Wiadomości

stat

Wolne od szkoły? Dla dzieci radość, dla rodziców - kłopot

Wakacje z dziadkami? Kiedyś to była norma, dzisiaj mało kto o tym myśli.
Wakacje z dziadkami? Kiedyś to była norma, dzisiaj mało kto o tym myśli. fot. dron / fotolia.pl

Trzy dni wolnego na Wielkanoc już za nami, ale przed nami majówka, i kolejny długi weekend niebawem. A później wakacje - już czas rezerwować urlop. Ale jak zaopiekować się dzieckiem w dni wolne od szkoły, skoro mamy tylko 26 dni urlopu rocznie?W dni wolne od szkoły najczęściej:

biorę urlop 39%
załatwiam nianię 10%
umawiam się z innymi rodzicami i wymieniamy się opieką 10%
wysyłam dzieci do rodziny 41%
zakończona Łącznie głosów: 226
System urlopowy od wielu lat nie nadąża za zmianami społecznymi. Przystosowany jest do wielopokoleniowych i wielodzietnych rodzin. Tam, gdzie była babcia i dziadek, nieopodal mieszkali wujkowie, było dużo starszego rodzeństwa, kuzynostwo. Słowem - zawsze ktoś się znalazł do opieki. W tamtych czasach nikt się nie przejmował dniami wolnymi od szkoły. Sęk w tym, że rodzin wielopokoleniowych już nie ma. A system regulujący wolne od zajęć pozostał niezmieniony.


Nie wyobrażam sobie wysyłać dziecka na dwa miesiące do babci
- Same ferie świąteczne zabrały w tym roku dwa dni urlopu - mówi pan Tomasz, ojciec dwójki dzieci z klas 1-3. - Później Wielkanoc, trzy dni. Za chwilę majówka, później Boże Ciało. Nie rozumiem, dlaczego szkoły mają wolne, podczas gdy rodzice muszą normalnie iść do pracy.
A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo przecież są jeszcze ferie zimowe i wakacje. W sumie co najmniej sześćdziesiąt dni wolnych. A na etacie możemy liczyć na 26 dni urlopu plus dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem. Co z pozostałymi dniami?

Podczas rekolekcji wielkopostnych na szczęście działają świetlice i dziecko można "przechować" do powrotu ze szkoły. Ale to nie zmienia faktu, że przez większość czasu rodzice muszą "stawać na głowie", by zapewnić dzieciom opiekę.


W Polsce rodzic ma do dyspozycji 2 dni urlopu "na dziecko" rocznie. W Szwecji - 120
- Póki dziecko nie skończy 10 lat, wakacje to tylko problem - mówi pani Ela, matka 8-letniej Zuzi. - Oczywiście możemy wziąć z mężem urlop osobno, ale przecież to by była szkoda dla rodziny. Moi rodzice mieszkają bardzo daleko, wysyłanie małej samej na drugi koniec Polski nie wchodzi w grę. Zawozimy ją tam na tydzień, później dziadkowie przyjeżdżają do nas na tydzień. Zazwyczaj po tym czasie mamy już wszyscy siebie serdecznie dość nawzajem. Potem jedziemy na dwa tygodnie swoich wakacji i mamy miesiąc za sobą. Uff. Zostaje jeszcze miesiąc.

Na wakacje do babci

Jeszcze dwadzieścia-trzydzieści lat temu rodzice nie poświęcali dzieciom tyle czasu, co obecnie. Zupełnie normalne było wysyłanie nawet małych dzieci na wakacje do dziadków. Nikt się nawet nie bawił z dziećmi. Dzisiaj rodzice nie potrafią sobie wyobrazić takiej rozłąki. Niektórym nawet trudno jest wysłać dziecko do przedszkola.

- Jak miałam dziesięć lat, moja matka wyjechała na kontrakt na dwa lata - mówi 40-letnia Anna. - Musiałam się przeprowadzić do babci, zmienić szkołę, otoczenie, przyjaciół. Ojca nie było. Dwa miesiące wakacji w porównaniu do dwóch lat - to wydaje się niewiele. A jednak nie mogę się jakoś zdecydować, żeby wysłać córkę na wieś, do rodziny. Siedzimy w mieście i kombinujemy z załatwianiem opieki.

Nigdy nie wiadomo, jak zareaguje dziecko na takie rozstanie. Są takie, które płaczą i za nic nie potrafią się przystosować. Są też takie, dla których wyjazd do babci to największy prezent. Bywa też, że więź z rodzicami zostaje zaburzona, a dziecko traci orientację, kto jest mamą, a kto babcią.

Nie zawsze też dziadkowie się "nadają" do opieki nad dzieckiem.

Co dzieci sądzą o wakacjach?


- Moja mama mieszka blisko, ale po rozwodzie z ojcem została jej niewielka kawalerka - mówi Tomasz, ojciec małego Jasia. - Z kolei ojciec niezbyt się interesuje opieką nad dziećmi. Dla niego ważniejsza jest Liga Mistrzów. Przecież nie wrzucę mu dziecka przed telewizor.

Jak jest gdzie indziej?

Najpierw sprawdźmy, nieco tendencyjnie, jak jest u naszych sąsiadów na północy.  

- W Szwecji podczas wszystkich wakacji i ferii działają świetlice - mówi Joanna, która mieszkała w Sztokholmie przez 10 lat, a w zeszłym roku przeprowadziła się do Polski. - Gdy kończy się rok szkolny, każdy rodzic dostaje do uzupełnienia ankietę, w której zaznacza, ile dni opieki nad dzieckiem potrzebuje. Oczywiście nie wszystkie szkoły są otwarte, wyznaczone są placówki dyżurujące. Rodzice dostają przed wakacjami dokładną rozpiskę, co dzieci będą robić przez całe wakacje. Organizuje się im wyjścia do lasu, nad jezioro, nad morze. Nie siedzą cały dzień w szkole.

Ponadto każdy rodzic w Szwecji ma prawo do tak zwanego tillfällig föräldrapenning - czyli urlopu na dziecko w wymiarze... 120 dni rocznie na każde dziecko do dwunastego roku życia. Na takim urlopie dostaje 80 proc. wynagrodzenia. Taki urlop wykorzystywany jest, gdy dziecko jest chore, a także właśnie w trakcie dni wolnych od zajęć.

Polscy rodzice jednak nie mają wcale tak źle, bo nasze wakacje trwają zaledwie 9 tygodni. W Bułgarii, w zależności od klasy, może to być nawet 16 tygodni! Oprócz tego młodzi Bułgarzy mogą liczyć na dodatkowe cztery tygodnie ferii w ciągu roku szkolnego. Tam to dopiero rodzice muszą się natrudzić, żeby zorganizować dzieciom opiekę. W innych krajach - jak np. w Wielkiej Brytanii, wakacje są krótsze i trwają tylko 6 tygodni, za to w zasadzie co dwa miesiące są jedno- lub dwutygodniowe ferie. Dla rodziców to ułatwienie - nie trzeba planować 2,5-miesięcznej kampanii wakacyjnej, odpocząć można nie tylko latem, ale i jesienią czy wiosną.

Robota się sama nie wykona

Oczywiście w Polsce są organizowane półkolonie, są nianie i opiekunki. Drogie, bo nie ma nic za darmo, ale społeczeństwo powoli się bogaci. Wielu rodziców już stać na wykupienie takich usług. Pytanie tylko, czy warto się zaharowywać w pracy tylko po to, żeby te pieniądze wydać na opiekunkę? A może lepiej w wakacje odpuścić?

- Chciałem kiedyś wziąć w pracy urlop bezpłatny na dwa miesiące wakacji i pojechać z synem w świat - mówi Arkadiusz, ojciec 10-letniego Tomaszka. - Pracodawca nie chciał o tym słyszeć. Ja wolę mniej zarobić, ale mieć fajny kontakt z dzieckiem, ale robota się sama nie wykona.

Opinie (125) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Wyplata z zusu Czy zus moze szybciej wydac macierzynski jak teraz 25 to niedziela bedzie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Pati27

 • Zapytanie (3) Cześć dziewczyny mam pytanie do was kochałam się z mężem w czasie owulacji i przed owulacja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anka

 • Rajstopy dziecięce Gdzie kupię dobre jakościowo rajstopy? Żeby po jednym wyjściu/praniu nie były zmechacone i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Magda

 • Bilety na musical Karina Kinder... (2) Przyjmę lub odkupię 4 bilety na musical Kinder 2019. Może któraś z mam ma zarezerwowanych...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Spacerówka kinderkraf pilot Witam Czy ktoś wie jak można prać spacerówke kinderkraf pilot? Czy jest możliwość...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kornelia

 • Pacjentka (2) Jest bardzo dobrym lekarzem. Leczyłam się u wielu lekarzy,ale to właśnie pani doktor trafiła...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Pacjentka

 • Zaświadczenie o wskazaniu do CC Zaspa (2) Hej dziewczyny mam zaświadczenie o wskazaniu do CC (tokofobia). Dzwoniłam na izbę i pytałam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Dwulatek (6) Hej mam pytanie czy wasze dwulatki też tak się zachowuja na placu zabaw bo np mój zbiera...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Joanna

 • Żłobki w Gdyni (3) Drogie mamy, Jestem w ostatnim miesiącu ciąży i chciałam zasięgnąć informacji jak obecnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kropka

 • Akademia Uśmiechu Gdańsk, Piotrkowska 2F Myślę,ze mało który rodzic wie, ze to działalność gospodarcza! Figuruje jako- Pozaszkolne...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: scandinavia999

 • Akademia usmiechu Piotrkowska 2F, Gdansk (6) Rodzice uwazajcie na to przedszkole! Moje dziecko po pobycie tam przygaslo,zamknelo sie w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Diagnoza gotowości szkolnej (3) Chciałabym, żeby moje dziecko, które w 2020 r. ukończy 6 lat, zostało poddane diagnozie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Kupię kostium kąpielowy dla... (2) Najchętniej dwuczęściowy.

  Kupię , autor: Monika

 • Potrzebuje Pilnie Świetnego Adwokata... (13) Może ktoś z ma adwokata godnego polecenia..czeka mnie rozwód i walka o dzieci..pewnie tez o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zdezorientowana

 • small design polecam!!! Najlepszy sklep internetowy!

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Katarzyna

 • Test negatywny,okres słaby,stres... (2) Drogie kobiety w 18 dniu cyklu pękła gumka, potem zmiana klimatu bo wakacje, okres pojawił...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zachowanie dwulatka (2) Hej czy to normalne u dwulatka że część rzuca zabawkami i szybko się nudzi zabawą np....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Joanna

 • SP 12 Szukam opinii o szkole podstawowej nr 12 przy Człuchowskiej - coś ktoś?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jarzynka

 • spacerówka (7) Dziewczyny, jakie macie spacerówki? Pochwalcie się. Szukam czegoś dla naszej córeczki.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anna

 • Zaspa (11) Nie polecam szpitala na zaspie rodziłam w lipcu i trafiłam na tak okropną położną na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Joga (2) Hej dziewczyny, możecie polecić miejsce które organizuje kursy jogi od totalnych podstaw? Z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Annanna

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »