Wiadomości

Suplementacja w ciąży: pomaga czy szkodzi?

Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej.
Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej. fot. 123rf.com

Kobiety ciężarne wciąż spotykają się ze sprzecznymi informacjami dotyczącymi suplementacji. Można usłyszeć, że "dodatkowe witaminy są w tym czasie bardzo potrzebne, bo nie wystarczy dobre odżywianie się", albo że "jedynie umiarkowana suplementacja w ciąży jest wskazana", lub że "witaminy są niepotrzebne, bo jedynie tuczą dziecko, a ich nadmiar może prowadzić do wad płodu". Gdzie leży prawda?Przyjmowałaś suplementy podczas ciąży?

tak, w moim przypadku to było konieczne 15%
tak, zalecił mi je lekarz prowadzący 63%
nie, choć ginekolog mi je proponował 7%
nie, mój ginekolog nie widział takiej potrzeby 15%
zakończona Łącznie głosów: 268
Część lekarzy przekonuje, że przyjmować należy jedynie kwas foliowy, najlepiej sześć tygodni przed zajściem w ciążę i sześć tygodni po - i w przypadku zdrowej kobiety nic więcej. Bo jeśli ta dobrze się odżywia i nie wymiotuje w ciąży, nie potrzebuje żadnych dodatkowych i zamkniętych w pigułce witamin.

Są też i tacy, którzy uparcie przepisują dodatkową suplementację twierdząc, że jest ona niezbędna, by dostarczać dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

- Kiedy tylko ginekolog potwierdził moją ciążę, od razu zapisał mi witaminy, jakie zalecił przyjmować przez cały czas jej trwania. Mocno się przed tym broniłam, czułam się fantastycznie, nie wymiotowałam, zawsze byłam okazem zdrowia i dbałam o zdrową i różnorodną dietę. Po co więc pchać w siebie jakieś suplementy? Zapytałam o to lekarza, w odpowiedzi usłyszałam, że nie jestem w stanie z samego pożywienia czerpać tyle, ile potrzebuje moje dziecko, więc suplementacja jest po prostu wskazana, jeśli oczywiście zależy mi na zdrowiu malucha - mówi Katarzyna z Ujeściska, mama rocznego Stasia.
- Mi również na samym początku zalecony został suplement dla kobiet w ciąży, z dodatkowymi witaminami. Wymiotowałam przez pierwsze tygodnie ciąży, ale nie pomyślałam nawet, że to miało jakiś związek. Każdy bierze suplementy, bo każdy chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Suplementacją przepisaną przez mojego ginekologa wspomagałam się już do końca ciąży - przyznaje Magda z Chełmu.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał. fot. 123rf.com

"Jesteśmy pod presją reklam"Zdaniem niektórych lekarzy to presja reklam i całej otoczki wokół nich powoduje, że tak chętnie sięgamy po suplementy.

- Są substancje, o których wiemy, że powinny być przyjmowane wcześniej i w trakcie ciąży, np. kwas foliowy, gdyż udowodniono, że jest on w stanie obniżyć ryzyko wady płodu o połowę, zwłaszcza jeśli chodzi o wady typu rozszczep wargi podniebienia czy rozszczep kręgosłupa - mówi prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jeśli chodzi o inne suplementy, to należy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy pod presją reklam. Znakomita większość ciąż przebiega prawidłowo fizjologicznie i nie potrzeba tu niczego więcej. Większość kobiet nie potrzebuje żadnych suplementów, wystarczy zdrowo i wielowariantowo się odżywiać. Mowa oczywiście o kobietach zdrowych, które nie wymiotują w ciąży i nie mają zespołu złego wchłaniania. W dobrej żywności powinno znaleźć się wszystko, czego kobieta ciężarna i jej płód potrzebują - wyjaśnia.
Ginekolodzy zauważają, że często same ciężarne, bardzo przejęte zdrowiem swojego dziecka, podpytują o pigułki wielowitaminowe i o to, co jeszcze mogą zrobić, by płód zdrowo się rozwijał.

- Odpowiedź jest prosta, najlepiej nic, po prostu zdrowo się odżywiać, czyli nie eliminować z diety np. ryb, mięsa czy warzyw - dodaje prof. Preis.

Kiedy zdecydować się na suplement?W niektórych przypadkach przyjmowanie zamkniętych w pigułce witamin jest jednak wskazane.

- Tylko szczególne przypadki, jak niedobory żywieniowe, wegetarianizm czy zaburzenia wchłaniania są bezwzględnym wskazaniem do suplementacji podczas ciąży - mówi dr Karina Kulikowska-Ciecieląg, ginekolog położnik.
- Nie ma jednego szablonu dla każdej kobiety, dlatego rola lekarza w przypadku suplementów jest ważna. Jeżeli u danej pacjentki coś się wcześniej działo w rodzinie czy w poprzednich ciążach, to być może pigułka wielowitaminowa w jakiś sposób zmniejszy szansę na powtórkę patologii. Zawartość mikroelementów jest w nich tak dobrana, że jest śladowa z punktu widzenia leczenia. Jeśli jednak mamy coś leczyć, to podajemy leki na receptę, a nie suplementy - tłumaczy prof. Preis. - Suplementację zaleca się też w sytuacjach, gdy kobieta wymiotuje na początku ciąży, czyli nie wchłania, albo jeśli ciężarna ma biegunki, boryka się z tzw. zespołem złego wchłaniania lub kiedy jest na dietach - dodaje prof. Preis.
Jeżeli jednak kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu.

- Proszę pamiętać, że nadmiar każdej witaminy może prowadzić do wad płodu. Nawet nadmiar witaminy C może zaszkodzić - mówi prof. Krzysztof Preis.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne. fot. 123rf.com

Suplementy a waga dzieckaJeśli mówimy o suplementacji w ciąży, widać tu wyraźne powiązanie witamin z gabarytami i wagą dziecka.

- Wzrastanie płodu ma miejsce zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, a w zasadzie w trzecim trymestrze. Jeśli w tym czasie profilaktycznie zażywamy suplementy i witaminy to promujemy właśnie wzrost masy płodu, bo ten wykorzysta do wzrostu wszystkie możliwości, jakie mu dajemy. Dlatego lepiej odstawić suplementy w drugiej połowie ciąży i pozostać na dobrej diecie - zauważa prof. Preis. - Warto podkreślić, że poród dużego dziecka jest obarczony większym ryzykiem fizycznych obrażeń okołoporodowych u kobiet i dziecka, a w skrajnych wypadkach może zmusić do wykonania niepotrzebnego cesarskiego cięcia - podkreśla.
Lekarze namawiają, by dać dziecku tylko tyle, ile jest mu potrzebne. Dlaczego? Jak tłumaczą, dzieci mniejsze i szczuplejsze, u których nie zawiązały się w życiu płodowym pierwotne komórki tłuszczowe, będą zdrowsze. Dodatkowo szczuplejsze dzieci mają mniejszą szansę na cukrzycę. Co więcej, zbyt duży przybór masy ciała u dziecka i kobiety wiąże się z większą śmiertelnością noworodków.

Jeżeli kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu.
Jeżeli kobieta jest zdrowa i korzysta ze zdrowej żywności, wówczas wszystkich witamin i minerałów może dostarczyć dziecku z pokarmu. fot. 123rf.com

Ostateczna decyzja należy do matkiWarto przemyśleć kwestię suplementów diety i jeśli nie mamy pewności, porozmawiać z lekarzami. Choć ostateczną decyzję i tak musi podjąć sama ciężarna, warto jest dobrze zgłębić temat.

- Polecam pacjentkom zapoznanie się z anglojęzycznymi portalami, takimi jak WHO czy NHS, których rekomendacje zaskakująco pokrywają się z zaleceniami naszych babć, które stawiały na zdrowe jedzenie i zdrowy tryb życia - dodaje dr Karina Kulikowska-Ciecieląg.

Opinie (87) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »