• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Warsztaty, spotkania, zabawy i rejs. Festiwal Ojce i Dziatki po raz kolejny w Trójmieście

Magdalena Raczek
22 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki" to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci w Polsce i odbywa się już po raz trzeci w dziesięciu polskich miastach, w tym również w Trójmieście. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki" to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci w Polsce i odbywa się już po raz trzeci w dziesięciu polskich miastach, w tym również w Trójmieście.

Po Warszawie, Radomiu i Katowicach przyszła pora na Trójmiasto. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Sopocie zaczyna się już w najbliższy piątek, 23 lipca. Natomiast 13 sierpnia Festiwal Ojce i Dziatki zawita do Gdyni. Czeka nas szereg spotkań i warsztatów, wystawy, a także wydarzenia specjalne, takie jak rejs statkiem czy plener artystyczny. Wszystkie wydarzenia festiwalowe przeznaczone są dla rodzin - dzieci z rodzicami i dziadkami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, natomiast obowiązują zapisy.



Wakacje 2021. Atrakcje dla dzieci w Trójmieście


Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci w Polsce i odbywa się już po raz trzeci w dziesięciu polskich miastach, w tym również w Trójmieście: w Sopocie i Gdyni. Festiwal zakłada jednak aktywności nie tylko w miastach festiwalowych, ale też szereg atrakcji odbywających się online, w które można włączyć się niezależnie od miejsca zamieszkania.

Rodzinny festiwal dla każdego



Wszystkie wydarzenia festiwalowe przeznaczone są dla całych rodzin - dzieci z rodzicami i dziadkami. Jak podkreślają organizatorzy, to bardzo ważne, aby nawyki czytelnicze utrwalały się na gruncie rodziny, bo to właśnie rodzina jest tym środowiskiem, w którym zarażamy się miłością do książek, tutaj też kształcą się nasze nawyki czytelnicze.

- Festiwal to okazja nie tylko do uczestnictwa w unikatowych wydarzeniach kulturalnych, ale także do czerpania inspiracji czytelniczych. Budując program, odpowiadamy na zaobserwowane aktualne problemy i potrzeby dzieci. W tym roku zaprezentujemy wiele niezwykłych książek poruszających temat emocji i relacji społecznych. Warto zwrócić na nie uwagę, nawet jeśli nie uda się dotrzeć na same wydarzenia - mówi dyrektor programowa festiwalu Agnieszka Karp-Szymańska.
"Budując program, odpowiadamy na zaobserwowane aktualne problemy i potrzeby dzieci" - mówi dyrektor programowa festiwalu.
"Budując program, odpowiadamy na zaobserwowane aktualne problemy i potrzeby dzieci" - mówi dyrektor programowa festiwalu.

Co nas czeka w trakcie festiwalu?



Przed nami spotkania z autorami książek dla dzieci, warsztaty artystyczne, wystawy, spacery, zabawy i gry literackie, a także wydarzenia specjalne. W Sopocie należeć będą do nich bez wątpienia plener artystyczny z ilustratorem Marcinem Minorem. "Baśniowe stwory lubią kolory" to wydarzenie inaugurujące tegoroczną edycję festiwalu w Sopocie. Podczas warsztatów artysta wraz z dziećmi będą tworzyć wymyślone światy za pomocą kolorowych tuszy, pasteli, węgla drzewnego. Czeka nas również rejs statkiem "Pirat" w towarzystwie jednego z najpopularniejszych autorów książek przygodowych i historycznych - Pawła Wakuły.

- "Wyprawa godna Kolumba" to wydarzenie finałowe festiwalu. Jest to spotkanie autora Pawła Wakuły z małymi czytelnikami w nietypowych okolicznościach - podczas rejsu statkiem "Pirat". Dodatkową atrakcją będzie udział aktora Teatru Muzycznego w Gdyni Krzysztofa Kowalskiego, który specjalnie ucharakteryzowany na Krzysztofa Kolumba będzie pełnił obowiązki kapitana statku, witając i żegnając przybyłych gości. Spotkanie na statku to alternatywna lekcja geografii i historii - mówi Regina Łazarek, koordynator ds. promocji, MFLD Ojce i Dziatki.
Z dziećmi i ich opiekunami spotkają się znane autorki i ilustratorki książek dla dzieci i młodzieży.
Z dziećmi i ich opiekunami spotkają się znane autorki i ilustratorki książek dla dzieci i młodzieży.

Spotkania z autorami i ilustratorami



W ramach wydarzeń Festiwalu będzie można po raz kolejny spotkać jego ambasadora, artystę światowej sławy - Józefa Wilkonia. Ponadto z dziećmi spotkają się znane autorki książek dla dzieci i młodzieży: Małgorzata Swędrowska - autorka "Elementarza w podskokach", w której stara się wpływać nie tylko na wrażliwość, ale także na aktywność ruchową dziecka, Anna Paszkiewicz - autorka ponad dwudziestu książek dla dzieci (m.in. "Abstrakciki", "Marzenie", "Detektyw Bzik", "Pafnucy, ostatni smok", "O pewnym smoku, a nawet kilku", "Językowe wygibasy"), Roksana Jędrzejewska-Wróbel - gdańska autorka ponad 30 książek dla dzieci, dramatopisarka, scenarzystka, doktor literaturoznawstwa, oraz Anita Głowińska - pisarka i ilustratorka literatury dla dzieci. Jej najsłynniejszą książką jest licząca kilkadziesiąt tomów "Kicia Kocia".

Wydarzenia sopockie przygotowane są we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Sopocie, która od pierwszej edycji jest partnerem festiwalu.

Wydarzenia dla dzieci o specjalnych potrzebach



W tym roku po raz pierwszy organizatorzy dostosowują wydarzenia do dzieci ze szczególnymi potrzebami. Będą to warsztaty dla dzieci wysoko wrażliwych, dzieci ze spektrum autyzmu, a także z niepełnosprawnością ruchową, dla dzieci głuchych oraz niewidomych.

- W ramach projektu "Ojce i Dziatki - festiwal dostępny dla każdego dziecka", pragniemy umożliwić dostęp do wydarzeń festiwalowych tym osobom, które poprzez swoją niepełnosprawność czy szczególne potrzeby nie mają możliwości pełnego uczestnictwa w tego typu festiwalach. W szczególności projekt umożliwia udział w wydarzeniach osobom niepełnosprawnym ruchowo, poprzez pomoc asystentów ON, oraz osobom głuchym, poprzez wsparcie tłumaczy języka migowego. Dostrzegliśmy pewien rodzaj luki w ofercie wydarzeń kulturalnych kierowanych do dzieci. Nie mamy tu na myśli jedynie dzieci z niepełnosprawnością ruchową, bo wydarzeń dostosowanych dla nich jest niewiele, ale jakieś się zdarzają. Natomiast dzieci ze spektrum autyzmu czy też po prostu wysoko wrażliwe często są pomijane przy tworzeniu programu imprez kulturalnych. Wydarzenia przygotowane dla nich charakteryzują się przede wszystkim mniejszą liczbą uczestników, wolniejszym tempem wspólnych działań oraz ograniczoną ilością bodźców zewnętrznych, które takie dzieci źle znoszą lub wręcz zupełnie nie tolerują. Wszystko po to, by mogły w pełni skorzystać z atrakcji i jak najwięcej z nich wynieść - wyjaśnia Regina Łazarek, koordynator ds. promocji, MFLD Ojce i Dziatki.
W ramach tego odbędą się warsztaty na podstawie książek "Moja mama, mój tata", "Moja babcia, mój dziadek", "Moja siostra, mój brat", które są przygotowane z myślą o dzieciach wysoko wrażliwych. Poprzez zabawę wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny, a także masażyków na plecach lub zabaw ruchowych na powietrzu.

Z kolei eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego spotkają się z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszących z festiwalowymi lekarzami, którzy po krótkim wywiadzie zapisują na receptach książki. Dla osób niewidomych natomiast eksperci przygotowani są na rekomendacje audiobooków. Odbędą się także warsztaty dla grup zorganizowanych lub rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu.

  • Wystawa ilustracji Marcina Minora "Baśnie wybrane braci Grimm" będzie prezentowana w Sopotece.
  • Wystawa ilustracji Marcina Minora "Baśnie wybrane braci Grimm" będzie prezentowana w Sopotece.
  • Wystawa ilustracji Marcina Minora "Baśnie wybrane braci Grimm" będzie prezentowana w Sopotece.
  • Wystawa ilustracji Marcina Minora "Baśnie wybrane braci Grimm" będzie prezentowana w Sopotece.
  • Wystawa ilustracji Marcina Minora "Baśnie wybrane braci Grimm" będzie prezentowana w Sopotece.
  • Wystawa ilustracji Marcina Minora "Baśnie wybrane braci Grimm" będzie prezentowana w Sopotece.
  • Wystawa ilustracji Marcina Minora "Baśnie wybrane braci Grimm" będzie prezentowana w Sopotece.

Wystawy ilustracji



Festiwal to jednak nie tylko spotkania i warsztaty. W programie nie brakuje też ciekawych wystaw. Poza spotkaniem i warsztatami z Marcinem Minorem będziemy mogli obejrzeć jego ilustracje stworzone do "Baśni" Braci Grimm, które zagoszczą w Sopotece w formie wystawy "Baśnie wybrane braci Grimm". To zaproszenie do świata baśni poprzez sztukę, zaproszenie do świata wyobraźni Marcina Minora. Wystawę będziemy mogli oglądać od 22 lipca do 17 sierpnia.

Ponadto w dniach od 14 do 28 lipca w księgarni Ambelucja będzie można oglądać jeszcze jedną wystawę - "Kotki, liski, tygryski... czytam o wszystkim!" przedstawiającą ilustracje Józefa Wilkonia z książki "Pierwsze czytanki dla...".

  • "Wyprawa godna Kolumba" to spotkanie autora Pawła Wakuły z małymi czytelnikami podczas rejsu statkiem "Pirat".
  • W tym roku po raz pierwszy organizatorzy dostosowują wydarzenia do dzieci ze szczególnymi potrzebami.
  • Spotkania, warsztaty, zabawy i gry literackie czekają nas podczas tegorocznego festiwalu w Sopocie i Gdyni.
  • W ramach wydarzeń Festiwalu będzie można po raz kolejny spotkać jego ambasadora, artystę światowej sławy - Józefa Wilkonia.

Wydarzenia festiwalowe w Gdyni



Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki już w sierpniu zagości w Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni jak co roku będzie jego gospodarzem. W programie kreatywne warsztaty, spotkania i niespodzianki. Organizatorzy po raz kolejny planują udowodnić, że książki mogą dostarczyć emocji równie mocnych jak nowe technologie, a z książek można budować mosty międzypokoleniowe.

- Wydarzeniem, na które polecamy zwrócić szczególną uwagę, są warsztaty w Muzeum Emigracji (14 sierpnia) z autorami książek dla dzieci Małgorzatą Ogonowską i Arturem Rogosiem "Zrób coś fajnego prawie z niczego". Podczas kreatywnych warsztatów ekologicznych dzieci przekonają się, że dbanie o naszą planetę to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim znakomita zabawa. Zastanowimy się, "co zrobić z tą górą śmieci" i "co zrobić z tą chmurą smogu", a także spróbujemy znaleźć odpowiedź na nieco filozoficzne pytanie, czy można zrobić coś z niczego! Ze wspólnej ekologicznej burzy mózgów powstanie ekoinstalacja, a może nawet miasto przyszłości - zapowiada Regina Łazarek.
14 sierpnia odbędzie się również prawdziwa uczta literacka - "Miasto 5 zmysłów". To wydarzenie specjalne festiwalu adresowane Gdyni i jej mieszkańcom, ale mogące być odczytywane w aspekcie uniwersalnym. Z dziećmi spotkają się znakomici artyści: Marcin Dymiter - zaprezentuje dźwiękowy pejzaż Gdyni, Piotr Fąfrowicz i Przemysław Liput zwrócą uwagę na estetykę przestrzeni publicznej i zaproszą do jej współtworzenia. Nie zabraknie także zapachów, bo dzieci zostaną zaproszone do niełatwego zadania - skomponowania perfum dla miasta, a na koniec dowiedzą się, jak smakuje Gdynia.

Wydarzeń przygotowano oczywiście znacznie więcej, szczegółowy program będzie dostępny lada dzień na stronie festiwalu. Festiwal organizuje Fundacja Czas Dzieci. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem jest Fundacja PZU. Warto śledzić również media społecznościowe: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, natomiast obowiązują zapisy: www.festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-sopot/.

  • Spotkania i warsztaty z autorami i ilustratorami książek dla dzieci to jedne z najważniejszych wydarzeń festiwalowych.
  • Spotkania i warsztaty z autorami i ilustratorami książek dla dzieci to jedne z najważniejszych wydarzeń festiwalowych.
  • Spotkania i warsztaty z autorami i ilustratorami książek dla dzieci to jedne z najważniejszych wydarzeń festiwalowych.
  • Spotkania i warsztaty z autorami i ilustratorami książek dla dzieci to jedne z najważniejszych wydarzeń festiwalowych.
  • Spotkania i warsztaty z autorami i ilustratorami książek dla dzieci to jedne z najważniejszych wydarzeń festiwalowych.
  • Spotkania i warsztaty z autorami i ilustratorami książek dla dzieci to jedne z najważniejszych wydarzeń festiwalowych.

Wydarzenia

Ojce i Dziatki - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

wieczór literacki, spotkanie

Ojce i Dziatki - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Gdynia

wieczór literacki, spotkanie

Miejsca

Zobacz także

Opinie (7)

  • Wszędzie byle nie na placach zabaw pod blokiem (1)

    To jest totalna patologia zbudować plac zabaw w pobliżu bloków, pod czyimiś oknami. Bo tak, jak dzieci muszą się bawić, tak ludzie muszą odpoczywać, starsi, chorzy, pracujący, Ci którzy wykonują różne zawody zmianowe. Darcie się w ogródkach też jest poniżej krytyki. Jest tyle atrakcji dla rodzin z dziećmi, że po prostu ludzie wyjdźcie z domu, ponoć tego Wam w pandemii brakowało.

    • 8 10

    • Otóż to.

      Na szczęście pod moim blokiem nie ma placu zabaw, ale wyobrażam sobie, jakie te odgłosy są uciążliwe.

      • 3 3

  • to pierwsze zdjęcie XDDD

    • 2 2

  • (2)

    Co mam zrobić gdy moje dziecko.ma. ADHD i takie rzeczy go nie rajcują.... woli skakać po drzewach

    • 4 1

    • Zabierz go do zoo.

      • 2 2

    • Ten festiwal ma ponoć blok dla dzieci z różnymi potrzebami

      Sprawdzalam bo idę tam w sobotę. W piątek mają warsztaty dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Zapisaliście się?

      • 1 1

  • Byłam rok temu.

    Dzieci zadowolone. Weekend nabrał tempa. Polecam, bo goście są świetni. Potem lody, spacer i dzień minął. My nie mamy w domu problemu z ksiazkami, ale nie wiadmo do kiedy. Wolę zachęcić dzieci na zapas:)

    • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane