Wiadomości

stat

Troje i więcej dzieci to nie problem

Na zdjęciu rodzina Szymkowiaków z Gdyni. Choć ludzi, którzy świadomie decydują się na rodzinę z trojgiem i więcej dzieci przybywa, to wciąż jest to niecodzienny widok.
Na zdjęciu rodzina Szymkowiaków z Gdyni. Choć ludzi, którzy świadomie decydują się na rodzinę z trojgiem i więcej dzieci przybywa, to wciąż jest to niecodzienny widok. fot. Joanna Kurkowska/trojmiasto.pl

Troje i więcej dzieci to już rodzina wielodzietna. W czasach, kiedy wiele Polek rodzi jedno lub dwoje dzieci, rodzina z piątką, a nawet trójką pociech zaczyna uchodzić za coś egzotycznego. Jak żyje się tak dużym rodzinom?Przy jednym dziecku to rodzice muszą zapewnić dziecku "atrakcje". Przy większej gromadce najczęściej bawią się same ze sobą i opiekują młodszymi.
Przy jednym dziecku to rodzice muszą zapewnić dziecku "atrakcje". Przy większej gromadce najczęściej bawią się same ze sobą i opiekują młodszymi. fot. Joanna Kurkowska/trojmiasto.pl
Najczęściej o rodzinach wielodzietnych słyszymy w kontekście słabych warunków socjalnych czy wręcz patologii. Z rodzinami, które świadomie zdecydowały się na trójkę i więcej dzieci, rzadko się spotykamy, bo jest ich po prostu mało. Kiedy już mijamy je na ulicy, trudno jest uwierzyć, że w obecnych warunkach można wychowywać tak dużo dzieci. A można. Opisujemy przykłady dużych, szczęśliwych i zadowolonych ze swoich pociech rodzin z Trójmiasta.

Marta, Iga i najmłodszy Jaś podczas zabawy.
Marta, Iga i najmłodszy Jaś podczas zabawy. fot. Joanna Kurkowska/trojmiasto.pl

Czy chciał(a)byś mieć troje lub więcej dzieci?

mam troje (lub więcej) dzieci i jestem przez to bardzo szczęśliwy(wa) 12%
mam troje dzieci, jest fajnie, ale przyznam, że czasem ciężko wiązać koniec z końcem i znaleźć czas dla siebie 9%
tak, na razie mam dwoje dzieci, ale staramy się o kolejne 7%
tak, chciał(a)bym mieć wiele dzieci, ale mnie na to nie stać 37%
nie, mam jedno i to zdecydowanie wystarczy 10%
nie, nie wyobrażam sobie tylu dzieci, na razie myślę o jednym 11%
nie, w ogóle nie chcę mieć dzieci 14%
zakończona Łącznie głosów: 499
- Teraz jestem w stu procentach spełniona jako matka - mówi Krystyna Idzior, mama piątki dzieci. - Po trzecim dziecku czułam potrzebę posiadania jeszcze jednego, a że urodzili się chłopcy-bliźniacy, staliśmy się rodziną 2+5. Krystyna i Przemysław Idzior mają pięcioro dzieci - Jagodę, zwaną Jadzią (15 lat), Dorotę (14 lat), Stasia (9 lat) oraz najmłodszych - MarcinaCzarka (1,5 roku). Pani Krystyna uważa, że z każdym kolejnym dzieckiem było jej łatwiej się zorganizować. - Człowiek już zna realia rodzicielskie, ma swoje utarte szlaki i przede wszystkim wie, ile radości wnoszą w życie dzieci - wyjaśnia. - Tak duża rodzina jest naszą świadomą decyzją i każdego dnia cieszymy się, że udało się te nasze plany spełnić. Największym wyzwaniem jest dobra organizacja. Trzeba opracować plan dnia tak, żeby na wszystko i dla wszystkich wystarczyło czasu.

Wbrew pozorom dzień dużej rodziny wygląda podobnie, jak wielu innych, mniejszych rodzin. - Budzę się o godz. 5:30 razem z bliźniakami - opowiada Krystyna Idzior. - Najpierw robię maluchom coś do jedzenia, o godz. 7:00 budzimy starsze dzieci do szkoły i wszyscy razem zasiadamy do śniadania. Na godz. 8:00 mąż zawozi starsze dzieci na zajęcia. Na szczęście chodzą do jednej szkoły, więc nie jest to skomplikowana operacja. Dzięki temu, że mąż również prowadzi własną firmę i dzielimy się zadaniami, możemy elastycznie dopasować nasze obowiązki zawodowe i opiekę nad bliźniętami w zależności od potrzeb. Pani Krystyna jest właścicielką dwóch punktów przedszkolnych działających w Gdyni, trzeci punkt Akademii Przedszkolaka otworzy się w czerwcu w Gdańsku i ma już pierwszych przedszkolaków, właśnie Marcinka i Czarka. Pani Krystyna uczy także dzieci angielskiego, kieruje pracą przedszkoli i pracowników oraz kontaktuje się z rodzicami.

- Gdy mąż pracuje, ja zostaję z maluchami i zajmuję się domowymi obowiązkami w międzyczasie odbierając telefony od rodziców, odpisując na maile itp. - mówi. - Poświęcam też kilka chwil na gotowanie. Obiad dla siedmiu osób to nie żadne wyzwanie, gdyż świetnie się sprawdził system gotowania na dwa dni. Dzięki temu nad garnkami nie spędzam tak dużo czasu, jakby się mogło wydawać. Ok. godz. 16:00-17:00 dzieci wracają ze szkoły. - Staramy się dopasować zajęcia dodatkowe w miarę symultanicznie, aby optymalizować czas - wyjaśnia. - Kiedy np. Jagoda ma zajęcia dodatkowe z rysunku, Dorotka jeździ konno, a Staś ma zajęcia gitary w Szkole Muzycznej. Po powrocie do domu dzieci mają czas na odrobienie lekcji, ciepły posiłek i czas wolny na czytanie, rysowanie itp. Bliźniaki zazwyczaj już o godz. 19:00 śpią, więc możemy poświęcić czas starszym dzieciom, pomóc w nauce czy porozmawiać. My z mężem kładziemy się spać ok. godz. 22:00, bo następnego dnia czeka nas pobudka przed szóstą. Pani Krystyna mówi, że praca z dziećmi to jej przeznaczenie. Zarówno ta w przedszkolu, jak i ta z własnymi dziećmi w domu daje jej dużo radości. - Czasami ludzie się dziwią, kiedy mówimy, że mamy piątkę dzieci - śmieje się. - Trudno im sobie wyobrazić, że można pogodzić posiadanie tak dużej rodziny z pracą i rozwijaniem swoich pasji. Ale najczęściej jest to życzliwe zdziwienie, nie spotykamy się z negatywnymi reakcjami na naszą rodzinę.

Posiadanie większej rodziny wymaga pewnych wyrzeczeń, ale wiele zależy do umiejętności dopasowania się do tej sytuacji. MonikaSebastian Szymkowiak prowadzą wspólnie rodzinny interes. Z miłości do książek założyli najpierw księgarnię internetową z ofertą głównie dla dzieci, później swoje własne wydawnictwo "Łajka", a od roku prowadzą w Sopocie stacjonarną księgarnię - Ambelucję. - Mamy trójkę dzieci - mówi Monika Szymkowiak. - Marta ma 8 lat, Iga 4 lata, a najmłodszy Jaś niedawno skończył rok. Decyzja o posiadaniu trójki dzieci była jak najbardziej świadoma, myślę, że teraz jednak na chwilę przystopujemy - śmieje się. - To, że razem prowadzimy firmę na pewno pomaga. Pracując w korporacji nie moglibyśmy być tak elastyczni. Marta chodzi do szkoły, Iga do przedszkola, a Jasia zabieram do pracy. Czasem mam tak zorganizowany dzień, że przed pracą idę z Jasiem na dłuższy spacer, a on potem zasypia w wózku więc mogę spokojnie zająć się pracą.

Monika mówi, że większa rodzina była dla niej zawsze czymś naturalnym. Jej mama ma pięcioro rodzeństwa, ze strony Sebastiana też mają przykłady dużych, szczęśliwych rodzin. Zawsze czuli, że jedno dziecko to dla nich zdecydowanie za mało. Monika uważa, że rodzina z trójką dzieci to żaden wyczyn i podziwia umiejętność zorganizowania się w jeszcze większych niż jej rodzinach. - W sumie największym wyzwaniem jest obwiezienie dzieci po wszystkich urodzinach kolegów i koleżanek z przedszkola i szkoły - mówi. - Co tydzień są jakieś urodziny! Jeśli do tego ktoś je wyprawia w tygodniu, np. o godz. 17:00 to dla mnie nie ma żadnej szansy, żebym się ze wszystkim wyrobiła na czas. Na szczęście rodzice ze szkoły nam w takich sytuacjach chętnie pomagają. Monika zrezygnowała z pracy w dużej korporacji ze względu na rodzinę i na to, że chciała dzieciom poświęcać więcej czasu. - Rodzina daje nam dużo szczęścia i nie zamieniłabym trójki dzieci na nic innego na świecie - mówi. - Uśmiecham się, kiedy widzę zdziwienie na twarzach ludzi, że mamy tak dużo fotelików w samochodzie, albo kiedy gdzieś idę z całą trójką. Raz mi któraś pani powiedziała wprost, że nie może uwierzyć, że dobrze ubrana, uśmiechnięta i umalowana kobieta może być jednocześnie matką trójki dzieci.

Mirosław Puk, działający w Związku Dużych Rodzin 3+, uważa, że rodzina z trójką dzieci to - chociaż formalnie nazywana wielodzietną - nic nadzwyczajnego. Sam ma troje dzieci w wieku 20, 16 i 9 lat. - Myślę, że trójka to minimalna liczba dzieci, jaką powinno się mieć - mówi. - Dla nas to normalna sytuacja, choć wiadomo, że utrzymać trójkę dzieci i więcej jest trudniej niż np. jedynaka. Zawsze przydałoby się więcej pieniędzy, ale moim zdaniem podstawa to dobra organizacja czasu i zasobów. My jesteśmy przykładem rodziny, jak lubię mówić, www - wielodzietna, wieloletnia (jesteśmy 22 lata po ślubie) i wielopokoleniowa. I pomoc naszych rodziców na pewno sprawiła, że mamy takie dobre doświadczenia z nieco większą rodziną.

Od 2011 r. w Gdańsku funkcjonuje "Karta Dużej Gdańskiej Rodziny". Karta daje przede wszystkim możliwość darmowych przejazdów komunikacją miejską dla rodzin z trójką i więcej dzieci, ale też gwarantuje różne zniżki na wejścia np. na basen czy do ZOO. Obecnie takie karty posiada prawie 17 tys. osób (w tym ponad 10 tys. to karty ulgowe). Gdynia oferuje darmowe przejazdy dla dzieci z rodzin z czwórką lub więcej dzieci. Do tej pory jednak na rodzinę była wydawana jedna taka karta. Od września tego roku o kartę będą mogły wystąpić wszystkie dzieci w rodzinie. Gdynia pracuje również nad kartą "Gdynia Rodzinna Plus", która będzie uprawniała rodziny 4+ do zniżek w różnych miejscach. W Sopocie trwają prace nad wprowadzeniem ulg dla dużych rodzin.

Opinie (196) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Małżeństwo mi się sypie.... Gdzie po... Może podpowiecie gdzie udać się na jakąś terapie małżeńska? Tylko Gdańsk. Z góry dziękuję

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Mamy na spacery - Gdynia! Hej Mamy, Przeprowadziłam się do Trójmiasta w styczniu i brakuje mi koleżanek na spacery z...

  Rodzina i dziecko , autor: ZupelnieNieIdealna

 • Staranie o dziecko (2) Hej mam 20 i jestem mamą półtora rocznej córki. Nadal karmie piersią. Zdecydowaliśmy się na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jamama

 • Kolega doniósł na męża czy będzie... (2) Mąż chciał zrobić z kolegą interes. Kolega przelał mu na konto pieniądze na auto (kolega z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Iwona

 • Kiedy chłopcy zaczynają mówić? (6) Witam, mój maluch zaraz kończy 3 latka a mówi tylko pojedyncze słówka, mama , nie, daj i to...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: elka

 • nieuczciwi? (3) odradzam, kasa zapłacona towaru od miesiąca nie ma.... i nikt nie wie czy będzie......

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mp

 • rezonans magnetyczny glowy (2) Dziewczyny,niestety musze zrobic prywatnie rezonans magnetyczny glowy. Wiecie moze gdzie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ewa

 • Moja historia ciąży pozamacicznej... :( (15) Dziewczyny, postanowiłam opowiedzieć Wam moją historię... jeśli kogoś to nie interesuje, to...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Czy panuje teraz jakis wirus?? (12) Cala nasza 3 sie rozchorowala.najgorzej synek. Mial temperature pow 39, ktora ciezko bylo...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anonim

 • Restauracja na chrzest (3) Witam szukam lokalu na obiad dla niewielkiej grupy osób ok 15, zależy mi na smacznym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jjjj

 • Mieszkania od miasta Poszukuje osob ktore czekaja na stworzenie nowych list na mieszkania od miasta w Gdyni....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Martyna

 • Zwrot podatku 2020 (21) Czesc. Zastanawiam sie, czy ktos rozliczal PIT w styczniu i dostal juz zwrot. Jak dlugo...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ona

 • Uwaga na gotowy e-pit przygotowany... US już kolejny rok rozlicza nasze pity, ale nie podlicza zwrotu za składki ubezpieczenia....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamacia

 • Własna działalność Piecki Migowo Witam, Zastanawiam się nad otworzeniem czegoś swojego w okolicy Piecki Migowo. Czego wam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama wraca do pracy

 • Jaki leżaczek Bujaczek polecacie od... (7) A może inna opcja?huśtawka się sprawdza?będę wdzięczna za poradę

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Szkola podstawowa nr 60 i nr 77 Prosze o opinie rodzicow, ktorych dzieci chodza do tych szkol. Co Wam sie podoba, co nie,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Autor

 • Senatorium (6) Hej rodzice długo się czeka na senatorium dla dzieci ? I gdzie kierują 8 miesięczne dzieci...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • żłobek Oliwa (2) Cześć Czy możecie polecić żłobek w Oliwie Dziękuje

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Marta Pęksa ginekolog gdzie przyjmuje ?? (2) Czy wiecie może gdzie teraz przyjmuje dr Pęksa ? Widzę, że pracuje w UCK i chciałabym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Paulina

 • Wyniki tarczycowe - proszę o pomoc (6) Hej, tyle się mówi o chorobach tarczycy, że i ja postanowiłam się zbadać. USG tarczycy ok...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dora

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »