Wiadomości

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w trójmiejskich domach kultury

Nauka gry na instrumencie, lekcje tańca, zajęcia teatralne, plastyczne - oferta zajęć dodatkowych w trójmiejskich domach kultury jest dość rozbudowana.
Nauka gry na instrumencie, lekcje tańca, zajęcia teatralne, plastyczne - oferta zajęć dodatkowych w trójmiejskich domach kultury jest dość rozbudowana. fot. fotolia/Highwaystarz

Nauka gry na instrumencie, klub szachowy, taniec? Myślicie o tym, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać od września swoje dziecko? Warto sprawdzić ofertę lokalnych domów kultury a przy tym się pospieszyć - niedługo kończy się rekrutacja.Zapiszesz dziecko na zajęcia dodatkowe w tym roku szkolnym?

nie, nie mam na to pieniędzy 15%
nie, wystarczą mu zajęcia w szkole 9%
pod warunkiem, że znajdę coś niedrogiego 16%
raczej tak - moje dziecko samo mnie o to prosi 35%
tak, ale jak co roku do prywatnej placówki 25%
zakończona Łącznie głosów: 122
To niemal ostatni moment, żeby od września zapisać dzieci na zajęcia dodatkowe w domach kultury.

Kto pierwszy, ten lepszy

Co roku listy osób chętnych na dodatkowe zajęcia są długie - chodzi nie tylko o atrakcyjną ofertę, ale też stosunkowo niskie ceny. Warto więc trzymać rękę na pulsie i jak najszybciej zapisać swoje dziecko.

W Gdyni trwa już drugi etap rekrutacji - pierwszy odbył się w czerwcu i w dużej mierze dotyczył dzieci, które kontynuowały naukę na zajęciach prowadzonych przez Młodzieżowy Dom Kultury. W Gdańsku niedawno się one zaczęły i pomimo tego, że teoretycznie rekrutacja trwa do końca września, warto zapisać się już teraz. W sytuacji, gdy nie zbierze się odpowiednio duża grupa osób (choć zazwyczaj miejsc brakuje dla wszystkich chętnych) zajęcia nie ruszą.

- W zeszłym roku zapisałam dziecko na angielski i płaciłam 100 zł miesięcznie - mówi Dorota, mama pięcioletniej Agatki. - Najpierw mała nie chciała chodzić, a kiedy się przełamała, to zaczęły się choroby jesienne i więcej jej nie było, niż była. W tym roku nie zapisuję jej do prywatnej placówki, bo szkoda mi pieniędzy na taki eksperyment. Poszukam dla niej zajęć w osiedlowym domu kultury, które często są też tańsze.
Jeśli szukasz odpowiednich zajęć dodatkowych dla swojego dziecka, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki

Najwięcej zajęć w Gdańsku

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie działają domy kultury, które prowadzą zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Największą sieć ma Gdańsk, który prowadzi centra w kilku dzielnicach pod szyldem Gdańskiego Archipelagu Kultury. Rekrutacja na zajęcia trwa i zakończy się dopiero z końcem września, a większość zajęć ruszy w październiku. Warto jednak zapisać dziecko wcześniej, nawet na początku września. Rekrutacja polega na telefonicznym zapisaniu dziecka bezpośrednio w placówce, która nas interesuje.

W oddziałach GAK-u odbywają się m.in. lekcje muzyki, tańca, plastyczne, manualne oraz nauka języków obcych, wszystkie w różnych grupach wiekowych. Koszt zajęć mieści się w przedziale od 60 do 140 zł miesięcznie.

Niektórzy rezygnują z zajęć dodatkowych ze względu na problem z dojazdem. Warto więc znaleźć najbliższą placówkę, do której dojazd nie będzie zbyt uciążliwy i tam zapisać dziecko. W Domu Sztuki GAK, który znajduje się na Stogach, można zapisać dziecko na naukę gry na gitarze, pianinie czy naukę śpiewu, na zajęcia taneczne, teatralne i plastyczne. W Brzeźnie działa Projektornia GAK, gdzie można zapisać się na zajęcia gimnastyczne czy teatralne. W Plamie GAK, na Zaspie, możecie wybierać spośród ceramiki, rysunku artystycznego dla dzieci czy warsztatów plastycznych.

We Wrzeszczu, w Windzie GAK, również można nauczyć się grać na pianinie, brać udział w warsztatach rzeźbiarskich i ceramicznych czy zajęciach tanecznych. Na Wyspie Sobieszewskiej działa Wyspa Skarbów GAK, która oferuje m.in. naukę gry na skrzypcach, warsztaty komiksowe, balet oraz zajęcia plastyczne. Z kolei Stacja Orunia oferuje zajęcia taneczne, sportowe, ceramiczne i plastyczne. W Letnicy, w Gamie GAK, można się zapisać na zajęcia teatralne, kreatywne oraz naukę gry na gitarze.

Co w Gdyni i Sopocie?

W Gdyni, w Młodzieżowym Domu Kultury, rekrutacja na wolne miejsca trwa tylko do 31 sierpnia i polega na złożeniu w sekretariacie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który można pobrać ze strony MDK. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na zajęciach z języka angielskiego, malarstwie, w grupie teatralnej czy nauce gry na gitarze. W dziale sportu i rekreacji można się zapisać na dziennikarstwo, kółko szachowe, modelarstwo czy hokej. Dużą zaletą tych zajęć są symboliczne wręcz opłaty: to 30 zł miesięcznie płacone jako cegiełka na materiały na zajęcia.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie rekrutacja trwa do 16 września i polega na wypełnieniu wniosku i złożeniu go z ewentualnymi dodatkowymi dokumentami (np. orzeczenie o niepełnosprawności czy karta dużej rodziny) do sekretariatu. Jeśli jednak chcemy zapisać dziecko do pracowni, w której są badane uzdolnienia kierunkowe (zajęcia na basenie, gra na pianinie czy zajęcia wokalne), warto dokumenty złożyć do 2 września, bo od tego czasu będą wyznaczane dni, w których nauczyciele będą badać uzdolnienia dzieci i swoją ocenę przekażą dalej do komisji rekrutacyjnej. Opłaty są bardzo niskie - w granicach 25-45 zł miesięcznie, w zależności od zajęć. Droższe są tylko zajęcia na basenie - karnet kosztuje 75 zł miesięcznie. MDK Sopot oferuje m.in. zajęcia językowe, plastyczne, kreatywne (również dla najmłodszych dzieci, od trzeciego roku życia), teatralne, taneczne, a nawet brydżowe.

Opinie (22) 1 zablokowana

 • w Gdyni, w Dubaju północy jaka uboga oferta. termin składania podań mija dzisiaj!!! (2)

  • 8 4

  • uboga?! chyba sobie jaja robisz :)

   • 2 4

  • MDK to nie cała Gdynia

   Można zapisać dziecko jeszcze do Gdyńskiego Centrum Kultury, Teatru czy YMKI. Jest duża oferta, tylko trzeba chcieć.

   • 2 2

 • Nudy (7)

  Tylko ja mam wrażenie, że w takich miejscach czas stanął w miejscu, a managerowie tych placówek na siłę upychają w ofercie zajęcia dla swoich artystycznych kumpli, który w życiu sztuka wyszła bokiem? ... Ludzie szykują się do podboju Marsa, segment IT w Trójmieście poszukuje bezrobotnych, aby ich przekwalifikować (takie są potrzeby rynku), segment motoryzacji przechodzi na energię elektryczną i wodorową.. jednym słowem świat się zmienia.. a u nas od dziesiątek lat królują rysunkowo-skrzypcowo-teatralno-rzeźbiarskie nudy?! Na prawdę ktoś myśli, że dzieci są tak słabe, że nie można ich uczyć czegoś w życiu przydatnego, otworzyć na przyszłość ? ... Zaraz się pewnie odezwie grupa pseudoartystów, którzy będą nas przekonywać, że piękno, sztuka, wrażliwość są podstawami budującymi człowieczeństwo, etc... Jasne. I później mamy. Magistrów pedagogów, filozofów, marketingowców i innych kulturoznawców. Bez pracy i przyszłości. Bo zabrakło kogoś, kto wcześnie zaszczepił przydatne zainteresowania.

  • 24 15

  • kolejny janusz roku (2)

   Mózg rozwija się przez takie zajęcia. Mózg - kojarzysz? Taki narząd niektórzy mają, jedni mniejszy inni większy, czasami z defektami.

   • 9 3

   • dobrze się podpisałeś chłopie.... (1)

    .. Janusz. od A do Zet. Tylko zamiast na końcu to w tytule. Mózg rozwija się tylko w jeden arachaiczny sposób? Poza szkicowaną i malowaną, orkiestrą teatralną nie ma na to szans? Jak widać u Ciebie się rozwiną do poziomu MDK i tam został. Blask halogenów przysłonił horyzont i słońce.

    • 1 0

    • Jednak Janusz

     Co masz do zaproponowania Januszu na miarę naszych możliwości? Rzeźbienie w budyniu, czy zajęcia z ustawiania parawanów? Proponuję zadania z KODowania i POdcierania.

     • 0 1

  • popieram w 100%!

   • 4 1

  • cos w tym jest (2)

   Przydałoby się więcej zajęć z informatyki. Z drugiej strony- nic na siłę, nie wszystkie dzieciaki mają do tego predyspozycje. Przede wszystkim ważne jest jednak, aby dzieciaki oderwaly się od gierek, tv itp.i uczestniczyły w zajęciach, które będą rozwijać ich zdolności.

   • 1 0

   • nie jedyne... (1)

    A kto powiedział, że tylko w taki sposób? Krytyka, aby miała sens powinna być konstruktywna, stąd podałem przykłady. To nie znaczy, że na nich ma się poprzestać, czy że są jedyne. Chodzi raczej o pewną transformację myślenia i organizacji. Przejście od zajęć, na które chodziły nasze babki i matki (bo przecież były takie same) do czegoś innego co dziś popchnie dzieci do przodu i wskaże im ciekawe kierunki.

    • 1 0

    • chcesz kierunek to jedź na wschód

     • 0 1

 • W Gdyni rekrutacja do dzisiaj (2)

  a jutro w szkole podadzą plan lekcji i (jak zwykle) okaże się, jak bardzo obie rzeczy do siebie nie pasują. Dlaczego nie mogą zrobić rekrutacji jak w Sopocie?- wówczas każdy by wiedział, czy ma szanse zdążyć na zajęcia w MDK...

  • 17 0

  • bo w Gdyni u szczurka nie da się:)!

   • 3 3

  • A Gdańsku w Pałacu Młodzieży rekrutacja trwała chyba do połowy sierpnia :/

   co jest w ogóle chore.

   • 4 3

 • w Gdyni dyrektor to powinien zająć się wnukami jest na emeryturze, a młodzi powinni kierować ta placówką, rekrutacja to porażka od wielu lat cóż...

  • 6 0

 • W Gdańsku znam Pałac Kultury na Ogarnej i mogę go polecić

  Na Morenie - Nałkowskiej - też była ciekawa świetlica, zajęcia dla dzieci w wakacje itd. ale Prezes spółdzielni podobno coś tam namieszał i się popsuło.

  • 4 0

 • Gdynia MDK

  Najwyższy czas na zmiany! Czy Gdynia nie może zmienić swojej oferty na bardziej nowoczesną?To chyba jakiś problem z kadrą zarządzającą??

  • 8 0

 • Chełm tragedia (1)

  Na Chełmie tragedia! Tylko 3 biedronki obok siebie!

  • 5 1

  • Jasień

   Na Jasieniu i okolicach nic lepiej :/

   • 1 1

 • po co powstała Łaznia 2 ?

  Moze ktoś wytłumaczy....w obiekcie rewitalizowanym za miliony złotych podobno na potrzeby głównie mieszkańców Nowego Portu nie ma żadnych cyklicznych zajęć dla dzieci..Podczas rozpoczynającego sie roku szkolnego 2016/2017 nie uświadczysz warsztatów plastycznych, rękodzieła, zajęć muzycznych. Nic, zero. Latem -owszem fajne zajęcia, dziecko chodziło chętnie. Ale ten ogromny gmach przez 10 miesięcy powinien tętnić zajęciami dla dzieciaków, a nie wydumanymi wystawami,festiwalami itp tylko dla dorosłych.

  • 2 0

 • Tak się nie siedzi z gitarą ;)Jak się uczyć to klasycznie.

  • 0 0

 • Zajęcia dodatkowe dla dzieci są bardzo potrzebne. Dałem mojemu synowi wybór i sam powiedział, że chce się uczyć japońskiego. Wysłałem go to Toddler British Centre (jesteśmy z Gdyni), bo znałem tę szkołę z doświadczenia syna kolegi z angielskim i nie zawiodłem się. To zawsze rozwój dziecka, organizacja czasu wolnego, uczy systematyczności. A języki zawsze są w cenie, więc dla mnie to jedne z zajęć dodatkowych, które postawiłbym na pierwszym miejscu.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Otulacz do fotelika Dziewczyny mam pytanie, jakich używacie otulaczy do fotelików dla dzieci? Mam jeden, po...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Renata23

 • Voucher 1000 zł - żłobek/ przedszkole... Posiadam Voucher 1000 zł dla rodzica, który ma zamiar zapisać dziecko do jednej z prywatnych...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra987

 • wajlnfwd where can i buy over the counter sildenafil

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Lekarz chorób zakaźnych Witam, Czy w dobie pandemii koronowawirusa jest w Trójmieście jakiś specjalista od chorób...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: JF

 • organizacja urodzin dziecka (3) Przed nami organizacja 4 urodzin starszej córki, ale po raz pierwszy organizujemy różniez...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Pościel niemowlęca (4) Cześć dziewczyny, przychodzę z pytaniem. Potrzebuję dobrej, hipoalergicznej pościeli dla...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agnieszka875

 • Ostriga Jakis czas temu wyczytałam że pomaga mocz . A dokładnie okłady z moczu. Stosuje od 4 dni i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Dobry pediatra NFZ Rumia i okolice. (2) Jakiego polecacie pediatrę dla noworodka w Rumi i okolicach? Chodzi o lekarza POZ, do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Przyszła mama.

 • Jakie liceum dwujęzykowe Na Was zawsze mogę liczyć,może i tym razem mi pomożecie.Szukam dobrego,przyjaznego liceum...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: polanka

 • qrvtycusin generic dutasteride

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Amysum

 • beta hcg - pomoc w interpretacji wyniku (5) moje drogie, jestem 13 dni po zastrzyku ovitrelle, 12 dni po owulacji - wczoraj test o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane