś szczęście po prostu, nie każdy tak ma, czy to twoja zasługa? Raczej szczęścią lub genów. A chwalisz się jakby kobiety miały wybór i od ich decyzji zależało czy dobrze zniosa ciąże czy nie.

    • 15 3

 • Nie ma zdrowej żywności (1)

  W tych czasach nie ma zdrowej żywności, zwierzęta są sztucznie skarmiane, warzywa i owoce nie wiadomo czym pryskane. Ładnie wyglądają i to tylko tyle. Nie widać w nich robaczkow, są nablyszczane żeby konsument kupił. Zero witamin, wiec skąd dziecko ma pobierać witaminy.

  • 40 4

  • Kup kwasek cytrynowy od Zęby.

   • 1 2

 • Hehe

  No tak multisporciary i ich dylematy:-)

  • 5 6

 • Suplementy (10)

  1. Ja brałam suplementy bardziej "dla pewności, że wszystko dostarczę" niż z konieczności przez cały okres obu ciąż (jednej firmy, dla odpowiednich trymestrów), a potem suplementy dla karmiących. Dzieci urodziły się z masą ciała poniżej 3 kg, więc nie zgodzę się z teorią o wpływie suplementów na wagę niemowlaka.
  2. Dodatkowo, oprócz kwasu foliowego, powinno się suplementować DHA

  • 15 13

  • (4)

   Dobrze że wiesz lepiej niż kierownik kliniki...

   • 6 3

   • (3)

    To, że jest kierownikiem nie znaczy, że jest specjalista od wszystkiego. Jakieś badania na temat suplementów wpływających na masę ciała niemowlaków robił? Czy tylko twierdzi to po tym, że dzieci rodzą się większe? Poza tym jakoś nigdy i nigdzie nie słyszałam, że od witamin sie tyje... przyrost masy jest związany z jakością i rodzajem pokarmu (za dużo węglowodanów, cukrów), a nie ilością witamin.
    I tak jak pisałam - moje dzieci były "suplementowane" i urodziły się z dość niską masą urodzeniową i są całkowicie zdrowe. I takich dzieci znam więcej, więc ja tu powiązania nie widzę. Większe powiązanie widzę u dzieci, których matki jadły niezbyt zdrowo i "za dwoje" do końca ciąży.

    • 6 4

    • A czytalas wszystkie badania na ten temat? A czytalas, ze kwas foliowy moze powodowac autyzm? (2)

     • 1 14

     • hahah xD

      • 7 0

     • A wiesz

      że woda jest trująca? Nie pij jej!

      • 12 0

  • (2)

   W żadnej ciąży nie brałam sztucznych witamin i suplementów. Wyniki były świetne, lekarz uznał, że mnie ma potrzeby się faszerować dodatkową chemią. Dodam, że dzieci urodziły się ponad 4 kg.

   • 6 1

   • "faszerować chemią"

    witaminy to taka straszna chemia, w naszych organizmach sama chemia, a najgorsze H2O

    • 6 6

   • Czyli jaki z tego wniosek? To ile dziecko waży nie jest w żaden sposób powiązane z suplementacją witamin.

    • 6 3

  • Dowód anegdotyczny

   nie jest merytorycznym argumentem w dyskusji.

   • 3 2

  • ok

   tak też można ale pod warunkiem, że pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę

   • 0 0

 • sklad suplementów (5)

  Czytaliście kiedyś skład takich suplementów? Samo zdrowie....mnóstwo dodatków....barwników...często uznanych za rakotwórcze

  • 12 8

  • Nie wszystkie (1)

   są suplementy firmy np. Solgar, Swatson---czyste, nawet niemowlaki mogą je przyjmować.
   jeden z nich niemalże uratował mi życie ( kwa alfaliponowy).

   • 1 0

   • Co?

    Solgar swanson? Czyste. Maja wypelniacze steaŕynian magnezu czesto ilruty pod nazwa sole magnezowe kwasów tluszczowych dwitlenko tytanu czesto itd

    • 1 0

  • (1)

   Podaj przykład rakotwórczego barwnika w suplementach. Szczerze proszę.

   • 1 0

   • Prosze

    Dwutlenek tytanu stearynian magnezu i wiele innych

    • 0 0

  • zależy jakie, należy wybierać czyste witaminy i minerały

   • 1 0

 • Teraz plaga to karmienie piersią w miejscach publicznych. (21)

  Od takich spraw są toalety!

  • 11 68

  • (13)

   Toalety są od wydalania, a nie od jedzenia.

   • 32 2

   • (12)

    a publiczne miejsca nie są do oglądania waszych wymion

    • 7 32

    • (11)

     Ale wymiona baby na plaży opalajacej sie topless to juz jest cos wspanialego prawda? Tez je publicznie pokazuje a zaloze sie ze tobie to nie przeszkadza, a wrecz przeciwnie slinisz sie jak wyglodnialy zboczeniec.

     • 24 4

     • (10)

      Masz problemy z czytaniem? Kto pisał coś o "babach topless"? Publiczne miejsca nie są od świecenia cycem.

      • 4 13

      • (1)

       Powiedz to w takim razie tym babom co cyckami swieca publicznie. Odwazysz sie czy tylko na karmiace matki najezdzasz

       • 18 1

       • Oczywiście, że tak, jak każde patologiczne zachowanie.

        • 1 8

      • (3)

       Powiedz to facetom pokazującym swoje klaty (i brzuchy). Często oni maja większe cyce niż karmiące matki, a jakoś to nie przeszkadza...

       • 21 1

       • (2)

        Nie przeszkadza? Przecież co roku są komunikaty, żeby tacy wieśniacy nie chodzi po sklepach etc. Wytykanie cudzych patologii, żeby usprawiedliwić własną jest żałosne.

        • 0 9

       • (1)

        A ile razy słyszałeś/aś o tym, żeby wyproszono ze sklepu lub kazano iść gdzie indziej facetowi bez koszulki? Ja słyszałam tylko o tych komunikatach, o żadnych przypadkach w praktyce juz nie. Za to często słyszy się o przeganianiu matek karmiących.
        I karminie piersią nie jest patologią, tylko naturalnym zachowaniem...

        • 12 0

       • Mnóstwo razy. Po prostu oni nie piszą żali do gazet.

        • 0 3

      • Po prostu ie patrz (3)

       A nie pomyslales że jak Ci przeszkadza to możesz nie patrzeć. Eureka!

       • 8 0

       • (2)

        Defekujmy też publicznie. Nie chcesz - nie patrz.

        • 0 2

       • (1)

        To żeś porównał. Jedzenie z wydalaniem... ehh...

        • 3 0

       • Porównałem durny argument.

        • 0 1

  • To idź jeść do kibla gdzie w kabinie obok ktoś będzie wyciskał dwójeczkę. Smacznego. Widocznie to lubisz

   • 27 2

  • Co ma piernik do wiatraka artykuł jest o tabletkach a ty wyskakujesz z tekstem o karmieniu. Widzę czytanie ze zrozumieniem ciężko w szkole szło

   Toalety są od załatwiania potrzeb fizjologicznych a nie karmieniu
   A Mi nie podoba się jak grubaski wywalaja te swoje obwisle brzuchy i udają boginie fujj
   A karmienie piersią to moim zdaniem nic okropnego wręcz normalnego

   • 10 0

  • To sam sobie jedz w toalecie

   A jak baby świeca gołymi tyłkami na ulicy bo noszą spodenki, które zakrywają im tylko połowę pośladków to Ci nie przeszkadza? To jest dopiero obrzydliwe i niesmaczne, fujj

   • 6 0

  • A Ty jesz w ubikacji?

   • 2 0

  • Proszę w takim razie też iść jeść do toalety.

   • 4 0

  • To prosze bardzo weź talerz i idź z nim do toalety, postaw go na sedesie i zjedz, nikt tutaj nie mówił, ze inaczej, nikt nie

   A od karmiących piersią sie odczep zboczencu, jeszcze jeden, co to piersi kojarzy tylko z porno, wstyd

   • 1 0

  • Teraz plaga, to faceci obsikujący murki, drzewka, bramy

   I wszystko, nawet publicznie i na widoku, od takich sa toalety

   • 1 0

 • smaczne

  • 0 0

 • Ja w pierwszej ciąży nie brałam, uważałam, że zdrowe odżywianie wystarczy.
  Będąc w drugiej ciąży, wciąż jeszcze karmiłam pierwsze dziecko, dlatego zdecydowałam się na suplementy. Jedno i drugie zdrowe.

  • 8 0

 • Czy to prawda że alkohol i inne używki nie szkodzą do 3 miesiąca? (8)

  Jestem w 6 tygodniu i szkoda marnować wakacji na ascetyzm, a chciałabym jeszcze trochę skorzystać z uciech w Proto czy Sfinie zanim zacznę karmić.

  • 5 35

  • (2)

   Alkohol pity w małych dawkach nie szkodzi w żadnej ilości.

   • 3 26

   • powiedział co wiedział (1)

    alkohol szkodzi zawsze, a w ciąży szkodzi głupiej Matce i dziecku

    • 21 3

    • Brak umiejętności wyczucia ironii świadczy o niskiej inteligencji. Także mam dla was złe wieści...

     • 3 7

  • Z biologicznego punktu widzenia na początku nie szkodzi, bo dziecko nie pobiera jeszcze skladników od matki, bo nie ma łożyska. Jak te już jest, to wszystko co u matki jest i u dziecka.

   • 3 4

  • idiotyzm! (1)

   szkodza od samego poczatku! Nie chce cie obrazać ale jak bys nie byla taka tempa to z logiki co pierwsze sie rozwija u dziecka?! co jest podstawa powstania czlowieka? noga reka ucho? NIE! mózg i serce to się pojawia na początku i jesli to chcesz zalac alkoholem i uzywkami to zycze ci powodzenia!

   • 5 3

   • Doucz sie bo tobie chyba tez mózg zalalo alkoholem.

    Na samym poczatku dziecko nie pobiera nic z organizmu matki, ale mówimy tu tylko o pierwszych tygodniach.

    • 0 0

  • Szkodzi już właściwie od samego początku ciąży, między 3-8 a tygodniem rozwijają się praktycznie wszystkie organy dziecka, a alkohol może powodować wady twarzy, słuchu, wzroku i nie tylko...

   • 3 1

  • bzdura

   nie, to nie jest prawda. Powinnaś jak najszybciej zrezygnować z używek i zainteresować się odpowiednią dietą

   • 1 0

 • Brałam bo tak kazał lekarz (1)

  Bałam się też, że z żywności nie dostarczę wszystkich witamin dla mojego dziecka. Taka trochę nadgorliwosc. Fakt.
  Drugi raz bym już nie brała suplementów. A na pewno, mając te wiedzę, odstawilabym je w 3 trymestrze.

  • 13 0

  • Susan Casy Ciaza i witaminy

   Autorka, mama dwojki zdrowych dzieci wyjasnia, dlaczego nalezy przyjmowac dobre suplementy, nie z apteki

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane