• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpłatna terapia dla dziecka. Gdzie w Trójmieście?

Katarzyna Mikołajczyk
15 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Jeśli twoje dziecko potrzebuje terapii psychologicznej, możesz w kilku miejscach w trójmieście skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalisty. Sprawdziliśmy, gdzie. Jeśli twoje dziecko potrzebuje terapii psychologicznej, możesz w kilku miejscach w trójmieście skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalisty. Sprawdziliśmy, gdzie.

Kiedy rodzic słyszy od nauczyciela, że jego dziecku potrzebna jest terapia, w głowie pojawia się pytanie: gdzie jej szukać? Warto wiedzieć, że zarówno doraźną, jak i regularną pomoc od psychologa dziecięcego możemy uzyskać w Trójmieście nieodpłatnie. Sprawdziliśmy, gdzie i ile trzeba na nią poczekać.



Czy w przypadku utraty kontroli nad zachowaniem dziecka skorzystasz z pomocy psychologa?

Ani szkoła, ani przedszkole nie zapewniają terapii psychologicznej dla potrzebujących jej dzieci. Swoich wychowanków kierują natomiast na terapie indywidualne i, jak mówią nauczyciele, uczniów takich nie brakuje. Bardzo często to dzieci pochodzące z rodzin, w których doszło do rozwodu.

Tak więc rodzic, który chce pomóc dziecku, sam musi rozeznać się w temacie. Sprawdziliśmy, dokąd może zwrócić się w Trójmieście po nieodpłatną pomoc dla dziecka.

W przychodni najtrudniej

Mimo że niektóre przychodnie otaczają swoich pacjentów opieką psychiatryczną i psychologiczną, ich oblężenie sprawia, że bardzo ciężko jest dostać się do specjalisty. Warto wiedzieć, że Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne pod hasłem "poradnia psychologiczna dla dzieci" dla województwa pomorskiego nie pokaże ani jednego wyniku. Jeśli chcemy korzystać z terapii refundowanej przez NFZ, szukajmy "poradni zdrowia psychicznego dla dzieci", a przekonamy się, że niektóre placówki przyjmą nas w czasie krótszym niż miesiąc. W przychodniach droga do psychoterapeuty wiedzie przez gabinet lekarza psychiatry, który po ocenie problemu kieruje małego pacjenta do psychologa w ramach tej samej poradni.

Jeśli zależy nam na tym, by trafić do psychologa bezpośrednio, możemy poszukać wsparcia także gdzie indziej.

Sprawdź listę psychologów dziecięcych z Trójmiasta

Niedoceniane ścieżki

- Radziłbym zacząć od szkoły, ma ona bowiem obowiązek udzielenia wsparcia w takiej sytuacji. Szkolny psycholog powinien pokierować rodzica, doradzić placówkę, która może otoczyć dziecko lub całą rodzinę opieką specjalistów - radzi Krzysztof Sarzała, szef Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku. - Pedagog może skierować rodzinę do poradni psychologiczno-pedagogicznej, rodzice mogą też zwrócić się o pomoc do takiej placówki sami, bez skierowania. Sztab psychologów czeka też na potrzebujących w ośrodkach pomocy rodzinie, centrach pracy socjalnej, w MOPR-ach, całodobowo można zwrócić się także do Centrum Interwencji Kryzysowej.
Pracownicy każdego z wymienionych miejsc bądź to posiadają kompetencje, by zapewnić dziecku pomoc psychologiczną (doraźną lub długoterminową), bądź są w stanie wskazać miejsca, gdzie taką pomoc rodzina może uzyskać.

Terapia dostępna w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne różnią się między sobą ofertą i dysponują różnymi specjalistami. Choć obowiązuje w nich rejonizacja, placówki współpracują ze sobą również w zakresie "przekazywania" sobie osób, które wymagają pomocy.

- Ze względu na ogrom realizowanych przez nas zadań czasem nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich, którzy tego potrzebują - mówi Anna Olczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Gdańsku. - Ale w miarę możliwości prowadzimy zajęcia terapeutyczne indywidualne, terapie grupowe, terapie dla dzieci z zaburzeniami zachowania, grupę dla rodziców, jesteśmy w stanie zapewnić także pomoc mediatora np. w przypadku konfliktu między rodzicami. Zapewniamy różne formy psychoterapii dla gimnazjalistów i młodzieży ponadgimnazjalnej - wszystko to dzięki wszechstronnej kadrze pracowników.
Gimnazjalistów i licealistów na psychoterapię przyjmuje też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Gdyni. Uczniowie szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym mogą skorzystać tam z zajęć socjoterapeutycznych, arteterapii, warsztatów grupowych, podczas których uczą się np. jak rozmawiać o emocjach.

Sprawdź listę poradni pedagogiczno-psychologicznych z Trójmiasta

- W przypadku młodszych dzieci czasem lepiej się sprawdza praca "między wierszami", gdy dziecko nie musi wprost mówić o swojej sytuacji, lecz może sygnalizować potrzeby, wyrażając je w formie innej niż słowa - mówi Marzanna Mróz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdyni.
Podobnie jak w Gdańsku, tu także bywa problem z miejscami.

- Najłatwiej zapisać się na zajęcia pod koniec sierpnia lub we wrześniu, gdy jeszcze kalendarz nie jest zapełniony - radzi Marzanna Mróz.
Dziecku należy się pomoc

Rodzice szukający pomocy dla dziecka czasem stają przed jeszcze jednym problemem: gdy przyczyną kłopotów jest konflikt między opiekunami, bywa, że jeden z nich nie wyraża zgody na zbadanie dziecka przez psychologa. Na szczęście przepisy mówią, że wystarczy zgoda tylko jednego z rodziców, gdy jej przedmiotem jest działanie dla dobra dziecka. Tym samym - kiedy np. szkolny pedagog kieruje ucznia do poradni, brak zgody rodzica na to, by dziecku udzielono wsparcia psychologicznego może być interpretowany jako działanie na szkodę dziecka.

Należy jednak pamiętać, że w wielu sytuacjach problemy dziecka ustaną wraz z zakończeniem konfliktu między rodzicami.

- Czasami łatwo jest delegować dziecko, bo gdy dzieje się coś w rodzinie, to właśnie ono odreagowuje emocje, swoim zachowaniem "odpowiada" na to, co dzieje się w domu - mówi psycholog Katarzyna Wieczorek, współorganizatorka Gdańskiego tygodnia wsparcia psychologicznego. - Tymczasem i bez problemów rodziców dziecko ma ogrom pracy do wykonania: musi dorosnąć i poradzić sobie ze wszystkimi towarzyszącymi temu dorastaniu emocjami na każdym jego etapie.
Nie taki psycholog straszny

Rozpoczynający się 14 marca Gdański tydzień wsparcia psychologicznego - wydarzenie zorganizowane przez Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy, we współpracy z Fundacją Wspierania Rodzin Przystań, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, gdańskim Oddziałem Fundacji Dzieci Niczyje - to doskonała okazja, by przekonać się naocznie, na czym polega pomoc psychologa. Celem wydarzenia jest niejako "odczarowanie" stereotypowego myślenia o pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej oraz ukazanie, jak ważne i cenne jest odnalezienie w sobie odwagi do skorzystania z pomocy ze strony specjalistów, gdy stawką jest zdrowie i higiena psychiczna.

W ciągu siedmiu dni każdy będzie mógł przyjrzeć się z bliska roli psychologa w rozwiązywaniu problemów, zrozumieć, czym jest i na czym polega psychoterapia, wziąć udział w wykładach, warsztatach, ale przede wszystkim skorzystać z bezpłatnych wizyt w ramach konsultacji w publicznych ośrodkach i prywatnych placówkach pomocy, co, jak przewidują organizatorzy, może pomóc we wstępnym rozeznaniu problemu i możliwościach dalszego postępowania.
Placówki, które biorą udział w wydarzeniu, zostały sprawdzone pod kątem kompetencji do świadczenia pomocy psychologicznej na odpowiednim poziomie.

Lista ośrodków.

- Wydarzenie można porównać do giełdy, jarmarku, na którym można pooglądać z bliska, rozeznać się w tym temacie. To naturalne, że każdy broni swojej intymności, prywatności. Gdański Tydzień Wsparcia Psychologicznego to czas, kiedy można zweryfikować swoje obawy i podejście do psychoterapii i sprawdzić, czy to droga dla nas, czy może nie - zachęca Krzysztof Sarzała jako współorganizator wydarzenia. - Psychoterapia na pewno nie jest dla każdego, ale jeśli budzisz się któregoś dnia stwierdzając, że jesteś w innym miejscu, niż chciałbyś być, żyjesz z innymi osobami, niż chciałbyś żyć, czujesz, że jesteś na życiowym zakręcie, to warto sprawdzić, jak można pomóc samemu sobie.
Nie chodzi o to, by koniecznie poddać się psychoterapii, lecz o to, by nie zaniechać jakiejś drogi, która być może byłaby drogą do odnalezienia spokoju. Tylko sprawdzając, na czym polega pomoc psychologiczna, możemy stwierdzić, czy ta forma pracy nad sobą nie jest dla nas. Niektórzy zamiast psychoterapii wybiorą grupy samopomocy, medytacje, inni uciekną w życie duchowe - każdy sposób, który działa wart jest wypróbowania. Psychoterapia też zasługuje na to, by czasem nawet na przekór własnym uprzedzeniom, dać jej szansę.

Gdański Tydzień Wsparcia Psychologicznego ma szansę stać się początkiem zmian, zarówno w zakresie dostępu do psychologów i terapeutów, jak i naszego podejścia do korzystania z ich pomocy.

Ale nie to nie koniec. Miasto Gdańsk powołało zespół nad strategią miasta w zakresie dostępności opieki psychologicznej. Gdański Program Zdrowia Psychicznego wkrótce ułatwić ma mieszkańcom aglomeracji korzystanie z pomocy specjalistów. Podobne programy realizowane są w Sopocie i Gdyni.

Miejsca

Opinie (26)

  • Ja w ostatnim czasie pochwałam mamę babcie wujka moja córka chodź. Malutka napewno to przeżyła jeju kiedyś dzieci się pobily wyzywaly i każdy przeżył teraz każdemu terapię potrzebne jak ja słyszę jak na mnie wymuszają terapię bo dziecko się denerwuje i co

    • 0 0

  • bezpłatna terapia

    Osobiście pracuję w fundacji dobroczynca w której bezpłatne terapie sa dostępne dla rodziców ,tak samo bezpłatne konsultację -wiem jak wiele osób z tego korzysta

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane