Wiadomości

stat

Suplementacja w ciąży: pomaga czy szkodzi?

Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej.
Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej. fot. 123rf.com

Kobiety ciężarne wciąż spotykają się ze sprzecznymi informacjami dotyczącymi suplementacji. Można usłyszeć, że "dodatkowe witaminy są w tym czasie bardzo potrzebne, bo nie wystarczy dobre odżywianie się", albo że "jedynie umiarkowana suplementacja w ciąży jest wskazana", lub że "witaminy są niepotrzebne, bo jedynie tuczą dziecko, a ich nadmiar może prowadzić do wad płodu". Gdzie leży prawda?Przyjmowałaś suplementy podczas ciąży?

tak, w moim przypadku to było konieczne

15%

tak, zalecił mi je lekarz prowadzący

63%

nie, choć ginekolog mi je proponował

7%

nie, mój ginekolog nie widział takiej potrzeby

15%
Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po - i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej. Bo jeśli ta dobrze się odżywia i nie wymiotuje w ciąży, nie potrzebuje żadnych dodatkowych i zamkniętych w pigułce witamin.

Są też i tacy, którzy uparcie przepisują dodatkową suplementację twierdząc, że jest ona niezbędna, by dostarczać dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

- Kiedy tylko ginekolog potwierdził moją ciążę, od razu zapisał mi witaminy, jakie zalecił przyjmować przez cały czas jej trwania. Mocno się przed tym broniłam, czułam się fantastycznie, nie wymiotowałam, zawsze byłam okazem zdrowia i dbałam o zdrową i różnorodną dietę. Po co więc pchać w siebie jakieś suplementy? Zapytałam o to lekarza, w odpowiedzi usłyszałam, że nie jestem w stanie z samego pożywienia czerpać tyle, ile potrzebuje moje dziecko, więc suplementacja jest po prostu wskazana, jeśli oczywiście zależy mi na zdrowiu malucha - mówi Katarzyna z Ujeściska, mama rocznego Stasia.
- Mi również na samym początku zalecony został suplement dla kobiet w ciąży, z dodatkowymi witaminami. Wymiotowałam przez pierwsze tygodnie ciąży, ale nie pomyślałam nawet, że to miało jakiś związek. Każdy bierze suplementy, bo każdy chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Suplementacją przepisaną przez mojego ginekologa wspomagałam się już do końca ciąży - przyznaje Magda z Chełmu.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał. fot. 123rf.com

"Jesteśmy pod presją reklam"Zdaniem niektórych lekarzy to presja reklam i całej otoczki wokół nich powoduje, że tak chętnie sięgamy po suplementy.

- Są substancje, o których wiemy, że powinny być przyjmowane wcześniej i w trakcie ciąży, np. kwas foliowy, gdyż udowodniono, że jest on w stanie obniżyć ryzyko wady płodu o połowę, zwłaszcza jeśli chodzi o wady typu rozszczep wargi podniebienia czy rozszczep kręgosłupa - mówi prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jeśli chodzi o inne suplementy, to należy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy pod presją reklam. Znakomita większość ciąż przebiega prawidłowo fizjologicznie i nie potrzeba tu niczego więcej. Większość kobiet nie potrzebuje żadnych suplementów, wystarczy zdrowo i wielowariantowo się odżywiać. Mowa oczywiście o kobietach zdrowych, które nie wymiotują w ciąży i nie mają zespołu złego wchłaniania. W dobrej żywności powinno znaleźć się wszystko, czego kobieta ciężarna i jej płód potrzebują - wyjaśnia.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał.

- Odpowiedź jest prosta, najlepiej nic, po prostu zdrowo się odżywiać, czyli nie eliminować z diety np. ryb, mięsa czy warzyw - dodaje prof. Preis.

Kiedy zdecydować się na suplement?W niektórych przypadkach przyjmowanie zamkniętych w pigułce witamin jest jednak wskazane.

- Tylko szczególne przypadki, jak niedobory żywieniowe, wegetarianizm czy zaburzenia wchłaniania są bezwzględnym wskazaniem do suplementacji podczas ciąży - mówi dr Karina Kulikowska-Ciecieląg, ginekolog położnik.
- Nie ma jednego szablonu dla każdej kobiety, dlatego rola lekarza w przypadku suplementów jest ważna. Jeżeli u danej pacjentki coś się wcześniej działo w rodzinie czy w poprzednich ciążach, to być może pigułka wielowitaminowa w jakiś sposób zmniejszy szansę na powtórkę patologii. Zawartość mikroelementów jest w nich tak dobrana, że jest śladowa z punktu widzenia leczenia. Jeśli jednak mamy coś leczyć, to podajemy leki na receptę, a nie suplementy - tłumaczy prof. Preis. - Suplementację zaleca się też w sytuacjach, gdy kobieta wymiotuje na początku ciąży, czyli nie wchłania, albo jeśli ciężarna ma biegunki, boryka się z tzw. zespołem złego wchłaniania lub kiedy jest na dietach - dodaje prof. Preis.
Jeżeli jednak kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu.

- Proszę pamiętać, że nadmiar każdej witaminy może prowadzić do wad płodu. Nawet nadmiar witaminy C może zaszkodzić - mówi prof. Krzysztof Preis.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne. fot. 123rf.com

Suplementy a waga dzieckaJeśli mówimy o suplementacji w ciąży, widać tu wyraźne powiązanie witamin z gabarytami i wagą dziecka.

- Wzrastanie płodu ma miejsce zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, a w zasadzie w trzecim trymestrze. Jeśli w tym czasie profilaktycznie zażywamy suplementy i witaminy to promujemy właśnie wzrost masy płodu, bo ten wykorzysta do wzrostu wszystkie możliwości, jakie mu dajemy. Dlatego lepiej odstawić suplementy w drugiej połowie ciąży i pozostać na dobrej diecie - zauważa prof. Preis. - Warto podkreślić, że poród dużego dziecka jest obarczony większym ryzykiem fizycznych obrażeń okołoporodowych u kobiet i dziecka, a w skrajnych wypadkach może zmusić do wykonania niepotrzebnego cesarskiego cięcia - podkreśla.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne. Dlaczego? Jak tłumaczą, dzieci mniejsze i szczuplejsze, u których nie zawiązały się w życiu płodowym pierwotne komórki tłuszczowe, będą zdrowsze. Dodatkowo szczuplejsze dzieci mają mniejszą szansę na cukrzycę. Co więcej, zbyt duży przybór masy ciała u dziecka i kobiety wiąże się z większą śmiertelnością noworodków.

Jeżeli kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu.
Jeżeli kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu. fot. 123rf.com

Ostateczna decyzja należy do matkiWarto przemyśleć kwestię suplementów diety i jeśli nie mamy pewności, porozmawiać z lekarzami. Choć ostateczną decyzję i tak musi podjąć sama ciężarna, warto jest dobrze zgłębić temat.

- Polecam pacjentkom zapoznanie się z anglojęzycznymi portalami, takimi jak WHO czy NHS, których rekomendacje zaskakująco pokrywają się z zaleceniami naszych babć, które stawiały na zdrowe jedzenie i zdrowy tryb życia - dodaje dr Karina Kulikowska-Ciecieląg.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (80)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Apteki niedziele niehandlowe Gdynia Ktore apteki sa czynne w niedziele niehandlowe w miescie Gdynia?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • światełko do nieba dzisiaj.... (3) Gdzieś usłyszałam, że dziś jest światełko do nieba.... Ale nie umiem znaleźć żadnego info...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Ania

 • Test obciążenia glukozą w ciąży,... (4) Drogie mamy, muszę wykonać test na tzw cukrzycę w ciąży. Podpowiedzcie mi gdzie najlepiej go...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Reklamacja agd w Lidlu Witam. Miesiąc temu kupiłam z Lidla wyciskarkę do cytrusów w prezencie. Niestety w czasie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zajęcia dla kobiet w ciąży Wiecie gdzie są jakieś zajęcia/gimnastyka dla kobiet w ciąży bezpłatnie albo za małe...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • Usg genetyczne (2) Czy któraś robiła usg genetyczne u dr Gawła na nfz? Jak wrażenia. Ja właśnie dotarłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama 3

 • sklepy w dzień pogrzebu (2) Czy sklepy są otwarte normalnke jutro, w dzień pogrzebu Prezydenta? Chodzi mi o Lidl,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ???

 • Szczepienie noworodków (5) Matki noworodków Mam pytania. Czy konieczne jest szczepienie dziecka zaraz po urodzeniu, czy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sebastiana

 • Badanie USG Byłam na badaniu prenatalnym u dr . Szczerze polecam . wszystko pokazane , wyjaśnione , miła...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta E

 • klub malucha mali odkrywcy wejherowska (2) mamusie, możecie się podzielic opinia o tym klubie malucha? świat małego odkrywcy gdynia...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Ccc reklamacje (4) Buty po 4 tygodniach użytkowania pomatszczons skóra i popękana reklamacja odrzucona bo nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Edit

 • Sobota 19.01 (2) Słuchajcie czy wszystko tego dnia jest zamknięte w Gdańsku? Bo wiem że kina i place zabaw...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Gdzie planujecie porod? (5) Hej ja mam termin na 25 kwiecień gdzie planujecie rodzic? Co z porodowka na klinicznej?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dora

 • Szczepienie noworodków Wzw B (5) Czy ktoś się orientuje czy w szpitalach dalej szczepią noworodki preparatem Euvax ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Princessa

 • rehabilitacja dzieci (4) Proszę o polecenie fizjoterapeuty pracującego z niemowlętami z dojazdem do domu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Julia

 • Praca dyplomowa (6) Drogie Panie Bardzo proszę o poświęcenie kilku minut i wypełnienie calkowicie anonimowej...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • zarobki w sieciowkach (11) zaczynam się zastanawiać nad zmianą pracy i chciałabym się dowiedzieć jakie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Zwolnienie lekarskie na praktykach (2) Czy zus może przyjść skątrolowac do domu ucznia ktury ma zwolnienie lekarskie z praktyk?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Albert

 • gdzie szukać pracy? (2) Dziewczyny, wiem że to nie tu, ale sądzę że Wy jednak możecie posiadać taką wiedzę. Szukam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Fundusz mieszkań na wynajem Witam korzysta ktoś może z funduszu mieszkań i chciałby powiedzieć coś więcej o tym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Oliwia

 • Zamienię pieluszki rozmiar 3 (3) Moze ktoras mama bylaby zainteresowana wymiana? Zostaly mi 3 pelne paczki pampers active...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • czy przekazujecie 1%swojego podatku (10) Jak w temacie.czy przekazujecie komuś 1%swojego podatku?Czy jest to osoba prywatna tzn np...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Robert Wójtowicz [URL]https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-c...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Grażyna

 • Ułożenie pośladkowe: CC umówione... (2) Witajcie, Czy macie może aktualną wiedzę czy w jakimś szpitali w 3city można umówić się na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ona

 • Egzamin (7) Ja jutro zdaje jestem trochę podenerwowana , podchodzę po raz czwarty nie wiem jak to będzie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Misia

 • Jestem trochę pogubiona (4) Mam obecnie 22 lata, studiuję pedagogikę specjalną. W związku ze studiami mam obowiązek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aniela

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »