Wiadomości

Zuch, harcerz, lekarz, obrońca Westerplatte. SP nr 7 po 26 latach ma patrona

Po 26 latach od powstania Szkoły Podstawowej nr 7 w Gdańsku nadano jej imię mjr. Mieczysława Słabego - lekarza, żołnierza i obrońcy Westerplatte odznaczonego orderem Virtuti Militari. Na pomysł ustanowienia patrona przed rokiem wpadli rodzice uczniów, gdy podczas uroczystości z okazji 25-lecia istnienia szkoły, ktoś zauważył, że szkoła nie ma swojego sztandaru.Mjr Mieczysław Słaby jest też patronem ulicy, przy której mieści się placówka. Uchwałę o nadaniu jego imienia szkole Rada Miasta Gdańska podjęła podczas listopadowej sesji na wniosek Samorządu Uczniowskiego, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.

"Wybór tej postaci wynika ze świadomości ogromnej roli, jaką w kształceniu młodego człowieka pełnią autorytety, ideały i wychowanie. Inspiracją wyboru jest nazwa ulicy, przy której znajduje się Szkoła Podstawowa nr 7. Poznawszy drogę życiową i wartości, jakimi kierował się Mieczysław Słaby, uczniowie opowiedzieli się za tym, by został on patronem szkoły" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

- Patron szkoły służył na Westerplatte, był lekarzem, został odznaczony Gwiazdą Przemyśla za obronę tego miasta - powiedział Gabriel, uczeń Szkoły Podstawowej nr 7 im. mjr. Słabego Gdańsku.
- Był honorowy, uczciwy, dobry, po prostu to dobry wzór ze względu na to, jakim był człowiekiem, jak postępował i jak służył krajowi - dodała Ania, również uczennica gdańskiej "siódemki".

"On będzie nad wami czuwał"W środę w SP nr 7 była obecna bratanica świeżo wybranego patrona szkoły, jak mówiła, dla niej wydarzenie miało duże osobiste znaczenie.

- On będzie czuwał nad wami i nad waszym zdrowiem. Bardzo wam wszystkim dziękuję za organizację tego wydarzenia i za zaproszenie mnie tutaj - powiedziała Maria Sławska-Bonarska, bratanica mjr. Słabego.
W trakcie uroczystości zaprezentowano też sztandar ufundowany wspólnie przez rodziców uczniów i sponsorów. Obecny na miejscu wiceprezydent Gdańska podkreślił, że to wyjątkowa chwila.

- Takie coś wydarzy się tylko raz w życiu, mam nadzieję, że na takiego patrona nikt nie podniesie ręki. Gratuluję wam i zazdroszczę, bo jest to historia, która jest ważna i która będzie opowiadana. Bądźcie dumni z tego sztandaru i reprezentujcie szkołę w taki sposób, jaki to czynicie dzisiaj - powiedział Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska
Uroczystość nadania imienia mjr. Słabego Szkole Podstawowej nr 7 w Gdańsku odbyła się w przeddzień 112. rocznicy jego urodzin. Dyrektor placówki zapowiedziała, że 9 grudnia będzie od tej pory świętem szkoły.

Opinie (21)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »