• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w przyznawaniu gdańskiego bonu żłobkowego

Ewelina Oleksy
15 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdański bon żłobkowy. Zmiany przegłosowane
O bon żłobkowy, czyli dopłatę miasta do opłat za prywatne placówki, można się ubiegać przez cały rok. O bon żłobkowy, czyli dopłatę miasta do opłat za prywatne placówki, można się ubiegać przez cały rok.

Do Rady Miasta Gdańska trafi uchwała wprowadzająca zmiany w zasadach przyznawania gdańskiego bonu żłobkowego. Podniesione zostanie kryterium dochodowe, a dla niektórych miasto zniesie je całkowicie.Korzystasz z bonu żłobkowego?

- Chcemy zmienić zasady przyznawania bonu żłobkowego. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawimy radzie miasta i mam nadzieję, że radni do tych zmian się przychylą - powiedziała w czwartek Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Bon żłobkowy działa w Gdańsku od 2019 r. W jego ramach miasto dopłaca miesięcznie po 500 zł tym rodzicom, których dzieci nie dostały się do miejskiej placówki i korzystają ze żłobków prywatnych. Bon ma wyrównywać różnicę w opłatach między tymi dwoma typami żłobków.

Szukasz żłobka w Trójmieście? Zobacz placówki publiczne i prywatneDotychczas z bonu korzystać mogli ci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 2,5 tys. zł miesięcznie. Miasto zmienia, a konkretnie podwyższa teraz to kryterium dochodowe. Wszystko po to, by więcej rodzin mogło skorzystać z bonu.

- Zmieniamy je na 2,8 tys. zł na osobę w rodzinie. Kryterium dochodowe znosimy całkowicie dla rodzin, w których jeden z jej członków ma niepełnosprawność. W ten sposób zadbamy o najbardziej potrzebujących - wyjaśnia Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska. - Zwiększanie liczby miejsc w żłobkach jest dla nas ważne. Żeby je zapewnić, z jednej strony tworzymy miejsca, ale także znajdujemy instrumenty finansowe pozwalające rodzinom poszukiwać dogodnych miejsc w placówkach prywatnych - dodaje.
Zobacz też: Wiecha na budowie sopockiego żłobka

Dotychczas z gdańskiego bonu żłobkowego skorzystało 1500 dzieci.

- Jesteśmy pewni, że teraz, po wprowadzeniu proponowanych zmian, ta liczba się zwiększy. Uważamy ten system za żywy i ta zmiana jest częścią pewnej całości - mówi Chabior.
Wnioski o przyznanie bonu żłobkowego można składać przez cały rok. Szczegółowe informacje, jak to zrobić, znajdują się na stronie Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Poparcie uchwały zadeklarowali już przedstawiciele klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, którzy mają większość w radzie miasta.

O zmianach w bonie żłobkowym poinformowała w  czwartek prezydent Gdańska w nowym żłobku w Oliwie. O zmianach w bonie żłobkowym poinformowała w  czwartek prezydent Gdańska w nowym żłobku w Oliwie.
Przy okazji władze Gdańska poinformowały też, że miejskie Żłobki nr 1 i nr 2 przeszły gruntowne termomodernizacje. Żłobki nr 3 i 4 są w trakcie remontów, a Żłobek nr 9 się do niego przygotowuje.

- Od 1 września uruchomimy 300 nowych miejsc. Ruszą trzy nowe żłobki, m.in. żłobek w Oliwie przy ul. Wąsowicza 28.Mapka Krok po kroku realizujemy zwiększenie możliwości opieki dla najmłodszych - mówi prezydent Dulkiewicz.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane