Wiadomości

Świętujemy Dzień Babci i Dziadka

Dziś dziadkowie są aktywniejsi, zdrowsi, żyją dłużej, dlatego też inaczej spędzają czas z wnukami niż dziadkowie sprzed paru dekad.
Dziś dziadkowie są aktywniejsi, zdrowsi, żyją dłużej, dlatego też inaczej spędzają czas z wnukami niż dziadkowie sprzed paru dekad. fot. Cathy Yeulet /123rf.com

Współcześni dziadkowie zupełnie nie przystają do wizerunku tych sprzed lat - dziś seniorzy zwykle są w świetnej formie, uprawiają sporty, chodzą na imprezy, uczestniczą w różnych warsztatach, umawiają się na randki. Nadal jednak mają duży udział w naszym życiu i w wychowaniu wnuków. Dla niektórych są nawet bliżsi od rodziców. W dniu ich święta nie zapomnijmy o bohaterach naszego dzieciństwa. Dzień Babci, jak co roku, obchodzimy 21 stycznia - w tym roku wypada on w poniedziałek, a dzień później - we wtorek, czyli 22 stycznia, świętujemy Dzień Dziadka.Trudno spotkać już babcie dziergające na drutach czy dziadków palących fajki i w swoim ulubionym fotelu. Są aktywniejsi, zdrowsi, żyją dłużej, dlatego też inaczej spędzają czas z wnukami - niejednokrotnie chodzą z nimi na basen, organizują wycieczki, lubią wspólne wypady do kina czy jeżdżą razem na rowerach.


Bywa i tak, że dziadkowie często też nie mają dla wnuków czasu, bo poświęcają go... sobie i realizacji swoich pasji. Obecnie mamy mnóstwo rozrywek skierowanych do seniorów. Dlatego też babcie i dziadkowie chętnie korzystają z życia i nie tak łatwo jest podrzucić im swoją pociechę. Jednak to wcale nie oznacza, że nie są oni dobrymi dziadkami. Nieraz przecież potrafią porzucić wszystkie swoje plany, by zająć się wnukami, zwłaszcza gdy jesteśmy w potrzebie.

Najcenniejszym prezentem jest zawsze wspólnie spędzony czas. Dlatego też warto zaprosić dziadka i babcię do kina, do teatru, do kawiarni, do restauracji lub na spacer.
Najcenniejszym prezentem jest zawsze wspólnie spędzony czas. Dlatego też warto zaprosić dziadka i babcię do kina, do teatru, do kawiarni, do restauracji lub na spacer. fot. Cathy Yeulet /123rf.com

Podaruj dziadkom swoją uwagę i czasCo roku zastanawiacie się wraz z dziećmi, co podarować dziadkom z okazji ich święta? Oczywiście samodzielnie przygotowana przez maluchy kolorowa laurka, własnoręcznie narysowany obrazek czy inne rękodzieło będą na pewno cieszyły babcie i dziadków. Kwiaty, czekoladki czy inne prezenty także są mile widziane. Nie zapominajmy jednak, że najcenniejszym prezentem jest zawsze wspólnie spędzony czas. Dlatego też warto zaprosić dziadka i babcię do kina, teatru, kawiarni, restauracji lub na spacer albo samodzielnie przygotować obiad - czy choćby upiec dla dziadków domowe ciasto.

- My co roku tradycyjnie z dziećmi zapraszamy dziadków na obiad, podczas którego dzieciaki wręczają prezenty - zwykle samodzielnie wykonane laurki. Jak mamy czas i chęć, to gotujemy w domu z udziałem maluchów, a jak nie, to idziemy na miasto. Zależy nam na tym, by uczcić święto naszych rodziców, ale też nie mamy jakiejś wielkiej spiny w tym temacie. Chodzi głównie o to, żeby razem pobyć i żeby wnuki miały możliwość zrobienia czegoś specjalnie dla babci i dziadka - mówi Asia, mama dwójki przedszkolaków.

Dla aktywnych seniorówJeśli wasi dziadkowie należą do aktywnych seniorów, to na pewno dadzą się zaprosić na wspólną wycieczkę albo choćby na spacer. Zabierzcie ich w miejsce, w którym jeszcze nie byli, co sprawi im nie tylko radość, ale i niespodziankę. A może wybierzcie miejsce, z którym dziadkowie mają miłe wspomnienia? Każdy pomysł jest dobry, by spędzić razem kilka chwil na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy pogoda sprzyja.

Właśnie dla takich aktywnych starszych ludzi w Gdyni odbędzie się V edycja Dnia Aktywnego Seniora dokładnie w Dzień Babci, czyli 21 stycznia. Wydarzenie to co roku przyciąga liczną grupę entuzjastów zdrowia i ruchu. Podobnie jak w poprzednich latach, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego: odbędą się zajęcia taneczne, fitness, warsztaty, wspólne gry i zabawy, a w strefie relaksu uczestnicy mogą liczyć na chwilę oddechu.

Również w Gdyni wszystkie osoby po 50 r. życia, którym własne zdrowie nie jest obojętne, mogą udać się na Dzień Babci i Dziadka w Medycznej Gdyni, gdzie będzie można wykonać bezpłatne badania gęstości kości. Badanie to przeprowadzane będzie na nowoczesnym aparacie, a wynik omawiany i wydawany bezpośrednio po badaniu. Badania odbędą się w dniach 21 (poniedziałek), 23 (środa) i 25 (piątek) stycznia w godz. 15-19 w Przychodni "Medyczna Gdynia". Obowiązują zapisy.

- Moi rodzice należą do tych aktywnych, wszędzie ich pełno, wciąż się dokształcają i uprawiają sporty, więc naturalnym wyborem prezentowym dla nas jest jakaś aktywność na świeżym powietrzu. Jak pogoda dopisze wybierzemy się z dziećmi i rodzicami do zoo lub na długi spacer, a potem wspólny odświętny obiad. Dla dzieci ważny jest wspólnie spędzony czas, a dziadkowie - mimo że oboje emeryci - nie mają go w tygodniu zbyt wiele i nie zajmują się wnukami, więc tym bardziej zależy nam na tym, by to jakoś zorganizować i pobyć razem choć trochę - śmieje się Adam, tata Maćka i Łukasza.

Opinie (22)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »