• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Uczniowe z Ukrainy napiszą egzamin ósmoklasisty po polsku?

Wioleta Stolarska
13 kwietnia 2022, godz. 13:30 
Opinie (45)
Już kilkadziesiąt tysięcy dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego zostało włączonych do polskiego systemu edukacji. Już kilkadziesiąt tysięcy dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego zostało włączonych do polskiego systemu edukacji.

Do 15 kwietnia dyrektorzy szkół podstawowych mogą zgłaszać do okręgowych komisji egzaminacyjnych informacje o uczniach - obywatelach Ukrainy, którzy będą przystępowali do egzaminu ósmoklasisty. Jak będzie wyglądał sprawdzian? Choć część poleceń zostanie przetłumaczona na język ukraiński, wypracowanie z języka polskiego oraz niektóre zadania trzeba będzie rozwiązać po polsku. O odwołanie lub zmianę zasad egzaminu apelują nauczyciele i dyrektorzy.Jak możesz pomóc UkrainieJuż kilkadziesiąt tysięcy dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego zostało włączonych do polskiego systemu edukacji. Uczą się w specjalnych oddziałach przygotowawczych i w klasach ogólnodostępnych, gdzie bez względu na to, jaka jest ich znajomość języka polskiego, muszą realizować naszą podstawę programową. Przystąpią również do egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się pod koniec maja.

Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji nowi uczniowie mogą (choć nie muszą) wypełniać deklaracje o podejściu do egzaminu ósmoklasisty. W praktyce oznacza to jednak, że jeśli ósmoklasiści nie podejdą do egzaminów, nie ukończą szkoły podstawowej.

Nowy ranking szkół podstawowych 2022 w TrójmieścieJak CKE planuje przeprowadzić dla nich te egzaminy?

- Nie możemy doprowadzić do sytuacji, tutaj całkowicie zgadzam się z ministrem Czarnkiem i ministrem Piontkowskim, żeby tworzyć odrębny system edukacji przy polskim systemie. Nie da się jednocześnie pracować w dwóch systemach oświatowych. Nie możemy zresztą stworzyć u nas systemu ukraińskiego, bo działamy w sytuacji awaryjnej. Tworzymy więc system - również egzaminacyjny - w taki sposób, aby patrzeć na te dzieci, niezależnie od tego, czy są polskie czy ukraińskie, jako dzieci po prostu. Dla nas one są jedną grupą uczniów w tej chwili. I jako jedna grupa uczniów mają takie same prawa i obowiązki - tłumaczył dyrektor CKE Marcin Smolik w jednym z wywiadów.
Jak przekonywał egzaminy będą dostosowywane do potrzeb uczniów z Ukrainy. Na jakie przywileje mogą więc liczyć?

Czytaj też: Nauka polskiego dla uchodźców. Kursy, klasy i specjalne szkolenia dla wolontariuszy

Według zapowiedzi CKE polecenia na arkuszach egzaminacyjnych, które otrzymają uczniowie z Ukrainy będą w języku ukraińskim. Natomiast same teksty, na których pracują przystępujący do egzaminu i zadania będą sformułowane po polsku. Uczniowie z Ukrainy mają mieć wydłużony czas na egzaminie jak wszyscy cudzoziemcy i możliwość korzystania ze słownika polsko-ukraińskiego i ukraińsko-polskiego.

Dzieci, które uciekły przed wojną nie potrzebują egzaminów- Za bezduszne uważamy przepisy narzucające ukraińskim uczniom uchodźczym obowiązek przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty - piszą rodzice w apelu do Ministerstwa Edukacji i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły?O odwołanie egzaminu ósmoklasisty dla Ukraińców lub przeprowadzenie go na innych zasadach apelują też nauczyciele.

- Niektóre decyzje ministra są rażącym błędem w sztuce. Do takich należy objęcie w tym roku dzieci i młodzieży uchodźczej egzaminami zewnętrznymi, co w sposób kuriozalny uzasadniał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Potraktowanie egzaminu z języka polskiego jak egzaminu ze znajomości języka polskiego zamiast sprawdzenia określonych przepisami wymagań programowych jest wyrazem skrajnej niekompetencji. Jest to również zwyczajnie nieuczciwe. To tak, jakby poziom państwa wiedzy na temat parlamentu mierzyć takim oto zadaniem: "Przeczytaj pytanie i udziel odpowiedzi: (tu zapis po chińsku)". W logice ministra Czarnka oraz dyrektora Marcina Smolika na pytanie, jak długo trwa kadencja polskiego Sejmu, zapiszecie państwo prawidłową odpowiedź. Po chińsku rzecz jasna - stwierdzono w apelu.
Kolejny list w tej samej sprawie skierowała inicjatywa Wolna Szkoła do rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka.

- To dyskryminacja ze względu na narodowość, a także nierówne traktowanie w procesie rekrutacji do szkół średnich uczniów i uczennic z Ukrainy. W rezultacie rekrutacja do szkół średnich odbywać się będzie nie na podstawie zdolności oraz wiedzy i umiejętności nabytych w dotychczasowym procesie nauczania, ale według kryterium narodowościowego - piszą.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna

wystawa

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Poranki filmowe w GCF

projekcje filmowe