Wiadomości

stat

Wolne miejsca w Pozytywnych Przedszkolach Pomorza

Od nowego roku szkolnego na mapie Gdańska, w ramach projektu Pozytywne Przedszkola Pomorza, powstaną cztery nowe placówki, które dadzą miejsca przeszło sześciuset przedszkolakom. Rekrutacja do przedszkoli, w których nauka będzie prowadzona według nowatorskiej i innowacyjnej metody edukacyjnej, odbywa się za pomocą tego samego systemu, który obsługuje przedszkola publiczne w Gdańsku. O projekcie opowiada Piotr Szeląg, wiceprezes zarządu Pozytywnych Inicjatyw.Mieszkańcom Gdańska doskwiera brak miejsc w publicznych przedszkolach. W jakim stopniu otwarcie nowych placówek - w ramach projektu Pozytywne Przedszkola Pomorza - poprawi tę sytuację?

Piotr Szeląg: Każda z naszych czterech placówek przyjmie ok. 170 dzieci, a więc wzbogacimy gdańską ofertę edukacyjną o 650 nowych, zupełnie bezpłatnych miejsc.

Pozytywne Przedszkola Pomorza będą funkcjonowały na takiej samej zasadzie, jak przedszkola publiczne?

Z racji tego, że nasze placówki będą przedszkolami publicznymi, odpłatność w nich będzie identyczna, jak w pozostałych przedszkolach miejskich i będzie wynosić 1 zł za każdą dodatkową godzinę powyżej bezpłatnych pięciu pierwszych godzin zajęć dziennie. Dzięki współpracy Pozytywnych Inicjatyw z Uniwersytetem Gdańskim i Miastem Gdańsk oprócz tego, co oferują wszystkie inne przedszkola publiczne, będziemy mogli jednak zaproponować wartość dodaną w postaci nowatorskiej metody edukacyjnej, opracowanej przez pracowników UG pod kierunkiem prof. Marii Mendel.

Na czym ma polegać metoda edukacyjna stosowana w Pozytywnych Przedszkolach Pomorza?

Zdaniem naszych ekspertów dzieciom brakuje kontaktu z naturą, dlatego warto skonstruować program w taki sposób, aby ten kontakt zapewnić. Chcemy wykorzystać edukacyjny potencjał przyrody. Zamiast siedzieć w klasie i słuchać o przyrodzie, nasi podopieczni będą zabierani na zewnątrz, aby mogli wiedzę na ten temat czerpać bezpośrednio z otoczenia. Podczas lekcji w terenie będą mieli możliwość obserwować spadające liście, pospacerować w deszczu, nauczyć się rozpoznawać różne rodzaje chmur, odwiedzać lokalnych rzemieślników czy artystów. Zależy nam na tym, aby edukacja nie była odrealniona, tylko bazująca na naturalnych bodźcach, które pobudzają dzieci do rozwoju i rozwijają ciekawość. Ma być oparta na doświadczeniu, przeżywaniu i odkrywaniu. Nasz autorski program nauczania, docelowo, ma się stać flagową gdańską metodą edukacyjną, konkurencyjną do programów Montessori czy waldorfskiego.

Prof. dr hab. Maria Mendel, Wydział Nauk Społecznych UG
Prof. dr hab. Maria Mendel, Wydział Nauk Społecznych UG fot. mat. prasowe
Wspomniał pan, że odpłatność będzie tak samo niska, jak w przedszkolach publicznych. Skąd zatem pozyskujecie fundusze?

Korzystamy z własnych zasobów Fundacji Pozytywne Inicjatywy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Nasza fundacja stara się sięgać po środki europejskie i racjonalnie je wykorzystywać. Zależy nam na tym, aby pieniądze te dały początek czemuś, co przez lata będzie służyło mieszkańcom i społeczeństwu, dlatego po zakończeniu projektu dotacje na funkcjonowanie naszych przedszkoli będą pochodziły z budżetu miasta Gdańska.

Czym kierowali się państwo wybierając lokalizację nowych placówek?

Wszystkie cztery placówki zdecydowaliśmy się ulokować w miejscach, w których występuje największe zapotrzebowanie na miejsca przedszkolne. Pierwsze przedszkole powstanie przy ul. Trakt św. Wojciecha 143 zobacz na mapie Gdańska. Jest to znaczący szlak komunikacyjny, dlatego chcieliśmy ułatwić życie rodzicom, którzy tą trasą codziennie podróżują do pracy. Drugie przedszkole zostanie zlokalizowane przy ul. Łąkowej zobacz na mapie Gdańska, w rozwijającej się części miasta, gdzie niebawem oddane zostanie duże osiedle. Na terenie dawnego Browaru Gdańskiego, przy ul. Kilińskiego 5a zobacz na mapie Gdańska, powstanie kolejna placówka, której niewątpliwym atutem będzie usytuowanie w historycznym budynku. Miejsce jest znakomicie skomunikowane, znajduje się w okolicy nowego osiedla oraz w sąsiedztwie dużych galerii handlowych. Czwarta z naszych placówek również powstanie w prężnie rozwijającej się dzielnicy Chełm/Ujeścisko, przy ul. Świętokrzyskiej zobacz na mapie Gdańska, gdzie notorycznie brakuje miejsc w przedszkolach.

W jaki sposób będzie odbywała się rekrutacja?

Rekrutacja do Pozytywnych Przedszkoli Pomorza rozpocznie się 12 czerwca za pomocą systemu Gdańskiej Platformy Edukacyjnej, podobnie jak dla wszystkich publicznych przedszkoli.

Zobacz spot promujący rekrutację w Pozytywnych Przedszkolach Pomorzach.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (89) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Gdzie zajecia z nauki fotografowania... Czy znacie jakies miejsca,gdzie w Gdańsku prowadzone sa zajecia z fotografii dla dzieci 6...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przedszkole Bajkoland (3) hej niedawno sie przeniosłam do gdyni i znalazłam przedszkole Bajkoland co o nim myślicie ??

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: patrycja

 • Jak się mieszka na Obłużu? Hej Kochani, planuję zakup mieszkania na Obłużu, ale trochę się obawiam hałasu dochodzącego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karo

 • Ośrodek Terapii Hej, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Ośrodkiem Terapii Forest? Potrzbuje pomocy moja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kasia123321

 • Ciąża NFZ brak terminów (17) Kobitki ratujcie...jestem w 7tc. Jak zrobiłam na początku maja test to zadzwoniłam do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monajka

 • Wczesna hipotrofia (4) W 17 tygodniu ciąży stwierdzono u mnie znaczną hipotrofię płodu. Aktualnie zaczął się 23...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AS

 • Czy ciągniecie ciągle zasiłek na... (8) Co na to Wasi pracodawcy? Jest dziwne patrzenie czy presja powrotu?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kilemol

 • Ile płacicie opiekunce do dziecka? (16) Jesienią kończy mi się urlop macierzyński i mam zamiar wrócić do pracy. Dziecko jest już...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mmm

 • dobry doświadczony psycholog (11) witam, szukam naprawde dobrego psychologa rozwojowego. Moja córka jest w 1szej klasie ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: fungi76

 • Czy w Trójmieście wśród dzieci jest... (9) objawiający się stanem podgorączkowym od kilku dni i właściwie tylko tym? Syn ma od środy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: miłamamam

wszystkie tematy »