• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wkrótce Halloween - zabawy dla dzieci w Trójmieście

W tym roku 31 października wypada w środku tygodnia, dlatego zabawy odbywają się w różnych terminach. Znaczna część imprez zaplanowana jest już na najbliższy weekend.
W tym roku 31 października wypada w środku tygodnia, dlatego zabawy odbywają się w różnych terminach. Znaczna część imprez zaplanowana jest już na najbliższy weekend. fot. choreograph / 123rf.com

Halloween - mimo że w Polsce ma tyle samo zwolenników, co przeciwników - już na stałe się u nas zadomowiło. Wciąż bowiem nie brakuje wielbicieli tego święta, uwielbiających "straszne" przebieranki, mroczne dekoracje i psotne zabawy. Obchodzone jest w nocy z 31 października na 1 listopada, ale już w najbliższy weekend zapowiada się wiele halloweenowych imprez, które lubią szczególnie najmłodsi. Dlatego podpowiadamy, gdzie można się bawić.Halloween, uważane za święto amerykańskie (bo stamtąd do nas przybyło w końcówce lat 90.), wywodzi się z celtyckiego obrządku samhain. Celtowie 31 października świętowali koniec zbiorów, żegnali lato, witali zimę oraz obchodzili święto zmarłych. Wierzyli, że tego dnia zaciera się granica między zaświatami a światem żywych. Prawdopodobnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w dziwne stroje i zakładania masek, a także palenie ognia (dziś świece, lampiony dyniowe, kiedyś ogniska).

Atrakcje dla dzieci na Halloween


Irlandzcy imigranci sprowadzili tę tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku, a w drugiej połowie XX wieku święto wróciło do zachodniej Europy. Tym samym w wielu krajach jest ono obchodzone we współczesnej, nieco "zamerykanizowanej" formie, jednak nikomu z bawiących się to nie przeszkadza.

- Bawimy się, bo uważamy, że każda dobra okazja do zabawy jest dobra. Nie przeszkadza nam to w tym, by dzień później pójść na groby naszych zmarłych krewnych. Zabawy dla dzieci czy to w przedszkolu, czy w sali zabaw lub jakiejś instytucji mają zwykle wesoły charakter, to też świetna okazja do tego, by się fajnie przebrać, zrobić razem jakieś ciekawe ozdoby. Nie ma znaczenia, skąd pochodzi święto i czy jest pogańskie, czy nie - po prostu jest to forma zabawy i nie kłóci się w naszym mniemaniu z żadną wiarą czy wyznaniem - twierdzą rodzice Adasia i Martyny.

Straszne przebierankiDuchy, duszki, kościotrupy, wampiry, strzygi, czarownice, czarodzieje, upiory, potwory, zjawy, szkielety i inne straszydła królują tego dnia. Dlatego - jeśli wasze dziecko bierze udział w zabawie - warto je przede wszystkim zaopatrzyć w odpowiedni strój. Można zatem coś samemu uszyć, przygotować lub kupić coś gotowego albo wypożyczyć.


Duży wybór oferuje m.in Wypożyczalnia strojów dla dorosłych i dzieci Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej. Stroje na Halloween udostępniane są tutaj w okresie: 26 października (sobota) w godz. 12-16 oraz od 28 do 31 października w godz. 12-18. Koniecznie w tym temacie uwzględnijcie preferencje dziecka - za co chce być przebrane, jaki strój mu odpowiada. Warto, by był to kostium uszyty z naturalnych materiałów, zwłaszcza gdy dziecko spędzi w nim kilka godzin aktywnej zabawy.

Gdzie i kiedy się bawić?W tym roku 31 października wypada w środku tygodnia, dlatego zabawy odbywają się w różnych terminach. Znaczna część imprez zaplanowana jest już na najbliższy weekend - 26 i 27 października. Kolejne odbędą się 30 i 31 października, a pozostałe dopiero 3 listopada. Warto dokładnie przejrzeć kalendarz imprez, by nie przegapić ciekawej oferty.

Jak zwykle wybór jest duży - każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie, zarówno ci, którzy lubią się bać i straszyć innych, jak i ci strachliwi, którzy tego nie lubią.

Wśród imprez halloweenowych dla dzieci każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie.
Wśród imprez halloweenowych dla dzieci każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. fot. rawpixel / 123rf.com

Bale halloweenoweW Trójmieście w ofercie zabaw halloweenowych dla dzieci przeważają bale - czyli zabawy taneczne. Taki Bal Halloweenowy dla dzieci w wieku 3-8 lat organizuje w sobotę, 26 października, w godz. 17-19 Sala zabaw Filiko w Gdyni. W programie m.in.: tematyczne zabawy z animatorem, rozbijanie piniaty z cukierkami, malowanie buziek oraz konkurs na najlepsze przebranie. Bilety kosztują 45 zł.

W Gdańsku na nieco starszych tancerzy (dzieci w wieku 7-14 lat) czekają atrakcje w studio tańca Siemanko w Galerii Metropolia podczas Balu Halloween, który odbędzie się również w sobotę, 26 października, w godz. 18-22. Podczas balu czekają na dzieci cztery godziny zabaw i animacji tanecznych z profesjonalnym animatorem, słodkie halloweenowe przekąski, straszne dekoracje, pizza, dyskoteka i konkursy z nagrodami. Bilety w różnych cenach.

Tańce czekają nas także w Gdańsku podczas Halloween Party w Empire Music.

- W tym roku organizujemy dwie zabawy. Pierwsza, straszniejsza, 26 października od godziny 18 dla dzieci w wieku 11 lat i starszych. Druga, mniej straszna, w niedzielę, 27 października, od godziny 17 dla dzieci w wieku pięciu lat i starszych. Zabawy przewidują mnóstwo atrakcji, m.in.: nagrywanie teledysku jak z horroru, upiorne tańce, pokaz piekielnej mody, podchody (szukamy duchów po wielu zakamarkach szkoły), zagadki czarownicy, mroczne charakteryzacje, okropne gry i zabawy, potworna dyskoteka, wstrętne przekąski. Nasza szkoła regularnie organizuje różne tematyczne zabawy dla dzieci, a nasza pani dyrektor jest już fachowcem od organizowania dzieciom imprez - zapewnia Krzysztof Słomkowski z Empire Music School.
Halloween Party w Empire Music School trwa dwie godziny, a koszt udziału w tej zabawie to 50 zł.

Imprezy całonocneImprezy całonocne to druga z najpopularniejszych form halloweenowych zabaw. Całonocne Halloween Party odbędzie się w nocy z czwartku na piątek, 31 października / 1 listopada, w godz. 20-9 w Dzikich Pląsach w Borkowie. Impreza przewidziana jest dla dzieci w wieku 7-13 lat. W programie m.in. przerażające zabawy w stylu escape room, piekielny pokaz mody halloweenowej, tworzenie krwiożerczych mumii i inne.

Z kolei dla bawiących się w Gdańsku Wykrzyknik organizuje Nocowisko HALLOWEENowe z piątku na sobotę, 25 / 26 października, w godz. 19:30-9. W programie czekają m.in.: tworzenie strraaasznie fajnych lampionów, upiorne fryzury, pojedynek mumii i czarownic, słodkie konkursy z nagrodami, potwornie szalona dyskoteka, seans w sali kinowej i wiele innych. Impreza dla dzieci 5-12 lat. Koszt: 75 zł.

Również w Gdańsku odbędzie się Meksykańska Noc Halloween dla Dzieci w Loopy's World. Zabawa fabularna i nocleg w Loopy's dla dzieci od 7 do 13 lat. Rozpoczęcie zabawy w sobotę 26.10 o godz. 20. Dzieci odbieramy następnego dnia do godziny 9.

Dla dzieciaków, które wolą kreatywne spędzanie czasu, warto poszukać imprez warsztatowych.
Dla dzieciaków, które wolą kreatywne spędzanie czasu, warto poszukać imprez warsztatowych. fot. Roman Samborskyi / 123rf.com

Warsztaty i inneDla dzieciaków, które wolą kreatywne spędzanie czasu, warto poszukać imprez warsztatowych. Do takich należy np. Pumpkin Day organizowany w Budumi w czwartek, 31 października, w godz. 17:30-20. W ramach świętowania: podchody w poszukiwaniu światła, warsztaty fluorescencyjnych slime, wspólne przygotowanie wielkiego dyniowego lampionu. Impreza dla dzieci w wieku 4-12 lat. Koszt udziału w zabawie - 35 zł (przedsprzedaż), w dniu imprezy - 40 zł.

Ciekawie zapowiada się również ProHalloween, gdzie odbędą się warsztaty z rzeźby dyniowej w aurze mrocznego projektowania. Wycinanie, rzeźbienie, podświetlanie lampionami, czyli wszystko, co można zrobić z dyniami i jeszcze więcej. Impreza odbywa się w czwartek, 31 października, w godz. 12- 19 w Projektowej w Sopocie. Bilety: w strasznie niskiej cenie - 15 zł od osoby, osoby przebrane w kostiumy - 10 zł.

Z kolei dla łasuchów będą w sam raz Rodzinne Warsztaty Cukiernicze Halloween, organizowane w niedzielę, 27 października, o godz. 15 w WypiekAna w Gdańsku. Podczas warsztatów rodzice z dziećmi przygotują strasznie smaczne słodkości. Będzie przerażająco ciekawie, pysznie. W programie warsztatów znajdują się między innymi babeczki czekoladowe, kruche ciasteczka oraz straszne paluchy wiedźmy. Uczestnicy zabierają wszystkie stworzone pyszności do domu. Bilety w cenie 140 zł.

I na koniec polecam coś dla fanów filmu "Coco" - Meksykańskie Halloween, czyli meksykańskie święto wspominania bliskich i wspólnego rodzinnego świętowania w Klockowni w Gdańsku. Impreza jest przeznaczona dla wszystkich dzieci w wieku 3-11 lat. W czasie wydarzenia odbędą się dwa warsztaty budowania i kreatywnej zabawy tworzenia gitar, szkieletów i alebrijes. Bedzie kreatywnie, kolorowo i wesoło. Warsztaty są bezpłatne dla wszystkich, którzy zapiszą się i wykupią co najmniej dwugodzinną wejściówkę do Klockowni w czasie wydarzenia. Impreza odbywa się 30 października w godz. 16-19.30.

Opinie (54) 2 zablokowane

 • amerykanskie "swieta" dla lemingow (10)

  • 59 42

  • (4)

   I tu Cię zdziwię: Halloween wywodzi się z Irlandii.
   A tu jeszcze większe zdziwienie- Wszystkich Świętych wywodzi się prawdopodobnie z Rzymu.
   Kilka innych ciekawostek: Ubieranie choinki-Niemcy, Zajączek Wielkanocny- także Niemcy

   Jak widać każdy kraj nie jest oddzielony od innych murem, a ludzie mogą się przemieszczać i przekazywac swoje zwyczaje.

   • 15 12

   • Niemcy ponad wszystko.

    • 7 7

   • Charles Dickens

    Londyn

    • 1 0

   • a "wszystkich świętych" (1)

    to nie są przypadkiem skatoliczone dziady jesienne?

    • 5 1

    • A przypadkiem nie należymy

     do tego samego kręgu kulturowego, co ludzie, którzy obchodzili "dziady"? Po co nam jakiś obcy, infantylny i prymitywny badziew?

     • 0 1

  • (1)

   Najlepsze polskie święta czyli stanie pół dnia nad granitową płytą ze zwieszoną głową.

   • 14 10

   • Nie no

    najlepiej biegać po mieście żebrząc o cukierki. Ależ zabawa! Rumuńscy Cyganie przynajmniej na tym zarabiają...

    • 0 0

  • w związku z tym, że wymiotuje już tą narodowością i świętością (2)

   mój młody nawet jak nie będzie chciał to dostanie ode kopa na rozpędy żeby trochę się biskupy i stare matrony pooburzały.

   • 17 9

   • Też mam dość tych wszystkich zakłamanych świętoszków

    • 8 3

   • I w ramach "psikusa"

    zeżresz mu wyżebrane cukierki?

    • 0 0

 • M jak (2)

  małpowanie.
  Mamy swoje zwyczaje.

  • 51 33

  • Niby tak, ale ja wolę z dzieciakami bawić się w halloween, niż w dziady.

   • 19 12

  • Jakie swoje zwyczaje?

   Święto Dziadów masz na myśli? Możemy karmić i poić dusze zmarłych kaszą i wódką oraz palić ogniska.

   • 12 6

 • Prawdziwe święto to topienie i podpalanie Marzanny.
  Uczy dzieci marszu, zachowania nad wodą i morderstwa kukły przypominającej człowieka.
  Alleluja

  • 40 18

 • Zawsze tylko zabawa (2)

  Usuwanie śmierci jako elementu życia i kultury społecznej. Baw się, nie myśl, ma być śmiesznie

  • 27 14

  • tyle mamy życia ile jesteśmy w stanie przeżyć (1)

   po co się dodatkowo zamartwiać skoro dane jest nam tak mało czasu?

   • 15 4

   • Nie że się zamartwiać

    Po prostu być świadomym.

    • 6 4

 • (2)

  Może by tak Dziady zrobić

  • 27 9

  • Dziady mamy na co dzień.

   • 10 3

  • piss zrobi z nas wszystkich i kilka pokoleń do przodu, dziadów

   • 6 4

 • Większość zwyczajów skądś przywędrowała.Nikt nie widzi niczego złego w ubieraniu choinki i wróżeniu w Andrzejki, a na słowo Halloween słychać jęki malkontentów. Polacy to jednak straszne smutasy i marudy .A co do tych, którzy uważają, że lepiej iśc pomodlić się za zmarłych, przypominam- Halloween 31.10, ŚWszystkich Świętych/Zaduszki 1/2.11

  • 41 30

 • Mohery zaczną zaraz pluć na helołłiny

  a same uczynią zadość pogańskim tradycjom palenia ogników na grobach :)

  • 19 35

 • Kto chce niech obchodzi Halloween (2)

  Przeciez nie ma u nas tradycji Dziadow. Chociaż mi sie ta tradycja podoba. Bo chetnie poszedł bym z żarciem i wodką ze znajomymi i rodziną na cmentarz i pobiesiadował nad grobem ojca i wujka. A potem dalszy ciag przy ognisku. Ale tego nikt nie obchodzi a Halloween sie przyjeło. Więc malkontenci moge was pozdrowic środkowym palcem bo wy ani Dziadow ani Halloween nie obchodzita.

  • 25 19

  • Może trzeba rozpropagować tę tradycję (1)

   Mi też by się podobało.
   To bardziej swojskie

   • 4 2

   • To dajesz, a nie może trzeba.

    • 5 0

 • Badziewie (4)

  Kolejne g**** usa

  • 42 14

  • Tak mowil Mieszko I...

   • 6 1

  • akurat to irlandzkie święto (2)

   do USA przybyło razem z imigrantami

   • 7 0

   • celtyckie

    • 2 0

   • Tia

    Irlandczycy 300 lat temu biegali po mieście żebrząc o cukierki. Z pewnością.

    • 0 0

 • Wszystko podszyte komercją. (1)

  By dzieci jeszcze więcej wydusiły od swoich rodziców.

  • 36 14

  • Ale różne Janusze twierdzą,

   że Irlandczycy już setki lat temu biegali po miastach żebrząc o cukierki. :D

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna
wystawa
kwi 30-31.10
g. 10:00
Gdynia, Muzeum Emigracji
Wstęp wolny
Lekcje Sztuki dla grup szkolnych
wykład / prezentacja, wystawa, warsztaty
maj 6-24.06
g. 10:00 - 15:00
Gdańsk, Łaźnia 2
Wstęp wolny
FUN RUN Zbiornik Kolorowy
gra miejska, zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację
maj 13-22
Gdańsk Zbiornik Kolorowy
15 - 21 zł