Wiadomości

Święto książki dziecięcej w Trójmieście

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. fot. 123rf.com

Światowy Dzień Książki Dziecięcej - święto to ustanowiono w rocznicę urodzin jednego z najsłynniejszych autorów książek dla najmłodszych, czyli Hansa Christiana Andersena, autora znanych wszystkim baśni, takich jak: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami" czy "Królowa Śniegu". Z tej okazji przez cały tydzień w Trójmieście najmłodsi miłośnicy czytelnictwa znajdą dla siebie ciekawe atrakcje.Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2018
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2018
Święto Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci powołane zostało w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) i ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, promowanie pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika oraz wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo, które projektuje i rozsyła plakat z mottem. Polska była organizatorem w 1980 roku. Motto "Książka moim oknem na świat" wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, a plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski. Impreza odbywała się dotychczas m.in w: Japonii, Belgii, Brazylii, Rosji, Hiszpanii, Indiach, Nowej Zelandii, Egipcie czy Stanach Zjednoczonych. Tegorocznym gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Łotwa, a motto brzmi: "W książce małe jest wielkie".

Ponadto co dwa lata przyznawana jest Nagroda im. Hansa Christiana Andersena - wyróżnienie dla autorów i ilustratorów książek dla dzieci, nazywane "Małym Noblem". W tym roku zwycięzcami zostali Eiko Kadono z Japonii oraz rosyjski ilustrator Igor Oleynikov. Wśród nominowanych znalazła się polska autorka Iwona Chmielewska. Jej prace możemy obecnie oglądać na wystawie "Niedopowiedzenia" w gdańskiej Sztuce Wyboru.

Dzień Książki Dziecięcej w GdyniI Festiwal Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" Gdynia Rodzinna.
I Festiwal Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" Gdynia Rodzinna. mat.prasowe Gdynia Rodzinna
W nadchodzącym tygodniu będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki Dziecięcej również w Trójmieście. Z tej okazji wiele zbliżających się wydarzeń kulturalnych skierowanych jest do dzieci. Przede wszystkim 3 kwietnia 2018 r. w godzinach 14-18 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" w Muzeum Emigracji w Gdyni.

- Podczas festiwalu odbędą się spotkania z księgarzami, biblioteką, zaplanowaliśmy szereg wykładów dla rodziców i dzieci, głośne czytanie ze specjalnym udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, warsztaty tworzenia ilustracji czy pisania rymowanek. Podpowiemy rodzicom, jak opowiadać dzieciom książki i podsuniemy ciekawe pomysły na wspólne spędzanie wolnego czasu - mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. Rodziny, organizatorka wydarzenia.
Chociaż festiwal potrwa tu zaledwie jeden dzień, a dokładnie tylko cztery godziny, to w ich trakcie czeka nas mnóstwo atrakcji. Na I piętrze odbywać się będą warsztaty plastyczne oraz literacko-plastyczne. W sali kinowej z kolei będą miały miejsce wykłady oraz spotkanie z Łukaszem Kosikiem, autorem książki dla dzieci "Bajki ze zrozumieniem i konfiturką" (w godzinach 17-18). W Sali Młodego Podróżnika natomiast będą czytane książki dla dzieci, polecane przez gdyńskie księgarnie. Wśród czytających poza prezydentem miasta Gdyni znalazły się m.in. autorki, tj.: Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Dominika Kraska oraz Małgorzata Warda. Na parterze zaś znajdziemy stoiska z książkami gdyńskich księgarń, a wśród nich: Księgarnia Muzeum Emigracji, Vademecum, Koga, Pol Anglo, BookBook, Chimera, GWP.

Z kolei na stoisku Biblioteki Gdynia za symboliczną kwotę będzie można kupić książki i dla dzieci, i dla rodziców. Odbędą się tutaj również warsztaty robienia przypinek z cytatami z najpiękniejszych baśni i książek dla dzieci. Na najmłodszych czytelników czekają także inne atrakcje: fotobudka czy bibliorower.

W ramach projektu Gdynia Rodzinna powstały ponadto książeczki z cyklu "Książeczki Gdynieczki" - fascynujące historie o Gdyni, opowieści, których nikt wcześniej nie słyszał, napisane specjalnie dla najmłodszych mieszkańców. Autorkami i autorami tekstów oraz ilustracji są gdynianie i gdynianki. Wszystkie książeczki dostępne są w bibliotece, a także są do pobrania ze strony gdyniarodzinna.pl. Dodatkowo odbywać się będą w ramach festiwalu imprezy towarzyszące organizowane przez księgarnie gdyńskie, m.in. Cafe księgarnię Vademecum oraz przez Bibliotekę Miejską.

Dzień Książki Dziecięcej w GdańskuW Gdańsku z kolei z okazji Światowego Dnia Książki Dziecięcej dla najmłodszych czytelników moc atrakcji przygotowała Biblioteka Manhattan. 7 kwietnia od godziny 10 do 15 odbędą się liczne atrakcje: turniej gry "Mistrz bajek", pokaz iluzji, warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-9 lat z ilustratorką książek dla najmłodszych - Agnieszką Żelewską oraz spektakl dla dzieci "Mała Syrenka" Teatru Qfer.

Tego dnia będzie można również przyłączyć się do akcji Zaczytane Maluchy, która skierowana jest do dzieci w wieku 0-6 lat. Można wówczas zapisać swoje dziecko do biblioteki, a mały czytelnik otrzyma swój pierwszy pakiet Zaczytanego Malucha: pierwszą dedykowaną kartę do kultury, paszport biblioteczny (z zagadkami i łamigłówkami czytelniczymi) oraz siateczkę na książki wypożyczane z biblioteki. Przy każdych kolejnych odwiedzinach najmłodsi czytelnicy będą zbierać w paszporcie pieczątki - przy piątej wizycie otrzymają nagrodę - książkę napisaną i narysowaną przez bibliotekarzy, przy dziesiątej wizycie dziecko otrzyma order czytelnika. Dla wszystkich, którzy zbiorą dziesięć pieczątek i odbiorą ordery odbędzie się gala zaczytanych maluchów w styczniu 2019 r.

Ponadto 3 i 17 kwietnia (wtorek), o godz. 17 w Filii nr 50 (ul. Paderewskiego 11) odbędą się kolejne zajęcia z cyklu Bajeczki-Czytaneczki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Cykl spotkań obejmuje głośne czytanie bajek, omówienie tematów zawartych w przeczytanej lekturze oraz warsztaty plastyczne. Przygotowane i prowadzone przez bibliotekarzy zajęcia trwają ok. 50 minut, a ich celem jest wspieranie rozwoju mowy, wyobraźni i wrażliwości literackiej dziecka.

Wstęp na wszystkie wymienione imprezy jest bezpłatny.

Opinie (12) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »