• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W domu gaduła, w szkole milczek. Czasami dziecko przestaje mówić

Anna Żukowska
12 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Bywa, że lęk przed mówieniem poza obszarem, który dziecko uznaje za bezpieczny, idzie w parze z zaburzeniami mowy. W takim wypadku rodzic powinien udać się z dzieckiem do logopedy. Bywa, że lęk przed mówieniem poza obszarem, który dziecko uznaje za bezpieczny, idzie w parze z zaburzeniami mowy. W takim wypadku rodzic powinien udać się z dzieckiem do logopedy.

Maluch jest w domu roześmiany i gadatliwy, ale na placu zabaw czy w przedszkolu uparcie milczy. Wszyscy wkoło uspokajają, tłumacząc, że to tylko nieśmiałość, która na pewno przejdzie. Warto być czujnym i nie bagatelizować sprawy.



Jak często kontaktujesz się z wychowawcami swoich dzieci w szkole/przedszkolu?

Maja ma trzy i pół roku, od września chodzi do przedszkola. I to właśnie tam przestaje mówić. Kiedy inne dzieci wspólnie śpiewają, odpowiadają na pytania wychowawczyni czy bawią się z sobą, ona milczy. Na pytania potrafi odpowiedzieć tylko skinieniem lub kręceniem głowy. Tymczasem w domu rozmawia z rodzicami całymi zdaniami, potrafi ukochanemu misiowi opowiedzieć bajkę i zachowuje się zupełnie inaczej. Do tego wcale nie jest "cicha i spokojna" jak określają ją panie przedszkolanki. Kiedy Ada, mama Mai, była w przedszkolu na rozmowie o postępach dzieci, miała wrażenie, że mówią o zupełnie innej dziewczynce.

Sprawdź listę psychologów dziecięcych z Trójmiasta

- Pani zwróciła uwagę na to, że Maja nic nie mówi - opowiada Ada. - Ani do niej, ani do innych dzieci w przedszkolu. Jakoś nie mogłam sobie tego wyobrazić. W domu Maja śpiewała zabawkom piosenki z przedszkola, a z nami rozmawiała normalnie. Stanęło na tym, że panie nie będą jej naciskać do mówienia, bo może potrzebuje więcej czasu, żeby się otworzyć. Mnie to jednak zaniepokoiło i zaczęłam szukać wyjaśnienia tej zagadki w internecie. Zgłosiłam się też z dzieckiem do psychologa.

Tak dotarła do informacji o czymś, co nazywa się mutyzmem selektywnym lub wybiórczym. 20 lat temu został on oficjalnie uznany za zaburzenie psychiczne. Nadal nie ma zbyt wielu informacji na jego temat a zdarza się także, że jest mylony z innymi zaburzeniami, np. z autyzmem. Dlatego tak ważne jest, żeby sami rodzice byli czujni i kiedy zauważą niepokojące sygnały, wybrali się z dzieckiem do specjalisty.

Co to za sygnały? Rodziców, tak jak w przypadku małej Mai, powinno zastanowić, jeśli dziecko potrafi mówić i w domu bez problemu się z nimi komunikuje, natomiast w przedszkolu, szkole, czy przy wybranych osobach przestaje się odzywać. Schorzenie to jest najczęściej rozpoznawane między trzecim a piątym rokiem życia, ale dotyczy ono także dzieci szkolnych i nastolatków.

To zaburzenie lękowe o podłożu genetycznym, które uaktywnia trudna dla dziecka sytuacja. Może to być rozstanie rodziców, pojawienie się młodszego rodzeństwa czy pójście do przedszkola lub szkoły. - Zdarza się, że dzieci są początkowo diagnozowane jako autystyczne - mówi Barbara Ołdakowska-Żyłka, terapeutka Fundacji Mówię. - Wynika to m.in. z braku wiedzy na temat mutyzmu. To stosunkowo młode zaburzenie i w Polsce nie ma jeszcze wielu specjalistów, którzy się nim zajmują. Innym powodem jest też to, że dzieci mutystyczne często świetnie sobie radzą nie mówiąc. Np. potrafią sobie znaleźć w przedszkolu "rzecznika" - dziecko, które za nie mówi. Dlatego problem może nie być od razu zauważony. Mutyzm jest często mylony z nieśmiałością, a przedszkolanki czy rodzina często uspokajają rodziców i mówią, że to sprawa przejściowa. Jednak nie można z niego wyrosnąć.

Dotyka on ok. siedmiorga dzieci na tysiąc. Jedyną formą walki jest długotrwała terapia. Często są to lata, a nie miesiące. Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko może być dotknięte mutyzmem, powinniśmy się z nim zgłosić do poradni psychologiczno-pedagogicznej lub do psychologa dziecięcego. Praca z dzieckiem, które w pewnych miejscach lub sytuacjach mówi normalnie a w innych nie, polega głównie na redukcji lęku i uczy dziecko, jak nad lękiem zapanować. Zdarza się też, że lekarz psychiatra, który konsultuje małego pacjenta, może też zalecić leczenie farmakologiczne.

Znajdź odpowiedniego logopedę dla swojego dziecka

Bywa, że lęk przed mówieniem poza obszarem, które dziecko uznaje za bezpieczne, idzie w parze z zaburzeniami mowy. W takim przypadku powinno się trafić z dzieckiem również do logopedy. - Czasami błędy w artykulacji mogą dodatkowo dziecko blokować przed mówieniem - tłumaczy Marta Spychalska, neurologopeda. - Jeśli dziecko jest zdiagnozowane jako mutystyczne, powinno być dodatkowo skonsultowane z logopedą, które je zbada i przeprowadzi dokładny wywiad z rodzicami, aby ustalić skalę problemu. Ścisła współpraca logopedy i psychologa przyniesie lepsze rezultaty niż wizyty u obu specjalistów osobno.

Mutyzm wybiórczy - kiedy dziecko mówi np. w domu, a w przedszkolu milczy, jest jednym z rodzajów mutyzmu funkcjonalnego. Poza nim wyodrębniono mutyzm sytuacyjny, związany z próbą odnalezienia się np. w nowym przedszkolu czy nowej szkole, i całkowity - kiedy dziecko w ogóle nie mówi, jednak nie wiąże się to z zaburzeniami mowy. Rozróżniamy jeszcze mutyzm organiczny. Jest on jednak związany z uszkodzeniem obwodowych narządów mowy, nieprawidłowościami w budowie krtani czy jamy ustnej czy uszkodzeniem mózgu.

- Miałam kilkunastu małych pacjentów, którzy nie mówili tylko w niektórych sytuacjach - mówi dr Anna Walencik-Topiłko, logopeda z Katedry Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. - Psycholog skupia się na znalezieniu przyczyny mutyzmu i zredukowaniu stresu, które dziecko przeżywa. Natomiast podczas pracy z logopedą dziecko jest zachęcane do wydawania różnych dźwięków. Na początku mogą to być chrząknięcia, głośny śmiech lub nucenie. Stopniowo tych dźwięków jest coraz więcej. Ważne jest, aby terapia dobiegła końca. Daje to bardzo duże szanse na zlikwidowanie problemu.

Miejsca

Opinie (18) 1 zablokowana

  • mh, ciekawe (4)

    ciekawe, że tylko 7 na tysiąc dzieci to ma, czytając artykuł i rozmawiając z innymi rodzicami oraz obserwując własne dzieci odnoszę wrażenie, że taka sytuacja dotyka 30- 40% dzieci. Moje właśnie tak się zachowują, jak anioły ciche i spokojne w żłobku i przedszkolu, natomiast w domu... zresztą wydaje mi się ,że ja tez taka byłam i jestem, nie lubię się odzywać w obcym środowisku, może to faktycznie genetyczne..

    • 34 4

    • Bo jesteś mniej wyedukowana i po prostu nie potrafisz się wypowiadać na niektóre tematy !!! Tzw tępota !!!

      • 2 11

    • moja córeczka (1)

      czytając wypowiedzi niektórych ludzi mam wrazenie ze są tu sami fachowcy.jeżeli nie mieliście doczynienia z takimi dziećmi to nie piszcie bzdur.14 miesięcy prowadzalismy córeczkie do psychologa.w domu po ścianach chodziła a w przedszkolu zero kontaktu z nią było.dopiero po zmianie przedszkola zaczęła dawać znaki.dziś przynosi uwagi za złe zachowanie nawet nie wiecie jak się z tego cieszę.ludzie.są takie dzieci i trzeba wkładać w nie dużo pracy

      • 1 3

      • Re: moja córeczka

        Mam pytanie do jakiego psychologa chodziliscie?? Mam podobny problem z córką i szukam rozpaczliwie dla niej pomocy !!!

        • 0 0

    • dobre

      Widać jak te bachory zachowują się w sklepach

      • 1 3

  • Prawie każde znane mi dziecko tak ma, że w domu buzia mu się nie zamyka, a w szkole czy przedszkolu siedzą cicho. Znam wręcz przykład, że opiekunki w przedszkolu się zdziwiły jak dziecko rozmawiało z matką bo myślały, że jeszcze nie mówi.

    • 14 4

  • uszatek (1)

    fajne uszy:)

    • 2 5

    • Ula czytaj na temat a nie zajmuj się plotami !!!

      • 4 1

  • moja corka

    moja córka jest dotknięta ta "choroba", przedszkole nie było takie ciezkie, ale od kiedy jest w pierwszej klasie niestety nie jest jej łatwo, a nauczyciele naciskają. Od czterech lat chodzimy do logopedy i do tego terapia domowa.... jeszcze długa droga zanim moje dziecko będzie swobodnie rozmawiać z obcymi ludźmi. Na szczescie nie ma problemu z innymi dzieciakami, chociaż przyjaciół nie ma dużo.

    • 6 0

  • Fobia społeczna

    Ten tzw. "mutyzm selektywny" jest po prostu pierwszym objawem skrajnej postaci fobii społecznej. I całkiem oczywiste jest, że kiedy człowiek bardzo się lęka kompromitacji/odrzucenia lub bycia w centrum uwagi unika mówienia. I dotyczy to również dziecka. Po drugie, bywa, że lęk jest silny do tego stopnia, że nie jest się w stanie wydobyć z siebie głosu. Sama przez to przechodzę od początku szkoły do dziś, a mam już 23 lata, każdego dnia...

    • 4 3

  • Strona o mutyzmie wybiórczym

    Zapraszam na stronę o MW i darmowe materiały do pobrania
    http://www.mutyzm.org.pl

    • 2 3

  • 3 letni syn

    moj syn chodzi do przedszkola i pani mi powiedziala, ze nic nie mowi, nie odp. uspokaja ze z czasem mu przejdzie. w domu mowi jak chce, uwielbia spiewac i "czytac" bajki. wczesniej, gdy mial 2 lata, sie jąkał, po jakims wydarzeniu, czyms nowym, czyms bardzo ciekawym. ja w dziecinstwie tez taka bylam...

    • 2 2

  • Strona dla osób zainteresowanym MW (1)

    Strona prowadzona przez rodziców i specjalistów dla rodziców i specjalistów
    http://www.mutyzm.org.pl

    • 0 3

    • POLECAM STRONE MUTYZM.ORG.PL

      Strona mutyzm.org.pl zawiera bardzo dużo cennych informacji oraz wskazowek jak pracować z dzieckiem.
      Polecam!

      • 0 1

  • portal o mutyzmie

    mutyzm.pl

    • 0 1

  • 8 letnia córka

    Moja córka też nie mówi wogóle w szkole ani do pani ani do dzieci.Jedynie jak porozumiewa sie to krecenie glowa. No ale Pani psycholog stwierdzila ze to nie mutyzm a zle wychowanie. Dziecko od kiedy poszlo do 1 klasy nie odzywa sie w szkole nawet na lekcjach gdy trzeba czytac lub opowiadac. Za to w domu rozmawia bardzo duzo i jest wesola.Dla mnie jako mamy to bardzo męczace i przykre sluchac komentarzy niektorych ludzi ktorzy nic a nic nie maja pojecia o psychice dziecka.

    • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane