• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Światowy Dzień Autyzmu. Kluczowa jest terapia

Wioleta Stolarska
2 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia.

Przez niektórych mylony z agresją czy geniuszem u dzieci, ma tak wiele postaci, że prawie niemożliwym jest znalezienie dwóch osób, u których to zaburzenie miałaby taki sam przebieg. Autyzm jest wciąż trudnym tematem. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 30 tys. osób cierpiących na autyzm, 80 proc. to dzieci. Jednak problem wykluczenia dotyczy również rodzin osób z autyzmem, dlatego specjaliści przypominają, że rola terapii jest tu nie do przecenienia.



Czy masz coś przeciwko, żeby w grupie/klasie twojego dziecka była chora osoba?

Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Według amerykańskich danych statystycznych już 1 na 68 dzieci rodzi się zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a kwiecień to Miesiąc Wiedzy nt. Autyzmu - to wtedy rodzice i terapeuci, którzy zmagają się z tą chorobą na co dzień przypominają, jak wielkim problemem jest autyzm.

Czytaj też: Pracują z dziećmi z autyzmem. "Jest trudno, ale cieszą nas najmniejsze rzeczy"

Do 2 roku życia może się nie ujawnić



Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. U niektórych dzieci zaburzenie jest widoczne bardzo wcześnie, w innych przypadkach rozwój przebiega prawidłowo do 2 roku życia, po czym następuje regres. Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, co oznacza, że w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do zaburzeń w kształtowaniu funkcji mózgu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych.
W pierwszym okresie rozwoju zaburzenie dotyczy głównie nieprawidłowości w rozwoju odbierania i przetwarzania bodźców sensorycznych. Przejawia się to m.in.: problemami w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, braku lub osłabieniu reakcji na bodźce dźwiękowe, zwłaszcza na wołanie po imieniu, może także występować nadwrażliwość na dotyk, światło, dźwięki.

- Należy edukować o autyzmie rodziców, aby mogli zauważyć niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka i udać się wówczas niezwłocznie do specjalisty. Pamiętajmy, że im wcześniej postawiona diagnoza i wdrożona właściwa, intensywna terapia, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka. O autyzmie trzeba publicznie dyskutować, ponieważ to zaburzenie, które trwa całe życie, a osoby z autyzmem potrzebują wsparcia i akceptacji na każdym etapie swojego życia - mówi dr Anna Budzińska, dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.
Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu. Mogą mieć różne symptomy i inną głębokość, dlatego w używa się określenia "spektrum zaburzeń autystycznych" (z ang. Autism Spectrum Disorder, w skrócie ASD).

Czytaj też: Coraz więcej przypadków autyzmu. "Trzeba uświadamiać i dyskutować"

Potrzeba nieustannej terapii



Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej i wyrównywania deficytów na różnych płaszczyznach to sprawa kluczowa. Może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny.

- Sytuacja z roku na rok się poprawia, mamy coraz więcej możliwości, żeby pomagać dzieciom ze spectrum zaburzeń autystycznych. W naszym ośrodku uczą się dzieci od 3 roku życia, które dzięki edukacji i terapii są w stanie rozwinąć swój potencjał, nauczyć się nowych umiejętności w zakresie komunikacji i kompetencji społecznych oraz zwiększyć swoją samodzielność. Program nauczania jest zindywidualizowany i dopasowany do możliwości i potrzeb każdej osoby - mówi Iwona Baryła, dyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku.
Jak dodaje, szczególnie w Gdańsku w wielu szkołach i przedszkolach powstają specjalne klasy integracyjne dla dzieci z autyzmem. Oprócz indywidualnych zajęć edukacyjnych, uczniowie uczestniczą w lekcjach muzyki, gimnastyki i religii.

Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm.

Solidarność z autystycznymi osobami



W kwietniu na całym świecie odbywają się akcje informacyjno-edukacyjne a charakterystycznym motywem jest kolor niebieski. Organizowane wydarzenia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej oraz budowanie postaw akceptacji i tolerancji wobec osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

2 kwietnia w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka wraz z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (AWFiS) organizują Niebieskie Igrzyska. Impreza dobędzie się w godzinach od 9 do 12. Ambasadorami są Natalia Partyka, Leszek Blanik i Adam Korol. Weźmie w nich udział około 500 osób: dzieci z autyzmem i dzieci prawidłowo rozwijające się oraz ich nauczyciele i terapeuci, a także studenci AWFiS.

W piątek w godzinach od 10 do 12 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku organizuje dzień otwarty, podczas którego będzie można zapoznać się z działalnością poradni, przedszkola, fundacji i ośrodka szkoleń. Wszystkie osoby zainteresowane - nauczyciele, terapeuci, pracownicy poradni oraz rodziny dzieci z autyzmem - będą miały możliwość wysłuchania godzinnego wykładu na temat działalności IWRD oraz obejrzenia prowadzonej terapii.

W sobotę, 6 kwietnia, w godz. 12-15, w Centrum Handlowym Manhattan Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku organizuje "Dzień Świadomości Autyzmu".

- Ponieważ kolor niebieski jest symbolem autyzmu, zachęcamy wszystkich, którzy pojawią się w Manhattanie do ubrania się właśnie w tych barwach. Będzie to dla nas wszystkich symbol solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem - dodaje Iwona Baryła.

Wydarzenia

Niebieskie Igrzyska 2019

Autyzm? Zdarza się. Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie (1 opinia)

(1 opinia)
spotkanie, pokaz, protest / demonstracja

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

projekcje filmowe

Miejsca

Opinie (48) 3 zablokowane

  • Nie oceniajcie pochopnie

    Nie oceniajcie dzieci i ich rodziców po jednorazowych zachowaniach w przestrzeni publicznej. Często ludzie zwracaja uwagę obcym, a nie mają nawet pojęcia, co kryje się za danym zachowaniem-jakie problemy, trudności, choroby.

    • 12 3

  • ech

    jak ma być lepiej, jak nawet sonda jest stygmatyzująca, mam dziecko z autyzmem, to ono jest ofiarą ataków i kozłem ofiarnym, nigdy nikogo nie uderzyło, nawet nie umie oddać :(

    • 13 1

  • sonda

    Te pytania to chyba uklada jakis cwierc inteligent. " nie, o ile placówka edukacyjna zapewni bezpieczeństwo wszystkim podopiecznym". A co to dzieci ze spektrum gryza, chodza z siekiera czy rewolwerem!?!?!?!?! Mamy dziecko z autyzmem ktore nawet nie potrafi sie obronic jak inne dzieci go pchaja lub bija. Stoi bezczynnie i zupelnie nie rozumie dlaczego inne dziecko tak sie zachowuje wzgledem niego! Ludzie to nie autyzm rodzi agresje tylko wychowanie!!!!!!!!

    • 17 2

  • Paulina

    Czemu o wszystkich wydarzeniach informujecie w reportażu dopiero w danym dniu? Kolejny raz czytam i niestety jest już za późno żeby przyjechać :( proszę piszcie te 2 dni przed

    • 4 0

  • Byliśmy na Igrzyskach z grupą dzieci z diagnozą autyzmu. Dały pięknie radę. Obserwowałam inne dzieci, nie odbiegały wyglądem i zachowaniem od neurotypowych rówieśników. To się właśnie nazywa edukacja włączająca. Cieszę się, że mamy szansę w tym naszym dniu integrować się ze zdrowymi dziećmi wykonując te same aktywności. Każdy uśmiech wart milion. Gratuluję pomysłu organizatorom! Do zobaczenia za rok!

    • 8 1

  • Ehhh (1)

    Niestety większość szkół w Gdańsku Robi prowizorkę . Z chęcią biorą dziecko z autyzmem gwarantują wszystko co w orzeczeniu specjalnym ,a potem wychodzi rzeczywistość że chodziło im tylko o subfecje . To że dziecko nie ma zajęć z psychologiem i ciężko je przez rodzica wyegzekwować to nie obchodzi szkole tylko kasa ..Mało tego w takie dni jak ten Mają czelność na Facebooku ogłaszać się że chodza na niebiesko i głoszą tolerancję i pomoc dzieciom ... Niech kuratorium zacznie porządnie sprawdzać na co idzie subfecje..

    • 14 0

    • Doradzam kontakt ze słownikiem.

      • 2 3

  • takie skutki szczepień

    dlaczego zdolnych dzieci na zachodzie się nie szczepi ???
    - gdziekolwiek szczepienia zawsze epidemie !

    • 2 6

  • Niebieskie Igrzyska - Świetny pomysł

    Dzieciaki wspaniale się bawiły. Kto by, to widział i był zachwycony atmosferą Niebieskich Igrzysk. Czekamy na kolejne...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane