• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Twoje dziecko jest na kwarantannie lub w izolacji - co z zasiłkiem?

Wioleta Stolarska
29 października 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Co w sytuacji, jeśli tylko jedna klasa lub grupa jest na kwarantannie, a nie cała placówka? Co w sytuacji, jeśli tylko jedna klasa lub grupa jest na kwarantannie, a nie cała placówka?

W nowym roku szkolnym wszystkie szkoły i placówki rozpoczęły naukę w trybie stacjonarnym, nie brakuje jednak sytuacji, kiedy całe klasy czy grupy w przedszkolach ze względu na wykrycie przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 kierowane są na kwarantannę. Jak zapewnić opiekę, kiedy dziecko jest na kwarantannie lub w izolacji? Jakie świadczenia przysługują rodzicom?Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy w klasie lub grupie przedszkolnej twojego dziecka była już w tym roku szkolnym kwarantanna?

- W przypadku zawieszenia zajęć w związku z ogniskiem zakaźnym w szkole nie można dzielić uczniów w klasie na zaszczepionych przeciw COVID-19 pracujących stacjonarnie i niezaszczepionych pracujących zdalnie - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Obecnie w Polsce szczepienie mogą przyjąć jednak jedynie dzieci powyżej 12 lat. Tak więc w przypadku starszych klas w sytuacji wykrycia zakażenia na kwarantannę kierowani są wszyscy uczniowie, którzy mieli kontakt z zakażoną osobą, bez względu na to, czy zostali zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie.

Czytaj też: Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 12 lat w połowie grudnia?

Co z opieką nad dzieckiem w czasie kwarantanny i izolacji?- Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem ma prawo do zasiłku, także wtedy gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, gdy niespodziewanie zamknięto placówkę, do której dziecko uczęszcza - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Czytaj też: Pandemia rujnuje zdrowie psychiczne dzieci. Gdzie szukać pomocy?

Nie brakuje sytuacji, kiedy całe klasy czy grupy w przedszkolach ze względu na wykrycie przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 kierowane są na kwarantannę. Nie brakuje sytuacji, kiedy całe klasy czy grupy w przedszkolach ze względu na wykrycie przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 kierowane są na kwarantannę.
Jeśli rodzic musi zaopiekować się chorym dzieckiem i lekarz wystawi mu zaświadczenie, to ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Liczba dni, za które przysługuje zasiłek, zależy od wieku i ewentualnej niepełnosprawności dziecka. Co do zasady, zasiłek opiekuńczy można otrzymywać:
  • maksymalnie przez 60 dni w roku, jeśli opieki wymaga dziecko (także z niepełnosprawnością) w wieku do 14 lat;
  • 14 dni w roku jeśli opieki wymaga dziecko w wieku powyżej 14 lat;
  • 30 dni w roku, jeśli opieki wymaga dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.

- Zasiłek opiekuńczy można również otrzymać w razie konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat. Dotyczy to m.in. sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli ubezpieczony dowiedział się o nim nie wcześniej niż 7 dni przed jej zamknięciem. W tym przypadku zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym - wyjaśnia Cieszyński.
Czytaj też: W gdańskich szkołach ostrzegają przed "Squid Game"

Jak dodaje, zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma innych osób, które są we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę dziecku. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat, w takiej sytuacji zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogliby zapewnić dziecku opiekę.

- Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Natomiast gdy opieka dotyczy wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością i innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat), łączny okres wypłaty zasiłku wynosi maksymalnie 30 dni. Na te limity nie ma wpływu liczba dzieci i członków rodziny, którzy wymagają opieki ani liczba osób uprawnionych do tego zasiłku - podkreśla.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna (przedłużona do 31.01.2023)

wystawa

Warsztaty filmowe dla młodzieży

warsztaty

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Najczęściej czytane