wiadomości

stat

Świat według pięciolatka

Pięciolatek w skupieniu przygląda się światu
Pięciolatek w skupieniu przygląda się światu stock.xchng

Dziecko w wieku pięciu lat staje się doskonałym kompanem do zabawy i partnerem do współpracy.Jego rozwój bywa często zaskakujący. Jeszcze do niedawna dziecko było wulkanem energii, a teraz potrafi dłużej koncentrować się na danej zabawie. O tym, czego można spodziewać się po pięciolatku opowiada Marta Guzowska-Deptuła z Centrum Psychoedukacji Inspiratio.

Samodzielny pięciolatek

Dziecko pięcioletnie jest bardzo sprawne fizycznie. Potrafi skakać na jednej nodze, może też próbować jeździć na rowerku dwukołowym. Bez trudu zawiąże buty, zbuduje skomplikowaną budowlę z klocków, umyje się i ubierze. Warto więc korzystać z tego potencjału nawet jeśli nasze dziecko jeszcze ma trudność z niektórymi czynnościami. Zachęcając pięciolatka do współpracy podczas ubierania czy jedzenia możemy uczyć go samodzielności. Pięciolatek potrafi już czasem przewidzieć skutki swoich zachowań, zrozumie kiedy powiemy mu, że coś się może w wyniku jego działania wydarzyć i nie będzie już miał nieodpartej chęci spróbowania tego "na własnej skórze".

Pięciolatek w świecie pisma

Pięciolatek mówi poprawnie i płynnie, często argumentuje używając słów: ponieważ, dlatego, że. Rozpoznaje litery, a niekiedy czyta już pojedyncze słowa. Jego zdania są zbudowane z 6-8 wyrazów. Pięciolatek umie coraz lepiej operować liczbami i literkami. Potrafi policzyć do dziesięciu oraz napisać liczby od 1 do 5. Umie też napisać swoje imię. Łatwiej jest tłumaczyć dziecku wszelkie wydarzenia, gdyż rozumie on już następstwo czasu: dziś, jutro, rano, wieczorem. Fantazja dziecka pięcioletniego jest ogromna, ale potrafi ono już odróżnić ją od rzeczywistości. Stąd tak dużą przyjemność czerpie ono z opowiadanych historii, które doskonale zapamiętuje i domaga się ich kontynuacji. Zadaje dużo pytań, dzięki którym chce odróżniać fikcję od rzeczywistości. Próbuje zrozumieć zasady funkcjonowania świata. Coraz bardziej interesuje go temat śmierci. Warto jest szczególnie w tym okresie znaleźć czas na rozmowy z dzieckiem i odpowiadanie na rozmaite pytania, czasem pojawiające się lawinowo.

Rozwój emocjonalny

Pięciolatek rozumie emocje własne i innych osób. Rozwija uczucia związane z samooceną. Rozumie stawiane mu wymagania i stara się im sprostać, by otrzymać pochwałę lub nagrodę.

Pięciolatek rozwija wyobraźnię

W okresie średniego dzieciństwa (4-6 lat) może wystąpić nasilenie koszmarów sennych. Niekiedy dziecko boi się powtórnie zasnąć. Warto poświęcić mu wtedy chwilę, utulić i otoczyć czułością. Sny, których dzieci się boją mogą być związane z intensywnie rozwijającą się wyobraźnią i brakiem gotowości do rozumienia wszystkich wydarzeń. Pięcioletnie dziecko jest zazwyczaj spokojne, przyjacielskie, dobrze nastawione do siebie i świata. Chętnie bawi się z innymi dziećmi. Dziecko w tym wieku lubi przebywać w otoczeniu rodzinnym. Mama, która do tej pory była ważna staje się najważniejsza. Lubi spędzać z nią czas, sprawiać jej przyjemność i chętnie wykonuje jej polecenia. Chce być "dobrym dzieckiem", docenianym przez swoich rodziców.

Na co warto zwracać uwagę

Pięciolatek chętnie naśladuje dorosłych, bawi się w dom, odgrywa role mamy lub taty. Jest to dobra okazja do dialogu z dzieckiem i skoncentrowania jego uwagi na danej zabawie. Pamiętajmy, że poziom energetyczny dziecka w tym wieku jest wysoki, stąd potrzeba bycia w ciągłym niemalże ruchu, która czasem niepokoi rodziców. Prawidłowo rozwijające się dziecko potrzebuje zabawy naprzemiennej: praca w skupieniu, zabawa ruchowa. Jest to bardzo pomocne.
Istotna jest również kwestia wymowy, która na wcześniejszych etapach rozwoju była przypisywana kształtowaniu się mowy i uczeniu jej. Dziecko pięcioletnie powinno już mówić wyraźnie, a zniekształcenia mogą pojawiać się bardzo sporadycznie. Jeśli cokolwiek budzi niepokój rodzica warto zasięgnąć opinii logopedy, stomatologa lub laryngologa, by wykluczyć ewentualne komplikacje rozwoju mowy.

Wczoraj maluszek, niemal całkowicie uzależniony od rodziców dziś pięciolatek - partner do rozmowy i do zabawy, samodzielny i skoncentrowany. Pięciolatek to prawdziwa pociecha dla rodziców ale przed nim kolejne życiowe wyzwania.

Początkiem zupełnie nowego etapu w życiu dziecka jest rozpoczęcie edukacji szkolnej. Na razie przed nami dwa miesiące wakacyjnej laby, a od września "witaj zerówko!".

Opracowała

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (19)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane