Szkolne prawa i obowiązki dotyczą także rodziców

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że w szkołach obowiązują statuty, a uczniowie oraz ich opiekunowie wybierając konkretną placówkę edukacyjną akceptują zapisy w nich zawarte.
Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że w szkołach obowiązują statuty, a uczniowie oraz ich opiekunowie wybierając konkretną placówkę edukacyjną akceptują zapisy w nich zawarte. fot.Fotolia/ Picture-Factory

Rodzice, choć często przyzwyczajeni do postawy roszczeniowej wobec szkół, do których uczęszczają ich dzieci powinni wiedzieć, do czego mają prawo, a czego nie mogą na placówce edukacyjnej wymusić. Dobrze, by mieli też świadomość, że i szkoła może mieć wymagania nie tylko wobec ich dzieci, ale także wobec nich samych.Czy angażujesz się w prace na rzecz szkoły, do której uczęszcza twoje dziecko?

Zobacz wyniki (237)
Prawa i obowiązki uczniów, rodziców oraz szkół reguluje szereg przepisów, wśród nich ustawa o systemie oświaty, Konstytucja RP, Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców, Konwencja o Prawach Dziecka oraz Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Przyjrzeliśmy się niektórym z nich.

Obecność obowiązkowa

Za niedopełnianie obowiązków rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu mogą ponieść konsekwencje, z nadzorem kuratora, a nawet utratą praw rodzicielskich włącznie. Do obowiązków rodziców należy zapisanie dziecka do szkoły, a później dopilnowanie, by dziecko regularnie do niej uczęszczało. Obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dziecku warunków do nauki, dzięki czemu będzie mogło przygotować się do zajęć, a także kontaktowanie się ze szkołą i śledzenie postępów dziecka. W przypadku, gdy z różnych przyczyn nie mogą pojawiać się na wywiadówkach, powinni nadrobić nieobecność utrzymując regularny kontakt z jego wychowawcą i nauczycielami.

- Przed wprowadzeniem dzienników elektronicznych rodzice licznie przybywali na wywiadówki. Teraz jest inaczej: z reguły na zebraniach obecni są głównie rodzice uczniów, którzy nie sprawiają kłopotów - opowiada Marzena, polonistka w jednym z trójmiejskich liceów. - Obowiązkiem wychowawcy w przypadku nieletniego ucznia zagrożonego złą oceną jest powiadomienie jego opiekunów osobiście, telefonicznie lub pismem. Uczeń pełnoletni może zażądać, żeby nie udzielać na jego temat informacji nawet rodzicom i szkoła musi to żądanie respektować.
Gdy nauczyciel się myli

Jeżeli rodzice zauważą, że nauczyciel popełnia w pracy błędy wynikające z braku wiedzy, powinni powiadomić o tym dyrekcję lub nawet kuratorium. Niedouczony nauczyciel może nawet stracić z tego powodu pracę.

Rodzice mają też prawo do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji na temat wyboru wydawnictwa, z którego zostaną zakupione podręczniki.

- Jestem biologiem, więc kiedy zorientowałam się, że w podręczniku do przyrody mojej dziesięcioletniej córki są rażące błędy, powiadomiłam o tym innych rodziców i dyrekcję. Choć było już za późno na zmianę, to na następny rok szkolny zakupiono podręczniki innego wydawnictwa, wolne od niedociągnięć merytorycznych - mówi Bogumiła z Gdańska.
Lżejsze tornistry

Uczniowie powinni mieć możliwość pozostawiania podręczników w szkole, a szkoła ma obowiązek zabezpieczyć je przed kradzieżą. Ponieważ prawo do lżejszego tornistra przysługuje wszystkim uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, często wiąże się to z koniecznością zakupienia przez placówkę szafek. Warto o tym wiedzieć, bo choć starsi uczniowie zazwyczaj korzystają z podręczników także w domu, maluchy nie muszą książek dźwigać w tornistrach.

Długie weekendy

To dla wielu rodziców cenna informacja: opiekunowie uczniów mają prawo wpływać na dyrektora szkoły w sprawie wyznaczania dni wolnych. Dyrektor powinien uwzględnić ich prośby przy uzgadnianiu kalendarza pracy szkoły i nie wyznaczać dni wolnych w terminach, które dla większości są normalnymi dniami pracy. Może za to wykorzystać tzw. "dni dyrektorskie" np. w czasie długich weekendów. Dyrektor ma również możliwość odstąpić od ich wykorzystania.

W każdym przypadku jednak szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę świetlicy w te dni, które nie są ustawowo wolnym czasem.

Szkoła kontra telefony komórkowe

Jeśli zastanawiacie się, czy nauczyciel ma prawo zabrać uczniowi telefon komórkowy i oddać go po lekcjach lub nawet dopiero rodzicom - zajrzyjcie do statutu szkoły, do której chodzi wasze dziecko.

W większości szkół obowiązuje uczniów całkowity zakaz korzystania z telefonów podczas lekcji. Uczeń przyłapany na tej czynności poniesie konsekwencje ujęte w statucie szkoły. Jeśli korzysta z telefonu podczas sprawdzianu, najprawdopodobniej dostanie ocenę niedostateczną, nawet jeżeli "tylko" odbierał akurat wiadomość od babci.

Warto pamiętać, że sytuacja, w której nauczyciel odbiera uczniowi telefon z zamiarem oddania go na ustalonych wcześniej z uczniem lub w statucie szkoły warunkach nie jest kradzieżą i powoływanie się na art. 278 Kodeksu Karnego § 1. (" Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5") jest w tym wypadku bezzasadne.

Przede wszystkim statut szkoły

Jako rodzice uczniów powinniśmy też zdawać sobie sprawę, że w szkołach obowiązują statuty, a uczniowie oraz ich opiekunowie wybierając konkretną placówkę edukacyjną akceptują zapisy w nich zawarte.

Podstawa prawna do wprowadzenia w statucie szkoły ograniczeń w sprawie korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych znajduje się w Rozporządzeniu MEN z dnia 9 lutego 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z dnia 27 lutego 2007 r.). W tym samym rozporządzeniu znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy szkoła, do której chodzi nasze dziecko nie przekroczyła swoich uprawnień tworząc zapisy statutu.

Opinie (89)

 • obecnie szkoła ma mały wpływ na wychowanie dzieci. kiedyś tak nie było!! (4)

  • 28 16

  • bo od tego są rodzice (1)

   brajanka rozpuścili, a potem lament, że w szkole tego nie naprawili. Kupujcie kolejne tableciki i pozwalajcie sobą pomiatać, przynajmniej wyrośnie kolejna generacja roszczeniowych lewaków

   • 35 2

   • takich jak Misiewicz

    hłe hłe

    • 5 3

  • na jakiej podstawie szkoły żądają różnych opłat? (1)

   • 1 11

   • na takiej samej podstawie jak dajesz księdzu na tace i płacisz za sakramenty a rzekomo co łaska

    • 13 4

 • (7)

  Aktualnie nauczyciel niema wiele do powiedzenia. Uczeń może prawie wszystko, wielu rodziców ma wszystko w d... A dyrektor drży o stanowisko podlizując się rodzicom i kuratorium. Jeden uczeń-huligan potrafi zepsuć resztę klasy.

  • 73 2

  • (1)

   Porobiło się różnej maści pseudo-psychologów pracujących w poradniach dla uczniów i w szkołach, którzy piszą bzdurne opinie i nie potrafią często poradzić sobie z własnymi dziećmi. Byłem świadkiem jak pani psycholog chciała w praktyce pokazać jak pracuje się z trudnym uczniem. Ewakuowała się z klasy po kwadransie.

   • 40 2

   • Syn pani prokurator był największym łobuzem i jako pierwszy złamał prawo i zabrała go Policja , kradł i bił , palił i pił no ale mama uważała że synek to ideał.

    • 15 0

  • (3)

   Bo teraz pompuje się w dzieci , że mają prawa a o obowiązkach to już mało kto mówi , zwłaszcza obowiązku szanowania starszych od siebie , szacunku do kolegów i koleżanek które by jednak chciały się czegoś nauczyć by potem całe życie paczek jako kurier nie rozwozić albo nie tkwić w sklepie przy półce ze spodniami ,no ale jak rodzic to typowy FIKOŁ to i od dziecka nie ma czego oczekiwać , w końcu dziecko wynosi wszystko z domu , no i jeszcze geny rodziców na które nie ma rady...

   • 19 9

   • I dlatego nauka powinna być dobrowolna - za to możliwa w każdym wieku

    Nie chcesz się uczyć w wieku 10, 15 lat - nie ma sprawy
    W wieku 35 lat kopiąc rowy zmienisz swoje podejście.

    Dla państwa czysty zysk: nakłady oświatowe będą kierowane do faktycznie zainteresowanych, reszta stanowić będzie brakującą siłę roboczą w fabrykach.

    • 21 2

   • (1)

    właśnie po tym co piszesz,widać Twój szacunek być kurierem to jakaś hańba? wszyscy teraz studia kończą i? wyjdż poza schemat,każdy ma prawo robić to co mu sprawia radość a nie tylko kasa kasa

    • 17 3

    • ja

     Dokładnie. Co masz do kuriera. Jak nie ma pracy w zawodzie. To trzeba być kurierem.

     • 2 0

  • Chuligan piszemy przez "ch".

   • 0 1

 • Postawę roszczeniowa to mają akurat nauczyciele. (25)

  Ma być spokój bo mam karte nauczyciela jestem dyplomowany i nic mi nie zrobicie. Realizuję program a że dzieci niczego nie nauczyłem to posyłajcie je na korepetycje. Tak wygląda nauka języków i przedmiotów ścisłych nie tylko w gdańskich liceach ale też w gimnazjach. Poziom nauczania woła o pomstę do nieba.
  Potwierdzają to opinie wykładowców akademickich którzy chcą odsłyłać studentów pierwszego roku do podstawówki lub zgłaszać sprawę do prokuratury i rzecznika praw dziecka z uwagi na zaniedbania nauczycieli przez szereg lat.
  karta nauczyciela to wróg ucznia.
  Nauczyciel który spoczął na laurach jest nie do ruszenia a jego lenistwo to stracony czas ucznia. Często taki nauczyciel już na korepetycjach zmienia się z lenia w prawdziwego pedagoga błyskotliwego naukowca która zna nie tylko materiał ale też sposoby uczenia. A rodzice zmuszeni są często brać kredyty na korepetycje.

  • 38 68

  • Jestem przeciwnikiem smartfonów tabletów itp w szkole (16)

   Ale ucznia jak i nauczyciela najpierw obowiązują prawa konstytucyjne zawarte w licznych kodeksach np cywilnym karnym a dopiero później szkolne statusy. Artykuł wprowadza w błąd zarówno dyrektorów jak i nauczycieli a szczególnie uczniów.
   Dlatego zabranie smartfonu jest kradzieżą a statut szkoły jest niezgodny z prawem cywilnym oraz karnym.
   Należy tu ostrzec nauczycieli aby respektowali najpierw prawo cywilne i karne bo w czasach gdy smartfon dziecka jest kartą płatniczą kluczem do domu i innych pomieszczeń mogą sobie zrobić duży kłopot a status szkoły ich nie obroni.
   nauczyciel może jedynie zasygnalizować uczniowi że statut szkoły zabrania używania telefonu i nic więcej. Wszystko inne jest przestępstwem a zabranie smartfonu który ma aplikację bankową i spełnia funkcję karty płatniczej bedzie ścigane z urzędu przez bank i skończy się wyrokiem co uniemozliwi nauczycielowi pracę w zawodzie.
   Regulaminy szkolne muszą być zgodne z prawem. Do tego nawet niezawinione drobne uszkodzenia urządzenia za kilka tysięcy skończą się bezsensownymi wydatkami.

   • 21 48

   • jeśli wiesz, że mu nauczyciel zabierze, to po co mu dajesz do szkoły ? (4)

    poza tym to jak z coltami w saloonie i okryciami wierzchnimi w teatrze

    szatnia dla telefonów/sr*jfonów/tabletów i in.głupot całkowicie niepotrzebnych podczas nauki

    • 21 1

    • Ty byłeś kiedykolwiek w szkole? (3)

     Wiesz żyjemy w świecie zastanym i pewnych rzeczy nie zmienisz.
     Aby dziecko mogło wejść do domu musi otworzyć drzwi domofonowe smartfonem. Ba nawet aby pojechać windą w wielu budynkach trzeba mieć albo apkę na smartfon albo klucz elektroniczny. Rodzice nie dają dzieciom drobniaków tylko robią przelew z konta a dziecko płaci telefonem. bezpieczniejsze to od karty bo smartfon blokuje się w ułamku sekundy i można sprawdzić gdzie się znajduje i w czyim jest posiadaniu.
     A co do szatni i przechowywania w niej cennych rzeczy to napiszę tyle że w pewnym gdańskim liceum pewien uczeń podpalał kurtki w szatni dla beki zapewne spłonęło kilka. O kradzieżach już nawet nie wspomnę.

     • 8 23

     • (1)

      Poza tym za pomocą apki twojemu Brajankowi mogę sczytać wszystkie dane z telefonu jak i zakosić kaskę ... brawo bis !!!

      • 11 6

      • Słuchaj Januszu internetów

       Nie mam ani Brajana jak ty ani Halinki nie mam też Nicoli nifanty nisprite.
       mam za to wiedzę że zabieranie telefonu przez nauczyciela czy kogokolwiek innej osobie jest w Polsce przestępstwem.
       Kradzież środków płatniczych jest ścigana bez zgłoszenia.
       Tobie polecam przeczytać cokolwiek to pomaga. Choćby skład proszku do prania czy płynu do płukania ust da ci znakomitą wiedzę choć w jednej dziedzinie. Słowo sczytać ma w języku polskim zupełnie inne znaczenie niż myślisz. Sczytaj może to co napisałeś ze stroną sjp pwn np.
       Dla twojej wiadomości aby użyć aplikacji czy to do elektrozamka czy bankowości należy najpierw ją mieć w odległości kilku cm od czytnika uruchomioną na określonym urządzeniu i do tego w określonej lokalizacji. Jak chcesz to mogę ci ją wysłać abyś stał się Januszem hackowania :-) albo nawet sam skopiuj ze strony www banku lub producenta domofonów Jak się tobie uda to zarówno bank jak i producent domofonów zapłacą ci za wykrycie dziury w oprogramowaniu spora sumkę.

       • 3 23

     • to nie wspominaj

      co prawda jestem jeszcze młody i pamiętam szkoły (ja pitolę :D ) ale mam trzech synów 17, 9, 7 lat
      każdy ma przy sobie trochę gotówki
      najstarszy ma cegłę - motorolę z 97r (wersja do budy i na szlajanie z kumplami)
      maluchy nie mają
      furtkę do domu otwierają wykrzywionym gwoździem, albo po prostu dzwonią dzwonkiem - zawsze ktoś jest (prababcia, babcia, dziadek, wujek itd)
      mój trzydziestokilkuletni brat ma sr*jfon
      tata tablet
      ja teraz piszę z laptopa żony
      17 latek ma mojego starego laptopa
      ale to 7 latek częściej z niego korzysta
      średni czyta komiksy
      ogólnie wolą ściemniać z wujkiem i dziadkiem w warsztacie i w garażu, niż śmierdzieć przed ekranami

      dzieci się z nich nie nabijają
      jeden kiedyś, miał problem, bo oni grają w piłkę a on sam jedynak itd.
      ale mu przeszło i są kumplami

      a jak kradną, to zostań paserem

      • 23 3

   • (1)

    Mam prośbę, nie rozmnażaj się.

    • 15 3

    • Napisała bezjajnikowa

     • 2 11

   • (7)

    człowieku, przeczytaj jeszcze raz swoją wypowiedź... jaka "kradzież" telefonu? Jak tak dalej pójdzie to ludzie nie będą umieli się zachować stosownie do sytuacji. Czy stosowne jest używanie telefonu w trakcie lekcji, w teatrze, w trakcie wspólnego posiłku? Trudno się dziwić zachowaniu dziecka skoro rodzic wkłada mu do głowy, że zabranie telefonu z powodu niestosownego użycia go w czasie lekcji jest kradzieżą... Ręce opadają.

    • 27 2

    • Niby racja

     Ale już widzę minę policji, gdy powiem jej w autobusie, że telefonu g*wniarzerii nie ukradłem, a tylko zabezpieczyłem aby nie robiła w czasie jazdy umcy umcy

     • 4 6

    • Prawda - smartfony mają jeszcze jedno ukryte działanie - odmóżdżają swoich właścicieli wybijając stopniowo szare komórki ... mówcie co chcecie ale to widać na każdym kroku... ilu debili łapało jakieś pokegówna ???!!!???

     • 18 2

    • A gdzie tam mowa o używaniu? Sam przeczytaj. (2)

     Mowa o tym że nauczyciel czy ktokolwiek inny nie ma prawa zabrać telefonu uczniowi zgodnie z polskim prawem a regulamin szkoły jest nielegalny.
     Kradzieże telefonów i nie tylko są powszechne w gdańskich szkołach.
     To co dzieciak ma stać pod domem bo mu telefon który otwiera drzwi zabierze nauczyciel? Czy może ma dorabiać sobie zamek do rozsuwanych szklanych drzwi według ciebie?

     • 2 19

     • może smartfonik jeszcze za niego oddycha? a jak mu się rozładuje, to w ogóle umrze pod domem? problemy pierwszego świata

      • 18 2

     • Dobrze , że oddechem drzwi u ciebie nie trzeba otwierać albo próbką krwi - technika ma pomagać a nie komplikować życie - a jak otwieracie drzwi jak prądu nie ma ? po balkonach się wspinacie ?

      • 3 1

    • (1)

     I dzieci takich debili weź tu ucz człowieku.

     • 7 2

     • z g*wna bicza nie ukręcisz

      • 0 1

   • Ciekawe

    Po co dziecko ma używać w szkole telefonu jako klucza albo dokonywać transakcji płatniczych? Po za tym telefon idzie do tzw.depozytu czyli po lekcji jest zwracany wlacicielowi.to gdzie tu kradzież? ???

    • 2 0

  • Każdy medal ma dwie strony. (2)

   To poświęć trochę czasu tłuku dla dziecka i zorientuj się w czym jest słabszy a nie pieniaczujesz się na forum , że nauczyciel to i tamto , Twój sr*jtek umie się zachować i szanować starszych ? Czy może tkwisz w świadomości, że on jest wiecznie grzeczny i na lekcjach grzecznie siedzi i aktywnie bierze udział w lekcji , czy może jak większość zamiast na tablice gapi się w smartfona albo patrzy jak koleżanki robią zdjęcia dziobków i pupek ?

   • 35 9

   • Jesteś na forum publicznym więc nie pisz tak jak do tatusia z wakacji. (1)

    Nie mam dzieci ale gdybym miał to takich jak ty kazałbym wytykać palcami i głośno krzyczeć uwaga patologia pomimo że nauczyciel sfrustrowany :-).

    • 8 15

    • Czyli wymagajmy od innych ale broń Boże od siebie. Znane są takie pretensjonalne mamuśki i to dobrze , plastik botoks i siano we łbie ale wyszczekane jak nie jeden York co go w torebusi niosą.

     • 18 4

  • Poza tym jak się głupkiem urodził to naukowcem nie umrze

   • 7 3

  • To prawda, mam nadzieję że to się zmieni.

   • 4 0

  • niestety (1)

   Wszystkich nie da się nauczyć - TO MIT....szczególnie dotyczy to matematyki, przedmiotów ścisłych i języków.... Pozostali- wyuczalni- oprócz możliwości muszą mieć chęci - z czym też różnie bywa... W polskiej szkole można się mnóstwo nauczyć! Ale musi być połączenie chęci i zdolności.

   • 13 1

   • Przede wszystkim trzeba wbić w te młode głowy , że teraz inwestujesz w swoją przyszłość i ile wiedzy zdobędziesz i ile będziesz umiał taka w przyszłości będzie twoja wartiość .

    • 0 1

  • nieudolny rodzic

   jeśli twoje dziecko ma problem z wszystkimi przedmiotami, to może podobnie jak jego rodzice jest niepełnosprawne umysłowo?

   • 0 0

 • Jeżeli rodzice zauważą, że nauczyciel popełnia w pracy błędy wynikające z braku wiedzy (6)

  powinni powiadomić o tym dyrekcję lub nawet kuratorium. Niedouczony nauczyciel może nawet stracić z tego powodu pracę.

  Ciekaw jestem, czy jakikolwiek dyplomowany nierób stracił kiedykolwiek pracę.

  A za brak kwalifikacji połowę nauczycieli trzeba by zwolnić - smutne skutki negatywnej selekcji...

  • 23 28

  • mówisz o rodzicach nawiedzonych przez pisss ? (2)

   wywnioskowałem z "niedouczony nauczyciel"

   niedouczony nauczyciel nie jest nauczycielem, czyli nie ma jeszcze dyplomu

   A za brak kwalifikacji połowę nauczycieli trzeba by zwolnić - smutne skutki negatywnej selekcji

   A za brak kwalifikacji połowę posłów, senatorów, ministrów, prezesów i in.rządowych niedouczonych .....(wstaw co ci pasuje) trzeba by zwolnić z dyscyplinarką

   A gdzie tam połowę!
   3/4

   • 8 3

   • Zmień lekarza (1)

    weż kredyt wyjedz czy jakoś tak i nie troluj tu lemingu bo nikogo to nie obchodzi że jesteś z PO

    • 4 9

    • po to g.takie jak pis, głosowałem na mam to w pupie

     teraz czekam na zamieszki/rewolucję/wojnę domową

     • 2 1

  • Lepiej tego nie robić bo dziecko ma jeszcze większe kłopoty. (2)

   Szczególnie w Gdańsku gdzie dyrektorzy to klakierzy Adamowicza i PO. Jedna wielka banda politykierów.
   Ludzie nie do ruszenia. Znam przypadek gdy g*wniarzeria żyć nie dawała uczniowi a że byli to przydupasy wychowawcy i dyrektora to śmieli się z ucznia.

   • 5 5

   • Ciekawe, co będzie teraz (1)

    Kuratorium zawładnął PiS, które chce też przejąć władzę nad nominacjami dyrektorskimi.

    • 1 1

    • Będą niedouczone Misiewicze po podstawówce z nominacją jego ekscelencji

     • 4 0

 • Najpierw zdejmijcie symbole religijne ze scian w szkołach. (11)

  • 48 33

  • Nie ma potrzeby (4)

   W szkołach uczą się chrześcijanie i chcemy mieć krzyże w szkołach.
   Patrz na tablicę nie na ściany jeśli ci to przeszkadza.

   • 14 34

   • ciekawe co napiszesz za 10 lat (3)

    gdy większość w szkołach stanowić będą ateiści i muzułmanie. Wtedy to będzie klasyczne "prześladowanie katolików"?

    Co za nikczemna i dwulicowa religia!

    • 24 4

    • na szczęście twoje marzenia się nie spełnią :-) (2)

     W biednej Polsce nie ma na zasiłki dla islamistów i dlatego nie przyjadą a ci którzy są Czeczeni już wyjechali do niemiec tak szybko że nawet z nowego mieszkania urządzonego dla nich przez proboszcza katolickiego bielizny i szczoteczek do zębów nie zabrali.
     Dla twojej wiedzy dodam że islamiści nie umieszczają symboli religijnych ani jakichkolwiek w swoich budynkach bo trudno nazywać to szkołą. Więc kłopotów nie będzie. Nawet tabliczka mnożenia w ramce u nich jest nielegalna.
     Do tego Jezus nawet dla muzułmanów jest świętym.
     Ateisci nie mają własnych symboli więc nie rozumiem o czym piszesz.
     Kup może maść na ból pupy i grubo posmaruj lica oba :-)

     • 6 15

     • 6 minut i już odezwał się pierwszy katolik

      W dodatku kryptopederasta.
      Wy wszyscy macie skojarzenia z homo?

      A co do ateizacji, to się nie martw. Sami proboszczowie przyznają, że tak jak kiedyś po bierzmowaniu, to teraz papa religii mówi się po I komunii. Sojusz tronu i ołtarza też swoje zrobi.

      • 12 8

     • Islamiści nie mają symboli bo zarówno ich jak i katolicka wiara tego zabrania a zwłaszcza posągów i obrazów. Człowiek jest zbyt maluczki bu móc pokusić się o odzwierciedlenie Boga , to jest zwykły tupet i zuchwalstwo , no ale katole to w większości niewierni Tomasze i nie uwierzą jak czegoś rzeczowo nie zobaczą. Wiara w powietrze nie zdała by tak egzaminu jak figurki i obrazeczki.

      BIBLIA:
      Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)

      • 11 2

  • dlaczego? (4)

   • 2 4

   • Bo religia dzieli, nie łączy

    A zadaniem państwa jest zapewnianie spokoju społecznego, a nie wzbudzanie waśni i niepokojów

    • 17 5

   • Poniewaz Polska jest krajem swieckim a stosownym miejscem na umieszczanie (2)

    symboli religijnych są miejsca kultu religijnego oraz własne domy.

    • 15 4

    • świeckosc to nowa religia (1)

     Bardzo niebezpieczna co udowodnili bolszewicy wycinajac
     w pień miliony ludzi

     • 2 1

     • Każdy ma wolny wybór czy może w państwie dochodzi powoli do dyktatury jedynej słusznej religii ? A to już o dyskryminacje religijną zahacza...

      • 2 0

  • bo to faktycznie jest wielki "problem"...

   • 2 5

 • "...mogą ponieść konsekwencje, z nadzorem kuratora, a nawet utratą praw rodzicielskich włącznie..." i niech mi ktoś powie że to nie jest totalitarne państwo, odebrać komuś dziecko bo jest za biedny albo "pani ze szkoły" zadecyduje że jego dziecko jest źle wychowywane...

  • 13 12

 • Wycieczka szkolna (13)

  Czy szkoła ma obowiązek zwrócić pieniądze za wykupioną wcześniej wycieczkę szkolną, kiedy dziecko zachoruje i nie może w niej uczestniczyć ?
  Jak ten problem jest uregulowany w różnych szkołach ?

  • 11 22

  • Czasem strata (6)

   Cena wycieczki wyliczana jest na podaną ilość uczniów.
   Skoro uczeń nie pojedzie kwota rozkłada się na pozostałych.
   Czyli pozostali uczniowie zapłacą więcej, czy to sprawiedliwe???

   Niech rodzic chorego dziecka zwraca się do innych rodziców o zwrot.

   • 10 7

   • Zawsze jest tak, że kilkoro dzieci nie pojedzie ( niespodziewana choroba ) (5)

    czy nie lepiej jest podawać niższą liczbę dzieci i na tej podstawie kalkulować wycieczkę, wtedy bez problemu można zwrócić pieniądze tym rodzicom, których dzieci nie pojechały/zachorowały.

    • 6 16

    • (3)

     A jak pojadą to nie bezie dla nich łóżka i pierwszy będziesz krzyczał.

     • 14 5

     • (2)

      Autobus posiada 52 miejsca siedzące i taki jest podstawiany na wycieczkę nawet jak jedzie np 45 dzieci, więc nie stwarzaj problemu tam, gdzie go faktycznie nie ma. Faktem jest, że szkoła nie ma prawa pobierać pieniędzy od rodziców za coś, z czego dziecko faktycznie nie skorzystało. A to, że komuś nie chce się pomyśleć w szkole jak to rozwiązać ( bo to nie jego stracone pieniądze ) to już zupełnie inny problem.

      • 6 9

      • No, ale jak wtedy kalkulować? Z zapasem?

       Żeby rodzice przepłacili, a ktoś nadmiarową kasę przytulił?

       • 3 3

      • ale to nie szkoła pobiera pieniądze, na ogół pobiera je rodzic z trójki klasowej, który jest odpowiedzialny za kasę, czasami przekazuje się je nauczycielowi. są to pośrednicy. jeśli klasa ma zaplanowane wyjście do teatru, pieniądze są zbierane wcześniej w celu zakupu biletów. jeśli regulamin teatru nie przewiduje możliwości zwrócenia pieniędzy za niewykorzystany bilet to kto ma zwrócić rodzicowi? autokar to odrębna kwestia i nauczyciel musi z góry wiedzieć ilu rodziców decyduje się na wysłanie dzieci, u nas najczęściej zamawiany jest autokar mieszczący dwie klasy wraz z opiekunami. za wynajem płaci się z góry. kto ma za to zapłacić? nauczyciel? opiekun?
       poza tym ile razy cie się zdarzyło, że dzieciak nie skorzystał z wyjazdu? mam dwójkę dzieci, jeździli oboje na wycieczki od przedszkola, mają kilka wyjść rocznie z klasą. przez cały ten czas ani razu nie zdarzyło się, że któreś z nich nie pojechało. do rzadkości należały sytuacje gdy jakieś dzieci z grupy/klasy musiały zrezygnować z wyjazdu.

       • 2 0

    • Wycieczki kupuje się w biurze podróży i na ogół trzeba zapłacić z góry przed wycieczka. Można udać się do biura z prośbą o zwrot... może zwrócą... (akurat).

     • 2 0

  • Umowy o wycieczkę nie masz, więc prawo konsumenckie ciebie nie chroni (4)

   Z drugiej: jakieś tam koszty pewnie ponoszone nie są, więc choć część należności (niewykorzystane noclegi poza zadatkiem, posiłki, wstępy) powinna być do odzyskania. Tylko za przejazd trudno kasę odzyskać, bo faktycznie: innym proporcjonalnie koszt przejazdu wynajętym autokarem by wzrósł, a to nie ich dzieci namieszały...

   • 6 2

   • (3)

    Rodzica chroni kodeks cywilny, bo mie można pobierać pieniedzy za nie wykonane świadczenie

    • 4 3

    • (2)

     to niech rodzic dochodzi w sądzie zwrotu nastu złotych.... ponadto, by dochodzić czegokolwiek musisz mieć umowę o wykonanie świadczenia. masz? jak jedziesz na organizowaną wycieczkę i w dniu wyjazdu złapie cię choróbsko to biuro podróży oddaje ci kasę?

     • 5 1

     • (1)

      Nie porównuj wycieczki zorganizowanej przez szkołe publiczna do wycieczki zorganizowanej przez biuro turystyczne działajacego na zasadzie komercyjnej. Poza ty trudno, aby wszystko w życiu regulować pisemna umowa.

      • 2 0

      • Rzadko kiedy szkoła organizuje wycieczkę. Zwykle kupuje się je w biurze podróży. Właśnie ze względu na różnych rodziców.

       • 3 0

  • Rodzice

   są nie tylko od pieniędzy.
   Przede wszystkim są od dzieci.
   I najlepiej, żeby uczestniczyli w organizacji wycieczki. Spokojnie winni zbierać pieniądze, rezerwować, rozliczać, dokonywać zwrotów. No i jeździć jako opiekunowie na wycieczki, bo jak najbardziej taka możliwość istnieje.
   Wywiązanie się rodziców z tej powinności ucina wszelakie teoretyczne spory, roszczenia, narzekania, podejrzenia. Po prostu dopilnowują osobiście.
   Ich pieniądze, ich dzieci.

   • 0 0

 • Ja jeszcze nie dawno sama chodziłam do szkoły i widzę tylko jedyny sposób - kamery w klasach - jak dzieciak zachowuje się jak idiota - rodzice na dywanik nawet co drugi dzień. Niech rodzice zobaczą jakich mają aniołów i sami w domu wezmą w obroty jednego z drugim.

  • 54 3

 • "obowiązkowe" wywiadówki o 16:00 - dla kogo? (2)

  dla niepracujących? urlop trzeba brać w pracy? w szkole syna godziny wywiadówek są nie zmienialne...aż ciśnie się "bitch please"

  • 13 16

  • no

   40 godz tryb pracy, wybacz

   • 4 4

  • Niektórzy pracują na drugą zmianę, więc i tak nie przyjdą. Nie ma czegoś takiego jak obowiązkowa wywiadówka.

   • 4 5

 • pani Katarzyna rzeczowy artykuł skleiła, fajnie się czyta :)

  i w sumie powinniśmy się cieszyć, że jeszcze u nas jednak panuje pewne ludzkie i liberalne podejście,
  w wielkiej brytanii musisz pytać szkołę czy dziecko może mieć jeden dzień wolnego bo np jedziesz gdzieś w odwiedziny/wesele,
  a jak sie szkoła nie zgodzi a ty dziecko jednak weźmiesz ze sobą, to ponosisz karę finansową, a potem nawet też konsekwencje o wiele gorsze do zabrania dziecka włącznie

  • 11 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane