Wiadomości

stat

Zuch, harcerz, lekarz, obrońca Westerplatte. SP nr 7 po 26 latach ma patrona

Po 26 latach od powstania Szkoły Podstawowej nr 7 w Gdańsku nadano jej imię mjr. Mieczysława Słabego - lekarza, żołnierza i obrońcy Westerplatte odznaczonego orderem Virtuti Militari. Na pomysł ustanowienia patrona przed rokiem wpadli rodzice uczniów, gdy podczas uroczystości z okazji 25-lecia istnienia szkoły, ktoś zauważył, że szkoła nie ma swojego sztandaru.Mjr Mieczysław Słaby jest też patronem ulicy, przy której mieści się placówka. Uchwałę o nadaniu jego imienia szkole Rada Miasta Gdańska podjęła podczas listopadowej sesji na wniosek Samorządu Uczniowskiego, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.

"Wybór tej postaci wynika ze świadomości ogromnej roli, jaką w kształceniu młodego człowieka pełnią autorytety, ideały i wychowanie. Inspiracją wyboru jest nazwa ulicy, przy której znajduje się Szkoła Podstawowa nr 7. Poznawszy drogę życiową i wartości, jakimi kierował się Mieczysław Słaby, uczniowie opowiedzieli się za tym, by został on patronem szkoły" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

- Patron szkoły służył na Westerplatte, był lekarzem, został odznaczony Gwiazdą Przemyśla za obronę tego miasta - powiedział Gabriel, uczeń Szkoły Podstawowej nr 7 im. mjr. Słabego Gdańsku.
- Był honorowy, uczciwy, dobry, po prostu to dobry wzór ze względu na to, jakim był człowiekiem, jak postępował i jak służył krajowi - dodała Ania, również uczennica gdańskiej "siódemki".

"On będzie nad wami czuwał"W środę w SP nr 7 była obecna bratanica świeżo wybranego patrona szkoły, jak mówiła, dla niej wydarzenie miało duże osobiste znaczenie.

- On będzie czuwał nad wami i nad waszym zdrowiem. Bardzo wam wszystkim dziękuję za organizację tego wydarzenia i za zaproszenie mnie tutaj - powiedziała Maria Sławska-Bonarska, bratanica mjr. Słabego.
W trakcie uroczystości zaprezentowano też sztandar ufundowany wspólnie przez rodziców uczniów i sponsorów. Obecny na miejscu wiceprezydent Gdańska podkreślił, że to wyjątkowa chwila.

- Takie coś wydarzy się tylko raz w życiu, mam nadzieję, że na takiego patrona nikt nie podniesie ręki. Gratuluję wam i zazdroszczę, bo jest to historia, która jest ważna i która będzie opowiadana. Bądźcie dumni z tego sztandaru i reprezentujcie szkołę w taki sposób, jaki to czynicie dzisiaj - powiedział Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska
Uroczystość nadania imienia mjr. Słabego Szkole Podstawowej nr 7 w Gdańsku odbyła się w przeddzień 112. rocznicy jego urodzin. Dyrektor placówki zapowiedziała, że 9 grudnia będzie od tej pory świętem szkoły.

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Naczyniak czy zmiana skórna, jaki... (3) Drogie mamy. Prawie miesiąc temu zauważyłam u mojego dziecka na główce zmianę na skórze....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Asymetria ułożeniowa u dziecka -... (5) Mam podejrzenia, że moje dwumiesięczne dziecko ma asymetrię. Pediatra twierdzi, że wszystko...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Prdiatra (2) Jakiego pediatre polecacie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta

 • Psycholog dziecięcy Witam poszukuje dobrego, godnego polecenia psychologa dziecięcego. Który będzie pracował z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Pozytywny żłobek ul. Świętokrzyska Cześć proszę o opinie o tym żłobku. Starszy syn chodził do zerówki przy przedszkolu w którym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Po 2 cc trzecia ciąża (8) Witam. Mam pytanie jestem po 2cc ostatnia miałam w czerwcu 2018r teraz mam termin na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Żłobek (5) Witam . Pomóżcie prosze :)) Szukam żłobka dla dziecka. Gdzie powinnam się zgłosic? Ile...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Fajne książki dla 12 latki Czy możecie polecić jakieś fajne książki dla 11 łatki, np coś w stylu jeżycjady Musierowicz...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »