• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w urlopach rodziców. Więcej wolnego dla ojców

ws
26 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (14)
Mężczyźni coraz częściej również decydują się na korzystanie z tzw. "tacierzyńskiego", nie wszyscy jednak mają takie możliwości i odwagę. Mężczyźni coraz częściej również decydują się na korzystanie z tzw. "tacierzyńskiego", nie wszyscy jednak mają takie możliwości i odwagę.

26 kwietnia 2023 roku w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca m.in. dodatkowy, 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców. Na zmianach z pewnością zyskają świeżo upieczeni rodzice.



Czy po urodzeniu dziecka korzystaliście z przysługujących urlopów?

Zmiany w kodeksie pracy związane z dyrektywą "work-life balance" ucieszyć mogą rodziców.

Zainteresuje ich z pewnością wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz liczne nowe uprawnienia, jak m.in. zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych bez ich zgody lub możliwość wnioskowania o elastyczną pracę aż do ukończenia przez wychowywane dziecko 8. roku życia.

Ojciec nie będzie mógł oddać urlopu matce



Pracownicy będący rodzicami będą mieli prawo do przerwy w wymiarze do:
  • 41 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
  • 43 tygodnie - w przypadkach porodu mnogiego.

Urlop ten w nowym wymiarze nadal będzie przysługiwał łącznie obojgu pracownikom-rodzicom dziecka, ale każdemu z nich będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu, a prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców.

Co się zmieni? Od kwietnia 2023 ojciec nie będzie mógł tak, jak dotychczas, zrzec się swojego urlopu na rzecz matki dziecka. Ma to przyczynić się to do zrównania pozycji kobiet i mężczyzn na rynku pracy.


Urlop rodzicielski - zmiana zasad wykorzystywania



Obecnie pracownik ma możliwość wykorzystywania maksymalnie 16-tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie.

Zgodnie ze zmianami będzie mógł wnioskować o urlop rodzicielski, który zostanie mu udzielony jednorazowo albo w maksymalnie 5 częściach. Skorzysta z niego nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko, którego dotyczy wniosek, ukończy 6. rok życia.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy



Jeżeli pracownik będący rodzicem dziecka będzie łączył korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy, to wymiar urlopu rodzicielskiego będzie ulegał wydłużeniu, jednak nie dłużej niż do:
  • 82 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
  • 86 tygodni w przypadkach porodu mnogiego.

Bezpłatny urlop opiekuńczy



Do polskich przepisów zostanie wprowadzone nowe rozwiązanie, czyli urlop opiekuńczy. Są to dodatkowe dni wolne dla rodziców, ale także dla opiekunów np. osób starszych. To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny, np. starszym rodzicom czy małżonkowi wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Praca zdalna - nowe przepisy, zmiany, obowiązki pracownika i pracodawcy Praca zdalna - nowe przepisy, zmiany, obowiązki pracownika i pracodawcy

Skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego



Po zmianach ojciec będzie miał mniej czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie są to 24 miesiące od dnia urodzenia, po zmianach będzie to 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.

Ojcowie będą mieli prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, który przysługuje z okazji narodzin dziecka pracownika.


Urlop rodzicielski dla pracowników występujących o adopcję dziecka



Również w przypadku pracowników starających się o adopcję dziecka będzie miał zastosowanie nowy wymiaru urlopu rodzicielskiego:
  • 41 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka
  • 43 tygodnie w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka
  • 38 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka.

Coraz mniej dzieci rodzi się w Trójmieście. Więcej par walczących z niepłodnością Coraz mniej dzieci rodzi się w Trójmieście. Więcej par walczących z niepłodnością

Elastyczny rozkład czasu pracy dla rodziców



Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia będzie mógł złożyć wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy.

Wniosek będzie musiał złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Jako elastyczną organizację pracy rozumie się między innymi: obniżenie wymiaru etatu, pracę zdalną czy system pracy weekendowej.

ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane