Wiadomości

stat

Trudny zawód nauczyciela? Dyskusja po krytyce trzecioklasistki

Post trójmiejskiego pedagoga wywołał duże poruszenie w sieci.
Post trójmiejskiego pedagoga wywołał duże poruszenie w sieci. fot. facebook.com

"Miałaś opowiedzieć o tym jak dziewczynki robiły zakupy. Oprócz tego zapisujesz rozmowy swoich bohaterów - tej umiejętności jeszcze nie wyćwiczyliśmy" - to zdanie nauczycielki z Trójmiasta oceniającej pracę uczennicy trzeciej klasy wywołało w ostatnich dniach ogromną dyskusję o relacjach nauczyciel-uczeń. Jedni przekonują, że nauczycielka ukarała dziecko za wykazanie się kreatywnością i nie ma pojęcia o nauczaniu, inni przekonują, że to jedna sytuacja, która uderza w pozostałych nauczycieli, którzy sobie świetnie radzą.Czy nauczyciele powinni pracować tylko zgodnie z obowiązującym ich schematem oceniania?

tak, powinni tak postepować, w końcu ktoś kompetentny ten schemat czy klucz odpowiedzi stworzył

4%

powinny być jakieś ramy oceniania, ale czasem warto wyjść poza nie

20%

nie, dobry nauczyciel powinien obiektywnie oceniać umiejętności dziecka, bo każde dziecko jest inne

76%
Zdjęcie skrytykowanej pracy wywołało burzę w internecie. Opublikował je Przemysław Kleniewski, pedagog, dydaktyk, który przekonuje jednak, że nie sama ocena jest ważna, ale to, w jaki sposób została ona zapisana i przekazana dziecku.

"Miałaś opowiedzieć o tym jak dziewczynki robiły zakupy. Oprócz tego zapisujesz rozmowy swoich bohaterów - tej umiejętności jeszcze nie ćwiczyliśmy. Co to ma być" - napisała nauczycielka.
Według Kleniewskiego zwrot "co to ma być" wyraża jedynie pogardę i wyśmianie, które nie wpłynie pozytywnie na podejście dziecka do szkoły w przyszłości. Również fakt, że nauczycielka postawiła dziewczynce trójkę, jest po prostu błędem systemowym, a ta sytuacja jest tego doskonałym przykładem.

- Dziecko w tym wieku nie ma rozwiniętego myślenia abstrakcyjnego. Co za tym idzie, cyferka nie stanowi dla niego żadnego wyznacznika poziomu wiedzy i nie mówi nic o tym, nad czym trzeba jeszcze popracować. Wykształca natomiast, na zasadzie psiej tresury, nawyki, mówiące o tym, że czym wyższy numerek, tym dziecko lepsze, co jest nieprawdziwe, ale w oczach dziecka jest ono samo niewystarczająco dobre dla nauczycielki i sprawia, że jego samoocena, a co za tym idzie, chęć do nauki, spada drastycznie. To jest piękny przepis na obrzydzenie dziecku nauki. Ja nie mówię, że praca została oceniona nieprawidłowo pod względem merytorycznym. Sprzeciwiam się natomiast ocenianiu w taki sposób, tak bardzo szkodzący uczniowi i blokujący jego samorozwój - pisze autor posta.
Wiele osób komentujących zdjęcie krytykowało nauczycielkę za blokowanie w dziecku przejawów kreatywności. Inni dodawali, że ta sytuacja to tylko jedna z wielu, które są w szkole, bo nauczyciele postępują szablonowo i oceniają tylko według wyznaczonego klucza, a każdy przejaw innego działania czy myślenia dziecka jest blokowany."Wbija nóż koleżance po fachu"?Są też tacy, który zarzucają pedagogowi, iż ten "wbija nóż koleżance po fachu". Kleniewski z kolei przyznaje, że ludzie, którzy pracują w środowisku nauczycielskim są różni - tacy, którzy "doskonale rozumieją, w jaki sposób pracować z uczniem, aby osiągnąć cuda dydaktyczne", i tacy "którzy nie mając do końca pojęcia o nauczaniu, bawią się w nie, krzywdząc przy tym dzieci i nie pozwalając im samorealizować się".

- Uważam, że nagłaśnianie tego typu spraw może pozwolić na uświadomienie społeczeństwa co do formy, w jakiej powinna być prowadzona edukacja dzieci i młodzieży - przekonuje.
Jak dodaje, dyskusja na ten temat jest bardziej niż pożądana.

- Są twarde dowody naukowe, które klarownie przedstawiają sytuację. Tak dr G. Land w USA, jak i prof. E. Gruszczyk-Kolczyńska w Polsce przeprowadzili badania, z których wynika, że w grupie dzieci, które jeszcze nie poszły do szkoły, ponad 90 proc. z nich wykazuje inteligencję na poziomie geniuszu. Po pół roku nauki w szkole liczba ta dramatycznie spada. A kiedy dr Land przebadał młodzież 15-letnią, tylko 2 proc. z nich wykazało ponadprzeciętną zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów. Wyniki polskiej badaczki pokazują tę samą tendencję. Ten proces musi pokazywać, że coś bardzo złego dzieje się w polskiej szkole. A wynika to z powszechnego stosowania przez nauczycieli w niej tzw. dydaktyki freiherrowskiej, która jest niesamowicie szkodliwa dla uczniów - przekonuje Kleniewski w rozmowie z Trojmiasto.pl.

"Następnym razem będziesz wiedziała, jak się przygotowuje dla mnie wypracowania"Jak się okazuje to nie jedyna taka sytuacja. Inna uczennica jednej z trójmiejskich podstawówek również przynosi do domu prace, pod którymi nauczycielka komentuje jej umiejętności.

"Twój tekst jest poprawny. Zobacz, jak wygląda praca Michała i następnym razem będziesz wiedziała, jak się przygotowuje dla mnie wypracowania" - napisała nauczycielka pod jej wypracowaniem.
W kolejnym wypracowaniu poprawiła słowo "klimatyczny" na "nastrojowy", nie wyjaśniając już dziecku dlaczego tak powinno być. Mama dziewczynki przekonuje, że dziecko jest załamane takimi uwagami i przestaje w siebie wierzyć.

- Czy jestem w stanie wymóc na nauczycielach normalne traktowanie mojego dziecka i obiektywne ocenianie? byliśmy już na kilku rozmowach, piszemy non stop wiadomości i jak grochem o ścianę. Robią co chcą i właściwie są w tym bezkarni - pisze. - Córka pod wpływem szkoły zaczęła wracać do domu, mówiąc "Mamo, nie jestem nic warta. Jestem dziwna". Tak jakby nauczyciele sami nie byli dziećmi i nie potrafili postawić się na miejscu tego dziecka. Myślę, że wszystko można dziecku powiedzieć tylko ważne jest w jaki sposób ktoś to mówi - przekonuje matka dziewczynki.

Opinie (633) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Prawnik Gdańsk - Klisz i wspólnicy? Czy możecie polecić (chyba oddział?) kancelarii Klisz i Wspólnicy w Gdańsku? Podobno...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kostuchak

 • PZU (2) Czy z PZU zdrowie również dostaje się pieniądze z tytułu urodzenia dziecka?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Pauliśka

 • Lista szpital:poród. Zaspa/wojewódzki (4) Proszę o atukalną listę co potrzeba do szpitala Zaspa lub wojewódzki dla mamy i dziecka.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • Złamanie ręki u 5 latka, (5) Witam, parę dni temu syn złamał rękę poprzez spadnięcie z ok1m (zrzucił go kolega) mamy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magdalena

 • co na drugie śniadanie? (4) co dajecie swoim dzieciaczkom 6-7 lat do szkoły do jedzenia? Widzę, że kanapki się nudzą i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anusila

 • Wege Wielkanoc Jakie robicie sałatki i jajka faszerowane w wersji bez mięsa? Czy ktoś robił już ten...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AgusiaGda

 • Ciaza Czy któraś tak miała po usunięciu polipa nie czuje wogule bólu owulacjnego to już cztery...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Szpital Polanki (8) Witajcie za tydzień po świętach mam się stawić z dzieckiem w szpitalu Polanki. Dziecko ma 9...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewa

 • Naklejki / zwierzątka z Lidl (3) Hej, ma ktoś do oddania naklejki na wymiane ? Mam dwóch synów, niestety babcia ogarnęła 3...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Krisia

 • Groupon na aparat ortodontyczny (7) Witam, Chce kupić Groupon na aparat tylko chciałam się zapytać czy ktoś z Was zakładał w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda

 • Książkę: Świat w obrazkach - rycerze... (2) Jak w tytule. Może ktoś chce sprzedać. Mój adres gosia7111@poczta.onet.pl

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Naklejki z Leclerca (3) Witam, czy ktoś ma na wymianę naklejki z Leclerca?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Baldachim XXL Mam na sprzedaż baldachim duży z falbanką. Falbanka po obu bokach oraz w koronie. Śliczny....

  Sprzedam , autor: Aga

 • Polećcie kogoś do umycia okien w... Jak w temacie. Okna do umycia w dzielnicy Gdańsk Południe.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Gdzie rosną magnolie?? (4) Witam, Czy ktoś wie gdzie rosną magnolie w Gdańsku? Oprócz parku oliwskiego, bo stamtąd nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Rzęsy Witam. Rzęsy metoda 1:1 lub inną (tylko ta jest mi znana ;)) kogo polecacie? Który salon?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Magda

 • Położne UCK Witam, bardzo prosiłabym o opinie godnych polecenia położnych do porodu pracujących w UCK....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mimax

 • Wózek 2w1 Roadmaster Safety 1sr (2) Sprzedam wózek Roadmaster Safety 1st. W skład wózka wcbodzi Gondola Spacerowka Wszystkie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • help mocne zapalenie przełyka - da się wyleczyć? może prowadzić do raka?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Paczka do 5kg do Anglii najtaniej (3) Witam. Pewnie są tu osoby, które korzystają z takich usług. Mam zamiar wysłać prezent...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Dr Sutasz opinie (2) Dziewczyny musze zmienić gina I udało mi się umówić na wizytę do dr Mariusza Sitarza. Czytam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Usuwanie zębów NFZ (6) Witam. Gdzie w Gdańsku usunę ząb "ósemkę" w ramach NFZ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Xxx

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »