• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wkrótce Halloween - zabawy dla dzieci w Trójmieście

Magdalena Raczek
23 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
W tym roku 31 października wypada w środku tygodnia, dlatego zabawy odbywają się w różnych terminach. Znaczna część imprez zaplanowana jest już na najbliższy weekend. W tym roku 31 października wypada w środku tygodnia, dlatego zabawy odbywają się w różnych terminach. Znaczna część imprez zaplanowana jest już na najbliższy weekend.

Halloween - mimo że w Polsce ma tyle samo zwolenników, co przeciwników - już na stałe się u nas zadomowiło. Wciąż bowiem nie brakuje wielbicieli tego święta, uwielbiających "straszne" przebieranki, mroczne dekoracje i psotne zabawy. Obchodzone jest w nocy z 31 października na 1 listopada, ale już w najbliższy weekend zapowiada się wiele halloweenowych imprez, które lubią szczególnie najmłodsi. Dlatego podpowiadamy, gdzie można się bawić.Halloween, uważane za święto amerykańskie (bo stamtąd do nas przybyło w końcówce lat 90.), wywodzi się z celtyckiego obrządku samhain. Celtowie 31 października świętowali koniec zbiorów, żegnali lato, witali zimę oraz obchodzili święto zmarłych. Wierzyli, że tego dnia zaciera się granica między zaświatami a światem żywych. Prawdopodobnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w dziwne stroje i zakładania masek, a także palenie ognia (dziś świece, lampiony dyniowe, kiedyś ogniska).

Atrakcje dla dzieci na Halloween


Irlandzcy imigranci sprowadzili tę tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku, a w drugiej połowie XX wieku święto wróciło do zachodniej Europy. Tym samym w wielu krajach jest ono obchodzone we współczesnej, nieco "zamerykanizowanej" formie, jednak nikomu z bawiących się to nie przeszkadza.

- Bawimy się, bo uważamy, że każda dobra okazja do zabawy jest dobra. Nie przeszkadza nam to w tym, by dzień później pójść na groby naszych zmarłych krewnych. Zabawy dla dzieci czy to w przedszkolu, czy w sali zabaw lub jakiejś instytucji mają zwykle wesoły charakter, to też świetna okazja do tego, by się fajnie przebrać, zrobić razem jakieś ciekawe ozdoby. Nie ma znaczenia, skąd pochodzi święto i czy jest pogańskie, czy nie - po prostu jest to forma zabawy i nie kłóci się w naszym mniemaniu z żadną wiarą czy wyznaniem - twierdzą rodzice Adasia i Martyny.

Straszne przebierankiDuchy, duszki, kościotrupy, wampiry, strzygi, czarownice, czarodzieje, upiory, potwory, zjawy, szkielety i inne straszydła królują tego dnia. Dlatego - jeśli wasze dziecko bierze udział w zabawie - warto je przede wszystkim zaopatrzyć w odpowiedni strój. Można zatem coś samemu uszyć, przygotować lub kupić coś gotowego albo wypożyczyć.


Duży wybór oferuje m.in Wypożyczalnia strojów dla dorosłych i dzieci Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej. Stroje na Halloween udostępniane są tutaj w okresie: 26 października (sobota) w godz. 12-16 oraz od 28 do 31 października w godz. 12-18. Koniecznie w tym temacie uwzględnijcie preferencje dziecka - za co chce być przebrane, jaki strój mu odpowiada. Warto, by był to kostium uszyty z naturalnych materiałów, zwłaszcza gdy dziecko spędzi w nim kilka godzin aktywnej zabawy.

Gdzie i kiedy się bawić?W tym roku 31 października wypada w środku tygodnia, dlatego zabawy odbywają się w różnych terminach. Znaczna część imprez zaplanowana jest już na najbliższy weekend - 26 i 27 października. Kolejne odbędą się 30 i 31 października, a pozostałe dopiero 3 listopada. Warto dokładnie przejrzeć kalendarz imprez, by nie przegapić ciekawej oferty.

Jak zwykle wybór jest duży - każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie, zarówno ci, którzy lubią się bać i straszyć innych, jak i ci strachliwi, którzy tego nie lubią.

Wśród imprez halloweenowych dla dzieci każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. Wśród imprez halloweenowych dla dzieci każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie.

Bale halloweenoweW Trójmieście w ofercie zabaw halloweenowych dla dzieci przeważają bale - czyli zabawy taneczne. Taki Bal Halloweenowy dla dzieci w wieku 3-8 lat organizuje w sobotę, 26 października, w godz. 17-19 Sala zabaw Filiko w Gdyni. W programie m.in.: tematyczne zabawy z animatorem, rozbijanie piniaty z cukierkami, malowanie buziek oraz konkurs na najlepsze przebranie. Bilety kosztują 45 zł.

W Gdańsku na nieco starszych tancerzy (dzieci w wieku 7-14 lat) czekają atrakcje w studio tańca Siemanko w Galerii Metropolia podczas Balu Halloween, który odbędzie się również w sobotę, 26 października, w godz. 18-22. Podczas balu czekają na dzieci cztery godziny zabaw i animacji tanecznych z profesjonalnym animatorem, słodkie halloweenowe przekąski, straszne dekoracje, pizza, dyskoteka i konkursy z nagrodami. Bilety w różnych cenach.

Tańce czekają nas także w Gdańsku podczas Halloween Party w Empire Music.

- W tym roku organizujemy dwie zabawy. Pierwsza, straszniejsza, 26 października od godziny 18 dla dzieci w wieku 11 lat i starszych. Druga, mniej straszna, w niedzielę, 27 października, od godziny 17 dla dzieci w wieku pięciu lat i starszych. Zabawy przewidują mnóstwo atrakcji, m.in.: nagrywanie teledysku jak z horroru, upiorne tańce, pokaz piekielnej mody, podchody (szukamy duchów po wielu zakamarkach szkoły), zagadki czarownicy, mroczne charakteryzacje, okropne gry i zabawy, potworna dyskoteka, wstrętne przekąski. Nasza szkoła regularnie organizuje różne tematyczne zabawy dla dzieci, a nasza pani dyrektor jest już fachowcem od organizowania dzieciom imprez - zapewnia Krzysztof Słomkowski z Empire Music School.
Halloween Party w Empire Music School trwa dwie godziny, a koszt udziału w tej zabawie to 50 zł.

Imprezy całonocneImprezy całonocne to druga z najpopularniejszych form halloweenowych zabaw. Całonocne Halloween Party odbędzie się w nocy z czwartku na piątek, 31 października / 1 listopada, w godz. 20-9 w Dzikich Pląsach w Borkowie. Impreza przewidziana jest dla dzieci w wieku 7-13 lat. W programie m.in. przerażające zabawy w stylu escape room, piekielny pokaz mody halloweenowej, tworzenie krwiożerczych mumii i inne.

Z kolei dla bawiących się w Gdańsku Wykrzyknik organizuje Nocowisko HALLOWEENowe z piątku na sobotę, 25 / 26 października, w godz. 19:30-9. W programie czekają m.in.: tworzenie strraaasznie fajnych lampionów, upiorne fryzury, pojedynek mumii i czarownic, słodkie konkursy z nagrodami, potwornie szalona dyskoteka, seans w sali kinowej i wiele innych. Impreza dla dzieci 5-12 lat. Koszt: 75 zł.

Również w Gdańsku odbędzie się Meksykańska Noc Halloween dla Dzieci w Loopy's World. Zabawa fabularna i nocleg w Loopy's dla dzieci od 7 do 13 lat. Rozpoczęcie zabawy w sobotę 26.10 o godz. 20. Dzieci odbieramy następnego dnia do godziny 9.

Dla dzieciaków, które wolą kreatywne spędzanie czasu, warto poszukać imprez warsztatowych. Dla dzieciaków, które wolą kreatywne spędzanie czasu, warto poszukać imprez warsztatowych.

Warsztaty i inneDla dzieciaków, które wolą kreatywne spędzanie czasu, warto poszukać imprez warsztatowych. Do takich należy np. Pumpkin Day organizowany w Budumi w czwartek, 31 października, w godz. 17:30-20. W ramach świętowania: podchody w poszukiwaniu światła, warsztaty fluorescencyjnych slime, wspólne przygotowanie wielkiego dyniowego lampionu. Impreza dla dzieci w wieku 4-12 lat. Koszt udziału w zabawie - 35 zł (przedsprzedaż), w dniu imprezy - 40 zł.

Ciekawie zapowiada się również ProHalloween, gdzie odbędą się warsztaty z rzeźby dyniowej w aurze mrocznego projektowania. Wycinanie, rzeźbienie, podświetlanie lampionami, czyli wszystko, co można zrobić z dyniami i jeszcze więcej. Impreza odbywa się w czwartek, 31 października, w godz. 12- 19 w Projektowej w Sopocie. Bilety: w strasznie niskiej cenie - 15 zł od osoby, osoby przebrane w kostiumy - 10 zł.

Z kolei dla łasuchów będą w sam raz Rodzinne Warsztaty Cukiernicze Halloween, organizowane w niedzielę, 27 października, o godz. 15 w WypiekAna w Gdańsku. Podczas warsztatów rodzice z dziećmi przygotują strasznie smaczne słodkości. Będzie przerażająco ciekawie, pysznie. W programie warsztatów znajdują się między innymi babeczki czekoladowe, kruche ciasteczka oraz straszne paluchy wiedźmy. Uczestnicy zabierają wszystkie stworzone pyszności do domu. Bilety w cenie 140 zł.

I na koniec polecam coś dla fanów filmu "Coco" - Meksykańskie Halloween, czyli meksykańskie święto wspominania bliskich i wspólnego rodzinnego świętowania w Klockowni w Gdańsku. Impreza jest przeznaczona dla wszystkich dzieci w wieku 3-11 lat. W czasie wydarzenia odbędą się dwa warsztaty budowania i kreatywnej zabawy tworzenia gitar, szkieletów i alebrijes. Bedzie kreatywnie, kolorowo i wesoło. Warsztaty są bezpłatne dla wszystkich, którzy zapiszą się i wykupią co najmniej dwugodzinną wejściówkę do Klockowni w czasie wydarzenia. Impreza odbywa się 30 października w godz. 16-19.30.

 • Halloween to coraz bardziej popularne święto.
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście
 • Halloween w Trójmieście

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (54) 2 zablokowane

 • amerykanskie "swieta" dla lemingow (10)

  • 59 42

  • (4)

   I tu Cię zdziwię: Halloween wywodzi się z Irlandii.
   A tu jeszcze większe zdziwienie- Wszystkich Świętych wywodzi się prawdopodobnie z Rzymu.
   Kilka innych ciekawostek: Ubieranie choinki-Niemcy, Zajączek Wielkanocny- także Niemcy

   Jak widać każdy kraj nie jest oddzielony od innych murem, a ludzie mogą się przemieszczać i przekazywac swoje zwyczaje.

   • 15 12

   • Niemcy ponad wszystko.

    • 7 7

   • Charles Dickens

    Londyn

    • 1 0

   • a "wszystkich świętych" (1)

    to nie są przypadkiem skatoliczone dziady jesienne?

    • 5 1

    • A przypadkiem nie należymy

     do tego samego kręgu kulturowego, co ludzie, którzy obchodzili "dziady"? Po co nam jakiś obcy, infantylny i prymitywny badziew?

     • 0 1

  • (1)

   Najlepsze polskie święta czyli stanie pół dnia nad granitową płytą ze zwieszoną głową.

   • 14 10

   • Nie no

    najlepiej biegać po mieście żebrząc o cukierki. Ależ zabawa! Rumuńscy Cyganie przynajmniej na tym zarabiają...

    • 0 0

  • w związku z tym, że wymiotuje już tą narodowością i świętością (2)

   mój młody nawet jak nie będzie chciał to dostanie ode kopa na rozpędy żeby trochę się biskupy i stare matrony pooburzały.

   • 17 9

   • Też mam dość tych wszystkich zakłamanych świętoszków

    • 8 3

   • I w ramach "psikusa"

    zeżresz mu wyżebrane cukierki?

    • 0 0

 • M jak (2)

  małpowanie.
  Mamy swoje zwyczaje.

  • 51 33

  • Niby tak, ale ja wolę z dzieciakami bawić się w halloween, niż w dziady.

   • 19 12

  • Jakie swoje zwyczaje?

   Święto Dziadów masz na myśli? Możemy karmić i poić dusze zmarłych kaszą i wódką oraz palić ogniska.

   • 12 6

 • Prawdziwe święto to topienie i podpalanie Marzanny.
  Uczy dzieci marszu, zachowania nad wodą i morderstwa kukły przypominającej człowieka.
  Alleluja

  • 40 18

 • Zawsze tylko zabawa (2)

  Usuwanie śmierci jako elementu życia i kultury społecznej. Baw się, nie myśl, ma być śmiesznie

  • 27 14

  • tyle mamy życia ile jesteśmy w stanie przeżyć (1)

   po co się dodatkowo zamartwiać skoro dane jest nam tak mało czasu?

   • 15 4

   • Nie że się zamartwiać

    Po prostu być świadomym.

    • 6 4

 • (2)

  Może by tak Dziady zrobić

  • 27 9

  • Dziady mamy na co dzień.

   • 10 3

  • piss zrobi z nas wszystkich i kilka pokoleń do przodu, dziadów

   • 6 4

 • Większość zwyczajów skądś przywędrowała.Nikt nie widzi niczego złego w ubieraniu choinki i wróżeniu w Andrzejki, a na słowo Halloween słychać jęki malkontentów. Polacy to jednak straszne smutasy i marudy .A co do tych, którzy uważają, że lepiej iśc pomodlić się za zmarłych, przypominam- Halloween 31.10, ŚWszystkich Świętych/Zaduszki 1/2.11

  • 41 30

 • Mohery zaczną zaraz pluć na helołłiny

  a same uczynią zadość pogańskim tradycjom palenia ogników na grobach :)

  • 19 35

 • Kto chce niech obchodzi Halloween (2)

  Przeciez nie ma u nas tradycji Dziadow. Chociaż mi sie ta tradycja podoba. Bo chetnie poszedł bym z żarciem i wodką ze znajomymi i rodziną na cmentarz i pobiesiadował nad grobem ojca i wujka. A potem dalszy ciag przy ognisku. Ale tego nikt nie obchodzi a Halloween sie przyjeło. Więc malkontenci moge was pozdrowic środkowym palcem bo wy ani Dziadow ani Halloween nie obchodzita.

  • 25 19

  • Może trzeba rozpropagować tę tradycję (1)

   Mi też by się podobało.
   To bardziej swojskie

   • 4 2

   • To dajesz, a nie może trzeba.

    • 5 0

 • Badziewie (4)

  Kolejne g**** usa

  • 42 14

  • Tak mowil Mieszko I...

   • 6 1

  • akurat to irlandzkie święto (2)

   do USA przybyło razem z imigrantami

   • 7 0

   • celtyckie

    • 2 0

   • Tia

    Irlandczycy 300 lat temu biegali po mieście żebrząc o cukierki. Z pewnością.

    • 0 0

 • Wszystko podszyte komercją. (1)

  By dzieci jeszcze więcej wydusiły od swoich rodziców.

  • 36 14

  • Ale różne Janusze twierdzą,

   że Irlandczycy już setki lat temu biegali po miastach żebrząc o cukierki. :D

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world

45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane