Wiadomości

stat

Świąteczne przygotowania z dzieckiem do Wielkanocy

Najważniejsze w koszyczku wielkanocnym są pisanki. Ich przygotowanie to prawdziwa frajda dla dużych i małych.
Najważniejsze w koszyczku wielkanocnym są pisanki. Ich przygotowanie to prawdziwa frajda dla dużych i małych. fot. 123rf / Dragan Grkic

Przedświąteczny tydzień zwykle oznacza to samo - nagromadzenie obowiązków. Sprzątanie, porządkowanie, zakupy, przygotowywanie świątecznych potraw, pieczenie bab i mazurków, a także wiele innych "nadprogramowych" zajęć. Nie musimy z tego powodu od razu załamywać rąk - warto bowiem wykorzystać chęci i energię małych pomocników i włączyć dzieci w przygotowania do Wielkanocy.Bez względu na to, czy obchodzimy Wielką Noc w sposób religijny czy też laicki, warto pielęgnować tradycje z tym świętem związane i pokazywać je dzieciom. Święta wielkanocne to wyjątkowy czas radości, odrodzenia i budzenia się do życia. Podkreśla to także szczególnie otaczająca nas przyroda, sprzyjająca temu radosnemu nastrojowi: mocniejsze promienie słońca, pierwsze kwitnące kwiaty: żonkile, przebiśniegi i krokusy, bazie na drzewach. Wiosna wokół zachęca do dłuższych spacerów i rodzinnego spędzania czasu.

W przedświątecznym biegu jednak często zapominamy, że najmłodsi członkowie rodziny lubią pomagać, też chcą czuć się potrzebni i brać udział w przygotowaniach. Warto zatem włączyć dziecko do wspólnej pracy, która może być całkiem dobrą zabawą, a co najważniejsze - okazją do rodzinnego przebywania razem. Pamiętajmy jednak przy tym, aby wyznaczając maluchowi zadania, tradycyjnie wziąć pod uwagę jego wiek, umiejętności i możliwości.

Wiosenne porządkiTak to się jakoś zgrywa, że przedświąteczne porządki to zwykle nasze pierwsze duże wiosenne sprzątanie. Mycie okien, trzepanie i pranie dywanów, sortowanie ubrań w szafach i odkurzanie wszystkich domowych zakamarków. Jeśli nadmiar obowiązków nie pozwala nam na zajmowanie się dziećmi, to najprostszą metodą na ten problem jest włączenie ich do domowych prac. Nawet jeżeli ta pomoc będzie miała jedynie wymiar symboliczny, to ważne, że nasze smyki będą miały zajęcie.

Wyznaczmy więc zadania - może w pokoju dzieci nagromadziły się zabawki, rzeczy i ubrania. Przy tej okazji warto zrobić dobry uczynek i oddać niepotrzebne rzeczy komuś, kto ich potrzebuje bardziej. Namówmy dzieciaki na segregowanie przedmiotów, wycieranie kurzy, układanie własnych książek na półkach, odkurzanie i inne prace, do których się garną, które są bezpieczne i proste do wykonania.

- Ja osobiście szczerze nie znoszę sprzątania i tego szaleństwa z myciem okien i porządkami wiosennymi. Bez przesady. Naprawdę wolę ten czas przeznaczyć na jakieś wspólne gotowanie lub robienie kartek świątecznych, które potem wyślemy do rodziny i znajomych, z którymi się nie spotkamy w święta. A co do sprzątania, to bez szału - odkurzanie zostawiam dzieciom, mycie podłóg przejmuje mąż, a ja mam na głowie tylko ścieranie kurzy i porządkowanie, co bardzo mnie cieszy - śmieje się Dominika, mama dwójki dzieci.
Jednym z najtańszych i najbardziej wdzięcznych dekoracji domu na Wielkanoc jest wysianie własnej rzeżuchy.
Jednym z najtańszych i najbardziej wdzięcznych dekoracji domu na Wielkanoc jest wysianie własnej rzeżuchy. fot. Joanna Redesiuk / 123rf.com

Świąteczny nastrój - dekorujemy domWarto przy tym wszystkim wygospodarować sobie jeden luźniejszy dzień, który poświęcimy na wspólne z najmłodszymi stworzenie świątecznych dekoracji, kartek dla najbliższych czy pisanek. Dzięki wykonanym ozdobom odświeżymy wygląd naszego domostwa, a także wprowadzimy niepowtarzalny świąteczny nastrój. Na półkach sklepowych co prawda nie brak gotowych ozdób różnego rodzaju, jednak te wykonane własnoręcznie zawsze będą miały większą wartość, a pociechy poczują się docenione, mając swój wkład w świąteczne przygotowania. Z dziećmi można np. wykonać własne stroiki. Wystarczy kilka gałązek bazi, bukszpan, żywe lub sztuczne kwiaty i ozdoby.

Jednym z najtańszych i najbardziej wdzięcznych dekoracji domu na Wielkanoc jest wysianie własnej rzeżuchy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to już ostatnia chwila na to, by mieć choćby maleńkie kiełki tej iście wiosennej roślinki. Zasianie rzeżuchy jest bardzo proste, potem wystarczy jej podlewanie (dla malucha przy okazji obserwacja jej szybkiego wzrostu będzie nie lada gratką), by na koniec cieszyć się jej zielenią. Pierwsze nasionka kiełkują już od 2-3 dni po ich wysianiu. Może ona posłużyć do ozdoby stołu albo stanowić smaczny dodatek do dań, sałatek czy jajek.

Jeśli chodzi o wystrój świąteczny, to bardzo modne od jakiegoś czasu są kolorowe girlandy - możemy je wykonać na wiele różnych sposobów, a także z przeróżnych materiałów. Zależnie od tego, co akurat mamy pod ręką - może to być twardy, tekturowy papier (np. kolorowy blok techniczny), filc albo tkaniny pozszywane w rozmaite kształty. Oczywiście dominują wielkanocne baranki, jajeczka, kurczaczki, zajączki, ale nie zamykajmy się także na inne wiosenne kształty: kwiaty, motyle, ptaszki, itp. Do tego warto wykorzystać np. gotowe zestawy kreatywne albo skorzystać z szablonów dostępnych w internecie.

Dla wszystkich smyków, które uwielbiają prace plastyczne, na pewno wielką zachętą będzie wykonanie baranka lub zajączka z masy papierowej albo solnej (lub modeliny czy innej masy plastycznej), który stanie jako ozdoba na świątecznym stole, a wcześniej znajdzie się w koszyczku wielkanocnym. Taką ozdobę można także wykonać z ciasta i upiec, a potem udekorować (a następnie zjeść).

Warto wygospodarować sobie jeden luźniejszy dzień, który poświęcimy na wspólne z najmłodszymi stworzenie świątecznych dekoracji, kartek dla najbliższych czy pisanek.
Warto wygospodarować sobie jeden luźniejszy dzień, który poświęcimy na wspólne z najmłodszymi stworzenie świątecznych dekoracji, kartek dla najbliższych czy pisanek. fot. NejroN / 123rf.com

Wspólne pichcenieW święta nie ma nic fajniejszego od wspólnego gotowania z dziećmi. Chyba nie ma takiego malucha, który nie lubiłby zagniatania ciasta czy robienia ciasteczek. Do tego celu warto wykorzystać foremki z szablonami wielkanocnymi do dekoracji wypieków, ale jeśli mamy zdolności i chęci, to sami też możemy wykonać własne ozdoby, czy to na ciasteczkach, czy to na mazurkach. Nasza pociecha na pewno bardzo chętnie przyozdobi ciasto bakaliami.

Dzięki wspólnemu przygotowywaniu potraw, dzieci później chętniej zjedzą przygotowane dania, najmłodsi mogą też zająć się nakrywaniem do stołu. Nie zapomnijmy o świątecznych serwetkach, żonkilach lub tulipanach w wazonie czy wspomnianych wcześniej stroikach. Pamiętajmy jednak, by nie gotować w świąteczną niedzielę. Tradycyjnie tego dnia w domu nie powinien pojawić się żaden dym ani ogień. To już czas na świętowanie.

Podczas wcześniejszego przygotowywania potraw (pasztety, żury, baby i inne smakowitości) weźmy pod uwagę jeszcze to, że w przeciętnym polskim domu wyrzuca się bardzo dużą ilość żywności. Pomyślmy więc wcześniej, czy uginający się od potraw stół jest aż tak ważny? Może w tym roku warto przygotować mniej jedzenia i go nie marnować?

Unikalny koszyczek wielkanocnyW koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się pisanki, które udekorowaliśmy wspólnie z dzieckiem, a także wykonane własnoręcznie figurki, dzięki czemu będzie on wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Koszyk również można ozdobić wspólnie: wstążeczkami, gałązkami bukszpanu lub bazi, kwiatami lub innymi dekoracjami.

Oczywiście numerem jeden w koszyczku muszą być pisanki. Ich przygotowanie to prawdziwa frajda dla dużych i małych, zwłaszcza tych z artystyczną duszą. Jajka możemy pofarbować barwnikami spożywczymi albo zrobić to zupełnie naturalnie (np. gotując je w łupinach cebuli). Rozwiązaniem dla leniwych są specjalne koszulki na jajka, które można kupić w wielu sklepach.

Zachęcam jednak do malowania i ozdabiania jajek przez najmłodszych - wszelkie techniki są dozwolone. Można malować specjalnymi farbkami, dekorować naklejkami świątecznymi, brokatem lub konfetti, obklejać ozdobną tasiemką lub sznurkiem, można do tego użyć mazaków, kredek świecowych, pieczątek lub malować rączkami, przyklejać do jajek piórka, kawałki kolorowego papieru, włóczki, sztucznych kwiatków itp. Można także udekorować styropianowe jajka, pomalować je farbami, obkleić bibułą, koronkami lub innymi tkaninami.

Symbole wielkanocnePrzy okazji układania produktów w koszyczku, warto wspomnieć dziecku, czym są umieszczane tam pokarmy oraz co symbolizują. Wielkanoc oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego symbolem tych świąt jest jajko - symbol życia. Chleb - symbolizuje ciało Chrystusa, baranek - przypomina o tym, że Chrystus odkupił nasze grzechy, zajączek - to znak odradzającej się przyrody, wiosny i płodności, chrzan - symbolizuje siłę fizyczną, sól - chroni przed zepsuciem i złem, oznacza dostatek, gościnność, ciasto - symbol umiejętności i doskonałości.

W niektórych częściach Polski znany jest zwyczaj szukania przez dzieci w świąteczną niedzielę rano prezentów od zajączka w ogrodzie.
W niektórych częściach Polski znany jest zwyczaj szukania przez dzieci w świąteczną niedzielę rano prezentów od zajączka w ogrodzie. fot. shsphotography / 123rf.com

Tradycje i zwyczaje wielkanocneIstnieje wiele tradycji i zwyczajów wielkanocnych - różnią się one w zależności od regionu Polski. Chyba jedyne, co jest wspólne dla wszystkich to to, że w Wielką Sobotę chodzimy ze święconką do kościołów. W wielu miejscach w niedzielę wielkanocną podczas uroczystego śniadania dzielimy poświęcone jajko na tyle części, ile jest osób w rodzinie i składamy sobie życzenia.

Dzień później mamy lany poniedziałek (zwany też popularnie śmigusem-dyngusem), który jest ulubioną tradycją wszystkich dzieciaków - tych małych i tych dużych. To obyczaj polegający na oblewaniu ludzi wodą. Dawniej to tylko panny zwykło się polewać - na Mazowszu perfumami, a na Kaszubach znany jest zwyczaj smagania dziewcząt witkami brzozowymi. Zwyczaj polewania innych symbolizuje budzenie się przyrody do życia i przypływ sił witalnych, ma zapewnić zdrowie, a pannom zamążpójście.

Przygotujmy również do tej zabawy nasze dzieci. Zakupmy nowe dyngusówki lub wykorzystajmy te z zeszłego - pistolety lub jajeczka na wodę. Cokolwiek to nie będzie, pamiętajmy o nauczeniu brzdąca zasad: gdzie możemy się oblewać, kogo można polać wodą i kiedy zabawa się kończy a zaczyna dokuczanie. Nie odbierajmy maluchom tej frajdy, by siebie i innych trochę zmoczyć, jednak w granicach zdrowego rozsądku.

W niektórych częściach Polski - i również praktykowany przez niektóre rodziny na Pomorzu - znany jest zwyczaj szukania przez dzieci w świąteczną niedzielę rano prezentów od zajączka. Zwykle podarki pochowane są w ogrodzie lub na podwórku. Są to słodycze (czekoladowe jajeczka) i drobne upominki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to był inny upominek. Warto jednak ograniczyć się do symbolicznej niespodzianki, a oprócz tego uwolnić dzieciaki od stołu i zabrać je na wycieczkę, do parku czy lasu albo do zoo.

Nie zapomnijmy, że wspólne świętowanie to nie tylko biesiady przy stole, dyskusje dorosłych, ale i czas spędzony rodzinnie, czyli z naszymi najmłodszymi członkami rodziny, którzy od siedzenia nad talerzem wolą wyjść na dwór.

- Zdecydowanie chętnie ruszymy się od stołu. Wiemy, że jest to niedobrze widziane w naszej rodzinie, zwłaszcza przez starszych członków, którzy zdecydowanie wolą siedzieć trzy dni przy stole i przed telewizorem. My jednak wolimy spacer, plac zabaw, świeże powietrze i mniej zbędnych kalorii wrzuconych w siebie. Święta nie są dla nas synonimem obżarstwa, tylko bycia razem - mówi Krystian, tata 8- i 5-latka.

Opinie (22)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Poród około czterdziestki (11) Drogie mamy, niebawem urodzę dziecko, a mam już prawie czterdzieści lat. Planuję rozwiązanie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kira

 • Wypłata chorobowego ZUS (18) Cześć, mam takie pytanie. Jestem w ciąży i przeszłam w zeszłym miesiącu na zwolnienie....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kika

 • Porodówka Zaspa Witam, mamusie czy możecie się podzielić opinią na temat obecnych warunków panujących na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama po raz drugi

 • Ginekolog poloznik gdynia Witam, Jestem w ciąży, szukam dobrego lekarza w Gdyni do prowadzenia ciąży (najlepiej...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sami

 • Jak dalej żyć (5) Hej, Na początku proszę nie hejtowac, zwracam się do Was z prośbą o radę, dobre słowo nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agata

 • Karmienie piersią - stabilizacja pokarmu (4) Drogie mamy, w jakim czasie stabilizuje się laktacja? Dwa tygodnie urodziłam i niestety od...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anulcia

 • Potrzebuje namiar (6) Witam ,czy ktoras z mam ma namiary na gina na CITO na nfz....? Wszedzie gdzie uderzam trzeba...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Dr.Przylucka Paulina Czy ktoras z Was orientuje sie gdzie przyjmuje na chwile obecna dr.Paulina Przylucka,kiedys...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Szukam niani dla synka w Pępowie Szukam niani u nas w domu w Pępowie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt: kasia_tczew@vp.pl

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Łóżko dla dziecka (3) Nasz synek wyrósł już z łóżeczka ze szczebelkami, więc szybko musimy mu kupić nowe, już...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pelsonek

 • Restauracja Swojak czy Zacisze (... Witam, czy mogę prosić Państwa o wypowiedzenie się która restauracja lepsza?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna2020

 • Jakie zabawy na deszczowe dni (2) Jakie ciekawe zabawy na deszczowe dni polecicie? Jak zaplanować maluchowi czas?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Wkład wlasny (6) Mimo że odkładam i ciągle oszczędzamy nie udaje się odłożyć na wkład własny. Jestem tym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zosia

 • Kupię płaszcz przeciwdeszczowy (3) Jw dla dziewczynki na 134

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Pończochy uciskowe na wymiar (5) Witam, szukam miejsca w Trójmieście gdzie uszyta mi na miarę pończochy uciskowe przeciw...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karola

 • Bilet na koncert Ariany Grande kupię!!!! Jak w temacie, może ktoś z Trójmiasta ma do sprzedania dwa bilety??

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Natalia

 • Pytanie do kadrowych - ekwiwalent za... (3) Hej Forumki:) Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto się na tym zna - dogadałam się z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Oszczędzanie pieniędzy (7) Witam, zastanawiam się jaki procent zarobków lub ile konkretnie przeznaczacie na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • Angelcare jak wlaczyc sama nianie Witam mam prosbe czy moze ktos napisac jak to zrobic pozdtawiam

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »