Wiadomości

stat

Święto książki dziecięcej w Trójmieście

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. fot. 123rf.com

Światowy Dzień Książki Dziecięcej - święto to ustanowiono w rocznicę urodzin jednego z najsłynniejszych autorów książek dla najmłodszych, czyli Hansa Christiana Andersena, autora znanych wszystkim baśni, takich jak: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami" czy "Królowa Śniegu". Z tej okazji przez cały tydzień w Trójmieście najmłodsi miłośnicy czytelnictwa znajdą dla siebie ciekawe atrakcje.Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2018
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2018
Święto Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci powołane zostało w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) i ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, promowanie pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika oraz wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo, które projektuje i rozsyła plakat z mottem. Polska była organizatorem w 1980 roku. Motto "Książka moim oknem na świat" wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, a plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski. Impreza odbywała się dotychczas m.in w: Japonii, Belgii, Brazylii, Rosji, Hiszpanii, Indiach, Nowej Zelandii, Egipcie czy Stanach Zjednoczonych. Tegorocznym gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Łotwa, a motto brzmi: "W książce małe jest wielkie".

Ponadto co dwa lata przyznawana jest Nagroda im. Hansa Christiana Andersena - wyróżnienie dla autorów i ilustratorów książek dla dzieci, nazywane "Małym Noblem". W tym roku zwycięzcami zostali Eiko Kadono z Japonii oraz rosyjski ilustrator Igor Oleynikov. Wśród nominowanych znalazła się polska autorka Iwona Chmielewska. Jej prace możemy obecnie oglądać na wystawie "Niedopowiedzenia" w gdańskiej Sztuce Wyboru.

Dzień Książki Dziecięcej w GdyniI Festiwal Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" Gdynia Rodzinna.
I Festiwal Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" Gdynia Rodzinna. mat.prasowe Gdynia Rodzinna
W nadchodzącym tygodniu będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki Dziecięcej również w Trójmieście. Z tej okazji wiele zbliżających się wydarzeń kulturalnych skierowanych jest do dzieci. Przede wszystkim 3 kwietnia 2018 r. w godzinach 14-18 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" w Muzeum Emigracji w Gdyni.

- Podczas festiwalu odbędą się spotkania z księgarzami, biblioteką, zaplanowaliśmy szereg wykładów dla rodziców i dzieci, głośne czytanie ze specjalnym udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, warsztaty tworzenia ilustracji czy pisania rymowanek. Podpowiemy rodzicom, jak opowiadać dzieciom książki i podsuniemy ciekawe pomysły na wspólne spędzanie wolnego czasu - mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. Rodziny, organizatorka wydarzenia.
Chociaż festiwal potrwa tu zaledwie jeden dzień, a dokładnie tylko cztery godziny, to w ich trakcie czeka nas mnóstwo atrakcji. Na I piętrze odbywać się będą warsztaty plastyczne oraz literacko-plastyczne. W sali kinowej z kolei będą miały miejsce wykłady oraz spotkanie z Łukaszem Kosikiem, autorem książki dla dzieci "Bajki ze zrozumieniem i konfiturką" (w godzinach 17-18). W Sali Młodego Podróżnika natomiast będą czytane książki dla dzieci, polecane przez gdyńskie księgarnie. Wśród czytających poza prezydentem miasta Gdyni znalazły się m.in. autorki, tj.: Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Dominika Kraska oraz Małgorzata Warda. Na parterze zaś znajdziemy stoiska z książkami gdyńskich księgarń, a wśród nich: Księgarnia Muzeum Emigracji, Vademecum, Koga, Pol Anglo, BookBook, Chimera, GWP.

Z kolei na stoisku Biblioteki Gdynia za symboliczną kwotę będzie można kupić książki i dla dzieci, i dla rodziców. Odbędą się tutaj również warsztaty robienia przypinek z cytatami z najpiękniejszych baśni i książek dla dzieci. Na najmłodszych czytelników czekają także inne atrakcje: fotobudka czy bibliorower.

W ramach projektu Gdynia Rodzinna powstały ponadto książeczki z cyklu "Książeczki Gdynieczki" - fascynujące historie o Gdyni, opowieści, których nikt wcześniej nie słyszał, napisane specjalnie dla najmłodszych mieszkańców. Autorkami i autorami tekstów oraz ilustracji są gdynianie i gdynianki. Wszystkie książeczki dostępne są w bibliotece, a także są do pobrania ze strony gdyniarodzinna.pl. Dodatkowo odbywać się będą w ramach festiwalu imprezy towarzyszące organizowane przez księgarnie gdyńskie, m.in. Cafe księgarnię Vademecum oraz przez Bibliotekę Miejską.

Dzień Książki Dziecięcej w GdańskuW Gdańsku z kolei z okazji Światowego Dnia Książki Dziecięcej dla najmłodszych czytelników moc atrakcji przygotowała Biblioteka Manhattan. 7 kwietnia od godziny 10 do 15 odbędą się liczne atrakcje: turniej gry "Mistrz bajek", pokaz iluzji, warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-9 lat z ilustratorką książek dla najmłodszych - Agnieszką Żelewską oraz spektakl dla dzieci "Mała Syrenka" Teatru Qfer.

Tego dnia będzie można również przyłączyć się do akcji Zaczytane Maluchy, która skierowana jest do dzieci w wieku 0-6 lat. Można wówczas zapisać swoje dziecko do biblioteki, a mały czytelnik otrzyma swój pierwszy pakiet Zaczytanego Malucha: pierwszą dedykowaną kartę do kultury, paszport biblioteczny (z zagadkami i łamigłówkami czytelniczymi) oraz siateczkę na książki wypożyczane z biblioteki. Przy każdych kolejnych odwiedzinach najmłodsi czytelnicy będą zbierać w paszporcie pieczątki - przy piątej wizycie otrzymają nagrodę - książkę napisaną i narysowaną przez bibliotekarzy, przy dziesiątej wizycie dziecko otrzyma order czytelnika. Dla wszystkich, którzy zbiorą dziesięć pieczątek i odbiorą ordery odbędzie się gala zaczytanych maluchów w styczniu 2019 r.

Ponadto 3 i 17 kwietnia (wtorek), o godz. 17 w Filii nr 50 (ul. Paderewskiego 11) odbędą się kolejne zajęcia z cyklu Bajeczki-Czytaneczki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Cykl spotkań obejmuje głośne czytanie bajek, omówienie tematów zawartych w przeczytanej lekturze oraz warsztaty plastyczne. Przygotowane i prowadzone przez bibliotekarzy zajęcia trwają ok. 50 minut, a ich celem jest wspieranie rozwoju mowy, wyobraźni i wrażliwości literackiej dziecka.

Wstęp na wszystkie wymienione imprezy jest bezpłatny.

Opinie (12) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Przemoc psychiczna adwokat (2) Szukam dobrego adwokata z gdańska, zajmującego się sprawami rodzinnymi i karnymi - znęcanie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: krystmajew

 • Łòżeczko dla niemowlęcia (4) Witam jak w temacie gdzie w Trójmieście znajdę sklep z łòżeczkami dla niemowlaka? Chodzi mi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dorota

 • Wynajem:) (6) Muszę się pochwalić. Wynajela właśnie z mężem 3 pokojowe m 50m za uwaga - 1200 zł :)...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zadowolona

 • Stwardnienie rozsiane Jakiś czas temu okazało się że muszę walczyć ze stwardnieniem rozsianym mojego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marzena

 • Gdzie na basen z niemowlakiem (5) Witam, może któraś z mam uczęszcza na basen z niemowlakiem? Szukam polecanego basenu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Dermatolog dzieciecy (4) Witam, pilnie poszukuje dobrego dermatologa dziecięcego.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Alkoholizm (4) Witam, Od niedawna zmagam się z alkoholizmem męża. Było bardzo ciężko, obecnie małymi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ginekolog w Gdańsku Prowadzenie ciąży... (3) Jak w temacie.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Qwerty

 • Śluz na początku ciazy (14) Jaki mialyscie śluz w cyklu którym się udało? Jestem 2 dni przed okresem staram się o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Staraczka

 • Pit 11 (2) Dzień dobry. Dostałam pit 11 od nowego pracodawcy i mam do niego przyszytą kartkę z napisem...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosiak

 • Szkoła Vizja i II Społeczna Szkoła... Szykam informacji o obu szkołach - Szkoła Vizja na Piekarniczej i II Społeczna Szkoła...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: K.

 • Do kiedy max będą wyprzedaże w... Do kiedy będą trwały wyprzedaże w galerii bałtyckie. Chodzi mi głównie o Reserved i New...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Pyrantelum zawiesina (2) Jak długo po zażyciu działa ten lek w organizmie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • L4 w ciąży a prowizja od sprzedaży (3) Witam, Moja pensja składa się z podstawy oraz z prowizji od uzyskanej sprzedaży. Prowizja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »