Wiadomości

stat

Woda w fontannie - przezroczysta więc czysta? Sanepid: takie kąpiele są niebezpieczne

Podczas gdy dorośli siedzą na ławeczkach i odpoczywają, maluchy skaczą i pluskają się w wodzie. To dla nich z pewnością świetna zabawa

Kiedy z nieba leje się żar i każdy szuka ochłodzenia, dużą popularnością cieszą się miejskie fontanny. Szczególnie widok dzieci moczących stopy lub pluskających się nikogo nie dziwi. Niestety takie kąpiele są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by móc zwalczyć poważną infekcję.Pozwolił(a)byś swojemu dziecku na kąpiel w fontannie?

jasne że tak, bez przesady 24%
raczej tak, nie sądzę, żeby woda była specjalnie mocno zanieczyszczona 16%
myślę, że nie - w obawie przed zarazkami i bakteriami 22%
zdecydowanie nie - to nie miejsce na kąpiele. Przyjemniej byłoby jechać nad morze 38%
zakończona Łącznie głosów: 491
W upalne dni niektórzy przygotowują się do kąpieli w fontannie jak do wycieczki na basen czy nad jezioro - stój kąpielowy, klapki, ręcznik... choć najczęściej korzystają z nich rodziny z małymi dziećmi, które postanowiły ochłodzić się podczas spaceru.

Podczas gdy dorośli siedzą na ławeczkach i odpoczywają, maluchy skaczą i pluskają się w wodzie. To dla nich z pewnością świetna zabawa, bo komu w dzieciństwie takie przygody nie sprawiały frajdy? Czasem jednak rodzic może za taką kąpiel słono zapłacić - i nie chodzi jedynie o mandat, ale zdrowie dziecka, bo nad jakością wody w fontannach nikt nie prowadzi nadzoru.

Fontanny miejskie siedliskiem niebezpiecznych bakterii

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega przed wchodzeniem do miejskich fontann.

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie - mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

- Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę areozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego aerozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac - wyjaśnia Obuchowska.

Podczas upałów, dzieci ochoczo korzystają z kąpieli w gdyńskiej fontannie na skwerze Kościuszki.

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach. Dlatego należy korzystać z kąpieli tylko w miejscach do tego wyznaczonych i wyraźnie oznakowanych, w takich miejscach zapewniona jest obecność ratownika oraz prowadzone są badania stanu sanitarnego wody. Nie należy korzystać z kąpieli w miejscach, gdzie woda ma zmienioną barwę oraz zapach.

A to nie koniec zagrożeń, jakie niesie ze sobą lekkomyślna kąpiel w fontannie. Na liście, oprócz chorób układu pokarmowego, zatruć i biegunek, są też schorzenia dróg oddechowych, zapalenia spojówek, uszu, grzybice stóp, wysypki alergiczne na ciele, które nie wiadomo, jak potem leczyć.

Złamanie zakazu kąpieli może nas słono kosztować

Woda w stawku czy fontannie ma obieg zamknięty, nie podlega też żadnemu oczyszczaniu ani chlorowaniu, choć zdarzają się wyjątki.

- Przy administrowanych przez nas fontannach umieszczone są tabliczki informujące o zakazie kąpieli. W fontannach o obiegu zamkniętym, jak np. w Fontannie Grunwaldzkiej czy Czterech Kwartałów woda jest chlorowana i filtrowana. Dodatkowo dodajemy środek antyglonowy - taki jaki podawany jest w basenach. Nie oznacza to, że jakość wody jest porównywalna do tej z basenu. Stąd wynika zakaz kąpieli - przekonuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy spółki Gdańskie Wody.
Mimo, że przy fontannach często wiszą tabliczki zakazujące kąpieli i biegania po wodzie lub regulaminy z informacją, że wejście do fontanny i kontakt z wodą następują wyłącznie na ryzyko korzystającego, nie wszyscy wiedzą, że to niejedyne konsekwencje. Za złamanie takiego zakazu może grozić również mandat.

- Zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń, który mówi o kąpieli w miejscach zabronionych, za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości od 20 do 250 zł - mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Opinie (93) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »