Wiadomości

stat

Szkoła w eleganckim wydaniu. Strój galowy, czyli jaki?

Co rozumiemy pod pojęciem stroju galowego? Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nas odpowiedziałaby, że ciemną spódniczkę/spodnie w połączeniu z białą bluzką. Dziś wielu uczniów o ubraniu klasycznego zestawu nawet nie pomyśli. Czy to oznacza, że zmienił się szkolny dress code, czy po prostu uczniowie i rodzice przykładają do niego mniejszą wagę?Czy jesteś za tym, aby w szkołach w kwestii doboru stroju galowego panowała większa swoboda?

jak najbardziej - ważne jest nie to, w co się ubieramy, tylko aby wyglądać elegancko 35%
nie - ciemny dół i biała góra to najlepsze rozwiązanie i należy się go trzymać 57%
jest mi to obojętne 8%
zakończona Łącznie głosów: 509
Kilka dekad temu podczas szkolnych uroczystości nie zobaczylibyśmy dziewczynki ubranej inaczej niż w czarną/granatową spódniczkę i białą bluzkę. Dziś przeciwnie - takie, które są ubrane z zachowaniem tradycyjnego, szkolnego dress code'u, niejednokrotnie stanowią mniejszość. Z chłopcami podobnie - eleganckie spodnie niejednokrotnie zastępują dżinsy, a eleganckie pantofle obuwie sportowe.

- Zawsze staram się, aby moje dzieci, uczestnicząc w różnego rodzaju szkolnych uroczystościach, wyglądały schludnie i elegancko, aczkolwiek nie trzymam się zasad, które obowiązywały w czasach, kiedy ja sama chodziłam do szkoły - mówi Marta, mama uczniów jednej z gdańskich podstawówek. - Syn, dla przykładu, od kiedy wyrósł z ubrań komunijnych, chodzi na imprezy szkolne w butach sportowych i czarnych dżinsach, za to w białej koszuli. Córka natomiast najczęściej zakłada ciemne spodnie i białą zwiewną bluzkę.
- Wydaje mi się, że dziś strój galowy to po prostu strój elegancki i tak właśnie ubieram córkę na wszelkiego rodzaju imprezy sportowe - dodaje Małgorzata, mama pierwszoklasistki. - Najczęściej są to sukienki granatowe, szare czy czarne. Zestawu ciemna spódniczka - biała bluzka nawet nie mam, bo uważam go za mało praktyczny, a kupowanie na jeden raz byłoby pozbawione sensu.

Internet dobrym doradcą, ale czy wiarygodnym?W przekonaniu, że strój galowy to po prostu strój odświętny czy elegancki, utwierdzają rodziców porady udzielane na różnego rodzaju forach internetowych. Przeczytamy tam m.in., że idealnym strojem na oficjalne, szkolne uroczystości będzie czarna sukienka w groszki, ktoś inny poradzi, aby założyć czarne spodnie i czarną koszulę, a jeszcze na innym forum wyczytamy, że na zakończenie roku czy egzamin końcowy najlepiej się ubrać wygodnie, bo przecież komfort jest najważniejszy.

- Nie przypominam sobie, czy podczas egzaminu gimnazjalnego któraś z moich koleżanek miała na sobie ciemną spódnicę i białą bluzkę. Pamiętam natomiast, że wiele z nas przyszło w spodniach, a chłopcy mieli pod marynarkami koszulki polo - opowiada tegoroczna absolwentka Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 20 w Gdańsku. - Miałyśmy pewne wątpliwości, czy taki strój nie zostanie źle odebrany, ale internet je rozwiał. Żaden z nauczycieli nie zwrócił nam też uwagi, że ubrałyśmy się niestosownie.
Kilkadziesiąt lat temu nikt nie miał wątpliwości co do tego, jak powinien wyglądać strój galowy. Dziś podchodzimy do tej kwestii bardzo elastycznie. Na zdj. rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej nr 79 przy ul. Kołobrzeskiej na gdańskim Przymorzu.
Kilkadziesiąt lat temu nikt nie miał wątpliwości co do tego, jak powinien wyglądać strój galowy. Dziś podchodzimy do tej kwestii bardzo elastycznie. Na zdj. rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej nr 79 przy ul. Kołobrzeskiej na gdańskim Przymorzu. fot. Zbigniew Kosycarz

Szkoły przymykają oko na drobne odstępstwa, ale cenią sobie tradycjęChoć rodzice uczniów dość liberalnie podchodzą do kwestii stroju galowego, dyrektorzy i nauczyciele są zwolennikami tradycyjnych zestawów, na które składają się ciemny dół (spódniczka, spodnie) i biała bluzka.

- Przykładamy bardzo dużą wagę do tego, aby wagę uroczystości podkreślić stosownym strojem, choć nie mamy restrykcyjnych wytycznych, jak taki strój powinien wyglądać - mówi Jolanta Kasperek- Sut, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 w Gdyni. - Ja osobiście za strój galowy rozumiem ciemny dół - spodnie czy spódniczka oraz białą bluzkę. Jeśli dziewczynka przyjdzie w granatowej sukience, oczywiście nikt jej nie będzie za to karcił, bo wpisuje się w ten utarty kanon. Ważne jest to, aby przekazać dzieciom istotne wzorce, a przy okazji nic z góry nie narzucać, tylko dawać im dobry przykład.
Zwolenniczką "ciemnych dołów i białej góry" jest też Dorota Chojna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku. Zauważa jednak, że w ostatnich latach do kwestii ubioru galowego uczniowie i rodzice podchodzą mniej rygorystycznie.

- Do granatu, czerni i bieli w ostatnich latach dołączyły szarości, ecru, róże czy błękity. Pojawiają się też dżinsy i obuwie sportowe - komentuje. - Mamy świadomość tego, że zakup specjalnych butów, które dziecko założy raptem kilka razy, może być zbyt dużym obciążeniem finansowym, dlatego niczego na rodzicach nie wymuszamy.
- Zgodnie ze statutem naszej szkoły strojem galowym jest biała bluzka /dziewczynka, koszula /chłopiec oraz granatowa lub czarna spódniczka dla dziewczynki, a dla chłopca granatowe lub czarne spodnie. Oczywiście jest to strój, którego respektowanie przez uczniów - tożsame przez rodziców - zaleca szkoła. Jesteśmy szkołą, która z uwagi na możliwości rodziców nie stawia tej kwestii w sposób ortodoksyjny - informuje z kolei Małgorzata Perzyna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku.
Zapis na temat tego, jak powinien wyglądać strój galowy, znajdziemy też w statucie Szkoły Podstawowej nr 42 w Gdańsku.

- W czasie uroczystości szkolnych obowiązuje strój galowy, na który składa się biała bluzka lub koszula i ciemne - czarne lub granatowe - długie spodnie lub spódnica oraz ciemne półbuty - informuje Mirosław Michalski, dyrektor placówki. - Oczywiście w sytuacji, gdy nadal utrzymywać się będą tak wysokie temperatury, to przekażę wytyczne o dopuszczeniu innego stroju, adekwatnego do panujących warunków. Wówczas decyzje podejmą rodzice uczniów - uspokaja.

Opinie (49)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Naczyniak czy zmiana skórna, jaki... (3) Drogie mamy. Prawie miesiąc temu zauważyłam u mojego dziecka na główce zmianę na skórze....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Asymetria ułożeniowa u dziecka -... (5) Mam podejrzenia, że moje dwumiesięczne dziecko ma asymetrię. Pediatra twierdzi, że wszystko...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Prdiatra (2) Jakiego pediatre polecacie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta

 • Psycholog dziecięcy Witam poszukuje dobrego, godnego polecenia psychologa dziecięcego. Który będzie pracował z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Pozytywny żłobek ul. Świętokrzyska Cześć proszę o opinie o tym żłobku. Starszy syn chodził do zerówki przy przedszkolu w którym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Po 2 cc trzecia ciąża (8) Witam. Mam pytanie jestem po 2cc ostatnia miałam w czerwcu 2018r teraz mam termin na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Żłobek (5) Witam . Pomóżcie prosze :)) Szukam żłobka dla dziecka. Gdzie powinnam się zgłosic? Ile...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Fajne książki dla 12 latki Czy możecie polecić jakieś fajne książki dla 11 łatki, np coś w stylu jeżycjady Musierowicz...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »