Wiadomości

stat

W weekend rusza Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Festiwal Kino Dzieci to okazja, aby zobaczyć produkcje, głównie europejskie, stworzone specjalnie z myślą o młodym widzu.
Festiwal Kino Dzieci to okazja, aby zobaczyć produkcje, głównie europejskie, stworzone specjalnie z myślą o młodym widzu. fot. 123rf.com/lightfieldstudios

Już w najbliższy weekend, 21-22 września, oraz w kolejny, 28-29 września, odbywać się będzie w Gdańsku 6. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Imprezie towarzyszy hasło przewodnie "Czas na spotkanie". Filmy prezentowane będą w gdańskim kinie Żak. Młodzi widzowie obejrzą dziewięć tytułów z konkursu głównego i będą mogli dołączyć do ogólnopolskiego plebiscytu publiczności oraz zdecydować, który z nich otrzyma nagrodę Kwiatu Paproci. Organizatorem imprezy jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do widzów w wieku 4-12 lat oraz ich opiekunów. Ideą, jaka od początku przyświeca festiwalowi, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. W programie znajdują się filmy długometrażowe i zestawy filmów krótkich, w tym animacje, filmy aktorskie oraz dokumenty. Festiwal odbywa się w 22 miastach (w 23 kinach) w całej Polsce, w tym również w Gdańsku.

Czas na spotkanieTegoroczna, szósta już edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Czas na spotkanie".

- Czas festiwalu to czas na spotkania: z filmami, przygodami, historiami, ulubionymi bohaterami, ale także z tymi zupełnie nowymi. Festiwal to czas i przestrzeń do spotkań z innymi ludźmi - naszymi rówieśnikami, innymi kinomanami/kinodzieciomanami, spotkanie z ludźmi, których znamy z poprzednich wersji festiwalu (tworzy się swoista społeczność naszych festiwalowiczów). To spotkania z emocjami - oglądanie filmu w kinie to przeżycie i doświadczenie w dużej skali; filmy niosą ze sobą emocje, możemy je przeżywać w kinie z innymi. To czas na wspólne bycie razem i rozmowy o tym, co razem zobaczyliśmy - wyjaśnia Ewa Muszkiet, specjalista ds. marketingu ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Co w programie?W Gdańsku będzie można zobaczyć dziewięć filmów z konkursu głównego. Wśród nich są obrazy pokazywane wcześniej na najważniejszych światowych festiwalach - jak Cannes, Berlinale czy Annecy.

W programie filmy dla najmłodszych (od 4 lat), tj. "Pettson i Findus" czy "Klara Muu!" (norweska animacja dla widzów 5+); spory wybór filmów dla sześciolatków: "Jakub, Mimmi i gadające psy" (animacja zrealizowana w technice cut-out), "Solan i Ludwik - Misja Księżyc", "Operacja Człowiek w Czerni" (klasyka kryminału dla dzieci) oraz "Szybcy i śnieżni"; dla nieco starszych (7+) - "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" (w polskiej wersji dubbingowej usłyszymy głosy m.in. Andrzeja Chyry i samego Romana Gutka); a także dla dzieci od 9 lat wzwyż: "Cały świat Romy" i "Niezwykłe lato z Tess".

Dlaczego warto być na festiwalu?Festiwal Kino Dzieci to okazja, aby zobaczyć produkcje, głównie europejskie, stworzone specjalnie z myślą o młodym widzu. Tego rodzaju filmy rzadko są dostępne na co dzień w kinach, dlatego warto skorzystać z festiwalowej okazji, by je obejrzeć. To filmy wyjątkowe, wartościowe, nagradzane na festiwalach.

- Przykładem może być "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" w reżyserii Lorenzo Mattottiego na podstawie książki Dino Buzattiego wydanej w 1945 r. To prestiżowe wydarzenie, bo film miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard. Premiera polska jest w Kinie Dzieci. To przepiękna animacja stworzona przez uznanego twórcę komiksów, grafik, ilustracji, okładek dla "New Yorkera", "Vogue'a" i plakatów samego festiwalu w Cannes. Mamy też norweską animację lalkową "Solan i Ludwik - Misja Księżyc", która w Norwegii jest megahitem. Na pierwszą część ich przygód przyszło więcej widzów niż na "Hobbita". Z kolei "Niezwykłe lato z Tess" to film, który był wydarzeniem na Berlinale i o którym pisał m.in. "Variety" i inne media. Drugim niezwykłym filmem aktorskim również dla widzów 9+ jest "Cały świat Romy", holenderskiej reżyserki Mischy Kamp, który opowiada historię dziewczynki spędzającej całe dnie ze swoją babcią, której nie lubi. Delikatnie utkana fabuła i bardzo dojrzałe, mądre kino - rekomenduje Ewa Muszkiet.
To tylko wybrane wątki z tegorocznego programu. Wszystkie filmy zostaną premierowo pokazane w trakcie festiwalu w polskiej wersji językowej. Cały program oraz więcej informacji o festiwalu dostępne na stronie: www.kinodzieci.pl oraz na stronie kina www.klubzak.com.pl. Ceny biletów: bilet normalny - 12 zł, bilet ulgowy - 8 zł (za okazaniem Karty Dużej Rodziny).

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Gdzie zajecia z nauki fotografowania... Czy znacie jakies miejsca,gdzie w Gdańsku prowadzone sa zajecia z fotografii dla dzieci 6...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przedszkole Bajkoland (3) hej niedawno sie przeniosłam do gdyni i znalazłam przedszkole Bajkoland co o nim myślicie ??

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: patrycja

 • Jak się mieszka na Obłużu? Hej Kochani, planuję zakup mieszkania na Obłużu, ale trochę się obawiam hałasu dochodzącego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karo

 • Ośrodek Terapii Hej, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Ośrodkiem Terapii Forest? Potrzbuje pomocy moja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kasia123321

 • Ciąża NFZ brak terminów (17) Kobitki ratujcie...jestem w 7tc. Jak zrobiłam na początku maja test to zadzwoniłam do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monajka

 • Wczesna hipotrofia (4) W 17 tygodniu ciąży stwierdzono u mnie znaczną hipotrofię płodu. Aktualnie zaczął się 23...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AS

 • Czy ciągniecie ciągle zasiłek na... (8) Co na to Wasi pracodawcy? Jest dziwne patrzenie czy presja powrotu?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kilemol

 • Ile płacicie opiekunce do dziecka? (16) Jesienią kończy mi się urlop macierzyński i mam zamiar wrócić do pracy. Dziecko jest już...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mmm

 • dobry doświadczony psycholog (11) witam, szukam naprawde dobrego psychologa rozwojowego. Moja córka jest w 1szej klasie ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: fungi76

 • Czy w Trójmieście wśród dzieci jest... (9) objawiający się stanem podgorączkowym od kilku dni i właściwie tylko tym? Syn ma od środy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: miłamamam

wszystkie tematy »