Korzystasz z programu 500+? Musisz pamiętać, że od teraz zmienia się termin składania wniosków o przyznanie pieniędzy na dziecko. Można to zrobić już od najbliższego poniedziałku, 1 lutego. Formalności warto załatwić jak najszybciej, by zachować ciągłość wypłat.
Korzystasz z programu 500+?
- Nowością jest termin składania wniosków. W poprzednich latach okres składania dokumentów rozpoczynał się 1 lipca. Od 2021 roku wnioski przyjmowane będą od 1 lutego. Przez pierwsze dwa miesiące będzie można składać tylko wnioski elektroniczne. Dokumenty w formie papierowej przyjmowane będą od 1 kwietnia. Jednak warto jak najszybciej złożyć wniosek on-line, ponieważ dostarczenie dokumentów do końca kwietnia daje gwarancję zachowania ciągłości wypłat - informuje Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Wnioski elektroniczne od 1 lutego
Podobnie jak w poprzednich latach wnioski (w każdym mieście) w formie elektronicznej będzie można składać za pośrednictwem:
- bankowości elektronicznej
- Platformy Usługowo-Informacyjnej "Emp@tia"
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS
- Wnioski on-line stanowią zdecydowaną większość wniosków o 500+. W 2019 roku 87 proc. wniosków o świadczenie wychowawcze zostało złożonych przez Internet. Skorzystanie z formy on-line ma wiele zalet - wniosek można złożyć szybko, w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności osobistej wizyty w Gdańskim Centrum Świadczeń. Możliwość zdalnego załatwienia sprawy jest bardzo istotna, ponieważ zagrożenie zarażenia koronawisurem jest ciągle aktualne - wskazuje Kulewicz.
Wnioski papierowe od 1 kwietnia
Wnioski papierowe będzie można składać w Gdańsku:
- osobiście w Dziale Obsługi Mieszkańców, ul. Powstańców Warszawskich 25, budynek C
- za pośrednictwem poczty, wysyłając je na adres Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. Powstańców Warszawskich 25, 80-152 Gdańsk
- do wrzutni w siedzibie Działu Obsługi Mieszkańców, ul. Powstańców Warszawskich 25, budynek C
W Gdyni wnioski papierowe od 1 kwietnia będzie można składać poprzez wrzutnię w budynku Urzędu Miasta Gdyni, pocztą lub osobiście. Zalecane jest jednak przesyłanie wniosków drogą elektroniczną lub ewentualnie przez wrzutnię, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i konieczność ograniczania kontaktów osobistych.
- Osobiste składanie wniosków będzie możliwe tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach po wcześniejszym umówieniu wizyty - zaznaczają urzędnicy.
Aby umówić termin, należy przesłać swoje dane (imię i nr telefonu z dopiskiem "Wizyta") na adres mailowy: rds@gdynia.pl i oczekiwać na kontakt pracownika.
Domy i ośrodki pomocy społecznej w Trójmieście
Osoby, które z różnych względów nie mogą złożyć wniosku drogą elektroniczną w Sopocie, będą mogły umówić się telefonicznie na konkretny termin osobistej wizyty.
- Rejestracja rozpocznie się od 1 marca 2021 r. pod numerem tel. 58 551 61 63. Z uwagi na pandemię, chcemy zapewnić naszym mieszkańcom bezpieczne warunki do spotkania z pracownikiem. Punkt Obsługi Klienta wyposażony jest w odpowiednie środki ochrony: płyny do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki, osłony z pleksi - mówi Andrzej Czekaj, dyrektor sopockiego MOPS.
Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego w Sopocie będzie można również złożyć w specjalnej skrzynce podawczej w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego przy al. Niepodległości 876.
Dla kogo 500+?
Świadczenie 500+ to 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez dodatkowych warunków, a co najważniejsze, bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Zasady ubiegania się o 500+ są większości rodzicom i opiekunom doskonale znane, a wypełnienie formularza jest bardzo proste. Wystarczy podać dane rodzica lub opiekuna oraz dane dzieci, na które składany jest wniosek o świadczenie. Należy pamiętać, że wniosek o 500+ składa się raz w roku. Świadczenie przyznawane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Rodzice, którym urodziło się dziecko, mogą dołączyć do programu Rodzina 500 + w każdym momencie.