wiadomości

Zakończyły się rekrutacje do przedszkoli

Znane są wyniki rekrutacji do przedszkoli. Listy przyjętych, w zależności od miasta, znaleźć można w internecie lub w konkretnej, wybranej przez rodzica placówce.
Znane są wyniki rekrutacji do przedszkoli. Listy przyjętych, w zależności od miasta, znaleźć można w internecie lub w konkretnej, wybranej przez rodzica placówce. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Znane są już wyniki rekrutacji na rok 2013/2014 do trójmiejskich przedszkoli. Sprawdzamy, jak przebiegły i czy starczyło miejsc dla wszystkich dzieci.Czy twoje dziecko dostało się w tym roku do przedszkola?

tak, w dodatku do tego, na którym najbardziej nam zależało

31%

tak, ale nie do przedszkola pierwszego wyboru

8%

nie dostało się do państwowego przedszkola. Musieliśmy zapisać je do przedszkola prywatnego

26%

nie dostało się do przedszkola państwowego, na prywatne nas nie stać, dlatego będziemy się odwoływać

35%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 286
Gdańsk

W Gdańsku elektroniczna rekrutacja ruszyła na początku kwietnia. Podania można było składać do 16 kwietnia, poprzez wypełnienie karty online, wydrukowanie jej, podpisanie i zaniesienie do przedszkola pierwszego wyboru. Wyniki można było sprawdzić online już dziesięć dni później. We wszystkich miastach o kolejności dostania się do przedszkola decydowało to, czy rodzice spełniają warunki zakładane przez ustawę o systemie oświaty, czyli pierwszeństwo miały pięcio- i sześciolatki, dzieci samotnych rodziców i dzieci z rodzin zastępczych. Każde miasto miało jednak dodatkowe kryteria. W Gdańsku punktowano również to, czy oboje rodzice pracują w pełnym wymiarze godzin, czy dziecko ma starsze rodzeństwo w przedszkolu pierwszego wyboru, czy będzie korzystało z oferty przedszkola ponad pięć godzin oraz czy jest z rodziny wielodzietnej (troje lub więcej dzieci).

W przedszkolach samorządowych było prawie 5700 miejsc, a ubiegających się o nie maluchów - 7704. Rodzice zapisywali dzieci nie tylko do placówek publicznych, oblegane były też te niepubliczne, które brały udział w rekrutacji. Ogółem do przedszkoli biorących udział w rekrutacji (w tym dziewięciu niepublicznych) dostało się 6796 dzieci. Do pierwszej grupy, trzylatków, nie dostało się prawie 800 maluchów.

- Bardzo dobrze oceniamy rekrutację elektroniczną, podobnie jak rodzice, którzy wskazują na wygodę takiej rekrutacji, np. powiadomienia mailem o przyjęciu - mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańsk. - Dla przykładu: przed wprowadzeniem elektronicznej rekrutacji rodzice często zapisywali dziecko do wielu przedszkoli. Rekordzista złożył podanie do 17 placówek, z których dziecko dostało się do ośmiu. W związku z tym zablokował siedem miejsc. W rekrutacji elektronicznej taka sytuacja jest niemożliwa.

Sopot

Rodzice mieszkający w Sopocie mogli nie rozumieć stresów swoich znajomych mieszkających w Gdańsku czy w Gdyni. To jedno z niewielu miast w kraju, w którym do przedszkoli dostały się wszystkie dzieci.

- Od czterech lat w pełni zaspokajamy potrzeby edukacyjne dzieci w wieku przedszkolnym - cieszy się Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Sopot. - Do tego ceny w naszych przedszkolach są najniższe nie tylko w Trójmieście, ale też w całym województwie pomorskim - dodaje.

Od 1 września 2013 r. do siedmiu przedszkoli samorządowych zacznie chodzić 730 dzieci w wieku trzech, czterech i pięciu lat. W Sopocie odbywa się tradycyjna, papierowa rekrutacja do przedszkoli. Trwała od 4 marca do 16 kwietnia, a już 22 kwietnia wywieszono listy przyjętych. W związku z tym, że wszystkie dzieci się dostają, rodzice podanie składają tylko do jednej, wybranej przez siebie placówki. Jeśli zabraknie w niej miejsca, jest im przedstawiana alternatywa w sąsiednim przedszkolu.

Gdynia

Gdynia rekrutację zaczęła 15 kwietnia, a wyniki ogłoszone zostały tam najpóźniej, bo dopiero 3 czerwca. Składanie podań odbywało się w sposób tradycyjny, trzeba było wypełnić wniosek wydrukowany ze strony internetowej Urzędu Miasta i zanieść do wybranego przedszkola. Podania można było składać do maksymalnie trzech przedszkoli i wiązało się to wizytą w każdym z nich.

W Gdyni jest 4900 miejsc w przedszkolach samorządowych oraz dodatkowo tysiąc w przedszkolach niepublicznych, które są dotowane z kasy miasta. Dotacja wynosi 75 proc. wysokości kwoty przyznawanej przedszkolom samorządowym, czyli ok. 450 zł miesięcznie na dziecko. Jednak placówki niepubliczne nie mają obowiązku zapewnienia dzieciom bezpłatnych pierwszych pięciu godzin. Dlatego też pobyt w nich jest droższy i wynosi ok. 700-1000 zł wraz z wyżywieniem.

Do przedszkoli samorządowych nie dostało się ok. 160 najmłodszych dzieci (grupa trzylatków) oraz 80 czterolatków. Dzieci pięcio- i sześcioletnie miały miejsca zagwarantowane.

- Mamy grupę liczącą ok. 650 dzieci, która jest zapisana do "zerówki" działającej w szkole - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. - Nie wiemy, ile z tych dzieci jest równolegle zapisanych do przedszkola i na co we wrześniu zdecydują się ich rodzice. Jeśli dzieci pójdą do szkoły, w przedszkolach zwolni się miejsce. W takiej sytuacji jako pierwsze z odwołań będą przyjmowane czterolatki.

W Babich Dołach przyjmowane do pierwszej grupy były nawet 2,5-latki. Z dostaniem się do przedszkola nie było też problemu na Obłużu i Oksywiu. Najtrudniej mieli mieszkańcy dużych i młodych dzielnic, jak Karwiny cz Witomino. Rodzice dzieci, które nie dostały się do przedszkoli, mogą złożyć tam odwołanie.

- Z naszego doświadczenia wynika również, że we wrześniu zwolni się około trzydziestu miejsc w całym mieście - mówi wiceprezydent Ewa Łowkiel. - Wynika to z tego, że jeśli dziecko się nie zaaklimatyzuje, to często rodzice zabierają malucha z przedszkola.

W Trójmieście działa ponad 380 przedszkoli. Sprawdź, które znajdują się najbliżej twojego miejsca zamieszkania.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (116)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane