Wiadomości

W święta sami w domu. Jak nie dać się nudzie?

Święta dla dzieci to ogromna frajda nie tylko z prezentów, ale i z uczestnictwa w przygotowaniach, ubieraniu choinki, celebrowaniu tradycji i byciu razem.
Święta dla dzieci to ogromna frajda nie tylko z prezentów, ale i z uczestnictwa w przygotowaniach, ubieraniu choinki, celebrowaniu tradycji i byciu razem. fot. yarruta/123rf.com

Świąteczna atmosfera to czas radości, kojarzony z rodzinnymi spotkaniami i wspólnym celebrowaniem bożonarodzeniowych tradycji. W tym roku ze względu na pandemię możemy mieć już dosyć przesiadywania w domu, ale postarajmy się nie tracić dobrego humoru i nie dać się nudzie. Przed nami sporo wolnych dni, a ten czas warto poświęcić szczególnie najmłodszym. Nie zostawiajmy dzieci samym sobie przed ekranami, włączmy je we wspólną zabawę i świętowanie. Podpowiadamy, jak możecie zaplanować ten czas.Święta spędzam:

z najbliższą rodziną w domu 68%
wyjechaliśmy do rodziny 10%
w domu, odwiedza nas rodzina i znajomi 5%
samotnie 17%
na wyjeździe z rodziną 0%
zakończona Łącznie głosów: 139
Święta w tym roku dla wielu z nas zapewne są inne niż zwykle. Epidemia niektórym pokrzyżowała plany na coroczne wyjazdy. Nie spotykamy się całą rodziną przy świątecznym stole, ale nie znaczy to, że nie możemy cieszyć się tym czasem na inne sposoby.

Przeczytaj także: Jak zaangażować maluchy w świąteczną gorączkę?

Nawet jeśli sami jesteśmy w gorszej kondycji, niezadowoleni, zmęczeni zdalną pracą i edukacją, to warto pamiętać, że dla naszych dzieci święta to ważny czas, ogromna frajda z uczestnictwa w przygotowaniach, celebrowaniu tradycji i byciu razem. Święta powinny być rodzinne, ale nie wymuszone, warto więc zadbać o organizację wolnego czasu - częściowo dla siebie, na swoje sprawy, odpoczynek i hobby, jak i na bycie razem z najbliższymi. Choć trudno pogodzić potrzeby i oczekiwania wszystkich członków rodziny, bo starsze pokolenie chciałoby biesiadować przy stole, a dzieci wolałyby się pobawić, to można próbować robić rzeczy ciekawe i przyjemne dla większości.

Gdy spadnie śnieg, można z dziadkami ulepić bałwana, zorganizować rodzinną walkę na śnieżki, pozjeżdżać na sankach czy poodbijać na śniegu "aniołki".
Gdy spadnie śnieg, można z dziadkami ulepić bałwana, zorganizować rodzinną walkę na śnieżki, pozjeżdżać na sankach czy poodbijać na śniegu "aniołki". fot. Ruslan Huzau /123rf.com

Zabawy na świeżym powietrzu i spaceryNie ma chyba nic lepszego niż ruch na świeżym powietrzu. Warto zatem ruszyć się od świątecznego stołu całą rodziną i pospacerować. Możliwości jest wiele. Można przejść się szlakiem iluminacji i popodziwiać świąteczne oświetlenie w mieście, zobaczyć ogromne choinki w centrum albo pooglądać dekoracje w ogrodach i w oknach domów czy mieszkań. Inną opcją jest poszukanie bożonarodzeniowych szopek czy wybranie się do Oliwy, gdzie tradycyjnie stoi niezwykła szopka z piasku. Zarówno najmłodszym, jak i starszym na pewno do gustu przypadnie również wyprawa do lasu lub do parku.

Jak co roku, rzecz jasna, marzymy o białych świętach, bo śnieg, mróz i zimowy pejzaż sprawiają, że ten czas jest jeszcze piękniejszy i bardziej magiczny. Można wtedy wspólnie z dziadkami ulepić bałwana, zorganizować rodzinną walkę na śnieżki, pozjeżdżać na sankach czy poodbijać na śniegu "aniołki". Nic nie zastąpi zabaw na śniegu, jednak nawet bez białego puchu można pobawić się z dziećmi na powietrzu. Berek, ciuciubabka, zabawa w chowanego, zabawa w "Raz, dwa, trzy - baba jaga patrzy", gra w piłkę czy wyjście na plac zabaw to dobre i sprawdzone sposoby na nudę u najmłodszych.

Zamiast przy stole - spędźcie czas przy grzeGranie w gry i w karty jest jedną z najbardziej ulubionych form spędzania czasu, zarówno przez dużych, jak i przez małych. Mnóstwo jest obecnie popularnych planszówek dla całych rodzin. Sprawdzą się klasyki, takie jak Chińczyk, warcaby, Farmer, Monopoly czy szachy, ale także warto sięgnąć po gry, które stały się w ostatnim czasie hitami, jak: Dixit (Rebel) - gra na wyobraźnię, z pięknymi ilustracjami, bazująca na skojarzeniach, Pytaki (wyd. Dobreto) - świetna gra integracyjna dla całej rodziny, pozwalająca poznać się lepiej, czy prawdziwy hit z Rebela - Wsiąść do pociągu (różne wersje: Dookoła świata, Europa, USA i inne), w której podróżujemy i poznajemy kraje lub miasta.

Szukając gier dla siebie, możecie wybrać produkty lokalne i wesprzeć trójmiejskich producentów planszówek. Firma Rebel jest producentem wielu wartościowych gier, również dla młodszych graczy. Przykładem mogą tu być Opowiadanki - gra od 5 lat stworzona z myślą o wspólnym spędzaniu czasu. Rodzice z dziećmi poznają bajki i decydują o tym, jakie zwierzaki zostaną bohaterami opowieści. Imago Family - to rodzaj kalamburów dla całej rodziny. Podczas zabawy naszym zadaniem jest pokazywanie oraz odgadywanie wylosowanych haseł bez mówienia, gestów i rysowania. Z kolei seria BrainBox to wyjątkowe gry edukacyjne, pozwalające rozwijać wiedzę, wspierające trening pamięci i spostrzegawczości.

Gry rodzinne proponuje także firma Trefl. Jedną z nich jest Beczka śmiechu - zwariowana gra, w której będziecie wykonywać zwariowane zadania z wylosowanych kart. Hot Pot z kolei to nieprzewidywalna i gorąca gra zręcznościowa, w której liczy się szybkie wyciąganie odpowiednich składników. Zabawka została wyróżniona w konkursie na Zabawkę Roku 2020. Dla starszych graczy (14+) ciekawa może się okazać gra towarzyska Uwaga, spoiler!, w której zadaniem graczy jest umiejętne naprowadzenie drużyny na wskazany na karcie film lub serial.

Ciekawe gry nie tylko dla najmłodszych znajdziecie także w Alexandrze. Kwaki Rozrabiaki to przystępna, a jednoczenie niebanalna gra (od 4 lat), w której wcielamy się w kaczuszki, które próbują odnaleźć drogę do mamy. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do celu. W Załap Robala wcielamy się z kolei w rolę ptasiej mamy i łapiemy robale w tym samym kolorze, aby nakarmić swoje małe głodomorki. Gorący Ziemniak Junior to jedna z najpopularniejszych gier planszowych w Polsce i gwarancja dobrej, rozwijającej zabawy dla całej rodziny. Podobnie Ucieczka z Lochu - nietuzinkowa gra karciana (8+), z wykorzystaniem pionków oraz planszy, którą sami tworzymy poprzez losowe rozłożenie kart. To gra dla całej rodziny, która dostarczy wszystkim wspaniałej zabawy.

Świąteczny czas warto spędzić nie tylko przy stole, ale też na zabawach i grach z dziećmi.
Świąteczny czas warto spędzić nie tylko przy stole, ale też na zabawach i grach z dziećmi. fot. 123rf.com

Zabawy bez zabawekStare i sprawdzone są także zabawy bez zabawek. Nawet więc jeśli jesteście poza domem i dzieciaki nie mają czym się pobawić, warto przypomnieć sobie swoje zajęcia z dzieciństwa, a nawet podpytać seniorów o ich sposoby spędzania wolnego czasu, gdy byli mali. Może zagracie całą rodziną w kalambury? Jedna osoba pokazuje hasło gestami, a reszta odgaduje, o co chodzi. Można podzielić się na drużyny. Zabawa w zamianę ról z kolei polega na odwróceniu sytuacji: dorosły przejmuje rolę dziecka, a dziecko gra rolę osoby dorosłej. Wiele można się o sobie dowiedzieć i powygłupiać. "Pisała pani na maszynie" czy "Babcia placek ugniatała" to zaś stare jak świat wierszyki-masażyki, które są lubiane przez niejednego malucha. A może coś z repertuaru gier naszych babć i dziadków? Kółko i krzyżyk, państwa i miasta, statki (okręty), to tylko przykłady.

Wspólne czytanie i seansy filmoweŚwięta to idealny czas na to, by poleniuchować dłużej w łóżku i poczytać. Starsze dziecko zachęćmy do czytania na głos całej rodzinie, jeśli to lubi. Młodszym poczytajmy my lub zaangażujmy do tego dziadków. Najlepiej sprawdzą się ulubione tytuły dzieci, ale również książki o tematyce zimowo-świątecznej, których jest coraz więcej na rynku. Poza klasycznymi historiami tj. "Opowieść wigilijna", "Dziadek do orzechów" czy "Ekspres polarny", godne polecenia są tytuły nowsze: "O kolędach. Gawęda" napisana przez Emilię Kiereś z ilustracjami Marianny Oklejak, "Śnieżna siostra" Mai Lunde, "Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?" Richarda Scarry`ego czy "Idą święta" Moniki Utnik-Strugały o tradycjach bożonarodzeniowych i noworocznych.

Wieczory miło razem spędzicie na wspólnym oglądaniu filmów świątecznych. Tytułów wartych obejrzenia również nie brakuje, ponieważ poza klasykami co roku produkowane są kolejne obrazy. Godne uwagi dzieła to np: nominowany do Oscara "Klaus", "Kronika świąteczna", "Świąteczne życzenie Angeli", "Ekspres polarny", "Pierwsza gwiazdka", "Opowieść wigilijna" i wiele innych. Bez względu na to jednak, co wybierzecie do czytania, co zdecydujecie się oglądać, w co zagracie, w co będziecie się bawić, najważniejsze, aby w święta spędzić czas razem.

Opinie (18) 3 zablokowane

 • Święta są w nas

  i to od nas zależy jak je spędzamy

  • 11 1

 • Święta to tylko forma. (3)

  Niech każdy, kto siada do stołu zastanowi się dlaczego to robi?

  Ps. Głowa rodziny na zdjęciu do artykułu, wygląda jak błazen. Mam nadzieję, że w normalnym życiu pełni inną rolę.

  • 1 3

  • głowa rodziny wygląda jak Rudolf (1)

   renifer z zaprzęgu Św. Mikołaja. W normalnym życiu pełni podobną rolę, czyli haruje na utrzymanie rodziny.

   • 4 0

   • To, że wygląda jak parodia Rudolfa to widzę.
    To, że haruje na utrzymanie rodziny, wierzę.
    Tylko dlaczego, mężczyzna na takich zdjęciach, pokazywany jest jako jak d**il.

    Kobieta normalnie uśmiechnięta, córka też, a głową rodziny?

    • 2 3

  • Większość mężczyzn wygląda teraz jak błazny

   Albo rurki, albo brody, albo tribal tatuaże, bez własnej osobowości, nie mam z nimi nawet o czym pogadać.

   • 4 0

 • (4)

  Świąt w ogóle nie obchodzę, gdyż mam rozum i religia nie jest mi potrzebna. Ale u moich ciemnych rodaków jest odwrotnie, wiem

  • 4 6

  • Pytał się ktoś Ciebie o zdanie? (3)

   Po co się wypowiadasz w kwestii, która Ciebie nie dotyczy?

   • 4 2

   • Niepotrzebnie wpisałe(aś)ś wielką literę... (1)

    Skoro ktoś kogoś nazywa "ciemnym" ze względów regilijnych, to czy trzeba poważać tę osobę za szacunek dla innych?

    • 3 0

    • Prawda w oczy kole

     Mówienie prawdy o kimś to nie obrażanie, a przysługa. Kto ma ci powiedzieć, że jesteś "ciemny"? Drugi "ciemny" kolega?

     • 1 2

   • Dotyczy, bo otaczają mnie ciemni rodacy

    Może choć jeden pójdzie po rozum do głowy.

    • 0 3

 • Znów te pięćsetki (2)

  Naprawdę można już szału dostać.

  • 2 2

  • Zabolało tę "pińcet"? :) (1)

   • 2 1

   • Nie

    Ale niesprawiedliwość społeczna. Sam zarabiaj na własne dzieci, jak Cię nie stać to ich nie miej. Albo chociaż wychowuj, bo większość współczesnych pińcetek to głupie, niewychowane bachory.

    • 1 1

 • Nie rozumiem tego... (3)

  Jak można się w domu nudzić??
  Jest radio, tv, net, książka, planszówki, karty...
  A jak są dzieci, to nuda nie grozi.

  Gdybym tylko mógł, to na emeryturę już dziś bym poszedł i...delektował się wolnym czasem w domu.

  Nudzą się chyba ci co nie lubią być w domu...ot po prostu.

  • 9 1

  • Zgadzam się w 100% (1)

   Dodałbym, że nudzą się tylko osoby mało inteligentne. Jak się ma hobby, to nuda nie grozi. Świat nie kończy się na łażeniu po knajpach i jeżdżeniu samochodem na siłkę, żeby... pobiegać na ruchomej bieżni. W domu można robić wiele rzeczy, które rozwijają manualnie i intelektualnie, choć odnoszę wrażenie, że dla współczesnego homo consummatio liczy się tylko "na miasto". A można bawić się w modelarstwo, malarstwo, majsterkowanie, robótki ręczne, nadrobić zaległości czytelnicze, pograć w szachy czy ulubione gry na PC czy konsoli, rysować, rzeźbić, założyć sobie akwarium albo terrarium...

   • 4 0

   • Niekonsumato

    • 0 1

  • Dokładnie. Nigdy w życiu nie nudziłem się siedząc samemu w domu.

   Cierpię raczej na brak wystarczającej ilości czasu na realizację wszystkiego co bym chciał zrobić, przeczytać, obejrzeć, nauczyć.

   • 3 0

 • rodzinka

  Razem z rodzinką w święta świetnie bawiliśmy się przy grze Rach ciach od alexandra. Należy w niej zapamiętać układ kolorów na kartach, a później odwzorować na kolorowych kulkach. Gra pozytywnie wpływa na pamięć :) A oprócz tego graliśmy jeszcze w zwykłe karty.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Nietolerancja Witam :) Nie mogłam karmić syna piersią z powodu jego cofniętej brudki ponieważ nie potrafił...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karolina

 • Liceum - karta zdrowia (2) Czy koniecznie trzeba dostarczyć kartę zdrowia dziecka do liceum ? Koleżanka jest w trakcie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dorota

 • Odpieluchowanie Witam, corka ma 2 lata, zaczęliśmy odpieluchowanie. Siusiu wola ładnie, szybko zlapala o co...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamadwulatki

 • Alimenty (4) Proszę o pomoc lecz bez linczu. Chce iść do sądu bo nie możemy się dogadać z obecnym mezem...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Problem z teściami (2) Może ktoś doradzi. Jesteśmy ostatni by iść na drogę sądową. Od 15lat wychowujemy wraz z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • restouracja-komunia 2022 gdansk szukam restauracji na komunie 2022 gdańsk i okolice poleccie cos fajnego

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: maajka

 • Szkoły 50 i 57 w Gdańsku opinie Dzień dobry, bardzo proszę rodziców dzieci uczęszczających do tych szkól o opinie na ich...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: k.agga

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane

Polecane imprezy

kalendarz imprez »