• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wniosek o becikowe złożysz przez internet

Elżbieta Michalak-Witkowska
26 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Od stycznia wniosek o niektóre świadczenia, w tym tzw. becikowe, można złożyć przez internet. Zobacz, pod jakimi warunkami. Od stycznia wniosek o niektóre świadczenia, w tym tzw. becikowe, można złożyć przez internet. Zobacz, pod jakimi warunkami.

Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Cyfryzacji wprowadziły nowe ułatwienia dla rodziców. Wniosek o wypłatę becikowego oraz czterech innych świadczeń można od stycznia składać przez internet. Sprawdziliśmy jak to działa w  Trójmieście.Czy skorzystałe(a)ś z becikowego?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe, przysługuje rodzicom i prawnym opiekunom w sytuacji, gdy dochód netto rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza (w roku poprzedzającym urodzenie) 1 922 zł. Kwota samego świadczenia wynosi 1 tys. zł.

Aby ją otrzymać, niezbędne jest złożenie wniosku (w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka) do właściwego organu, zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy. Od tego roku można to zrobić także on-line.

Czytaj też: Wsparcie dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Gdzie złożyć wniosek w Gdańsku?

W Gdańsku od stycznia wniosek można składać on-line, za pośrednictwem portalu Empatia lub za pomocą Platformy e-PUAP.

- W obu tych przypadkach zachodzi konieczność posiadania przez wnioskodawcę profilu zaufanego bądź elektronicznego podpisu kwalifikowanego - tłumaczy Katarzyna Tynkowska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych w Gdańskim Centrum Świadczeń. - W chwili obecnej wprowadzono ułatwienia w uzyskaniu profilu zaufanego - można założyć go przy wykorzystaniu systemów bankowości elektronicznej. Na razie usługę tę oferują następujące banki: PKO BP, ING, Inteligo, Millennium. Ministerstwo pracuje jednak nad tym, by większa liczba banków udostępniła taką możliwość, w ten sposób ułatwiając klientom kontakt z urzędami i pozwalając na załatwianie wielu spraw drogą elektroniczną bez konieczności osobistego stawiennictwa w siedzibie urzędu.
Po prawidłowym przesłaniu wniosku powinniśmy otrzymać potwierdzenie, tzw. UPP (Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia), które daje pewność, że wniosek został złożony prawidłowo.

Termin rozpatrzenia wniosków złożonych w sposób elektroniczny liczony jest od momentu zarejestrowania wniosku przez wnioskodawcę, niezależnie od tego, w jakim terminie zostanie on przekazany do właściwego organu.

Oczywiście wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi można też złożyć osobiście w Gdańskim Centrum Świadczeń, w Dziale Obsługi Mieszkańców, przy ul. 3 Maja 9, lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty, wysyłając wniosek na adres: Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. Powstańców Warszawskich 25, 80-152 Gdańsk.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Gdzie złożyć wniosek w Sopocie?

Mieszkańcy Sopotu wniosek o wypłacenie świadczenia mogą złożyć osobiście w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy al. Niepodległości 876 (w poniedziałek w godz. 12-17, a od wtorku do piątku od 10 do 14), mogą go wysłać za pomocą tradycyjnej poczty (na adres siedziby głównej MOPS-u, ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot lub złożyć wniosek przez internet.

- Od 16 stycznia 2017 r. istnieje możliwość elektronicznego złożenia wniosku w związku z ubieganiem się o becikowe, ale też cztery inne świadczenia: rodzicielskie, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, Kartę Dużej Rodziny oraz świadczenie wychowawcze 500+ - mówi Dorota Sozwa, koordynator w Zespole Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie. - Warunkiem umożliwiającym złożenie powyższych wniosków jest posiadanie tzw. profilu zaufanego, który można założyć przy wykorzystaniu systemów bankowości elektronicznej. Na razie usługę tę oferują cztery banki: PKO BP, ING, Inteligo, Millennium. W drugim i trzecim kwartale 2017 roku planowane jest rozszerzenie oferty o dwa kolejne wnioski: świadczenia rodzinne i jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka niepełnosprawnego.
Link do strony, gdzie można złożyć wniosek on-line lub założyć profil zaufany można znaleźć tu.

Więcej informacji na stronie sopockiego MOPS-u.

Gdzie złożyć wniosek w Gdyni?

Mieszkańcy Gdyni wniosek mogą złożyć jedynie osobiście (Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego 24 81-364 Gdynia, piętro drugie - sala 206: przyjmowanie i wydawanie wniosków od poniedziałku do piątku, piętro drugie - pokoje 211, 214 i 221: przyjmowanie interesantów w poniedziałki i czwartki, z przerwą od 12 do 12:30) lub drogą pocztową, wysyłając wniosek na adres: Urząd Miasta Gdyni, Wydział Spraw Społecznych, ul. 10 Lutego, 81-364 Gdynia.

- Jeżeli chodzi o składanie wniosków on-line, na stronie Gdyni nie ma takiej możliwości. Jest to możliwe na platformie Empatia - mówi Jolanta Steppa, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Gdyni.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Urzędu Miasta w Gdyni.

Konieczne do spełnienia warunki i niezbędne dokumenty

Kobieta, która ubiega się o wypłatę becikowego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, zobowiązana jest dostarczyć zaświadczenie od lekarza, że pozostawała pod jego opieką od 10. tygodnia ciąży do porodu (nie ma wymogu, aby wystawił je lekarz mający podpisany kontrakt z NFZ). Pierwsze badanie, które jest wymagane do becikowego powinno być przeprowadzone przed upływem 10. tygodnia ciąży, a następne muszą być robione w każdym kolejnym trymestrze.

Wymogiem formalnym złożenia wniosku jest posiadanie przez dziecko numeru PESEL, który pozwala organowi na weryfikację go w rejestrze, za pośrednictwem systemów udostępnionych przez ministra właściwego ds. rodziny.

Do wniosku należy dołączyć, poza wspomnianym zaświadczeniem lekarskim, nr rachunku bankowego, dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu po roku bazowym, tj. obecnie po roku 2015 (świadectwo pracy, PIT-y 11, aktualna umowa o pracę, dochód netto uzyskany w drugim miesiącu od rozpoczęcia pracy lub działalności gospodarczej).

Na rozpatrzenie wniosku gmina ma miesiąc, w sprawach bardziej skomplikowanych dwa miesiące.

Miejsca

Opinie (46)

 • EPUAP jest do... (4)

  Chciałem ostatnio złożyć PIT-28 przez epuap i nie można... Ponieważ MF ma swoją platformę informatyczną!
  Każde ministerstwo może sobie własną platformę założy?

  • 16 0

  • (2)

   Jest do tego osobny program z ktorego samodzielnie mozesz korzystać. nie jest do tego potrzebny podpis elektroniczny - wystarczy wpisac przychod za ubiegly rok. bez paniki

   • 3 0

   • (1)

    Ale tu nie o to chodzi...
    Jest jedna platforma, dlaczego nie mogą wszystkich pod jedno podłączyć?
    To pytanie retoryczne, bo wiadomo dlaczego nie można... Oczywiście pieniądze są odpowiedzią...

    • 4 0

    • Dobre pytanie

     W Norwegii wszystko jest ze sobą połączone. Czyli sie da.

     • 2 0

  • Urząd Miejski w Gdańsku w ogóle nie ma pojęcia

   co to ePUAP.

   • 4 1

 • państwo mamy opiekuńcze a dzieci nie przybywa:( (12)

  500 zł, becikowe, darmowe podręczniki, alimenty, mops...
  dlaczego? może zlikwidować antykoncepcję?

  • 4 20

  • (5)

   Państwo opiekuńcze pozwala wygodnie żyć marginesowi społecznemu. Który zdrowy na umyśle człowiek zdecyduje się na dziecko ze względu na jednorazowe 1000 zł i 500 zł miesięcznie?
   Państwo "pomaga" nie z tej strony, co potrzeba i nie tym, co potrzeba.

   • 40 2

   • (4)

    Ja zamiast 500+ wolałabym większe ulgi odpisać od podatku. W ten sposób pracujące osoby by skorzystały, a nie ci, którzy przepiją... Ty dajesz coś państwu i coś od niego dostajesz. Uczciwsze.

    • 32 0

    • (3)

     Dokładnie - wieksze ulgi z podatku, do tego pracodawców nagradzać za zatrudnianie osób z dziećmi poprzez zmniejszanie kosztów zatrudnienia takiej osoby. W ten sposób pracodawca chętniej zatrudniał będzie osoby z dziećmi i nie opłacalne byłby dla niego zwolnić taką osobę :)
     Państwo wspierałoby rynek i osoby pracujące.
     Niestety "Ciemna Masa" tego nie zrozumie i myśli, że rząd zsyła im pieniądze z nieba...

     • 24 0

     • Dodałabym do tego jeszcze żłobki i przedszkola (2)

      lub dofinansowanie do powyższych. Łatwiej zdecydować się na powiększenie rodziny w momencie gdy ma się pewność, że po urlopie macierzyńskim nie zostaje się na lodzie. Łapóweczki (becikowe, 500+)- jeszcze nie słyszałam, żeby choć jedna osoba (bogata czy biedna) powiedziała- "teraz będzie mnie stać na kolejne dziecko, które zawsze chciałam/łem ale nie było mnie stać".

      • 13 0

      • Boże jak mi się dobrze w końcu na trójmiasto czyta kogoś kto ma mózg. (1)

       Panie i Panowie powyżej - pozdrawiam i szanuję. A kogoś kto uważa, że jednorazowa zapomoga i 500+ na kolejne dzieci przekona młodych do potomstwa to uważam za skończonych debili. Masę znajomych mam wokół siebie, którzy mają realny problem - przedszkole drogie, niania droga, do pracy trudno wrócić czasami (między bajki można włożyć ochronę po macierzyńskim). Także gratuluję - Państwo da 2k a potem w ciągu 2 miesięcy to samo się wyłoży na przedszkole bo nie będzie miejsca w Państwowym...polityka prorodzinna pełną gębą.

       • 9 1

       • Becikowe i 500+ są fajne, bo to zastrzyk gotówki dla rodzin. Ale w żadnym razie (przynajmniej mnie) nie przekona do posiadania drugiego dziecka. Przekona tylko wyższa pensja i żłobek oraz przedszkole w rozsądnej cenie.

        • 0 0

  • Zgadzam się (5)

   Sprzedaż i stosowanie antykoncepcji powinno być karane publiczną chłostą!

   • 7 4

   • Gupota tysz

    • 7 0

   • Zakażcie antykoncepcji to dopiero będzie masa patologicznych dzieci, a rząd z programem 500+ pójdzie na dno, bo sie nie wypłaci.

    • 10 0

   • (1)

    Widać, że jest to głos mężczyzny, który nigdy rodzić nie będzie. Bez antykoncepcji kobiety (o ile zdrowe) by rodziły rok w rok. Chcemy rodzić wtedy kiedy my tego chcemy, a nie, bo MOŻEMY !!

    • 4 7

    • Droga Koleżanko :)
     Czyżbyś była blondynką? :)

     • 6 0

   • A kościół opodatkowany.

    • 1 2

 • Fajnie że jest ograniczenie na becikowe (11)

  taki los pewnie spotka 500+. Generalnie te programy nic nie dają.
  mamy 420 tysiecy urodzen w zeszlym roku co jest tyle samo co w latach 2007-2009 kiedy akurat byla dobra sytuacja na rynku pracy, a teraz znowu jest dobra sytuacja i znowu sie wiecej rodzi dzieci.

  Doswiadczenia zachodu mowia wprost nie becikowe, a bezpieczenstwo pracy, dobra opieka medyczna, szkoly i przedszkola i zlobki wzmagaja przyrost naturalny

  • 30 6

  • Brak wiedzy (3)

   Ale jesteś w błędzie lub brak wiedzy
   1. + 500 nie wlicza się do dochodu przy obliczaniu świadczeń
   2. Na zachodzie świadczenia pro rodzinne są dużo dużo większe i nie mówię o krajach bogatych ale o średnich itp

   • 1 9

   • HAHAAHAHAHHAAHAH (2)

    definicja pisowca. Czlowiek ktory nie umie czytac ze zrozumieniem.

    "taki los spotka 500+" zapytaj mamy co to znaczy!

    W Niemczech na każde dziecko jest 184 euro i dzietność wynosi 1,4 ( w polsce 1,3)
    Francja, Szwecja szeroki zakres możliwości łączenia pracy i wychowania, super opieka zdrowotna, wolność seksualna i pełna kontrola kobiety na swoją macicą ( in vitro aborcja etc) dzietnosc odpowiednio 2,0 i 1,9.

    • 7 1

    • Śmiech (1)

     W norwegi od 13 M-c do 36 M-c życia dziecka dostaje się miesięcznie 3000 tysiące koron czyli 72 tysiące koron. Plus becikowe 20 tys koron

     • 1 2

     • Maja ropę i to naturalne ze ten surowiec należy do wszystkich Norwegów i dzielą to.
      W Arabii saudyjskiej pewnie tez jest taki dodatek.

      • 4 0

  • moze tobie nie daja bo innym tak a socjal w europie to norma (6)

   wiec co ty tu za farmazony wypisujesz

   • 0 2

   • (5)

    W Afryce normą jest ucinanie albinosom genitaliów i konsumowanie ich, bo ludzie wierzą, że to przynosi szczęście i zdrowie... To, że coś gdzieś jest nie oznacza, że jest to dobre działanie.
    Jest socjal i co mają w zamian? UK - chyba najwyższy wskaźnik samotnych matek przed 16 rokiem życia. Niemcy, Francja i Szwecja - problem z niepracującymi i agresywnymi emigrantami z Afryki i Bliskiego Wschodu. Cały dzisiejszy "kryzys migracyjny" to następstwo "socjalu" w tych krajach.
    Prawda jest taka, że takie zasiłki działają tylko na papierze. W rzeczywistości zasiłki rodzą i utrzymują wszelkiego rodzaju patologię i przyzwyczajają społeczeństwo do roszczeniowej postawy.
    Polityka prorodzinna powinna być prowadzona w sposób odpowiedzialny, a nie na zasadzie "domy im piniondze i jakoś to byndzi, a pszy okazii supky nam pujdo w gure, bo wyborce to gupie som". Trzeba przyjrzeć się co realnie powstrzymuje ludzi od posiadania potomstwa i likwidować te przeszkody. Te przeszkody to - za mała ilość żłobków i przedszkoli, albo instytucje te są za drogie, niepewność na rynku pracy, niepewność, czy pracodawca nie zwolni po "okresie ochronnym", słaba opieka zdrowotna. To tylko wierzchołek góry lodowej, której pieniądze "rządowe" nie stopią.
    Stop zasiłkom, pomagać trzeba mądrze i odpowiedzialnie.

    • 5 0

    • Nie genitaliów, tylko kończyn :) Chyba że genitalia tez zakwalifikujemy jako koniec ;) (1)

     • 0 0

     • Genitalia też obcinają :P

      • 0 0

    • Najlepiej nie robic i nie dawac nic to tez bedzie zle (2)

     HhahHahahaha

     • 0 2

     • (1)

      Niepodjęcie żadnego działania byłoby dużo lepszą decyzją, niż było wprowadzenie 500+.

      • 5 0

      • z którego korzystają bogaci, u nas w firmie większość ma jedno dziecko bo nie stać na drugie i tylko prezes dostaje 500 + (a jemu to akurat najbardziej potrzebne)

       • 0 5

 • PO wprowadzalo to 5 lat i g zrobili a tu prosze :) (1)

  niespodzianka

  • 5 8

  • co zrobili ? dali tym co nic nie robią i siedzą na d*pie w domu, a ci co pracują nie dostaną bo pracują? człwoeiku ty pewnie tez nic nei robisz skoro taki zadowolony że ktoś pracuje i na ciebei robi a sam nic nie dostanie

   • 0 0

 • Pruszcz Gdański (2)

  Czy ktoś wie jak wygląda sytuacja w Pruszczu Gdańskim? Czy również będzie można złożyć wniosek przez internet?

  • 0 0

  • Przez Internet mozesz zrobic doslownie wszystko....

   • 0 0

  • W Pruszczu trzeba wysłać posłańca na koniu
   he he he

   • 0 1

 • Pani Elżbieto

  Becikowe i 500+

  • 0 3

 • Mam pytanie (1)

  Czy ktokolwiek z tych piszacych wyzej "zyc i nie umierac", "zrezygnowac z pracy" zrobil sobie dziecko z powodu 500+?

  1,3% zrezygnowalo z pracy.
  0,3% to patologia

  • 3 0

  • ciekawe

   chyba osoby piszące "żyć i nie umierać" nie mają dzieci i nie wiedzą dokładnie ile kosztuje wychowanie dziecka. 500+ to tylko kropla w morzu potrzeb. Fakt na początku wystarczy ale gdy tylko dziecko zaczyna szkołę to wyprawka kosztuje średnio 2000zł

   • 0 0

 • a jak

  A jak mnie na neta nie stać to co?

  • 1 0

 • Na EPUAPie becikowego w Gdańsku nie załatwisz!!!

  Zalogowałem się na epuap.
  Wybrałem usługę: Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe)
  Pokaż wszystkie urzędy lub instytucje udostępniające tę usługę
  Pokaż zaawansowane.
  Miejscowość Gdańsk - SZUKAJ i PUSTO!!!

  • 7 0

 • limit dochodów

  Czy te dochody przelicza się na ilość osób po urodzeniu dziecka czy przed, skoro bierze się je za rok poprzedni?

  • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane